والدین و کودکان

استفاده بیش از حد کودکان از تبلت و راه مقابله با آن

کریستی آلسوپ، شخصی است که این هفته به این مسئله اذعان نمود که تبلت کودکان اش را از آن ها گرفته و به پایه میز کوبیده است. این در حالی بوده که کودکان اش برای مدتی طولانی در حال بازی کردن بوده و صحبت های او توجهی نشان نمی دادند. پس از این ماجرا عده زیادی به این کار او واکنش نشان داده و ابراز ناراحتی کردند و همین مسئله باعث شد تا کریستی اکانت توئیتر خود را به طور کلی حذف کند. اما این گونه رفتار ها چه تأثیری بر کودکان خواهد گذاشت و برای پیش گیری از آن ها چه راهکارهایی وجود دارد؟ با سیارک همراه باشید تا اطلاعاتی دقیق تر درباره پاسخ این سؤال در اختیار تان قرار دهیم.

 سوزی هیمن، روان درمانگر و مشاور متخصص خانواده است و تا کنون کتاب های شناخته شده ای در این زمینه به رشته تحریر درآورده است. او در این باره عنوان کرد: «این گونه رفتارها، پیامی بسیار ناخوشایند به کودکان منتقل می کنند. این کار دقیقا معادل آن است که بگویید تنها راه حل مشکلات مختلف همین است و اگر بخواهید مانعی را از سر راه بردارید، باید آن را به در و دیوار بکوبید. باید به خاطر داشته باشیم که هر گونه خشونتی بد است و هیچ شرایط و مسئله ای بروز آن را توجیه نخواهد کرد. سوزی هیمن خشونت را تا اندازه ای زیان بار می داند که حتی ضربه آرام تبلت به پایه میز را هم زیاده روی می داند.

درسیارک بخوانیم:چگونه از وابستگی نوجوانان به تکنولوژی جلوگیری نماییم؟ 

او در ادامه و درباره این عادت رفتاری کودکان افزود:  «ممنوع کردن کودکان از بازی کردن بیش از اندازه ایرادی ندارد، با این حال، زمانی که برای ضربه زدن و رفتار خشونت آمیز خود بهانه ای می آورید، حال رفتار خشونت آمیز می خواهد متوجه کودک باشد یا چیزی (وسیله ای) در خانه، تفاوتی نمی کند و این گونه بهانه ها چیزی را توجیح نخواهند کرد. اما حالا این سؤال پیش می آید که والدین چگونه می توانند بدون بروز خشونت، زمانی که کودکان صرف بازی با این گونه حالا این سؤال پیش می آید که والدین چگونه می توانند بدون بروز خشونت، زمانی که کودکان صرف بازی با این گونه دستگاه های هوشمند می کنند را کاهش داده و آن ها را وادار کنند تا به قوانین وضع شده در خانه احترام بگذارند؟ می کنند را کاهش داده و آن ها را وادار کنند تا به قوانین وضع شده در خانه احترام بگذارند؟

سوزی هیمن در این باره پیشنهاد می کند: «پیش از هر چیز، به کاری که می کنند و دلیلی که برای انجام آن دارند احترام بگذارید، و اگر کودکان تان به انجام بازی به خصوصی بر روی این گونه دستگاه ها علاقه و تمایل زیادی نشان می دهند، از آن ها سؤال کنید که دقیقا چه چیزی در آن بازی است که توجه شان را جلب کرده است. از کودک تان بخواهید کاملا روند بازی را برای تان توضیح دهد و هر گونه نکته مثبتی در آن را مد نظر قرار دهید: ممکن است انجام بازی برنامه داشتن و همکاری را به کودک تان بیاموزد. پس از این کار، نوبت به آن می رسد که درباره قوانین وضع شده در خانه با کودک صحبت کنید. اگر تا یک ساعت پیش از زمان خواب، مشاهده هر گونه صفحه نمایشگر در خانه شما ممنوع است (یا برای مثال به هنگام صرف غذا)، بهتر است این مسئله را کاملا برای کودک روشن کنید. برای پیاده کردن این گونه قوانین، می توانید از جریمه هایی استفاده کنید که در صورت سرپیچی کودکان متوجه شان خواهد شد. این گونه با کودکان خود قراردادی خواهید داشت. بهتر است این گونه قوانین و جریمه ها را روی کاغذی یادداشت کرده و جایی که قابل مشاهده باشد قرار دهید تا کمتر فکر سرپیچی به ذهن کودکان برسد.

درسیارک بخوانیم: فرزندم و تکنولوژی

با این حال، هر چه سن و سال بیشتری از کودک گذشته باشد، وضع چنین قوانینی و پایبندی به آن ها به مراتب دشوار تر خواهد شد. آنگراد رودکین، روانشناس و متخصص پرورش کودکان در این باره عنوان کرد: «زمانی که فرزند شما وارد دوره نوجوانی خود می شود و به بلوغ می رسد، اگر مستقیما به او بگویید که نباید با تبلت بازی کند (و سایر جملات این چنینی که او را مستقیما از چیزی نهی کنید)، خشمگین شده و ممکن است از خانه بیرون برود و سایر مسائلی که در این گونه اوقات پیش می آید. به همین خاطر است که به رسمیت شناختن فعالیت فرزند و همکاری با او در این گونه مواقع اهمیت به مراتب بیشتری پیدا خواهد کرد. از او بخواهید که خوبی ها و بدی های بازی کردن به وسیله تبلت اش را برای شما توضیح دهد و به طور منطقی به یک نتیجه برسید که دلخواه هر دو طرف باشد و فرزند را از خود آزرده نکنید. برای او این مسئله را روشن کنید که به هنگام بازی کردن، زمانی را که باید صرف انجام تکالیف، صحبت کردن با دیگران، تمرین کردن و سایر فعالیت های چنینی می کرد، به گونه ای تلف می کند.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است در این مواقع، مسئله جلب رضایت و موافقت شما، به عنوان والدین فرزند نیست، بلکه این است که آیا امکان این وجود دارد که دو طرف حاضر در گفتگو به درک متقابلی رسیده و هر دو به گونه ای رفتار کنید که خوشایند طرف دیگر بوده و آزردگی خاطری پدید نیاورد (و این را هم به خاطر داشته باشید که رسیدن به چنین درک متقابلی به هیچ عنوان کار ساده ای نخواهد بود).

نکته آخر این که فراموش نکنید که خود شما نیز، به عنوان والدین کودک باید رفتاری عادلانه داشته باشید. سوزی هیمن، زمانی که در حال نوشتن کتاب اش بود، برای نمونه به این نکته پی برد که همسرش، به هنگامی که او عصرها ایمیل خود را چک می کرد، آزرده و کلافه می شد. به همین خاطر است که در حال حاضر، سوزی دیگر از ساعت شش به بعد این کار را نمی کند. رودکین نیز در خانه از این گونه وسایل هوشمند ندارد: موبایلش همیشه در کیفش قرار دارد و نه او و نه شریک زندگی اش، اکانتی در شبکه های اجتماعی ندارند. پس این نکته را به خاطر داشته باشید که قوانین وضع شده توسط شما سوی دیگری هم دارند و خود را آماده کنید تا در صورت زیاده روی در استفاده از محصولات مرتبط با تکنولوژی، از سمت کودکان خود سرزنش شوید.

- نظرات

ویدا ویدا
الان بچه های ۲ ساله هم تبلت دارن

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


برای این آموزش یک اسم مثلا قانون لباس زیر یا هر چه که کودک مایل است انتخاب کنید.

آموزش پیشگیری از آزار جنسی کودکان

برای این آموزش یک اسم مثلا قانون لباس زیر یا هر چه که کودک مایل است انتخاب کنید.

زمان صرف شده با نوه تاثیر خوبی بر سلامت سالمندان دارد

چرا نگهداری از کودک توسط پدربزرگ و مادربزرگ خطرناک است

زمان صرف شده با نوه تاثیر خوبی بر سلامت سالمندان دارد

ورزش نه تنها باعث تقویت ماهیچه ها و استخوان های کودکان می شود، بلکه تاثیر مثبتی

چگونه ورزش مغز کودک را تغییر می دهد

ورزش نه تنها باعث تقویت ماهیچه ها و استخوان های کودکان می شود، بلکه تاثیر مثبتی

نکاتی مهم در رابطه با روانشناسی نقاشی کودکان در خردسالی ، نقاشی کودکان

روانشناسی نقاشی کودکان

نکاتی مهم در رابطه با روانشناسی نقاشی کودکان در خردسالی ، نقاشی کودکان

مدیر اجرایی کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران از برگزاری جشنواره نقاشی کودکان زیر ۱۳ سال در سطح کشور برای اولین بار خبر داد.

کودکان موضوع پزشکی شخصی را نقاشی می کنند

مدیر اجرایی کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران از برگزاری جشنواره نقاشی کودکان زیر ۱۳ سال در سطح کشور...

ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند به بهبود علائم اختلال ADHD کمک کنند؟

ویتامین‌ و مکمل‌ برای بهبود علائم اختلال ADHD

ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند به بهبود علائم اختلال ADHD کمک کنند؟

چرا آکنه در همه بطور ناگهانی ظاهر می شود؟

استرس مدرسه، هورمون ها، و آکنه

چرا آکنه در همه بطور ناگهانی ظاهر می شود؟

انجمن British Council (برگزارکننده آزمون های آیلتس در دنیا)

اپلیکیشن LearnEnglish Kids یک برنامه آموزش زبان فوق العاده برای کودکان 6 تا 11 سال

انجمن British Council (برگزارکننده آزمون های آیلتس در دنیا)

بگونه ای طراحی شده اند تا کودکان در هنگام خواندن مشکل بینایی پیدا نکنند.

چرا کودکان آسیایی سالم ترین کودکان در جهان هستند

بگونه ای طراحی شده اند تا کودکان در هنگام خواندن مشکل بینایی پیدا نکنند.

تاثیر عفونت بر سیستم عصبی مرکزی کودکان و افزایش خطر ارتکاب جرم در بزرگسالی

تاثیر عفونت بر سیستم عصبی مرکزی کودکان و افزایش خطر ارتکاب جرم در بزرگسالی

تاثیر عفونت بر سیستم عصبی مرکزی کودکان و افزایش خطر ارتکاب جرم در بزرگسالی

ظاهرا سامسونگ به دنبال عرضه یک تبلت قدرتمند است. مشخصات این تبلت که گلکسی تب S4 نام دارد، توسط GFXBench منتشر شده است.

مشخصات تبلت گلکسی تب S4 منتشر شد؛ دستگاهی همه فن حریف!

ظاهرا سامسونگ به دنبال عرضه یک تبلت قدرتمند است. مشخصات این تبلت که گلکسی تب S4 نام دارد، توسط GFXBe...

اپل تصمیم گرفت در آیفون X، تکنولوژی فیس آیدی را جایگزین سنسور اثر انگشت کند. بر اساس جدیدترین شایعات آیپد مدرن اپل نیز از فناوری فیس آیدی استفاده خواهد کرد.

آیپد مدرن اپل به فیس آیدی مجهز می شود

اپل تصمیم گرفت در آیفون X، تکنولوژی فیس آیدی را جایگزین سنسور اثر انگشت کند. بر اساس جدیدترین شایعات...

هر دستگاه با شارژر خود عرضه می شود، آیا واقعا به همه این کابل های مختلف و سری های شارژ نیاز داریم؟ آیا می توان از یک شارژر برای چندین دستگاه استفاده کرد؟

از چه شارژری استفاده کنم؟

هر دستگاه با شارژر خود عرضه می شود، آیا واقعا به همه این کابل های مختلف و سری های شارژ نیاز داریم؟ آ...

شرکت شیائومی تبلت تاشو جدید را تولید کرده است که به زودی به بازار خواهد امد.

تبلت تاشو شیائومی

شرکت شیائومی تبلت تاشو جدید را تولید کرده است که به زودی به بازار خواهد امد.

اواخر ماه گذشته چند رندر از تبلت هواوی مدیاپد M5 در اینترنت منتشر شده بود و حال شاهد انتشار اطلاعات بیشتری در رابطه با تبلت های جدید هواوی هستیم.

افشای قیمت و مشخصات تبلت هواوی مدیاپد M5 در آستانه برگزاری کنگره جهانی موبایل 2018

اواخر ماه گذشته چند رندر از تبلت هواوی مدیاپد M5 در اینترنت منتشر شده بود و حال شاهد انتشار اطلاعات ...

آیپدهای اپل در بازار تبلت ها حکمرانی می کنند و نسبت به رقبای خود فروش بالاتری دارند. اپل تبلت های بیشتری را نسبت به سامسونگ و آمازون به فروش رسانده است.

اپل در حال حاضر بیشترین تعداد تبلت را در بازار به فروش می رساند

آیپدهای اپل در بازار تبلت ها حکمرانی می کنند و نسبت به رقبای خود فروش بالاتری دارند. اپل تبلت های بی...

در سال های اخیر کاربران از تبلت ها استقبال چندانی نمی کنند، با این حال به تازگی مشخصات تبلت Iconia One 8 2018 ایسر توسط FCC فاش شده است.

مشخصات تبلت Iconia One 8 2018 ایسر توسط FCC فاش شد

در سال های اخیر کاربران از تبلت ها استقبال چندانی نمی کنند، با این حال به تازگی مشخصات تبلت Iconia O...

چند مدتی است که طرح رجیستری گوشی و تبلت به مرحله اجرا رسیده است. در این مطلب آموزش رجیستری گوشی توسط وب‌سایت و USSD را برای‌تان توضیح داده‌ایم.

چگونه گوشی خود را رجیستر کنیم؟

چند مدتی است که طرح رجیستری گوشی و تبلت به مرحله اجرا رسیده است. در این مطلب آموزش رجیستری گوشی توسط...

شرکت سامسونگ در نمایشگاه CES 2018 از محصولات زیادی رونمایی کرد. یکی از این محصولات تبلت قابل تبدیل Notebook 9 Pen بود که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

سامسونگ از تبلت قابل تبدیل Notebook 9 Pen رونمایی کرد؛ قلم جادویی در دستان شما

شرکت سامسونگ در نمایشگاه CES 2018 از محصولات زیادی رونمایی کرد. یکی از این محصولات تبلت قابل تبدیل N...

معاون اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان آمار گوشی‌ قاچاق را در کشور نگران کننده عنوان کرد و گفت: 90 درصد تلفن های همراه قاچاق است!

90 درصد گوشی‌ های وارداتی قاچاق است!

معاون اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان آمار گوشی‌ قاچاق را در کشور نگران کننده عنوان ...

تمرین کردن عضله را قوی تر می کند و به همین ترتیب تمرینات ذهنی باعث بهبود در بخش هایی از مغز می شود.

تکنولوژی در حال تغییر است ولی مردم تغییری نکرده اند آیا این حقیقت دارد

تمرین کردن عضله را قوی تر می کند و به همین ترتیب تمرینات ذهنی باعث بهبود در بخش هایی از مغز می شود.