چگونه کلاس اولی ها را برای شروع مدرسه آماده کنیم

آیا شما هم امسال یک کودک کلاس اولی دارید و می خواهید نکات کلیدی و اقدامات لازم برای آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول را بیاموزید؟

اگر شما هم امسال کودک کلاس اولی دارید، با نزدیک شدن به آغاز مدرسه، باید شروع به آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول کنید. تا اینجا احتمالا کودک شما با رفتن به کلاس های آمادگی، کم و بیش با محیط بیرونی و درس خواندن و یاد گیری در کنار بچه های دیگر آشنا شده و آماده ورود به کلاس اول شده.

سال اول مدرسه می تواند یکی از سال های فوق العاده خاطره انگیز و جالب برای بچه ها باشد. در عین حال اگر خود را برای شروع آن حاضر و آماده نکنید و به استقبالش نروید ممکن است برای بچه ها چالش برانگیز باشد.

  • احساس مثبت ایجاد کنید

آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول یعنی آماده سازی او برای کوهی از تجربیات جدید. اینکه شما این تجربیات را چطور وصف کنید بسیار حائز اهمیت است. از مدرسه با دید مثبت حرف بزنید و از تجربیات جالب و خوش آیند و اوقات خوش آن برای بچه ها بگویید. اگر می خواهید بچه ها را از مشکلات و موانع آن آگاه کنید، این کار را با دید مثبت و با خوش بینی بیان کنید  و بچه ها را در مورد مبارزه با مشکلات تشویق و ترغیب کنید. 

  • روی ریاضیات بیشتر تمرکز کنید

هر چند که کودک شما احتمالا تا به حال و در کلاس های آمادگی با مفاهیم ساده ی ریاضیات آشنا شده، اما با ورود به کلاس اول خیلی بیشتر با ریاضی سر و کار خواهند داشت. در این سال با مفاهیمی مثل شمردن و جمع و تفریق کار می کنند و هر چقدر بچه ها از قبل با این مفاهیم آشنا باشند، با اعتماد به نفس بیشتر و راحت تر در کلاس ظاهر می شوند.

  • به طور مرتب با هم کتاب بخوانید

کلاس اول، کلاس خواندن است و هر کاری هم که در این سال انجام می شود به گونه ای به خواندن مرتبط است.

رساندن بچه ها به مرحله ی شروع به خواندن می تواند خیلی قبل از شروع کلاس اول اتفاق بیفتد. برای آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول برایش کتاب بخوانید و بعد از باسواد شدن او، از وی بخواهید که همان کتاب را برای شما بخواند. او را مرتب به کتابخانه و کتاب فروشی ببرید و برایش کتاب های مناسب سنش بخرید. کتاب، کتاب و باز هم کتاب. این سرمایه گذاری است که هرگز از آن پشیمان نخواهید شد.(سیارک)

  • خیلی زود به زمان بندی قانون مند برسید

اگر برای زمان خواب و بیداری بچه ها چارچوب خاصی ندارید، با شروع مدرسه ها به مشکل بر می خورید. از یک ماه قبل از شروع مدارس بچه ها را به زود خوابیدن و زود بیدار شدن عادت بدهید.

همچنین هر روز ساعت مشخصی را به مطالعه و کار کردن روی ریاضی یا مهارت های خواندن اختصاص دهید تا بچه ها به نشستن و گوش دادن و یادگیری عادت کنند.

  • آموزش با دیدن

یک قدم بسیار موثر برای آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول این است که مقدار زیادی کارت های کوچک هم اندازه تهیه کنید. نام تمام وسایلی که در خانه هست را روی آن ها بنویسید و روی همان وسیله بچسبانید. به این ترتیب بچه ها خواندن نام تعداد بسیاری از وسایل و چیز ها را یاد می گیرند و به صورت تصویری به خاطر می سپارند.

  • روی خواندن ساعت کار کنید

یکی دیگر از درس های مهمی که بچه ها باید با آن آشنا شوند، خواندن زمان از روی ساعت عقربه ای است. شما می توانید با تهیه یک ساعت مقوایی با عقربه هایی که روی پاک کن نصب شده اند، آموزش ساعت به بچه ها را شروع کنید. یادتان باشد شروع این کار باید با زمان کامل شروع شود. مثلا ساعت ۲. شاید این کار برای شروع برای بچه ها خیلی سخت باشد، پس سعی کنید صبور باشید.

هر چند که تابستان قبل از اولین سال مدرسه زمان بسیار خوبی برای آماده سازی کودک برای ورود به کلاس اول است، اما به خاطر داشته باشید که تابستان قرار نیست بیش از خد سخت و کسل کننده باشد. آموزش را برای بچه ها تبدیل به بازی و خوش گذرانی کنید.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام