آمادگی برای کنکور

کنکور، غول بیشاخ و دمی که ذهن هر دبیرستانی را از همان سال اول به خود مشغول می کند. نمی خواهیم بحث کنیم که آیا کنکور خوب است یا بد بلکه می خواهیم بگوییم که بخشی از زندگی یک دانش آموز کنکور است. پس حالا که قرار است با این غول دست و پنجه نرم کنیم برای این که جنگی عادلانه باشد باید خود را مجهز کنیم. به دقت صلاح هایمان را انتخاب و برای جنگی جانانه خود را مهیا کنیم. باماهمراه باشید تا هنر نبرد را به شما بیاموزیم.

هرکاری را که می خواهید شروع کنید حتما با هدف و جهت دار باشد. داشتن هدف باعث می شود که سطح استرس شما تا میزان زیادی پایین بیاید. از خود بپرسید که می خواهید چه کار کنید و به چه هدفی درس می خوانید رویای شما چیست؟ چه امکاناتی در اختیار دارید و استعداد های شما چیست؟ پاسخ به این سوال ها یک دید کلی را جلوی چشمان شما قرار می دهد. می توانید با پاسخ به این سوال ها برای خود تعیین کنید که قرار است چرا کنکور دهید و چه نتیجه ای مد نظر شماست. (سیارک

بعد از تعیین هدف نوبت به برنامه ریزی است. دقت کنید که برنامه چیده شده باید با وقت و استعداد و نقاط قوت وضعف شما هماهنگ باشد. برنامه ریزی شخصی هرکس مخصوص به خود اوست و فقط برای خود او مناسب است. برنامه شخصی دیگران را سرلوحه خود قرار ندهید. هیچ کس اندازه خودتان بر روی استعدادهایتان اشراف ندارد حتی موسساتی که همواره می خواهند برای شما برنامه بچینند نیز از خود شما و برای این کار استفاده می کنند.

همه ی کتاب های مختلف و موسسات متفاوت را انتخاب و امتحان نکنید این کار ها باعث می شود که احساس گیجی و سردرگمی به شما دست دهد. برخی از افراد سعی می کنند که به خود و زمان بندی خود متکی باشند و زمانی را که به کلاس های بیرون از خانه می گذرند را حذف کرده، خود در خانه خود تلاش کنند. برخی دیگر نیازمند یک راهنما و مشوق هستند و به تنهایی از پس غول نام برده برنمی آیند. اگر جزو دسته ی دوم هستید بهتر است قبل از این که در یکی از این کلاس ها ثبت نام کنید به خوبی تحقیق کنید و بعد بهترین گزینه مناسب خود را انتخاب کنید. اگر وقت کمی هم داشته باشید نیز وضعیت را بدتر می کند چون فرصت برای آزمون و خطا باقی نمی ماند.

آرامش خود را همواره حفظ کنید. نگذارید حس ناامیدی در شما رسوخ کند و شما را قبل از شروع جنگ از پای در بیاورد. به خود قوت قلب بدهید که حتما موفق می شوید. شما تا حد توان خود تلاش کرده اید و نتیجه را به خدا بسپارید. خدا بهترین ها را برای بنده هایش می خواهد شما تلاش کنید و نتیجه را به خودش بسپارید. به خود بگویید اگر موفق نشدم دوباره تلاش خواهم کرد این بار قدرتمندتر و با تجربه تر بازخواهم گشت.

ورزش کردن را هیچگاه فراموش نکنید. ورزش های سنگین شما را خسته خواهند کرد اما نرمش هایی که به سلامتی شما کمک می کنند بسیار موثر هستند. همان طور که گفته اند، ذهن سالم، در بدن سالم.

این ها چهار چوبی کلی برای آمادگی نسبی است که به شما کمک می کند که محکم باستید. این به خود شما بستگی دارد که بخواهید چقدر محکم باستید و حمله کنید. با رعایت این نکته ها حتما می توانید موفق شوید اما ذهن خلاق شما همواره راه های جدید و کاربردی نیز پیدا خواهد کرد. خود را درگیر کلیشه نکنید و از روش ها ی ابداعی خود نیز استفاده کنید تا شانس موفقیت خود را بیشتر بالاببرید. (سیارک

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید