روش صحیح مطالعه

شاید برای همه ی ما پیش آمده باشد که کتابی را جلوی خود گذاشته ایم و به ظاهر ساعت ها است که مشغول مطالعه هستیم. اما خودمان هم متوجه هستیم که واقعا فرایند مطالعه صورت نگرفته است. و حتی شاید یک پاراگراف را بارها مطالعه کرده باشیم. تجربه نشان می دهد که انجام هر کاری نیازمند یک سری پیش زمینه ها و آمادسازی هاست. مطالعه هم از این قانون مبرا نیست. روش صحیح مطالعه به ما کمک می کند که کیفیت را فدای کمیت نکنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را باروش های صحیح مطالعه آشنا کنیم.

هدف شما از مطالعه چیست؟

از همان ابتدای کار برای خود مشخص کنید که هدف شما از این مطالعه چیست و تا چه حد به این موضوع اهمیت می دهید. گاهی شاید بخواهیم از روی بیکاری فقط کتابی خوانده باشیم و هدف مشغول کردن خود و وقت گذرانی باشد. اما ما همیشه که برای وقت گذرانی مطالعه نمی کنیم بلکه مطالعه ای جهت دار و هدف دار را می خواهیم شروع کنیم. در نتیجه لازم است که حتما برخی نکته ها را بیاموزیم. لازم است یادداشت برداری انجام دهیم و حتی خلاصه برداری انجام دهیم و فرایند یادگیری را بهبود بخشیم. هدف دار بودن مطالعه به ما کمک می کند که احساس سردرگمی نکرده و بیشتر بروی کاری که می خواهیم انجام دهیم، متمرکز شویم.

چه زمانی برای مطالعه مناسب است؟

شاید با خود فکر کنید هرزمان که دوست داشتید می توانید به مطالعه بپردازید. البته که این موضوع در مطالعات درسی صادق نیست. اگر می خواهید برای یادگیری مطالعه کنید، زمان نقشی بسزا و پر رنگی دارد. مغز انسان مسئولیت یادگیری،  ثبت و ضبط اطلاعات ورودی را برعهده دارد. پس بهتر است زمانی به مطالعه برای یادگیری بپردازیم که مغز بیشترین آمادگی را دارد. در ساعات اولیه صبح یعنی از هشت صبح الی یازده صبح مغز بیشترین پتانسیل را برای یادگیری از خود نشان می دهد. در ساعات بعد از ظهر هم از ساعت چهاربعد از ظهر الی هشت بعد از ظهر مغز توانایی بالایی برای یادگیری دارد. سعی کنید زمان های مطالعه خود را با زمان های بیشترین آمادگی مغز برای یادگیری هماهنگ کنید.

تمامی افکار مزاحم را از خود دور کنید:

زمانی که می خواهید شروع به مطالعه کنید باید تمامی افکاری که حواس شما را از موضوع مطالعه پرت می کند، از خود دور کنید. می توانید تمامی چیز هایی که شما را درگیر کرده اند روی یک کاغذ بنویسید و به خود بگوید که اولویت شما در این لحظه مطالعه است. به خود قول دهید که حتما بعد از اتمام مطالعه به بقیه ی کارهای خود رسیدگی خواهید کرد.

خواب کافی داشته باشید:

هیچ چیز از این آزار دهنده تر نیست که بخواهید کمی مطالعه کنید اما خمیازه های پی در پی شما را بیزار و کسل کند. در نتیجه توصیه می شود زمان هایی که احساس می کنید خواب آلود هستید اصلا مطالعه نکنید بلکه آن را کنار بگذارید. هر چقدر هم که مبحث مطالعه مهم باشد بازهم باید کنار گذاشته شود زیرا در هنگام خواب آلودگی عملا فرایند یادگیری مغز را مختل می کند و تنها شما خسته تر می شوید بدون این که چیزی به دست آورده باشید. (سیارک

باشکم پر و یا شکم گرسنه مطالعه نکنید:

بعد از غذا حجم معده پر شده است و بیشتر خون در سیستم گردش خون برای هضم و جذب مواد ورودی به بدن، به معده سرازیر می شود. در این حین مغز در حال استراحت است و بیشترین فعالیت بر عهده ی اندام هایی مانند معده و روده است. در نتیجه درهنگام سیری نمی توانید به درستی به مطالعه بپردازید. عکس این قضیه نیز صادق است. زمانی که گرسنه هستید مدام هیپوفیز به ترشح هورمون هایی برای اعلام گرسنگی بدن می پردازد و بیشترین تمرکز را بروی از بین بردن حالت گرسنگی دارد درنتیجه در زمان گرسنگی هم ذهن آمادگی برای یادگیری از خود نشان نمی دهد.

محیط مناسب را انتخاب کنید:

یکی از رکن های بسیار مهم برای موفقیت در مطالعه، مکانی است که قرار است در آن جا به مطالعه بپردازید. مکان انتخابی شما باید دمای مناسبی داشته باشد نه آن قدر گرم که عرق کنید و نه آنقدر سرد که شما را به لرز بیندازد. بلکه دمایی در حدود هجده الی بیست درجه دمای مناسبی است. همچنین نور کافی نیز بسیار مهم است. اتاقی که نور گیر است و به خوبی نور آفتاب به آن تابیده می شود و شما را از حالت خواب آلودگی و خستگی خارج کرده و به شما حس انرژی می دهد. سعی کنید در اتاقی مطالعه کنید که دارای کمترین تجملات و دارای چیدمانی ساده باشد. اتاقی که دارای چیدمان ساده است ذهن شما را درگیر تجملات و رنگ ها نمی کند و در بیشتر شدن سطح تمرکز شما نقش بسزایی دارد. همچنین مکانی که در آن مطالعه می کنید تا حد امکان ساکت باشد. در جایی که تلویزیون کامپیوتر و یا تلفن همراهتان  وجود دارد، مطالعه نکنید زیرا این موارد به سرعت ذهن شما را از موضوع مطالعه منحرف می کنند.

لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید:

زمانی که می خواهید مطالعه کنید تمام ذهن خود را درگیر آن کنید. اگر هر بار برای وسیله ای اتاق را ترک کنید، سطح تمرکزتان تا حد زیادی پایین می آید. بنابراین زمانی که تصمیم گرفتید که  به مطالعه بپردازید، تمامی وسائل مورد نیاز خود از جمله مداد، خودکار، دفتر و کاغذ و هر چیز دیگری که فکر می کنید در زمان مطالعه به آن نیاز پیدا خواهید کرد را قبل از شروع مطالعه کنار خود قرار دهید.

نحوه نشستن خود را جدی بگیرید:

برای مطالعه و تمرکز بروی آن لازم است که حتما به صورت نشسته و بروی میز باشید و به پشتی صندلی تکیه داده باشید این کار از خستگی شما کم می کند. حالت هایی مانند قدم زدن و باصدای بلند خواندن و یا درازکشیده شما را خسته کرده و باعث عدم تمرکز و حتی خواب آلودگی می شود. پس دفعه ی بعدی درحین مطالعه، نحوه نشستن خود را نیز جدی بگیرید. (سیارک

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید