بایدها و نبایدهای نوشیدنی های دوران بارداری

بایدها و نبایدهای تغذیه در دوران بارداری و نوشیدنی های مناسب دوران بارداری مفید و مضر و اهمیت تغذیه در رشد جنین و حفظ سلامتی مادر.

خانم ها در دوران بارداری باید نکات زیادی را رعایت کنند. خوردنی ها و نوشیدنی های مناسب دوران بارداری را بشناسند و بدانند تغذیه در دوران بارداری درست مثل ورزش کردن در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است. خانم های باردار باید بدانند در این دوران مهم چه بخورند و چه نخورند. همچنین باید در زمینه ی خوردن مکمل ها از دکتر خود مشورت بگیرند.

در اینجا نوشیدنی های مناسب دوران بارداری که هر خانم بارداری باید یا نباید مصرف کند را عنوان می کنیم.

بنوشید :

 ۱ ) آب

چه باردار باشید و چه نباشید، مهم ترین نوشیدنی که هر روز و هر ساعت باید بنوشید آب است. آب قطعا رتبه ی اول در نوشیدنی های مناسب دوران بارداری را به خود اختصاص می دهد. مایع آمنیوتیک بدن مادر نیاز به بازیابی دارد آب به نحوه های مختلفی به نوزاد کمک می کند.

آب رطوبت سلول ها را حفظ می کند و درجه ی سلامتی بدن را در حداکثر نگه می دارد. خانم های باردار باید بیش از ۸ لیوان آب در روز بنوشند و اگر می خواهند بعد از زایمان بچه را شیر بدهند این میزان را بیشتر هم کنند.ر

۲ ) آب پرتقال

آب پرتقال یکی از بهترین نوشیدنی های مناسب دوران بارداری است که به دلیل داشتن ویتامین C که جذب آهن را افزایش می دهد در این دوران توصیه می شود. متخصص تغذیه در دوران بارداری پیشنهاد می کند مادر قرص های ویتامین پیش از تولد را همراه با آب پرتقال بخورد. این آب میوه همچنان دارای فولات (مفید برای رشد سلول های عصبی نوزاد) است.

۳ ) شیر

توجه کنید که تغذیه درست در دوران بارداری نه تنها برای حفظ سلامت مادر، بلکه برای رشد جنین  لازم است.

شیر دارای کلسیم، کربوهیدرات و ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مفید برای رشد جنین و سلامتی مادر است و از بهترین نوشیدنی های مناسب دوران بارداری به حساب می آید.

۴ ) اسموتی

منظور از اسموتی هر ماده ی مغذی است که می توانید در میکسر بریزید و از آن ها معجونی با سلیقه ی خودتان درست کنید. اسموتی برای تغذیه در دوران بارداری به شدت مناسب است. چرا که هم راحت درست می شود و هم می توانید آن را بیرون از خانه همراه خود داشته باشید.

پیشنهاد ما درست کردن اسموتی هایی با اسفناج، ماست و توت های قرمز مختلف است که طیف وسیعی از مواد مغذی را در خود دارند.

می توانید هر میوه ، سبزی یا دانه و آجیلی که دوست دارید به نوشیدنی های دوران بارداری تان اضافه کنید.

۵ ) نوشیدنی های الکترولیتی ورزشی

شاید تعجب کنید اما این نوشیدنی ها برای تغذیه در دوران بارداری بسیار مناسب هستند. بعضی از مادران در دوران بارداری گرفتگی های عضلانی به خصوص در پاها را تجربه می کنند. مایع الکترولیت می تواند به بهبود این وضع کمک کند. توجه کنید نوشیدنی ای که انتخاب می کنید خیلی شکر نداشته باشند.

  • ننوشید 

۱ ) نوشیدنی های شکری

یکی از نکات تغذیه در دوران بارداری حذف مواد غذایی مضر است. نوشیدنی های شکر دار برای بچه مضر نیستند، اما می توانند باعث اضافه وزن مفرط در مادر شوند. اگر مادر شرایطی مثل دیابت بارداری داشته باشد باید در مورد نوشیدنی های مناسب دوران بارداری بیشتر هم دقت کند.

۲ ) چای یا قهوه کافئین دار

قهوه از نوشیدنی های مناسب دوران بارداری نیست، چرا که در هنگام بارداری باید مقدار مصرف کافئین کنترل شده باشد. مقدار مجاز زیر ۲۰۰ میلی گرم در روز یعنی به اندازه ی یک ماگ قهوه است. این در حالی است که متخصصین تغذیه در دوران بارداری یاد آوری می کنند که ما از منابع دیگری مثل چای و شکلات هم کافئین دریافت می کنیم.

در مورد میزان مصرف قهوه و کافئین با دکتر خود مشورت کنید.(سیارک)

۳ ) آب لوله کشی که امکان وجود سرب در آن باشد

اگر در خانه ای قدیمی زندگی می کنید که ممکن است لوله هایی سربی داشته باشد بهتر است از آب شیر ننوشید.

سرب باعث کاهش وزن بچه در هنگام تولد و تاخیر در رشد و تکامل او می شود. حتی قبل از نوشیدن بعضی بطری های آب آشامیدنی پشت آن را با دقت بخوانید. سرب می تواند هر نوشیدنی را از لیست نوشیدنی های مناسب دوران بارداری حذف کند.

  • توجه کنید که هر خانم بارداری بهتر است در انتخاب نوع و میزان مواد غذایی و نوشیدنی های مناسب دوران بارداری با دکتر خود مشورت کند و طبق نظر ایشان عمل کند.(سیارک)

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید