گوجه ی شکم پر یونانی

چگونه گوجه ی شکم پر به سبک یونانی ها درست کنیم؟

اگر مقدار زیادی گوجه فرنگی در خانه دارید که نمی دانید با آن ها چکار کنید، اگر دوست دارید غذای جدیدی را امتحان کنید و یا دوست دارید خانواده خود را با یک وعده غذای خوشمزه غافلگیر کنید، پیشنهاد ما به شما گوجه فرنگی شکم پر یونانی است.

شما زمانی که بیشتر از چیزی که لازم دارید گوجه فرنگی دارید با آن چه کار هایی انجام می دهید؟ من اغلب آن را درون فر گذاشته و از آن پوره ی گوجه فرنگی درست می کنم و در زمان های دیگر برای درست کردن سوپ، تاس کباب یا سس از آن استفاده می کنم اما اکنون می خواهم یک چیز جدید را امتحان کنم.

من به دنبال دستور پختی بودم که وقتی گوجه فرنگی هایم را از درون فر بیرون می آورم از همیشه زیباتر و خوشمزه تر به نظر برسند.

کتاب های آشپزی زیادی را زیر و رو کردم و در آخر به این نتیجه رسیدم که شاید برای امتحان بد نباشد که گوجه فرنگی هایم را به سبک یونانی ها درست کنم.

در سبک یونانی گوجه فرنگی، کدو، بادمجان و یا سیب زمینی شکم پر را در سس گوجه فرنگی گذاشته و درون فر درست می کنند.

ممکن است آن ها را با گوشت و برنج و سبزیجات و ادویه های فراوان پر کنند. به نظر من می توانید از سلیقه ی خود نیز استفاده کنید. با نگاهی به این دستور پخت درمیابید که این غذا نه تنها به آسانی درست می شود و خوشمزه است بلکه خیلی زود همه ی اعضای خانواده طرفدار آن خواهند شد. شما می توانید گوجه فرنگی های شکم پر خود را درست کنید و زمانی که خام هستند درون فریزر نگه داری کنید و هر زمان که خواستید چند عدد از آن ها را با سس گوجه فرنگی و مقداری آب مرغ درون فر گذاشته  درست کنید. شما می توانید از این غذا برای شام یا نهار استفاده کنید و آن را با برنج و یا بدون برنج مصرف کنید.

برنج، گوجه فرنگی شکم پر با گوشت چرخ کرده، سیر و آب لیمو ترش

دستور پخت برای سه نفر

مواد لازم:  

برای سس

1 قاشق غذا خوری سر پر روغن زیتون

2 عدد پیاز خرد شده

4 حبه سیر بزرگ رنده شده

1 قاشق غذا خوری شکر

400 گرم رب گوجه فرنگی

1 قاشق غذا خوری پونه کوهی

نمک فلفل و ادویه های مورد علاقه به مقدار لازم

مایه ی گوجه فرنگی شکم پر

200 گرم گوشت قیمه شده

آب یک عدد لیمو ترش

یک قاشق غذا خوری پونه کوهی خشک شده

یک قاشق غذا خوری جعفری تازه خورد شده

یک قاشق غذا خوری نعنا تازه خورد شده

یک قاشق غذا خوری آویشن خورد شده

یک چهارم قاشق غذا خوری بادام زمینی

نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه:

6 عدد گوجه فرنگی بزرگ را به خوبی بشوید. فر را روی دمای 180 درجه قرار دهید تا گرم شود. سر گوجه فرنگی ها را تا نصفه از گوجه فرنگی ها جدا کنید. با یک قاشق کوچک به آرامی و با دقت درون گوجه فرنگی را خالی کنید. مراقب باشید که پوست گوجه فرنگی ها پاره نشوند. قسمت گوشته ای که از دورن گوجه فرنگی ها را درون ظرفی بگذارید.

گوجه فرنگی ها را درون یک ظرف گذاشته و روی آن ها مقداری نمک بپاشید. سپس آن را کمی جا به جا کرده و آن طرف دیگر گوجه فرنگی ها را نمک دار کنید.

برای درست کردن سس گوجه فرنگی، روغن را با شعله ی متوسط به آرامی داغ کنید و سپس پیاز های خرد شده را درون روغن داغ شده بریزید. به آرامی آن را سرخ کنید تا پیاز ها نرم و طلایی شوند. در مرحله ی بعد یک عدد سیر رنده شده را به پیاز خرد شده اضافه کنید و دو سه دقیقه ی دیگر اجازه دهید که درون روغن پیاز و سیر با هم سرخ شوند. بعد از آن نصف سیر و پیاز سرخ شده را درون ظرف دیگری جداگانه قرار دهید.

رب گوجه فرنگی را درون ماهیتابه ریخته و به آن شکر و پونه کوهی را اضافه کنید و سپس به آرامی خوب هم بزنید. گوجه فرنگی هایی که به آن ها نمک زده بودید آب انداخته است. آب آن را نیز درون ظرف سس بریزید.

اجازه دهید سس خوب بپزد و بگذارید 5 الی 10 دقیقه بجوشد تا زمانی که سس خوب غلیظ شده به جوشاندن آن ادامه دهید. سپس شعله را خاموش کنید و درب ظرف را بگذارید تا بعدا از آن استفاده کنید.

برای درست کردن مایه برای پر کردن گوجه فرنگی ها، پونه ی کوهی، جعفری، نعنا، آویشن، بادام زمینی و نمک و فلفل را به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و خوب با یک دیگر مخلوط کنید.

پیاز و سیر سرخ شده ای که قبلا مقداری از آن را کنار گذاشته بودید را به مایه ی خود اضافه کنید و دوباره خوب با یک دیگر مخلوط کنید. مایه را با مقداری از سس و روغن زیتون درون ماهیتابه سرخ کنید. مایه سرخ شده را خاموش کنید و بگذارید کمی سرد شود.

گوجه فرنگی ها را درون ظرف مخصوص فر با کناره های بلند قرار دهید و در هر کدام از گوجه فرنگی ها مقداری از مایه ی سرخ شده را قرار دهید و کمی پنیر پیتزا روی هر کدام قرار دهید. سس را درون ظرف گوجه فرنگی ها بریزید و با فویل سر ظرف را بگیرید و درون فری که از قبل گرم کرده بودید قرار دهید. 30 دقیقه بگذارید که درون فر باقی بماند. سپس ظرف را از فر خارج کرده و فویل را بردارید.

برای هر نفر دو گوجه فرنگی شکم پر قرار داده و مقداری از سس را روی آن بریزید.

نکته:

به یاد داشته باشید شما می توانید در آشپزی خلاقیت به خرج داده و موادی که درون گوجه فرنگی شکم پر خود می ریزید را با علاقه ی خود عوض کنید. حتی می توانید به جای گوجه فرنگی از فلفل دلمه، کدو و حتی بادمجان برای غذای خود استفاده کنید. ترجمه  itrans.ir

غذای شما آماده است. نوش جان

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید