سفری به یادماندنی به دامنه های سبلان+ عکس

زیست بوم- گردشگری: وقتی فردی به طبیعت سفر می کند نگران این هست که خدمات مورد نیازش را نمی تواند فراهم کند. ولی در تور های طبیعت‌گردی ایگو پرشیا این نگرانی ها برطرف شده است. مسافران در مدت سفر خود از جاذبه های شهر اردبیل مانند بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده است بازدید می کنند و در خانه تاریخی صادقی صبحانه می خورند و به سمت مشکین شهر می روند جایی که یکی از جاذبه های انسان ساز از مهمترین بخش های گردشگری شهر شده است. پل معلق بزرگترین پلی است که در مشکین شهر ساخته شده و مردم می توانند هیجان عبور از آن را تجربه کنند به خصوص در بخشی از آن که کف پل شیشه ای است حتما تجربه متفاوتی خواهد بود.

پس از آن به همراه راهنمای با سابقه و با تجربه راهی منطقه ملک سویی خواهیم شد جایی که در دامنه های سبلان قرار گرفته است و نزدیک ترین چشمه آب گرم آن یعنی چشمه قینرجه با دمای ۸۶ درجه سانتیگراد به عنوان داغ‌ترین چشمه آب معدنی جهان شناخته شده است سپس تور گردشگری به نزدیکی اقامتگاههایی که برای گردشگران ایجاد شده خواهند رفت و در چادرهایی اقامت می کنند که نه به محیط زیست آسیب می‌زند و نه آثاری از خود در طبیعت به جا می گذارد.

چادرهای سفید رنگ در دامنه سبز رنگ کوه سبلان برپا شده اند و در آن پکیج هایی برای راحتی مسافر قرار داده شده به همراه رختخواب‌هایی که هنوز جدید و بسیار تمیز هستند. می‌توان از چراغ داخل چادر برای رفتن به دل طبیعت در تاریکی شب استفاده کرد و یا از وسایل بهداشتی اختصاصی که برای هر گردشگر مهیا شده. امکانات داخل چادرها شبیه به امکانات داخل یک اتاق هتل است.

گردشگران پس از رسیدن و تحویل گرفتن چادرها سری به آب گرم قینرجه  می زنند چشمه آب گرمی که می گویند داغ ترین چشمه در جهان است. ورودی این آب گرم اگرچه ده هزار تومان است اما گردشگرانی که با این تور راهی می شوند این هزینه را نمی پردازند. فضایی که برای استفاده عموم مردم در نظر گرفته شده پاکیزه است و مشکلی برای کسی به وجود نمی آید حتی اگر ساعتها در آن بمانید! چون این چشمه تا ساعت ۱۲ شب به روی عموم مردم باز است و مسئولان تور، خودروهایی برای رفت و آمد گردشگران از محل کمپ تا چشمه آب گرم مهیا کرده اند. 

شب هنگام با غذاهای شگفت انگیزی مواجه خواهید شد. از کوفته گرفته تا جوجه کباب و همه غذاهایی که به صورت سلف سرویس روی میز برای هر سلیقه ای چیده شده است. غذاها توسط آشپز مخصوص پخته می‌شود. در کنارش تا صبح می‌توانید چای و دم نوش بخورید اگر آن را در فلاسک هایی که در چادر گذاشته شده ببرید.

محل غذاخوری گردشگران در رستورانی است که همان جا از قبل تعبیه شده و مدیر تور از آن فضا برای پذیرایی از مهمانانش استفاده می کند. یک فضای کاملا سنتی که می توان موسیقی عاشیقلار را هم در هنگام صرف غذا گوش کرد که به صورت زنده اجرا می شود. کمپ ملک سویی حتی سرویس بهداشتی را نیز برای مسافران خود تدارک دیده و در یک هماهنگی آن را در اختیار گردشگران  نیز قرار می‌دهد. 

