چطور تمیز کردن اتاق بچه ها را به آن ها یاد بدهیم

چطور تمیز کردن اتاق بچه ها را به آنها یاد بدهیم، آموزش گام به گام یادگیری تمیز مرتب کردن اتاق بچه ها، تابستان فصلی مناسب برای یادگیری کودک

مسئولیت تمیز کردن اتاق بچه ها باید بر عهده خودشان قرار بگیرد. این یکی از درس های مهم تربیتی در هر خانه ای است. هر مادری با یک یا چند فرزند می داند که معنی به هم ریختگی اتاق بچه ها قبل از آمدن مهمان چیست و احساس خجالت از باز شدن در اتاق بچه ها و دیده شدن ظاهر نامرتب آن توسط فامیل یا دوستان چطور است!

تابستان وقت بسیار خوبی برای آموزش سبک زندگی و مرتب کردن اتاق بچه ها به آن هاست تا با رسیدن فصل مدرسه ها و اضافه شدن کتاب و دفتر و وسایل مدرسه به اتاق، با مشکل جدی روبرو نشوید.

بچه ها باید یاد بگیرند خودشان اتاقشان را تمیز و مرتب کنند. این کار اگر سریع و آسان باشد، بچه ها از زیرش در نخواهند رفت. به همین علت در اینجا یک متد خیلی کاربردی و سریع در ۵ مرحله برای آموزش تمیز کردن اتاق بچه ها را قدم به قدم آموزش می دهیم.(سیارک)

به یاد داشته باشید این روش ممکن است اتاق کودک را مثل دسته ی گل نکند و شما لازم باشد دخالت های کوچکی انجام دهید. اما با سخت گیری و ایده آل گرایی، ممکن است کلا بچه ها تن به چنین مسئولیتی ندهند. پس مثل همیشه آرام و صبور باشید.

قدم اول

تخت را تمیز و روی آن را صاف کن – ۱ – ۲ دقیقه

مهم نیست اتاق چقدر به هم ریخته است. قدم اول این است که هر چه روی تخت است را کف اتاق بریزید. حال روتختی را صاف و تخت را مرتب کنید.

ممکن است به نظر اوضاع را بدتر کند، اما یک تخت صاف و مرتب شده همیشه اتاق را چند برابر تمیز نشان می دهد.(سیارک)

قدم دوم

هرچه لباس در اتاق پخش است روی تخت بگذارید – ۲ دقیقه

هر چه لباس و حوله و هر چیز پارچه ای پخش است را از سراسر اتاق جمع کنید. این کار را سریع و به روش جمع کردن یک کپه ی بزرگ روی دست ها انجام دهید.این مرحله کار را ساده می کند. روی زمین اتاق ممکن است اسباب بازی، لوازم تحریر، چیز های نگه داشتنی و چیز های دور ریختنی باشد. ذهن بچه ها را درگیر چند دسته نکنید. فقط لباس ها و مهم نیست که کثیف یا تمیز هستند. همه را روی تخت جمع کنید.

قدم سوم

هر چیزی که مربوط به این اتاق نیست را خارج کنید/ هر چیز که مربوط به اتاق است را سر جایش بگذارید. – ۲ دقیقه

در این مرحله که لباس ها حذف شده اند، سه دسته وسیله کف اتاق است. وسایل مربوط به اتاق ، چیزهایی که باید از اتاق خارج شود و آشغال ها.(سیارک)

داشتن یک یا چند سبد به شما بسیار کمک خواهد کرد.

معمولا در اتاق بچه ها وسایلی هست که مربوط به آن جا نیست. مثلا ظرف های کثیف، وسایل حمام، وسایل حیوان خانگی یا چیزهایی که مال خواهر و برادر های دیگر است و باید به اتاق آن ها برگرداننده شود.

همه ی این ها را در سبدهای جدا جمع کنید و بیرون از اتاق بگذارید تا بعدا به سراغشان بروید.

وسط تمیز کردن اتاق به سراغ این گروه نروید، تمرکز کرده و کار را در ۱۰ دقیقه تمام کنید.

هر وسیله ای که قرار است در اتاق بماند را سر جای خود بگذارید.

قدم چهارم

از شر آشغال ها راحت شوید – ۲ دقیقه

این مرحله ساده است. سطل آشغال را وسط اتاق بگذارید و هر آشغالی روی زمین است درونش پرت کنید!

شاید لازم باشد بعد از تمیز کردن اتاق بچه ها، کف آن را جاروبرقی بکشید.

این اتاق حالا ۹۹% مرتب شده است.

قدم پنجم

لباس ها را جدا کنید – ۲ دقیقه

در این مرحله از تمیز کردن اتاق بچه ها، به آن ها یاد بدهید که لباس ها ی کثیف را از تمیز جدا کنند. این کار را می توان با نگاه کردن به لباسها و پیدا کردن لکه ها یا بو کردن آن ها انجام داد.

لباس ها ی تمیز باید تا و در کمد لباسها جاسازی شوند. لباس های کثیف به سبد لباس ها ی چرک و نهایتا ماشین لباسشویی ختم شوند.

تمام!

در نظر داشته باشید که آموزش این ۵ مرحله و انجام آن توسط بچه ها ممکن است برای دفعات اول خسته کننده باشد و شما را از کوره در ببرد، اما بدانید که باید آرامش خود را حفظ کنید و صبور باشید. هر چه بیشتر می توانید تمیز کردن اتاق بچه ها را به کاری سرگرم کننده و همراه با بازی و سرعت تبدیل کنید. این کار یکی از اولین قدم های آماده سازی برای بازگشت به مدرسه و منظم تر شدن بچه ها است.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید