حوضچه های نمکی اتیوپی یکی از معدود مکان هایی است که زندگی در آن وجود ندارد

در
حوضچه های نمکی اتیوپی
حوضچه های نمکی اتیوپی یکی از معدود مکان هایی است که زندگی در آن وجود ندارد
استخرهای دالول احتمالاً آنقدر گرم ، شور و اسیدی هستند که حتی میکروبهای اکستروفیفی قادر به زندگی در آن نیستند.
در استخرهای نمکی دالول ، در شمال اتیوپی ، زندگی با برخی از شدیدترین موانع بقا در هر کجای زمین مواجه است. حوضچه های رنگارنگ نه تنها گرم و بسیار اسیدی هستند ، بلکه در بالای گنبد عظیم نمکی قرار گرفته اند و سطح شوری را تا 10 برابر سطح اقیانوس یا بالاتر می برند.
حوضچه های نمکی اتیوپی
ترکیبی از عوامل به این معنی است که حتی اکستروفیفیل ها ، باکتریهای سازگار با شرایط سخت ، برای زنده ماندن در حوضچه های نمکی اتیوپی مشکل دارند. و تحقیقات جدید نشان می دهد که مکانهایی در درون دالول وجود دارد که زندگی به سادگی نمی تواند جریان یابد. درجه حرارتهای بالاتر از 200 درجه فارنهایت ، pH سطح زیر صفر و آب هیپرسالین تقریباً غیرمترقبه ای ایجاد می کند که حتی سخت جان ترین میکروب ها هم زنده نمی مانند.
حوضچه های نمکی اتیوپی
تیمی از محققان فرانسه و اسپانیا طی دو سال نمونه هایی از استخرها و مناطق اطراف آن را گرفته و با استفاده از  آزمایشات به دنبال نشانه های زندگی بودند. در حالی که برخی از مناطق دالول تنوع میکروبهای افراطی را مشاهده می کردند ، در اماکن معدودی علائم زندگی وجود نداشت  . به گفته این محققان ، مطالعات قبلی که حاکی از وجود بعضی از میکروبها در این استخرها بود ، توسط باکتریها روی این سازها یا خود دانشمندان آلوده شده بودند ، یا اینکه از طرف دیگر ، باد از جایی دیگر آنها را منتقل کرده بود. 
 
با وجود شرایط سخت ، حوضچه ها خود یک تابلوی چشمگیر از رنگ های سبز، زرد، قرمز و قهوه ای هستند که به  به طور مداوم تغییر می کنند. برخلاف استخرهای Yellowstone ، گرچه رنگهای آنها از میکروب ها ناشی می شوند ، حوضچه های Dallol با وجود انواع مختلف آهن رنگ آمیزی می شوند. با گردش در مواد ، می توان رنگها را تغییر داد و یک منظره طوفان همیشه در حال تغییر را ایجاد کرد .جوضچه هایی زیبا از دید گردشگران اما کشنده از نظر زندگی.
حوضچه های نمکی اتیوپی
حوضچه های دالول در منطقه ای بسیار پایین تر از سطح دریا واقع شده است. این شکاف ایجاد شده به عنوان صفحات قاره به آرامی قاره آفریقا را از هم جدا می کند. این منطقه تقریباً 400 فوت از سطح دریا پایین است و دارای فعالیت آتشفشانی است. این پویایی گرمابی همان چیزی است که آب غنی از مواد معدنی را وارد استخرها می کند ، جایی که آهن به تدریج با اکسیژن مخلوط می شود تا طیف خیره کننده ای از رنگ ها را ایجاد کند.

نظرات

در ادامه بخوانید...

ایده برای قرار ملاقات زوجین 43 مورد

در

چندبار می توانید به صرف شام یا دیدن یک فیلم بروید؟البته رعایت این استاندارد های همیشگی هیچ ایرادی ندارد، اما پس از مدتی خسته کننده خواهد شد.به ویژه اگر مدت طولانی در درون یک رابطه بوده باشید، حتما دیگر ایده ی جدید نخواهید داشت.شما هنور هم با هم قرار می گذارید. درست است.حتی روابط بلند مدت هم به داشتن قرارهای گاه به گاه نیاز دارند.
بنابراین، برای شمایی که فکر می کنید برای قرارهایتان در مخمصه افتاده اید ایده هایی داریم که می توانید به آنها فکر کنید.

 

1. یک تور رستوران گردی راه بندازید یک منطقه یا یک دسته از رستوران ها را انتخاب کنید. با کوکتل و غذاهای ساده در یک سالن شروع کنید،جایی متفاوت برای خوردن غذای اصلی بروید و در پایان با یک دسر افسانه ای پایان دهید.
2. به دنبال گنج باشید فروشگاههای عتیقه را بگردید، مغازه های دست دوم را بگردید.لازم نیست خرید کنید، فقط به دنبال سرگرم شدن باشید.
3. فیلمهای پر پیچ و تاب را نگاه کنید به جای چانه زدن بر سر درام و اکشن و یا اینکه بخاطر حل مشکل بروید و فیلم کمدی ببینید چرا آن را به شانس واگذار نمی کنید. چشمهایتان را ببندید و انتخاب کنید.هر چه با شد هر دو نفر باید قبول کنید تا سرگرم کننده شود و گرنه سرگرم کننده نیست.
4. نزدیکترین پارک عمومی را پیدا کنید به پیک نیک بروید. به پیاده روی و گشتن در طبیعت بروید ..
5. دوچرخه کرایه کنید به تورهای دوچرخه سواری منطقه خود بروید. همچنین تورهای دوچرخه سواری سازمان دهی شده ای برای شما وجود دارد
6. برای بعدازظهرتان یک قایق کرایه کنید اگر قایق بادبانی در دسترس نیست قایق پارویی اجاره کنید،قایق پدالی یا کایاک.
7. به فستیوال ها و جشنواره ها در شهرهای نزدیک بروید
8. افق شام خود را گشترده تر کنید. یک رستوران جدید انتخاب کنید، جایی که تاکنون هیچ یک از شما نرفته اید.می تواند غذاهای محلی قومی باشد به جای چیزهایی که همیشه به طور معمول می خورید.
9. کتابی در مورد صورتهای فلکی بگیرید، با تلسکوپ به ستاره ها نگاه کنید و ببیند چند صورت فلکی را پیدا می کنید. ترجیح می دهید کار حرفه ای تری انجام دهید؟ از یک رصدخانه بازدید کنید.
10.  در شب اشپزی کنید با همدیگر غذای مورد علاقه تان را بپزید.
11. شام در کشتی تفریحی اگر در نزدیکی اقیانوس و حتی یک دریاچه زندگی می کنید، می توانید به آسانی شامتان را در یک کشتی تفریحی صرف کنید.شام یا صبحانه در کشتی یکی دیگر از گزینه های پیش روی شماست.
12. یک پیک نیک داخلی داشته باشید شام را در پتوی پیک نیک که در آن را در گوشه ی اتاق پهن کرده اید صرف کنید.  غذاهای  مورد علاقتان را حاضر کنید. پیک نیک داخلی می تواند رمانتیک تر و حتی سرگرم کننده تر از پیک نیک های بیرونی باشد. در محیطی خلوت و بدون مزاحم انجام می شود!
13. از یک موزه بازدید کنید در نزدکی همه یک موزه وجود دارد یا اینکه با چند ساعت  رانندگی می توان به موزه رسید.برای یک بعدازظهر در نمایشگاه برنامه ریزی کنید. اگر هنر موضوع مورد علاقه ی شما نیست، تاریخ،ورزش یا موزه های فرهنگی را امتحان کنید.
14. فعالیت جدیدی را با همدیگر یاد بگیرید رقص، عکاسی و ....
15. به تئاتر بروید تئاتر برای قرارها بسیار مناسب است. از سینما رفتن شیک تر است و شما را وادار به پوشیدن لباس رسمی  و حضور در محافل فرهنگی می کند.
16. به گالری هنری بروید رفتن به گالری هنرهای محلی ایده ی فوق العاده ای است.
17. غذاها و دستور غذاهای جدیدی را امتحان کنید غذاهای افوام دیگر را بررسی کنید، چیزهایی که قبلآ هرگز امتحان نکرده اید. عنصر ماجراجویی را به قرارهای خود اضافه کنید،و چه کسی می داند، شاید شما دو نفر چیزهای جالب دیگری هم یافتید.
18. برای یک روز توریست شوید به گشت و گذار در اطراف شهرستان خود بروید.به مکانهایی بروید که همیشه از کنارش گذشته اید اما وارد نشده اید.
19. کودک درون خود را بیدار کنید در اسباب بازی فروشی توقف کنید تا چیزها را ببینید. 
20. از نو یک خاطره بیاد ماندنی خلق کنید به یک قرار بیادماندنی قبلیتان فکر کنید، چیزی که برای شما معنایی خاص به عنوان یک زوج دارد، جایی که اولین بار همدیگر را دیدید، اولین قرارتان با یکدیگر، جایی که عشقتان را مطرح کردید.
21. در یک شب آماتوری قرار بگیرید از یک کلوب، یا کافی شاپ دیدن کنید و نگاه کنید که چگونه آماتورها استعدادهایشان را نمایش می دهند.اگر اهل ماجرا جویی هستید خودتان بلند شوید و آن کار را امتحان کنید.
22. بولینگ بولینگ یک ایده ی مدرسه قدیمی گاه به گاه است که احساس ارامش خوبی به شما می دهد. نه تنها باعث به وجود امدن یک قرار سرگرم کننده می شود بلکه آن را بسیار فوق العاده می کند.
23. جسور باشید به کوهنوردی، طناب نوردی و پریدن از ارتفاع یا اسمان نوردی بروید.
24. تئاتر در فضای باز به شکسپیر در پارک فکر کنید. هیچ چیز زیباتر و سرگرم کننده تر از دیدن یک نمایش در زیر سایه بان به جای تئاتر سر بسته نیست.
25. بازی شبانه لازم نیست برای داشتن اوقات خوب پول زیادی خرج کنید. به جایش یک بازی را انتخاب کنید،  و در محیط داخلی خانه بازی کنید.
26. به اسکیت بروید Roller skating همواره جالب و سرگرم کننده است، حتی اگر هیچ یک از شماها قبلآ هرگز آن کار را انجام نداده باشد.اسکیت روی یخ هم گزینه ی بسیاری خوبی برای ماههای سرد سال است.
27. سفر پر رمز و راز یک بعدازظهر برنامه ریزی کنید و همینطور بدون در نظر داشتن جای خاصی بیرون بروید. فقط سوار ماشینتان شوید و رانندگی کنید.فقط وقتی خواستید غذا بخورید یا به جایی مورد علاقتان رسیدید بایستید. لذت ببرید، اما ممکن است بخواهید گوشی تلفن هوشمند یا جی چی اس همراه داشته باشید برای استفاده در مواردی که نتوانسیتد راه خانه را پیدا کنید.
28. در یک رقابت دوستانه در فضای باز شرکت کنید مسابقه موتور سواری را دنبال کنید، بیس بال بازی کنید یا مسابقانی در زمینه رانندگی
29. به محل های بازی بروید یک بازی محلی را تماشا کنید.نمی دانید باید به کجا بروید؟ از یک نوجوان 13 ساله ی محلی بپرسید، آنها می دانند!
30. به پارک تفریحی بروید سرسره سوار شدن، آب نبات چوبی خوردن، عکس گرفتن ، شرکت در بازی های کارناوالی، و مشاهده ی اطراف از بالای چرخ و فلک.
31. ورزش کنید رفتن به زمین گلف، زمین تنیس، پیست اسکی، و یا برخی ورزش های سرگرم کننده دیگر.
32. تئاتر شام اینگونه شام ها بسیار پر طرفدار شده اند،غذای خوب، سرگرمی پر جنب و جوش، و لذت. ترکیبی عالی برای یک قرار ملاقات.
33. از یک اکواریوم دیدن کنید اکواریوم ها فقط برای کودکان مدرسه ای نیستند.انها مکان خوبی برای قرارهای ملاقات هم هستند. در حالی که زندگی ابزیان را نگاه می کنید قدم بزنید.
34. به پیک نیک بروید. مکان مناسبی را انتخاب کنید. برای آنکه کارتان سرگرم کننده تر باشد، غذاهای محلی  را انتخاب کنید ، صبحانه ای بخورید و یا در نور مهتاب به پیک نیک بروید.
35. به غروب افتاب نگاه کنید در ساحل قدم بزنید، کنار یک حوض بنشینید، یا فقط نقطه ای ارام را پیدا کنید تا با هم غروب افتاب را تماشا کنید.بسته ی غذایی کوچکی بردارید و به تماشای خورشید بنشینید.
36. استادیوم و یا محل ورزشی منطقه ی خود بروید. بلیط های یک بازی حرفه ای را بگیرد یا تیم محلی مورد علاقتان را تشویق کنید.
37. در یک کنسرت شرکت کنید موزیک زنده همیشه گزینه ی مناسبی برای قرار ملاقات است. بلیط های یک اجرای بزرگ یا یک گروه محلی را بکیرید یا در یک کلوب محلی حاضر شوید.
38. به ساحل بروید در زیر افتاب دراز بکسید،شنا کنید و یا روی سنگ ها بازی کنید. یک روز در ساحل قرار ملاقات خوبی است.
39. به اسب سواری بروید یک اسطبل محلی پیدا کنید و یک راهنما بگیرید ، اگر بلدید اسب سواری کنید یک اسب اجاره کنید. حرکت کنید!
40. داوطلب شوید بخشی از زمانتان را در یک پناهگاه یا اشپزخانه های محلی یا حتی پروژه زیباسازی شهر بگذرایند. کمک به دیگران می تواند واقعا راهی جالب یرای وقت گذرانی با همدیگر باشد و شرکت در فرایند یک کار خوب باشد.
41. بالا،بالا و بالاتر بروید یک بالون هوای گرم بگیرید،از بالا به مناظر مورد علاقتان نگاه کنید و یا فقط از غوطه ور بودن در هوا لذت ببرید.
42. تور کارخانه ای چیز عجیبی به نظر می رسد، اما در واقع دیدن درون یک کارخانه نوشابه سازی یا کارخانه محلی بسیار جذاب است. چیزهایی را می بینید که هرگز تصور نمی کردید.
43. ماراتون فیلم می توانید تعدادی فیلم به انتخاب خود بردارید(بدون استدلال) و همراه با ریموت و مقداری تنقلات روی یک مبل گرم و نرم بنشینید. 
 گزینه های زیاد دیگری هم برای قرار ملاقاتها وجود دارند، بستگی دارد که علاقه و بودجه و موقعیت شما چطوری است. همیشه برای همه ی زوجها روشی وجود دارد.به یاد داشته باشید، چه 20 ساله باشید چه 60 ساله، قرارهایتان باید سرگرم کننده باشد.

نظرات

۱۳۹۵/۱۰/۲۸موارد جالبی بود

در ادامه بخوانید...

استخراج اورانیوم از آب اقیانوس

در

 (سیارک) : یک قدم به استخراج مستقیم سوخت هسته ای از اقیانوس نزدیک تر شده ایم.
این کار، بهتر از استخراج آن از زمین است.دانشمندان دریافته اند که استخراج اورانیوم از آب اقیانوس می تواند راهی مقرون به صرفه(از نظر اقتصادی) برای تأمین سوخت هسته ای باشد و این تکنیک می تواند راه را برای کشورهای ساحلی هموار کند تا به نیروی هسته ای دست یابند.


اخیراً، آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزایش بیش از 68 درصدی تولید نیروی هسته ای را در طی 15 سال آینده، پیش بینی کرده است. یافتن یک منبع اورانیوم دوستدار طبیعت که عنصری با حداکثر مقدار نیروی هسته ای هم است می تواند به کاهش مصرف سوخت های فسیلی کمک کند.
محققینی از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا راهی را یافته اند که کارآیی استخراج اورانیوم مایع از اقیانوس ها را افزایش می دهد و می تواند روزی به ملت های دارای سواحل مجاور اقیانوس ها کمک کند تا هیچگونه سوختی برای تولید انرژی هسته ای مصرف نکنند.
ایزوتوپ U 235 اورانیوم، عنصری رادیواکتیو است و گزینه ی مناسبی برای استفاده از انرژی هسته ای جهت تولید الکتریسیته می باشد.در حال حاضر، 450 کارخانه ی تولید نیروی هسته ای در 30 کشور قرار دارند که هر ساله بیش از 60000 تن ماده را مصرف می کنند.
بعنوان یک عنصر، اورانیوم به اندازه ی قلع، متداول است و در اکثر سنگ های تشکیل شده در میلیون ها سال قبل یافت می شود. اگرچه، دسترسی به مقدار کافی این عنصر برای جوشاندن آب، نیازمند یافتن قطعاتی از این عنصر است که در پوسته ی زمین تغلیظ شده باشند، حداقل اگر بخواهیم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
برای قرن ها، بدون نهشته های عظیم اورانیوم، انرژی هسته ای نیازمند واردات سوخت از کشورهای با ذخایر قابل توجه مانند استرالیا، قزاقستان، کانادا و روسیه بود.
استخراج آن از سنگ ها می تواند اثر قابل توجهی بر روی محیط زیست داشته باشد، هم در نتیجه ی حفر یک سوراخ بزرگ و هم در طی فرآیند استخراج سوخت از مواد باطله ی اطراف آن.
بدین دلیل، یافتن منبع دیگری برای اورانیوم که خطر آسیب کمتری برای محیط زیست داشته باشد، و البته منبع نیرویی باشد که به میزان بیشتری دوستدار طبیعت است، امری ضروری است.
مشخص شد که اقیانوس حاوی مقادیر عظیمی از اورانیوم است که نیازمند حفاری نیست بلکه خبر بد این است که حتی برای بتوانید به مقدار اندکی از این عنصر دسترسی داشته باشید، نیازمند سطل های آب هستید.
محقق تیم، Yi Cui از دانشگاه استنفورد افزود: "غلظت ها، اندک هستند، مانند این است که یک دانه ی نمک در یک لیتر آب حل شده باشد". "اما اقیانوس ها، بسیار عظیم هستند البته اگر بتوانیم این مقادیر را بگونه ای مقرون به صرفه استخراج کنیم. این منبع، بی نهایت خواهد بود".
"بی نهایت، ممکن است کمی اغراقآمیز باشد اما 4.5 بیلیون تن اورانیوم مایع در آب های سیاره ی ما برای تولید حداقل چدین هزار ساله ی انرژی، کافی است، البته در شرایطی که مقادیر برداشته شده، در سنگ های مجاور دوباره ترمیم شوند. (سیارک
آب های بسیار زیادی برای سرند کردن داریم در حدود 1.37 بیلیون کیلومتر مکعب، در حقیقت(چیزی بیشتر از 332 میلیون مایل مکعب) با تنها 3 قطعه اورانیوم به ازای هر بیلیون قطعه از آب دریا.
اما اورانیوم یک یون باردار را در آب دریا، در حین واکنش با اکسیژن تشکیل می دهد تا ترکیب اورانیل ایجاد شود، راهی بالقوه آسان برای استخراج انتخابی آن از محلول.
این فرآیند از ترکیبی استفاده می کند بنام amidoxime که برای بالا بردن تعداد ذرات اورانیل استفاده می شود در حالیکه از ورود سایر ذرات دارای بار مثبت جلوگیری می کند.
با پوشش دادن فیبرها در amidoxine، جارویی در جریان آب دریا صورت می پذیرد و زمانیکه حاوی لایه ای از ترکیبات اورانیوم است، بالا آورده می شود سپس، شستشوی جاروها در یک حمام شیمیایی برای حذف اورانیل و فرستادن آن برای تصفیه.یک چیز ممکن است رقابت در بازار و در جاییکه پیشنهادهای موجود در مقایسه با سایر پیشنهادها، ارزان تر هستند.اما در مطالعه ی جدید، محققین استنفورد چندین راه را برای بهبود فرآیند یافتند، آن را یک گام به اقتصادی شدن از نظر صنعت، نزدیک تر کرده اند.
افزودن amoxidone به جفت الکترودهای کربنی؛ محققین یک لایه ی دوگانه را ایجاد کرده اند که می تواند با پالس های متناوب الکتریسیته ی با ولتاژ کم، حداقل نه(9) دفعه به مقدار اورانیل موجود، ضربه وارد کرده و اجازه دهد که اورانیل، قبل از انباشته شدن، اشباع شود.
با استفاده از آب اقیانوس واقعی، تیم قادر بود سه برابر اورانیل بیشتر را در یک دوره ی 11 ساعته جمع آوری کند و بهبود را نه تنها در مقداری که می تواند در یک مرحله جاروکشی جمع شود، بلکه در نرخ(سرعت) جمع آوری نیز نشان دادند.
در آخر، آن ها نشان دادند که این تعدیل در فرآیند، عمر مفید پوشش amidoxine را سه برابر افزایش و هزینه را حتی بیشتر از این مقدار، کاهش داده است.
قبل از اینکه معدنکاری اورانیوم از آب اقیانوس بتواند با استخراج آن از زمین رقابت کند، اساس فناوری موجود، همچنان نیازمند تکمیل بیشتر هستند. گام بعدی، کاهش ولتاژ مورد نیاز برای تغذیه ی فرآیند است.
البته، همچنان سوال است که آیا انرژی هسته ای، مفید است یا خیر؛ در حالیکه همه می دانیم که یک جایگزین فاقد کربن برای سوخت های فسیلی است، نگرانی پیرامون خطر وقایع هسته ای، دسترسی به مواد هسته ای و نیاز به دفن ایمن و مسئولانه ی باقی مانده های سوختی، همچنان بالاست.
محقق، Stephen Chu گفت: "برای این قرن، بخشی از الکتریسیته ی مورد نیاز ما باید از منابعی که بتوانیم آن ها را روشن یا خاموش کنیم تأمین شود".
"باور دارم که نیروی هسته ای باید بخشی از آن منبع باشد، و دسترسی مطمئن به اورانیوم، بخشی از راه حل برای دستیابی به انرژی بدون کربن است".یک چیز قطعی است، انرژی هسته ای به این زودی ها از بین نمی رود، بنابراین یافتن راه های ارزان تر و با خطر کمتر برای تأمین سوخت می تواند چیزی خوبی باشد.

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک

ترجمه  itrans.ir

نظرات

۱۳۹۵/۱۲/۲۷In the coepticalmd world we live in, it's good to find simple solutions.

در ادامه بخوانید...

کشف شهر متعلق به قرن دهم میلادی در اتیوپی

در

 باستان شناسان در منطقه هارلا در شرق اتیوپی  شهری فراموش شده را که مرکز تجارت و بازرگانی در منطقه بوده، کشف نمودنداین شهر مربوط به قرن دهم میلادی می باشد.

در این شهر گمشده ،  دست‌ساخته‌هایی از مصر، هند و چین پیدا کرده اند ودر این شهر فراموش شده،  مسجدی متعلق به قرن دوازدهم میلادی که شبیه مساجد جنوب سومالی و  تانزانیا می باشد را کشف کرده اند.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

20 مکان عجیب دنیا از باداب سورت ایران تا جزایر ژاپن

در

دنیا عجیب و شگفت انگیز است. از باداب سورت ایران تا جزایر ژاپن که توسط گربه ها فرمان روایی می شود. ما تصاویری برای گردشگران داریم که تابحال دیده نشده است.

 

1. دریاچه تکه ای، بریتیش کلمبیا، کانادا

 

2. جاده غول آسا، ایرلند شمالی

 

3. ثور خوب، اورگان، ایالات متحده آمریکا

 

4. پاموک‌کاله، ترکیه

 

5. دریاچه Hillier، استرالیای غربی

 

6. باداب سورت، ایران

باداب سورت چشمه پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است. این چشمه در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. باداب سورت توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمه آب شور جهان بوده است.

 

7. کوه های تیانزی، چین

 

8. خطوط نازکا، پرو

 

9. مثلث برمودا، اقیانوس اطلس شمالی

 

10. جزیره سكوترا، یمن

 

11. دستی در صحرا، شیلی

 

12. تپه های شکلاتی جزیره Bohol، فیلیپین

 

13. ساحل سرخ، پانجیان، چین

 

14. قوطی ساده، لائوس

 

15. پارک ملی دره جن، یوتا، ایالات متحده آمریکا

 

16. کوچه استخوان نهنگ، سیبری

 

17. ساحل شیشه ای، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

 

18. دخمه مردگان، پاریس، فرانسه

دخمه مردگان وحشتناک پاریس شامل شبکه ای تونل ها های عمیق زیر زمینی در زیر شهر پاریس است. این دخمه آرامگاه بیشتر از 6 میلیون پاریسی است. 

 

19. آب‌فشان فلای، نوادا، ایالات متحده آمریکا

 

20. جزیره گربه، ژاپن

Tashirojima یک جزیره کوچک در شرق ژاپن است، این جزیره جمعیت کمتر از 100 نفر دارد. البته این مردمان دوستان پشمالوی زیادی دارند. مردم جزیره معتقد هستند این گربه ها برای آنها شانس میاورند.
در این جزیره حضور سگ ممنوع است.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

اقیانوس‌ شناسی

در


اقیانوس‌ شناسی مطالعه اقیانوس‌ها است، اقیانوس‌ ها قرن‌ ها است که مورد تحقیق و مطالعه قرار می‌گیرند. کنت ال.اف مارسیگلی یکی از اولین کتاب‌های خود را در همین موضوع نوشته است که در سال 1725 چاپ شده است. در سال 1786 این کتاب توسط بوئرهاوی به زبان هلندی ترجمه شد؛ یک کپی از آن در کتابخانه دانشگاه لیدن موجود است.(سیارک
یک افسر نیروی دریایی ایالات متحده به نام ام.اف.مائوری اولین کتاب اقیانوس‌شناسی "مدرن" را در سال 1855 نوشت، وی در آن زمان سرپرست دفتر هیدروگرافی نیروی دریایی بود. بسیاری از مشاهدات او (در ترکیب با گزارشات ثبت شده کشتی‌ها) عالی هستند؛ و همگی به شیوه جالبی توضیح داده شده‌اند، حتی با اینکه او هیچ آگاهی از ژئوفیزیک نداشته است.
اولین مطالعه خاص و سیستماتیک در مورد اقیانوس‌ها در توسط چلنجر H.M.S انجام شد.

این کشتی در تاریخ 21 دسامبر 1872 از پورتسموث انگلستان حرکت کرد و در طی سه سال بیشتر از 100.000 کیلومتر دریانوردی کرد و پنجاه جلد گزارش تهیه کرد. این اولین همچنین گزارش با توجه به تقسیم‌بندی اقیانوس‌شناسی به چهار زمینه بزرگ مدرن بود: بیولوژیکی (زیست‌شناسی)، شیمیایی، زمین‌شناسی و فیزیکی.

اقیانوس‌شناسی بیولوژیکی

اقیانوس‌شناسی بیولوژیکی مربوط به زندگی و حیات در دریاها است. مهندسی سواحل به ندرت به طور مستقیم شامل مسائل بیولوژیکی می‌شود، اما عوامل بیولوژیکی می‌توانند نقش‌های غیرمستقیم مهمی بازی کنند. به عنوان مثال رسوب‌های سازه‌های دریایی و مطالعه اثرات زیست محیطی مربوط به آن می‌تواند مهم باشد.(سیارک

اقیانوس‌شناسی شیمیایی

بدیهی است که شیمی آب دریا اهمیت زیادی برای بیولوژیست‌های دریایی دارد اما اهمیت آن برای مهندسین سازه‌های دریایی نیز در حال افزایش است. مواد و مصالح مورد استفاده در سازه‌هایی که در اقیانوس قرار می‌گیرند ممکن است زمانی که در معرض آب دریا و تحت فشار قابل توجهی (عمق آب) قرار می‌گیرند، رفتار عجیب و غریب و غیرمنتظره‌ای از خود نشان دهند؛ متخصصان بتن در مورد عمق چند صدمتری آب نگران هستند. مسائل خاص خوردگی و شکستگی در اعماق بیشتر در مورد فولاد نیز وجود دارد.

اقیانوس‌شناسی وابسته به زمین‌شناسی

زمین‌شناسانی که مواد معدنی با ارزش تجاری در پایین و زیر سطح دریا پیدا می‌کنند به طور غیرمستقیم مسئول فراهم کردن شغل برای بسیاری از مهندسین سواحل هستند. در حالی که انتظار نمی‌رود مهندسین سواحل خودشان بیولوژیست باشند اما قطعا باید اطلاعات اولیه در مورد مشکلات پایه‌ای ممکن در مورد یک طرح سازه‌ای پیشنهادی توسط زمین‌شناسان دریایی را داشته باشند.

اقیانوس‌شناسی فیزیکی

اقیانوس‌شناسی فیزیک بیشترین شباهت را به مهندسی سواحل دارد. به طور کلی هر دو به مسائل و مشکلات مربوط به امواج، جزر و مد و مشکلات هیدرودینامیکی می‌پردازند. نگرانی در مورد امواج اگر جدی نباشد جالب است. اقیانوس‌شناسان معمولا امواج را به عنوان یک عامل لازم در نظر می‌گیرند؛ از سوی دیگر مهندسین سواحل چالش‌برانگیزترین مسائل خود را از امواج استخراج می‌کنند. هر چه کارهای دریایی به آب‌های عمیق‌تر نفوذ کنند، مهندسین سواحل باید به تفکر در مورد موضوعی که در گذشته منحصر به اقیانوس‌شناسان فیزیکی بود، بپردازند: محل و قدرت جریان‌های اصلی و عمدۀ اقیانوس.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

جست و جو در اعماق اقیانوس

در

این مقاله به بیان یکی از جالب ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر یعنی زیردریایی می پردازد و همچنین به بیان این نکته که ما چه چیز هایی از زیردریایی ها می آموزیم می پردازد.

گذری بر تاریخ

تمام افرادی که ژول ورن را می شناسند و داستان های او را مطالعه کرده اند کاپیتان نمو و زیردریایی جالبش یعنی ناتیلوس را می شناسند. دنیای علمی تخیلی ژول ورن سال ها از زمان خود جلو تر بود و خبر از آینده ای داد که در آن  انسان به درون دریا و درون زمین سفر می کند. شاید برای مردم آن زمان تنها این ها داستان های علمی تخیلی جذابی برای زمان خوابیدن بچه ها بودند. اما کودکانی که با رویای کاپیتان نمو شدن و داشتن یک ناتیلوس برای خود بزرگ شدند،بعد ها دنیایی را خلق کردند که در آن سفر به زیر آب و مطالعه و دیدن آن همه شگفتی دیگر نه تنها یک رویا نبود بلکه یک واقعیت بسیار آشکار و دوست داشتنی برای تشنگان و شیفتگان علم بود. سال ها از ژول ورن می گذرد اما دانشمندان امروزه پا در جای پای وی گذاشته و داستان هایی به مراتب حقیقی تر و ملموس تر برای زمان خواب کودکان خلق کرده اند، اما بایک تفاوت. دنیای ساخته ی ژول ورن و امثال او تنها نشات گرفته از ذهن باز و خلاق آن ها بود اما دنیایی که دانشمندان امروزه از آن می نویسند کاملا واقعی است. شاید روزی کودکانمان ما هم  به این داستان ها گوش دهند و در پی اختراع چیزی فراتر از ناتیلوس باشند. ( سیارک)

استفاده از زیردریایی

یک زیردریایی می تواند تا عمق 14.764 پایی اقیانوس یعنی حدود سه مایل به پایین اقیانوس برود.

همچنین می تواند برای ده ساعت بی وقفه در زیر آب به حرکت بپردازد، عکاسی کند و افراد و لباس های مورد نیاز برای غواصی آن ها را با خود حمل کند. به این علت زیردریایی ها را اعجاب انگیز می دانیم که برخی از آن ها پا به قسمت هایی از اقیانوس گذاشته اند که تا به حال هیچ انسانی به آن جا نرفته است و همچنین پرده از راز های اعجاب آور دنیای اقیانوس و عمق های دست نیافتنی برداشته است که قبلا انسان از درک آن عاجز بوده است.

زیردریایی آلیوان

یکی از مشهور ترین نوع زیردریایی ها زیردریایی موسوم به آلیوان است.

آلیوان یک زیردریایی ساخته ی آمریکا در سال 1964 است که بعد ها آن را ارتقا دادند. بدنه و داخل آلیوان از تیتانیوم ساخته شده است که به موجب آن می تواند فشار ناشی از آب را در عمق های زیاد تحمل کند. وزن آلیوان 37.400پوند 23 فوت و 4 اینچ ضخامت دارد. تا 6 مایل قابلیت هدف گیری دارد و بیشترین سرعت حرکت آن 2 گره ی دریایی است. همچنین آلیوان پنج هیدریولیک دارد و به وسیله ی باتری های اسیدی سیستم الکتریکی داخلی آن کار می کنند. در داخل آلیوان از پیشرفته ترین و مجهزترین سیستم های کامپیوتری و یک قطب نمای پیشرفته که همواره شمال حقیقی را نشان می دهد استفاده می شود.

آلیوان به دانشمندان این امکان را می دهد که در زمینه های زیست شناختی، شیمیایی و زمین شناختی در زیر آب به تحقیق و مطالعه بپردازند.

لامپ های مخصوصی در بدنه آلیوان تعبیه شده است که باعث می شود دنیای تاریک زیر آب روشن شود و هر آن چه در پس تاریکی خوفناک اقیانوس خود را مخفی کرده است نمایان شود. کارایی های آلیوان تنها به این ها محدود نمی شود. آلیوان در بدنه ی خود دوربین هایی بسیار پیشرفته دارد که از داخل کنترل می شوند و به عکاسی و فیلم برداری می پردازند همچنین دو بازوی مکانیکی بر روی آلیوان تعبیه شده است که به دانشمندان کمک می کند بدون خارج شدن از زیردریایی به جمع آوری نمونه ها بپردازند.( سیارک)

کشف اعجاب انگیز آلیوان

یکی از روز های سال 1977، آلیوان در یک جست و جوی شگفت انگیز شرکت داشت. در آن روز، آلیوان برای انجام یک سری مطالعات معمول چند دانشمند را با خود حمل می کرد. زیردریایی در یکی و نیم مایلی ساحل جزیره ی گلاپاگوس حرکت می کرد و در زیر آب بود. دانشمندان حدود دوازده فوت پایین رفته بودند که از پنجره های زیردریایی یک چیز عجیب را مشاهده کردند. این شی بسیار شبیه به دودکش بود. دودکشی که ابری سیاه و تیره را به درون آب وارد می کرد. دانشمندان دریافتند که این یک گودال است و در اطراف این گودال تیره جانورانی زندگی می کنند که بدون این که به نور خورشید وابسته باشند به زندگی خود ادامه می دهند.

یک اکوسیستم که به انرژی خورشید وابسته نبود بلکه موجوداتی که در این اکوسیستم زندگی می کردند انرژی خود ار از زمین اطراف خود به دست می آوردند.

یک نوع غیر معمول از جانداران در آن جا زندگی می کردند. در میان مواد شیمیایی که از این گودال خارج می شد، هیدروژن سولفید شناسایی شد که گازی بسیار سمی برای موجودات زنده ی روی خشکی است. با این وجود، باکتری هایی که در این نزدیکی زندگی می کردند کاملا با این شرایط هماهنگ بوده و از این گاز سمی بدون هیچ مشکلی استفاده می کردند و سپس جانوران کوچک از این باکتری ها استفاده می کردند و این جانوران کوچک خود غذای جانوران بزرگتر بودند. موجودات لوله مانند عظیم قرمز و سفید نزدیک این گودال می خزیدند و در یک دیگر می لولیدند. میگو ماهی های کوچک و خرچنگ های سفید زمانی که این موجودات استراحت می کردند از روی بدن آن ها غذا می خوردند. در این اکوسیستم که بنظر نامناسب می آید، این موجودات با یک دیگر به راحتی در تعامل بودند و زندگی می کردند.

بعد از سال 1977 دانشمندان گودال های دیگری در سراسر اقیانوس ها یافتند که هر کدام اکوسیستم متمایزی داشتند و البته برخی از آن ها حتی با زیردریایی هم غیر قابل دسترسی هستند.

با این وجود دانشمندان هموراه در تلاش هستند که راهی برای ساخت یک وسیله بیابند تا بتوانند به جاهایی سفر کنند که دور از دسترس است و هرکدام دنیایی جداگانه برای خود هستند. البته در این بین نباید نقش مهمی که زیردریایی هایی که از راه دور کنترل می شوند را دست کم گرفت. هر چند که عطش دانشمندان و علاقمندان به علم و کاشفان دنیاهای جدید زیاد و تقریبا سیری ناپذیر است، اما علم بشریت هنوز هم نمی تواند پا در برخی از نقاط بگذارد و سر از کار و رمز و راز دنیا های  نامتناهی زیر آب دربیاورد. باید صبور بود و تنها منتظر ماند تا شاید روزی یک زیردریایی اختراع شود که بتواند پا در دنیای هایی بگذارد که ما خود از ورود به آن ها عاجز مانده ایم.ترجمه  itrans.ir  

در سیارک بخوانیم:

اقیانوس‌شناسی

مشکل کمبود اکسیژن در اقیانوس‌ها و دریاها

استفاده از ربات‌های حفاری برای استخراج معادن اقیانوسی

حرکت سریع فناوری‌های بهره‌برداری از انرژی اقیانوس به‌سمت تجاری شدن

استحصال انرژی اقیانوس توسط کایت‌های زیردریایی

دریافت انرژی گرمایی از عمق اقیانوس

سکوی خورشیدی شناور بر روی آب اقیانوس‌ها امکان به‌دست آوردن سوخت هیدروژن از طریق آب را فراهم کرد

WaveNET نیروگاه تولید برق از امواج اقیانوس

توقف سونامی ها با رگباری از موج های صوتی در اعماق اقیانوس ها

 

نظرات

در ادامه بخوانید...