پدر و مادر خود را ببخشید 4 دلیل برای رها کردن کینه

693f9b3480d99e216d8ef569b232ae6234248937.jpg


یک بار این جمله را از یکی از دوستانم شنیدم: "من وقتی بزرگ شدم ، فهمیدم پدر و مادرم کامل نیستند.  جمله "این پدر و مادر ایده آل نیست" برای همه متفاوت برداشت می شود. برای برخی ، ما در مورد کارهای ناشایست جزئی ، فراموشی والدین ، ​​بلند شدن صدا ، اضطراب بیش از حد و ممنوعیت های نامفهوم صحبت می کنیم و برای کسانی، زخم ها مکرر و بسیار عمیق تر  است.

 

و در قبال جمله "این پدر و مادر ایده آل نیست" ما کلیشه ای می شنویم: "آنها به هر حال شما را دوست دارند" ، "خوب ، این مادر است" و "والدین را نمی توانیم انتخاب کنیم" . گویی این جواب برای هر کسی راحت تر است. اما هر خانواده ناراضی در نوع خود واقعاً متفاوت است ، ولی عامل وحدت بخش در تمام خانواده های ناراضی  اغلب کینه کودکان نسبت به والدین است.


 چنین احساسی (کینه) درگیری حل نشده ای است که مرور خاطرات آن پس از گذشت سالها هنوز درد بسیاری را به همراه دارد.

 

این مانند این است که فردی کوچک و آسیب پذیر بخود بگوید: "با من صادقانه رفتار نشد ، سزاوار این برخورد نبودم." در اینجا می توانیم در مورد اعتماد و وفاداری ، که توسط والدین در عشق خود نشان داده اند ، کوچک کردن نقش یا کوچک کردن شایستگی های کودک ، طلاق ، خشونت و هر نوع بی توجهی دیگر صحبت کنیم.

 

ما به این دنیا می آییم و نمی توانیم به تنهایی از خود مراقبت کنیم - کوچک ، آسیب پذیر و نیازمند والدین هستیم. این طبیعی است. کودک به کمک بزرگسالان نیاز دارد ، برای زنده ماندن لازم است. والدین کمک ، پشتیبانی ، مراقبت و آموزش می دهند. چه بخواهیم و چه نخواهیم ، در ابتدا ما مانند یک اسفنج همه چیز را از محیط نزدیک خود جذب می کنیم.


در یک محیط دوستانه ، مادر و پدر جزیره امنی هستند. اینها افرادی هستند که در وهله اول ما برای کمک  گرفتن به سمت  آنها می رویم ، وقتی درد می کشیم ، می ترسیم یا ناراحت می شویم. حضور صرف آنها باید احساس آرامش و راحتی را ایجاد کند.

 

درک اینکه والدین شما هم اشتباه کرده اند ، به خودی خود تشدید کننده نیست. این یک دید عینی از چیزها است ، برای شکل گیری روابط سالم مهم است.اما این مقاله در مورد نارضایتی های حل نشده و درگیری های داخلی صحبت می کند: در مورد شرایطی که هنوز از آن اشک می ریزید ، یک توده بغض در گلو دارید که احساس خشم ایجاد می کند ، هرچند 5 ، 10 ، 20 سال گذشته باشد.

 
این احساس چیزی است که شما نمی توانید بدون عصبانی شدن ، غمگین شدن و سرزنش کردن ، به آن فکر کنید. احتمالاً به خاطر آنها ، هر مکالمه با مادر به یک آزمایش تبدیل می شود و حضور پدر به طور خودکار شما را در حالت آمادگی برای بهانه گیری و دفاع از خود قرار می دهد.

 

کینه چیست و چه نقشی دارد

طبق گفته روانشناس عاطفی پل اكمن ، 5 احساس در جهان وجود دارد : ترس ، غم ، شادی ، انزجار و اندوه .

 

کینه ، ذاتاً حالت پیچیده تری است ، نشانه این است که چیزی کم دارم ، از دنیای اطراف عصبانی هستم و برای خودم متاسفم


کینه توزی سیگنالی از یک نیاز است و بسته به شخص و زمینه ، در سطوح مختلف بیان می شود. گاهی با احساس خشم ، گاهی غم ، ترس یا انزجار همراه است.

خبر خوب این است که حتی اگر آسیب دیدگی در حال حاضر قوی باشد ، با گذشت زمان شدت آن تغییر می کند. مانند هر احساسی ، متزلزل می شود. هر بار که یک واقعه خاص را در زندگی خود به یاد می آوریم ، احساساتی با شدت متفاوت را تجربه می کنیم ، همراه با افکار و احساسات دیگر.

 

کینه می تواند نقش ها و معانی مختلفی داشته باشد. می تواند منبعی برای شما باشد. بسته به نحوه استفاده ، به مردم القا می کند که چیزی باشند (یا بالعکس - نبودن) ، به شما نیرویی می دهد تا در برابر مجرمان مقاومت کرده یا آنها را تحت تأثیر قرار دهید ، بخشی از من است و بر افکار ، تصمیمات و اعمال تأثیر می گذارد. کینه می تواند ابزاری خاص در زندگی شما باشد ، اما میزان این که می خواهید اعمال شما توسط آن حالت تعیین شود ، انتخاب شماست.

 

برای افرادی که والدین را غیر قابل تحمل و احساس کینه نسبت به والدین را بسیار اساسی می دانند ، ایده بخشش ممکن است نامفهوم به نظر برسد. گذشت و بخشش به معنای تجدید رابطه یا حتی ملاقات حضوری نیست. با انجام این کار(بخشش) ، می توانید تصمیم بگیرید که هرگونه ارتباط با مادر یا پدر خود را قطع کنید ، اما در عین حال می توانید بدون اینکه تحت فشار احساس عصبانیت ، کینه و پشیمانی قرار بگیرید ، زندگی خود را ادامه دهید.این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه می خواهید بخشش خود را نشان دهید.

 

4 دلیل برای بخشش والدین

تاکنون ، شما به نوعی بدون بخشیدن زندگی کرده اید ، پس چرا اکنون این کار را انجام می دهید؟ بعد از مدت ها ، شما هنوز هم خاطره ای را دارید که با شما رفتار ناعادلانه ای انجام شده است. خواه متوجه شوید یا نشوید ، این احساس همیشه با شماست. مطمئناً ، برای هر شخصی داستانی منحصر به فرد است و شما تصمیم می گیرید که آمادگی بخشش والدین یا سرپرستان خود را دارید را نه؟

من فقط می خواهم چند دلیل احتمالی را برای شما نشان دهم که چرا فراموش کردن کینه و در قبال آن بخشش ، در وهله اول ، می تواند به نفع خودتان باشد.

 

1. کینه شما را کنترل می کند

همانطور که قبلاً پی بردیم ، کینه عصبانیت ازیک شخص و  ترحم به خود است. غالباً ، کینه می تواند نشانه آن باشد که فرد به یک نیاز (مثلاً به عشق) و خشم نسبت به شخصی که او را راضی نمی کند ، احساس می کند. وقتی حداقل می فهمیم که ، در اصل ، این حالت یک درگیری درونی حل نشده است ، ما بلافاصله بنیان را در مسیر رهایی از آن می گذاریم. و در اینجا آزادی انتخاب ظاهر می شود.


"بله ، پدر و مادرم آن را به من ندادند. اما من در حال حاضر بزرگسال هستم و می توانم به دنبال منابع دیگر این عشق باشم."

 
بخشش ، اول از همه ، ارزش خودش را دارد ، و بدین ترتیب درهای آزادی شخصی را باز می کند. وقتی کینه را رها کنیم ، آزادی انتخاب پیدا می کنیم. کینه کنترل بیشتری بر اعمال ، افکار و تصمیمات ما دارد.برعکس ، انتخاب عصبانیت ، آزردگی و ماندن در موقعیت قربانی ، مسئولیت تأثیر بیشتر این احساس بر ما را بر عهده می گیرید.

 

چسبیدن به این کینه همچنین بدان معنی است که شما در نقش یک کودک باقی می مانید و والدین شما هنوز بر شما و زندگی شما کنترل دارند.


2. کینه ی مزمن انرژی شما را می گیرد

مثل یک وضعیت درد مزمن است. شخصی که از پدر و مادر خود آزرده شود در این مرحله ثابت بماند. او با این سوال به زندگی خود ادامه می دهد: "چگونه توانستید این کار را با من انجام دهید؟" روز به روز ، او خود را در این امر حمایت می کند (گزینه ای را برای آزرده شدن قبول می کند).

 

در اینجا می خواهم بپرسم: "آیا تاکنون شخص دیگری را آزار داده اید؟" و قبل از اینکه پاسخ "نه"  دهید ، خوب فکر کنید. آیا چیزی گفته اید که بتواند شخصی صدمه ببیند ، آیا  بدون فکر و در خشم کاری انجام داده اید؟

 

بلند کردن صدا ، متهم کردن ("شما همیشه ..." ، "شما هرگز ...") ، فریب ، بی تفاوتی ، عمداً ایجاد حسادت ، فراموشی ، قطع رابطه ، گفتن: "برایم مهم نیست" از مظاهر آن است از بی رحمی ، و گاهی اوقات برای دیگری غیر قابل تحمل و دردناک اتفاق می افتد.

 

چرا ما این کار را با عزیزان انجام می دهیم؟ پاسخ مختصری برای این سوال وجود ندارد. ما فقط می توانیم با اطمینان بگوییم که ناقص هستیم ، همانگونه که والدین با ما رفتار کردند و والدین آنها  با آنها رفتار کردند. به طور تصادفی یا قصد ، می توانیم به کسانی که دوستشان داریم صدمه بزنیم. این سوال مطرح می شود: چه چیزی والدین را از خود ما متمایز می کند؟ آنها فرشته نیستند و وقتی شما را از بیمارستان بیرون آوردند ، هیچ کس به آنها مزایای فرزندپروری نمی دهد.

به طور تصادفی یا قصد ، می توانیم به کسانی که دوستشان داریم صدمه بزنیم.

 

شاید بسیاری از آنچه مادر و پدر شما انجام داده اند قابل بخشش نیست. اما لازم به یادآوری است که افراد غالباً 180 درجه چرخش می کنند. کینه یک چرخش در یک جهت است ، نه تمایل به در نظر گرفتن موقعیت شخص دیگری که اشتباه کرده است.

 

3. کینه ، به عنوان محرک  عمل می کند

اگر تنها رفتاری که به طور مداوم می بینیم به اعتماد ما خیانت می کند و به جای عشق منشأ ترس می شود ، یاد می گیریم که چنین باید باشد. والدین درک اساسی از آنچه خوب و بد است ، چگونه می توانید و نمی توانید انجام دهید را ایجاد می کنند.

بیایید مثالی بزنیم: شما از شریک زندگی خود خواسته اید که صبح هنگام انجام یک جلسه مهم ،  شما را  زودتر به محل جلسه برساند تا کار کنید ، اما شریک زندگی توافق شما را فراموش کرده است (روز / ساعت را اشتباه گرفته است) ، بنابراین باید خودتان به آنجا بروید.

 

هنگامی که شما جوان بودید ، مادر یا پدر اغلب درخواست ها را فراموش می کردند و اتفاقات مهم را برای شما نادیده می گرفتند. اکنون ، به عنوان یک بزرگسال ، هر وقت فرد نزدیک شما چیز قابل توجهی را برای شما فراموش می کند ، منفجر می شوید. این ممکن است یک تصادف و یک حادثه منفرد باشد ، اما به دلیل درگیری حل نشده در دوران کودکی ، از نظر دیگر موارد مشابه به عنوان محرک  عمل می کند که درد و کینه طولانی مدت را برمی گرداند.


در حقیقت ، ممکن است مورد شخصی نباشد که خواسته شما را فراموش کرده ، وقت نداشته و یا از آن غافل شده است ، اما این یادآورخاطرات احساسی است که قبلاً داشته اید و هر روز با رفتارهای مشابه والدین خود روبرو می شده اید.رابطه با مادر و پدر بسیار طولانی و معنادار است و می تواند بر تعاملات آینده ما با عزیزان تأثیر بگذارد. بدون حل تعارضاتی که ریشه در دوران کودکی دارد ، ایجاد روابط جدید "از ابتدا" غیرممکن است.

 

4. کنار گذاشتن کینه باعث رشد شخص می شود

بخشش ذاتاً عطوفت می آورد . مطالعات متعدد با استفاده از EPR (تشدید پارامغناطیس الکترونیکی) نشان می دهد که مناطق فعال مغز ما در حالت همدلی تفاوت قابل توجهی با افراد درگیر در حالت عصبانیت و کینه دارد. بخشش در زندگی ما خوبی ایجاد می کند ، در حالی که خشم و عصبانیت اختلافات و تنش های داخلی را بیشتر می کند.

 

راه های زیادی برای  انتخاب درونی  ما وجود دارد.مهربانی و دلسوزی به ما این توانایی را می دهد تا جهان را با انتخاب گزینه های بیشتری به غیر از حالت کینه ببینیم.

 

بخشش ارزشش را دارد زیرا این یک انتخاب درونی توسط خود شماست ، نه لزوماً برای دیگران. بخشش مسیرهای جدید بسیاری را برای شما باز می کند و امید می دهد که در روابط خود با دیگران خوشحال باشید. بخشش و انتخاب مهربان بودن مستقیماً بر ما تأثیر می گذارد - کیفیت مهربانی و عطوفت را در ما رشد می دهد. ما به تنهایی می توانیم زندگی خود را تغییر دهیم وکینه می تواند چیزی موقتی باشد ، مانند همه احساسات ، مانند همه افکار ، مانند همه چیز در زندگی.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • بهنام :

  کینه چیست؟ اغلب، وقتی می گوییم "به من توهین شده" یا "مورد توهین واقع شده ام"، منظور ما چیزی کاملاً متفاوت است. ما رنجش را خشم و غم، انتظارات ناروا، یا عصبانیت، احساس درماندگی، آزردگی یا حتی پرخاشگری منفعل می نامیم. رنجش یک احساس پیچیده است. پیچیده به معنای متشکل از چندین جزء است که هر کدام داستان خاص خود را خواهند گفت. مهم است که بین عصبانیت به عنوان یک احساس در هنگام واکنش درونی به اتفاقی که در دنیای بیرون رخ داده است و عصبانیت به عنوان یک رفتار زمانی که "به من توهین شده" را کنار می گذارید و با شوهر، فرزند یا دوست دختر خود صحبت نمی کنید، تمایز قائل شوید.و اگر رنجش به عنوان یک احساس می تواند حتی در مطالعه خواسته های برآورده نشده به ما کمک کند (در ادامه نظرات بیشتر در مورد آنها توضیح خواهم داد)، در این صورت کینه به عنوان یک رفتار تأثیر بدی بر خود شخص و روابط او با دیگران می گذارد.

  1400/12/10 12:38
 • بهنام :

  احساس کینه چیست؟ رنجش معمولاً بر اساس یک خواسته برآورده نشده است ، به عنوان مثال، "من می خواهم شوهرم برایم گل بیاورد." به دنبال آن ترس از برآورده نشدن آرزو به دنبال دارد، مانند اینکه دیگر آنقدر مرا دوست نداشته باشد یا به دیگری توجه کند. سپس - عصبانیت از این که آرزو محقق نشده: شوهرم برایم گل نیاورد، چگونه توانست! و در پایان - تاسف به خود : "بیچاره من، بدبخت، بدون گل، آنها مرا به اندازه کافی دوست ندارند."

  1400/12/10 12:42
 • بهنام :

  رنجش احساس پیچیده ای است همچنین به این دلیل که هر یک از عناصر درون آن جلوه های خاص خود را در بدن و زندگی دارد . بنابراین، اگر شخصی با خواسته های خود منطقی نباشد، ممکن است از اطرافیانش به خاطر انجام ندادن "آن خواسته " آزرده خاطر شود.

  1400/12/10 12:44
 • بهنام :

  اگر ترس احساس اصلی یک فرد است، خشم نقش یک صفحه را بازی می کند و شما را از ارتباط با ترس و زندگی در آن باز می دارد. اگر تماسی با خشم وجود نداشته باشد، از آنجایی که "دختران خوب ، عصبانی نمی شوند"، رنجش یک راه قابل قبول اجتماعی برای ابراز پرخاشگری خواهد بود. شما نمی توانید عصبانی باشید، اما می توانید آزرده شوید.

  1400/12/10 12:45
 • بهنام :

  خوب، ترحم به خود همچنین می تواند اعمال یک فرد را کنترل کند (و سپس او همیشه ناراضی خواهد بود) یا با پرخاشگری نسبت به خودش جایگزین شود - "از ناله کردن دست بردارید". بسیار مهم است که با هر جزء به نارضایتی خود رسیدگی کنید، زیرا در غیر این صورت این کوکتل نارضایتی می تواند زندگی را تا حد زیادی مسموم کند و بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

  1400/12/10 12:46
 • بهنام :

  البته هر اتفاقی که برای ما می افتد اغلب در بدن منعکس می شود و در نقاط مختلف مشکل و گره ایجاد می کند.

  1400/12/10 12:47
 • بهنام :

  چگونه می توان مشکل های بدنی را پیدا کرد که نشان دهنده رنجش عمیق است؟ گودی بین استخوان های ترقوه خود را پیدا کنید و از آنجا به سمت استخوان بیرون زده پایین بروید. اگر انگشت یا کف دست خود را زیر آن قرار دهید و به صحبت های خود گوش دهید، احساس خواهید کرد که چگونه اشک ها شروع به جاری شدن می کنند. این به اصطلاح نقطه رنجش است، منطقه ای که در آن "توده ای در گلو" وجود دارد و محل اشک های گیر کرده است. اگر اشک ها شروع به جاری شدن کردند، سعی کنید آنها را رها کنید.

  1400/12/10 12:50
 • بهنام :

  "لب های غمگین". آیا با افرادی برخورد کرده اید که همیشه حالت غمگینی در چهره دارند؟ این اثر به دلیل کشیده شدن یا جمع شدن گوشه های لب به دست می آید. این اغلب نشانه رنجش زیادی است که فرد با خود دارد.

  1400/12/10 12:51
 • بهنام :

  "باسن ". ماهیچه های ران به ما کمک می کنند تا احساسات را با درجه بالایی از شدت حفظ کنیم. نارضایتی شدید، به ویژه برای کودکان، از والدین و بزرگترهای خانواده منجر به این واقعیت می شود . به هر حال، نارضایتی های کودکان اغلب بدون هیچ رژیم غذایی منجر به کاهش حجم باسن می شود.

  1400/12/10 13:00
 • بهنام :

  چگونه رنجش واقعی و خیالی را تشخیص دهیم؟ رنجش می تواند واقعی یا خیالی باشد (تقریباً 90 درصد تخلفات مربوط به توهین های خیالی است). چگونه خشم را برای واقعیت بررسی کنیم: موقعیتی را به یاد بیاورید که احساس کردید واقعاً توهین شده اید. حالا سوالات زیر را از خود بپرسید: آیا توافقی وجود داشت؟ به عبارت دیگر، آیا با کسی که از او رنجیده اید توافقی وجود داشت؟ این عادلانه است از دوستی که قول داده در فرودگاه با شما ملاقات کند و نکرده است، آزرده شوید اما آزرده شدن از وبلاگ نویسی در اینترنت که پست مورد نیاز شما را پست نکرده است، منصفانه نیست.

  1400/12/10 13:03
 • بهنام :

  آیا نقض قانون وجود دارد؟ این حتی به معنای نقض قوانین کشوری نیست که در آن زندگی می کنیم، بلکه به عنوان مثال نقض تعامل حقوقی بین والدین و فرزند است. یعنی کودک از بدو تولد حق حمایت، محبت، توجه و غیره را دارد. اگر این نیازهای اولیه کودک برآورده نشود، می توان از نقض قانون صحبت کرد، به این معنی که جرم واقعی است.

  1400/12/10 13:04
 • بهنام :

  آیا معامله واقع بینانه است؟ فرض کنید به شما قول داده شده است: "من برای همیشه دوستت خواهم داشت." در اینجا شایان توجه است که این وعده در دنیای واقعی چقدر امکان پذیر است؟

  1400/12/10 13:04
 • بهنام :

  اگر هیچ یک از این معیارها برآورده نشد، با رنجش خیالی یا با احساس دیگری که آن را رنجش می نامید سروکار دارید.

  1400/12/10 13:05
 • بهنام :

  رنجش، چه واقعی و چه خیالی، اغلب انسان را نابود می کند. واقعی در آن است که عصبانیت و اندوه ابراز نمی شود، جبران دریافت نمی شود. با این واقعیت که ما شروع به انجام کارها یا گفتن کلمات می کنیم، خیالی است که پس از آن شرمنده می شویم. مهم است که با یک روانشناس یا به تنهایی با آنچه در درون می گذرد کنار بیایید تا زندگی به رنگ های دیگری غیر از "من آزرده شدم" رنگ آمیزی شود.

  1400/12/10 13:12

بیشتر بخوانید