هشدار به پدر و مادرها، پسر بچه 11 ساله به خاطر یک چالش فیسبوکی یک شب را در فروشگاه زنجیره ای خوابید

در

پسر بچه 11 ساله به خاطر یک چالش فیسبوکی یک شب در یکی از فروشگاههای زنجیره‌ای IKEA خوابید

kaden mirza

همین چند وقت پیش بود که خبر بازی آنلاین نهنگ آبی(نهنگ آبی چیست؟) و حوادث بعد از آن خانواده ها را در شوک فروبرد. هر روز که میگذرد نیاز نظارت بر فعالیت بچه ها در فضای مجازی بیش از پیش نمایان می‌شود . در طول تاریخ هر فن آوری و پیشرفتی که در زندگی بشر ایجاد شده است عوارض جانبی ناخواسته‌ای هم داشته است. عوارض و تاثیرات منفی فضای مجازی مختص جهان سوم نیست. به خاطر دارید که باراک اوباما رییس جمهور پیشین ایالات متحده فعالیت دخترانشان در فیس بوک را منوط به رسیدن آنها به سن قانونی کرده بود. اتفاقات بد و یا حتی ناگواری که به واسطه استفاده از فضای مجازی برای بچه ها می افتد والدین را مجاب می کند که شاید باید همان روشی که باراک اوباما در پیش گرفت را برگزینند. 

پدرِ یک پسربچه 11 ساله که فرزندش به خاطر یکی از چالشهای دیوانه وار اینترنتی گم شده بود به دیگر والدین هشدار داد که برای جلوگیری از حوادث مشابه به صورت مداوم تاریخچه مرورگر کامپیوتر کودکانشان را چک کنند و از فعالیتهای اینترنتی آنها چشم برندارند.

روز سه شنبه بعد از اینکه کادن (KADEN) از مدرسه به خانه برنگشت خانواده‌اش به پلیس گزارش دادند که او گم شده است. کادن روز بعد در فروشگاه شفیلد ایکیا پیدا شد در حالیکه شب را در آنجا مانده بود.

عبید میرزا پدر کادن به رسانه ها گفت که پسرش عضو یک چالش فیسبوکی بوده است. چالشی که باید شب را در یکی از فروشگاههای ایکیا تا صبح سر می کردند و گیر هم نمی افتادند.

عبید میرزا برای به اشتراک گذاشتن تجربه اش با دیگر والدین در شبکه اجتماعی‌اش نوشت: شبی که کادن گم شده بود ساعتهای بسیار سختی برای او خانواده‌اش بوده است و امیدوار است که دیگر خانواده ها چنین وضعیتی را تجربه نکنند ( سیارک)

او دیگر خانواده ها را تشویق کرد که به طور مداوم بر فعالیتهای فرزندانشان در اینترنت نظارت کنند و موبایل و تبلت و هر وسیله آنلاین دیگری که دارند را  بررسی کنند و از کنار موارد غیر طبیعی به راحتی عبور نکنند.

کادن تمام ویدئوهای مربوط به این چالش را تماشا کرده بود و بعد همه آنها را پاک کرده بود و هیچ ردی از خودش در هیستوری کامپیوتر به جا نگذاشته بود . او خیلی خوب همه چیز را برنامه ریزی کرده بود.

چندین نفر از دوستان و همسایه ها و البته نیروی پلیس برای پیدا کردن او بسیج شدند. آنها در شیکه های اجتماعی گم شدن او را اعلام کردند و حتی تعدا زیادی پوستر ساختند و بین مردم پخش کردند.

بعد از این حادثه پلیس یورکشایر جنوبی اعلام کرد که این چالشها دیوانگی محض و خطرناک هستند و حتی می توانند باعث وقوع یک فاجعه شوند.

آن سجویک محقق در این زمینه گفت: این چاشها با وجود اینکه در ظاهر برای جوانان و نوجوانان سرگرم کننده هستند اما خطرات و عواقبی که دارند به هیچ وجه حنبه طنز ندارد و حتی می تواند فاجعه بار باشد.

او اضافه کرد که : انبارها و دفاتر مراکز خرید پر است از وسایل و اجناس بسیار سنگین که خیلی راحت می توانند سقوط کنند و یک فاجعه جبران ناپذیر به وجود آورند.

مدیران ایکا گفتند که در حال بررسی روش های امنیتی جدید برای جلوگیری از وقوع حوادث اینچنینی هستند

چند هفته قبل از این اتفاق آقای میرزا دیده بود که پسرش در اینترنت عبارت "چگونه بدون اینکه کسی بفهمد 24 ساعت در مدرسه بمانیم  " را سرچ کرده است . وقتی که آقای میرزا از پسرش  در این مورد توضیح خواسته بود کادن  گفته بود که او فقط شنیده است که بچه های دیگر در این مورد با هم حرف میزنند و به همین خاطر  کنجکاو شده و موضوع را در اینترنت سرچ کرده است.

عبید میرزا همچنین در شبکه اجتماعی خود نوشت: خیلی مراقب فرزندان خود باشید، و اگر به سوپرمارکت و فروشگاههای زنجیره ای مخصوصا ایکیا می روید چشم از بچه هایتان برندارید. و حتما بعد از مدرسه رفت و آمدشان را چک کنید.

تاثیر پذیری کودکان از فضای مجازی بسیار بیشتر از آن چیزی است که تصور می کنید و به خاطر داشته باشید بسیاری از کارهایی که از دید والدین احمقانه و غیر قابل باور است ممکن است  برای نوجوانان وسوسه انگیز و جالب باشد به همین دلیل هیچ چیز غیرعادی را در فعالیتهای آنلاین فرزاندانتان به واسطه احمقانه بودن نادیده نگیرد.ترجمه  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

فیس بوک گوگل و توییتر هر ماه اخبار جعلی را گزارش می دهند

در
موبایل

فیس بوک ، گوگل و توییتر هر ماه اخبار جعلی را گزارش می دهند . بزودی شبکه اجتماعی محبوب دیگری به نام TikTok به این ابتکار پیوست.

اتحادیه اروپا می خواهد شرکت های بزرگ فناوری با جدیت بیشتری علیه اخبار جعلی مبارزه کنند. ورا یورووا ، معاون رئیس کمیسیون ارزشهای مشترک و شفافیت اروپاگفت که:

فیس بوک ، گوگل و توییتر باید گزارش های ماهانه در مورد نحوه برخورد با کمپین های ضد اطلاعات را تهیه کنند. مقامات نگران آسیب هایی هستند که کاربران از اطلاعات نادرست کروناویروس و افسانه های مربوط به خطرات واکسیناسیون می کنند.

 

ورا یورووا گفت : " اطلاعات غلط نه تنها به دموکراسی آسیب می زند ، بلکه برای سلامتی شهروندان نیز مضر است " 

 

این گزارشات حاوی اطلاعات مفصلی در مورد ابتکارات برای محدود کردن اطلاعات نادرست در مورد cکروناویروس ، از جمله تبلیغات درمان جعلی است. علاوه بر این ، شبکه های اجتماعی باید محتوای " معتبر" را تبلیغ کنند.

 

یورووا خاطر نشان کرد که TikTok به کد نادرست داوطلبانه اتحادیه اروپا پیوسته است (فیس بوک ، گوگل ، موزیلا و توییتر در حال حاضر در آن شرکت می کنند) برای مقابله با اخبار جعلی. TikTok وعده ارتقاء صداقت و شفافیت در تبلیغات ، اجرای سیاست های ضدجعلی و ربات ها ، ترجیح دادن به اطلاعات " معتبر " و کمک به محققان برای کشف برنامه های اطلاعاتی است.

نظرات

در ادامه بخوانید...

توییتر با کاربرانی که آرزوی مرگ برای دیگران دارند چگونه برخورد می کند

در

توییتر

شبکه اجتماعی توییتر صدها کاربر را که آرزوی مرگ یا "صدمه جدی جسمی" به افراد دیگر را دارند ، مسدود کرده است . رشد چنین پیام هایی با این خبر همراه است که دونالد ترامپ مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده است.

این شبکه اجتماعی پس از ده ها هزار "پیام توهین آمیز" در توییتر که مرتبط با واقعیت تشخیص ویروس کرونا ی رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ بود، قوانین خود را تشدید کرد. نمایندگان این شرکت بار دیگر تأکید کردند که ، طبق قوانین موجود ، توییت هایی که خواهان کشته شدن یا امید به مرگ شخصی هستند ممنوع است و کاربران را برای انجام این کار مسدود می کنند.

 

توییتر توضیح داد که این قانون قبلاً وجود داشته است - از بهار 2019 ، اما آنها مجبور شدند دوباره به خاطر "انبوه پیام های مربوط به آخرین اخبار" در مورد آن یادآوری کنند. از ژوئن 2019 ، شما نمی توانید پیام هایی را در شبکه اجتماعی بنویسید که نشان می دهد "تمایل یا امیدواری که یک فرد یا گروهی از مردم از نظر جسمی ، روحی آسیب جدی ببیند یا بمیرد. این قانون شامل این بند است اما به آن محدود نمی شود. "

 

بخش روابط عمومی توییتر توضیح داد که نقض این قوانین می تواند منجر به تعلیق حساب شود. در صورت تکرار این قانون ، کاربر باید توییت را حذف کند و پس از آن حساب از حالت انسداد خارج خواهد شد. با این حال ، نقض مکرر ممکن است منجر به ممنوعیت طولانی تر حساب شود.

مقامات توییتر گفتند که "صدها کاربر" را که در سه روز گذشته این قوانین را نقض کرده اند مسدود کرده اند. از جمله پیام هایی بود که مربوط به دونالد ترامپ بود.

 

در تابستان سال 2020، شبکه اجتماعی توییتر معرفی ویژگی های جدیداز جمله پیام هایی که می توان با صدای فرستاد ، شد. از آن زمان ، مهندسان درخواستهای زیادی برای معرفی رونویسی برای پیامهای صوتی به عنوان بخشی از ابتکار عمل برای ارتقا دسترسی به کاربران ناشنوا دریافت کرده اند. اکنون توییتر این ویژگی را معرفی کرده است - از امروز در برنامه iOS موجود است.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...