آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی ده برابر شده است


گزارشات نشان می دهد که تعداد نوجوانان و کودکان مبتلا به چاقی در جهان در طول چهل سال گذشته ده برابر گردیده و سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل متحده در گزارشی که در ۱۱ اکتبر(19 مهر) ارائه نموده عنوان کرده است که آمار کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی در کشورهایی که  درآمد سرانه کم و متوسط دارند ، مانند  کشورهای آسیایی،  روند رو به بالای بیشتری  نسبت به  کشورهایی،  با درآمد سرانه بالا مانند ایالات متحده و کشورهای آمریکایی شمالی و اروپایی و سایر کشورهای ثروتمند جهان نشان می دهد.

به گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی طی چهل سال گذشته، چطبق این آمار ، در سال ۲۰۱۶ در سطح جهانی ، ۶ درصد از دختران و ۸ درصد از پسران چاق بوده اند در صورتی که این رقم در سال ۱۹۷۵ کمتر از یک درصد برای هر دو گروه دختر و پسر بوده است.

در این آمار همچنین آمده است که علاوه بر کودکان مبتلا به چاقی، در سال گذشته ۲۱۳ میلیون کودک و نوجوان بین ۵ تا ۱۹ سال در جهان دارای اضافه وزن می باشند اما نه در حدی که از لحاظ پزشکی چاق به حساب بیایند. این آمار بر اساس اندازه‌گیری وزن و قد ۱۲۹ میلیون نفر در کشورهای مختلف صورت گرفته است.سازمان بهداشت جهانی خواستار مقابله با مصرف بیش از اندازه مواد خوراکی چاق کننده شده است.

لاغری با اضافه کردن مواد غذایی

لاغری موضعی شکم

لاغری با خواب کافی
با توجه به نتیجه این تحقیقات، پژوهشگران خواهان توجه  بیشتر به تغذیه مناسب و سالم کودکان و نوجوانان در خانه و مدرسه و همچنین تشویق آنان به تحرک ، ورزش و فعالیت بدنی زیادتر می باشند تا از ظهور نسلی از افراد بالغ  که به خاطر چاقی در دوره کودکی در معرض ابتلای به امراضی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان هستند جلوگیری بعمل آید.
همچنین لازم است مواد غذایی با برچسب‌های واضح شامل مقدار نمک، شکر و چربی استفاده شده در آنها عرضه گردد تا مصرف‌کننده قادر به "انتخاب سالم‌تر" باشد.
علاوه بر این، مالیات بیشتر و مقررات سختگیرانه‌تر در مورد مواد غذایی غیرسالم نیز توصیه کرده و سازمان بهداشت جهانی مالیات ۲۰ درصدی بر نوشابه‌های دارای شکر زیاد را پیشنهاد داده با این امید که این تدبیر به کاهش مصرف آنها منجرگردد
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، کشورهای آفریقای جنوبی، مصر و مکزیک که در چهار دهه پیش  آمار اندکی از کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی داشتند اینک در شرایطی قرار دارند که بین ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت آنها در این گروه سنی چاق قرار دارد. این وضعیت کمابیش در کشورهای دیگر در این گروه درآمدی را نیز شامل می شود.
این گزارش همچنین عنوان نموده که افزایش شمار افراد دارای اضافه وزن به سرعت به افزایش آمار افراد مبتلا به چاقی منجر می‌گردد و هرگاه روند فعلی ادامه پیدا کند، تا سال ۲۰۲۲ تعداد کودکان و نوجوانان چاق در جهان از آمار کودکان مبتلا به کم وزنی یعنی ۱۹۲ میلیون نفر بیشتر می شود.
 کشورهای کم درآمد در این گروه سنی مربوط به مجمع‌الجزایر پولینزی و میکرونزی در اقیانوس آرام دارای بیشترین آمار چاقی هستند که در سال گذشته به ۲۵.۴ درصدرسید و پس از آن، کشورهای پردرآمد انگلیسی زبان شامل ایالات متحده، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ایرلند و بریتانیا که هر چند در این کشورها، این درصد کمابیش به ثبات رسیده است.
بالاترین آمار چاقی کودکان و نوجوانان در میان کشورهای ثروتمند متعلق به ایالات متحده می باشد که این آمار برای دختران و پسران به ترتیب به ۱۹.۵ و ۲۳.۳ درصدگزارش شده است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید