نوبرانه‌های پاییزی

نوبرانه‌های پاییز مانند سایر نوبرانه‌ها خواص مخصوص خودشان را دارند.درادامه با خواص برخی از میوه‌های نوبرانه پاییزی آشنا می‌شوید. پس بهتر است از این میوه‌های بی‌نظیر و خواص بی‌شمار آنها غافل نشوید.

انار، مناسب پوست
انار میوه‌ای پاییزی و بسیار مفید است. این میوه سرشار از فیبر محلول و نامحلول است. که باعث بهبود حرکات روده، کاهش‌وزن، کنترل کلسترول، بهبود سیستم‌ایمنی و محافظت در برابر سرطان می‌شود.انار سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله الاژیتانین، گراناتین، تانن و... است. به همین علت ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. در حقیقت انار ظرفیت آنتی‌اکسیدانی بسیار بالایی دارد و برای مقابله با سرطان‌ها گزینه بسیار مناسبی است.

انار ویتامین C فراوانی دارد. در نتیجه برای بهبود سیستم‌ایمنی بسیار مناسب است و اثرات ناشی از افزایش سن مانند چین‌وچروک‌ها بر روی پوست را کاهش می‌دهد. همچنین روند پیری را کند می‌کند. انار برای محافظت پوست در برابر اشعه خورشید بی‌نظیر است؛ مناسب برای پوست‌های خشک است و از مواد موثر موجود در آن برای تهیه محصولات مرطوب‌کننده پوست استفاده می‌شود. 
همچنین انار پوست‌های حساس را در برابر آکنه محافظت می‌کند. مطالعات متعددی اثرات مواد موثر موجود در انار را در پیشگیری از سرطان پروستات، سرطان سینه، سرطان‌های پوست، لنفوما، دیابت و... ثابت کرده‌اند. انار باعث بهبوداشتها، بهبود آنمی‌و تسکین بیماری‌های التهابی می‌شود.

قلبی سالم با گریپ‌فروت
در تحقیقی که برای تعیین میزان تاثیر گریپ‌فروت بر لاغری صورت گرفت، مشخص شد مصرف مداوم گریپ‌فروت باعث کاهش وزن می‌شود. فاکتورهای متابولیکی و وزن 91 مرد و زن چاق اندازه‌گیری شد. سپس گروهی از این افراد طی12 هفته به‌صورت مداوم گریپ‌فروت مصرف کردند. 

بعد از این دوره، وقتی فاکتورهای متابولیکی و وزن این افراد را اندازه‌گیری کردند، مشخص شد؛ حساسیت به انسولین در افرادی که گریپ‌فروت مصرف می‌کردند، افزایش می‌یابد. در حقیقت سلول‌های آنها به انسولین پاسخ می‌دهند و احتمال ابتلا به دیابت در این افراد کاهش می‌یابد. این افراد همچنین کاهش‌وزن بهتری داشته‌اند و حدود 2 کیلوگرم کاهش وزن طی 12 هفته را تجربه کرده‌اند.

مصرف روزانه مرکبات و از جمله گریپ‌فروت ریسک ابتلا به سکته را کاهش می‌دهد. طی تحقیقی مشخص شد، زنانی که گریپ‌فروت مصرف می‌کردند 20‌درصد حمله قلبی کمتری داشته‌اند. مخلوطی از مواد مغذی مانند فیبر، پتاسیم، لیکوپن، ویتامین C و کولین در گریپ‌فروت همگی کمک می‌کنند تا قلب سالمی‌داشته باشید. مصرف گریپ‌فروت باعث کاهش سطح لیپیدهای خونی مخصوصا تری‌گلیسرید می‌شود. به‌نظر می‌رسد اضافه کردن گریپ‌فروت به رژیم‌غذایی افرادی که از گرفتگی عروق رنج می‌برند، پیشنهاد مناسبی باشد. 

دریافت مقادیر فراوانی پتاسیم از طریق مصرف گریپ‌فروت با کاهش ریسک سکته در ارتباط است و مصرف مداوم گریپ‌فروت باعث کاهش تشکیل سنگ‌های کلیوی می‌شود. با مصرف گریپ‌فروت تحلیل توده ماهیچه‌ای و کاهش توده استخوانی کمتر مشاهده شده است. گریپ‌فروت یک میوه ضدسرطان است، زیرا سرشار از ویتامین C است. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است که در برابر سرطان‌های متعدد محافظت ایجاد می‌کند. همچنین لیکوپن موجود در گریپ‌فروت باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات می‌شود.
گریپ‌فروت میوه‌ای مناسب برای داشتن پوستی سالم و شاداب است. ویتامین C بالاخص وقتی به‌صورت طبیعی و از طریق مرکبات دریافت شود به نسبت وقتی که این ویتامین را از طریق مکمل‌ها دریافت کنید، می‌تواند از آسیب‌های پوستی که در نتیجه خورشید و آلودگی باشد، جلوگیری کند. همچنین مانع چروکیدگی‌های ناشی از افزایش سن می‌شود و باعث بهبود بافت پوست و شفافیت پوست می‌شود، زیرا ویتامین C نقش حیاتی برای تولید کلاژن دارد که باعث استحکام و قوام پوست می‌شود.

از طرفی گریپ‌فروت باعث آبرسانی مناسب به سلول‌های بدن و از جمله پوست می‌شود. گریپ‌فروت سرشار از ویتامین A است که برای داشتن پوستی شاداب نباید از این ویتامین غافل شد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام