سبک زندگی

چگونه نه بگوییم؟

چگونه نه بگوییم؟ انسان بر اساس آگاهی واختیاراتی که دارد تصمیم های مهم زندگی خود را میگیرد. نه گفتن می تواند برای بارهای نخستین، ناخوشایند باشد، هرچند با تمرین و استمرار و با قاطعیت به مرور زمان راحتتر میشود. نه بگویید تا توانایی گرفتن تصمیمات قاطعانه و موثر را در زندگیتان داشته باشید و بتوانید از عهده ی کارهایتان برآید.

کلمه ی نه قدرتمندترین، لازم ترین و ساده ترین کلمه در فرهنگ لغت، با این حال دشوارترین و مخربترین کلمه است. دیده شده، عدم توانایی در نه گفتن باعث اعتیاد به سیگار، مواد مخدر و خشونت میشود و به دنبال آن صدمات روحی جسمی و مالی جبران ناپذیری می آید. افرادی که مهارت نه گفتن دارند افرادی هستند که دارای قاطعیت قدرتمند، اعتماد به نفس و علم رفتاری هستند. انسان بر اساس آگاهی  واختیاراتی که دارد تصمیم های مهم زندگی خود را میگیرد. نه گفتن می تواند برای بارهای نخستین، ناخوشایند باشد، هرچند  با تمرین و استمرار و با قاطعیت به مرور زمان راحتتر میشود.

چرا نه نمیگوییم؟

۱ ) نگران این هستیم که روابطمان را از دست بدهیم.

۲ ) نگران این هستیم که با ما مقابله به مثل شود.

۳ ) احساس گناه میکنیم و نمیخواهیم دیگران را از خود برنجانیم.

۴ ) حوصله مذاکره و بحث نداریم.

۵ ) نگرانیم آدمی ترسو، ضعیف و مخالف گروه تلقی شویم.

۶ ) نگرانیم که شغلمان را از دست بدهیم.

ملاحظاتی که هنگام” نه” گفتن باید مد نظر باش عبارتند از  : 

۱ ) اگر شما درباره موضوع جدی نه میگویید، توجه کنید که آیا لبخند میزنید یا نه. لبخند زدن ترکیبی از پیام ها را میدهد و اثر آنچه شما میگویید را ضعیف میکند.

۲ ) اگر فردی به میز شما نزدیک میشود و شما میخواهید به صورت پر انرژی ظاهر شوید، بایستید. همینطور وقتی با تلفن با کسی صحبت میکنید. ایستادن در حالت چشم ها تاثیر روانی بهتر و موثرتر ایجاد میکند.

۳ ) اگر فردی نشسته و درباره درخواستی که دارد با شما صحبت میکند، از تکان دادن سر بپرهیزید.

۴ ) از پرسیدن سوالاتی که علاقه شما را نشان میدهد، پرهیز کنید. از قبیل : ” چه وقت به این وسیله نیاز دارید؟ ” یا ” آیا واقعا همین امروز میخواهید انجام دهید؟

۵ )  قطع کردن صحبت طرف مقابل نیز روش موثری است. مثل اینکه بگویید: ” من واقعا متاسفام که دارم حرف شما را قطع میکنم،” سپس از جملاتی که مناسب موقعیت هست استفاده کنید.

۶ ) به محض اینکه حس کردید فردی میخواهد شما را به سمتی ببرد که از شما جواب مثبت بر خلاف نظرتان بگیرد، او را متوجه کنید که انگیزه اش را می دانید. بگویید : ” میدانم که تومیخواهی گزارشت را تمام کنم و من هم دلم میخواهد میتوانستم کمکت کنم ولی متاسفانه نمیتوانم.

۷ ) اگر فردی هستید که دیگران فکر میکنند به راحتی میتوانند از شما کمک بخواهند، باید ارزیابی کنید که چه چیز را در خود تغییر دهید.

۸ ) اگر برنامه ریزی روزانه ای کرده اید و دوستی از شما تقاضای به عهده گرفتن کاری دارد، اما کارهای خودتان در اولویت است، این موضوع را برای وی شفاف کنید و بگویید : “علاقه دارم کمک حال شما باشم اما یک سری برنامه های از پیش تعیین شده دارم که در اولویت هست.”

وقتی شما برای مردم راحت و بدون مقررات در دسترس هستید، آنها به طور طبیعی به شما مراجعه میکنند. ما هر چقدر که برای خود حریم های مشخص و خط قرمز داشته باشیم، نه گفتن راحتتر می شود.

خیلی از ما آرزو می کنیم که ای کاش شخصی که با او در تعارض هستیم یا فردی که با او احساس صمیمیت میکنیم تغییر می کرد. بارها این جمله را شنیده ایم که ” اگر مسئولیت کار او را به عهده نمی گرفتم.”

ای کاش…

پس ساده ترین و راحت ترین راه این است که در هنر نه گفتن ماهر شویم …

43 ایده برای قرارهای ملاقات زوجین

13 راه برخورد مردم هوشمند از نظر عاطفی با افراد سخت گیر

اگر عاشق آدمی معتاد به کار هستید، این چیزها را فراموش نکنید

11 ترفند زبان بدن که شما را در زندگی موفق می کند

10 چیزی که آدمها آرزو داشتند پیش از ازدواج بدانند

35 نقل قول برای اینکه چگونه کمتر راجع به اینکه دیگران چه فکر می کنند توجه کنیم

15 موردی که فقط مادرها و پسرها آنها را می فهمند

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


 به طور حتم هیچ پدر و مادری هرگز نمی‌خواهد کودکشان به آنها و یا دیگران دروغ بگوید

راه‌های مقابله با دروغگویی کودکان (بخش اول)

به طور حتم هیچ پدر و مادری هرگز نمی‌خواهد کودکشان به آنها و یا دیگران دروغ بگوید

وقتی شرکت کنندگان برای اولین بار دروغ گفتند، محققان واکنشی قوی در آمیگدال مشاهده کردند، اما با هر فریب جدید، این واکنش کمتر شد.

چرا دروغ گفتن یک شیب لغزنده (خطر بزرگ) است

وقتی شرکت کنندگان برای اولین بار دروغ گفتند، محققان واکنشی قوی در آمیگدال مشاهده کردند، اما با هر فر...

پف زیر چشم دلایل مختلفی دارد

پف زیر چشم چیست و چگونه از شرش خلاص شویم؟

پف زیر چشم دلایل مختلفی دارد

عادت‌های بد خیلی زود شما را پیر خواهند کرد. سعی کنید با حذف این عادات، دلیل پیری زودرس خود را از بین ببرید. تغییرات اکنون برای آینده‌ای بهتر اینکه زمانی که

۸ دلیل پیری زودرس پوست

عادت‌های بد خیلی زود شما را پیر خواهند کرد. سعی کنید با حذف این عادات، دلیل پیری زودرس خود را از بین...

 داشتن لب برجسته آرزوی بسیاری از خانم ها است و هیچوقت از مد نمی افتد. اگر نمی خواهید از روش های دائمی برجسته کردن لب مانند تزریق ژل یا فیلر استفاده کنید.

روش هایی برای برجسته کردن لب

داشتن لب برجسته آرزوی بسیاری از خانم ها است و هیچوقت از مد نمی افتد. اگر نمی خواهید از روش های دائم...

 گوشی اندرویدی شما در روزهای اول سرعت بسیار خوبی داشت

چطور حافظه داخلی گوشی اندرویدی مان را خالی کنیم؟

گوشی اندرویدی شما در روزهای اول سرعت بسیار خوبی داشت

اگر مشکل نفخ دارید بهتر است شروع به شناسایی غذاهای نفاخ کنید

۳ نوشیدنی برای درمان نفخ شکم

اگر مشکل نفخ دارید بهتر است شروع به شناسایی غذاهای نفاخ کنید

زمانی که سرتان شلوغ است و نمی‌توانید زمان کافی برای پختن غذا اختصاص دهید بهتر است از مواد غذایی استفاده کنید که پخت آن به زمان زیادی نیاز ندارد. نداشتن وقت به این معنی نیست که نمی توانید غذای سالم میل کنید.

آشپزی غذاهای رژیمی برای لاغری

زمانی که سرتان شلوغ است و نمی‌توانید زمان کافی برای پختن غذا اختصاص دهید بهتر است از مواد غذایی استف...

چگونه در منزل آرایش حرفه ای کنیم؟ معرفی تصویری قدم به قدم مواد آرایشی لازم برای آرایش حرفه ای زیبا برای خانمها و دختران جوان جهت حضور در مهمانی ها ، اولین قدم برای آرایش صورت و لازم است بدانید که پوست نرمال، چرب، خشک یا مختلط دارید، خصوصا این نکته را موقعی که قصد خرید لوازم آرایش دارید در نظر بگیرید.

چگونه در منزل آرایش حرفه ای کنیم؟

چگونه در منزل آرایش حرفه ای کنیم؟ معرفی تصویری قدم به قدم مواد آرایشی لازم برای آرایش حرفه ای زیبا ب...

لپ‌تاپ را می‌توان به عنوان‌ یکی از گجت‌هایی که زندگی بشر را متحول کرده ‌است، به شمار آورد. در بازار امروز می‌توان لپ‌تاپ‌هایی با سخت‌افزارهای بسیار قوی پیدا کرد که از مدل‌های رومیزی مشابه، قیمت پایین‌تری دارند و در عین حال، قابل حمل و زیبا هستند.

نکات مهمی که قبل از خرید لب تاپ باید بدانیم

لپ‌تاپ را می‌توان به عنوان‌ یکی از گجت‌هایی که زندگی بشر را متحول کرده ‌است، به شمار آورد. در بازار ...

نه کار که نباید با معده خالی انجام داد، غذای انسان ماهیت انسان را می‌سازد یک مفهوم پذیرفته شده است، کارهایی که قبل از غذا خوردن انجام می‌دهیم می‌تواند تاثیرمهمی بر شرایط جسمی و سلامت ما داشته باشد. با معده خالی به خرید نروید. با اینکار، پول خود را تنها صرف غذاهای ناسالمی می‌کنید که برای سلامتیتان مضر است

۹ کار که نباید با معده خالی انجام داد

نه کار که نباید با معده خالی انجام داد، غذای انسان ماهیت انسان را می‌سازد یک مفهوم پذیرفته شده است، ...