با طلوع آفتاب در همان رستوران سنتی سرشیر تازه و عسل و کله پاچه منتظر گردشگرانی است که یک شب عالی را در دامنه سبلان گذرانده اند. پس از صرف صبحانه گردشگران برای رفتن به جهنم دره خود را آماده می کنند تا هم دیزی شب گذشته و هم کله پاچه امروز را هضم کنند و هم به بهشتی بروند که مردم محلی آن را جهنم دره می خوانند. جهنم دره جایی است که باید چادرها را پشت سر گذاشت و از دره ای پایین رفت. دره ای که شیب آن برای کودکان نیز مناسب است و از راه پاکوبی که راهنمای تور آن را به خوبی بلد است می توان پایین رفت تا رسید به رودخانه ای که از وسط دره می گذرد و پا در آب سرد این رودخانه گذاشت و از طبیعت سبز آن لذت برد و زیر آبشار کوچکی رفت که به صورت طبیعی ایجاد شده است. همانجاست که گردشگران شروع می کنند به گرفتن عکس و مدیر تور می گوید که به بهترین عکس جایزه خواهد داد. این تور با همه امکاناتش برای هر گردشگر ۳۹۹ هزار تومان هزینه دارد.

قرار است این تور با همه امکانات رفاهی‌اش برای گردشگرانی که به تکاب و تخت سلیمان، جزیره هرمز و سیستان  و بلوچستان می روند نیز تهیه و تدارک شود. در این باره، ایمان عدل‌خواه مدیر فروش و بازاریابی این تور توضیح می‌دهد: یکی از رویکرد ممتاز ما ارائه تورهای ایرانگردی تحت برند IGO PERSIA  است که تفاوت آن در استاندارد، کیفیت ممتاز  و پذیرایی لوکس، اقامتگاه‌های متفات بومی است. می‌خواهیم تا پایان سال ۵ کمپ دیگر در ۵ نقطه گردشگری کشور ایجاد کنیم.

وی می گوید: ما تا به حال در زمینه تورهای خروجی فعال بوده ایم و موفق عمل کرده ایم اما وقتی می‌خواهیم گردشگر به ایران بیاوریم مشکل داریم چون می بینیم که در بسیاری از مناطق سرویس بهداشتی وجود ندارد و یا حتی هتل هم نیست. حتی یک بار مدیران یک شرکت هواپیمایی مهم خارجی را به ایران آوردیم اما ماهها طول کشید تا گروه ۴۰ نفره آنها را بتوانیم در یک هتل جا بدهیم.

 عدل خواه می‌افزاید: از سوی دیگر به این فکر کردیم که  گردشگران ایران فقط افراد مسن نیستند که می خواهند از بناهای تاریخی دیدن کنند بلکه بسیاری از جوانان طالب رفتن به مناطق طیبعی ایران هستند. اما زیرساخت لازم برای آنها وجود ندارد. هدف ما این است که کمی از این ضعف ها جبران شود. بنابراین یکی از این کارها ایجاد کمپ اقامتی بود. ما می توانیم سالن ۶۰ متری برای پذیرایی و سرویس های بهداشتی نیز برای گردشگران در طبیعت ایجاد کنیم بدون ساخت و ساز و آسیب به محیط زیست.

وی ادامه می‌دهد: ما به این نکته توجه کردیم که در هر جایی تحمل حضور ۴۰ نفر وجود ندارد بنابراین باید شرایط آن مناطق در نظر گرفته شود. همچنین این کمپ در دامنه سبلان تا شهریورماه می تواند حضور داشته باشد و گردشگران از آن استفاده کنند اما در فصل زمستان می بایست برنامه ای برای کویر داشته باشیم. بهتر دیدیم که در برخی از مناطق چادرها در کنار روستاها باشد تا هم از نیروی کار آنها استفاده کنیم و هم از خدمات آنها.

عدل خواه که تاکید دارد سعی شرکت بر حفاظت از محیط زیست مناطق طبیعی است می‌گوید: ما می خواهیم از نظرات کارشناسان در زمینه برگزاری بهتر تورهای گردشگری استفاده کنیم. همچنین برنامه تورهای ایگو پرشیا به اکوکمپ خلاصه نخواهد شد بلکه هدمان برنامه ریزی و اجرای تورهای شخصی سازی شده برای گردشگران و توجه به نیاز های آنها از شرایط سنی سلیقه غذایی شرایط همراهانشان و هزینه ای است که می پردازند. بنابراین مطمئن هستیم که در آینده همسفرهای خوبی پیدا می کنیم حتی گردشگران خارجی.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام