بیماری بهجت چگونه شناسایی و درمان می شود

بیماری بهجت چگونه شناسایی و درمان می شود؟
تشخیص بیماری بهجت مشکل است به خاطر اینکه تستی برای تایید آن وجود ندارد. بیش از نصف مواردی که تصور میشود مبتلا به این بیماری هستند این بیماری را دارند. زمانی که بیماری علایم را گزارش میکند پزشک باید با استفاده از یک سری آزمایش سایر بیماری ها با علایم یکسان را رد کند. با توجه به اینکه این امر ممکن است ماه ها یا سالها طول بکشد تا همه علایم شایع نمایان شوند تشخیص بیماری ممکن است مدتها طول بکشد. حتی بیمار ممکن است قبل از تشخیص به چندین پزشک مراجعه نماید. (سیارک)


این علایم، علایم کلیدی برای تشخیص بیماری بهجت است:
زخم های دهانی حداقل سه بار در 12 ماه گذشته
هر کدام از نشانه های زیر: بروز زخم های اندام تناسلی، التهاب چشمی با از دست رفتن بینایی، زخم های پوستی اختصاصی یا آزمایش pathergy مثبت.
در کنار این علایم پزشک باید سایر شرایط با علایم مشابه را رد کنند، مانند بیماری کرون و آرتروز واکنشی. پزشک ممکن است که مراجعه به یک چشم پزشک به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از التهاب چشم را توصیه کند. یک متخصص پوست ممکن است از زخم های دهان، آلت تناسلی یا پوست به منظور تشخیص بیماری بهجت از سایر بیماری ها نمونه برداری کند.

بیماری بهجت چگونه درمان میشود؟
گرچه درمانی برای این بیماری وجود ندارد ولی افراد میتوانند علایم بیماری را با دارو، استراحت، ورزش، و یک سبک زندگی سالم. هدف درمان کاهش ناراحتی ها و جلوگیری از عوارض جدی مانند ناتوانی به دلیل آرترو و یا کوری. نوع دارو و مدت زمان مصرف دارو بستگی به علایم فرد و شدت آن بستگی دارد. احتمالا در برخی موارد نیاز به ترکیبی از درمانها برای رهایی از علایم خاص میباشد. بیمار باید در مورد هر نوع از داروهایی که مصرف میکند اطلاعات به پزشک بدهد تا پزشک بتواند درمان را هماهنگ انجام دهد.
داروهای موضعی
داروهای موضعی به طور مستقیم بر روی زخم ها اعمال میشود به منظور کاهش اثرات زخم ها. برای نمونه، محلولهای شستشو، ژلها، یا پمادها. برای درمان زخمهای پوستی از کرمها استفاده میشود. داروها معمولا حاوی کورتیکواستروئیدها هستند که التهاب را کم میکند، سایر داروهای ضد التهاب یا بی حس کننده ها که کاهنده درد هستند میباشد.
داروهای خوراکی
پزشکان همچنین داروهایی را برای مصرف خوراکی برای کاهش التهاب از طریق بدن، غیر فعال کردن سیستم ایمنی بیش فعال و کاهش علایم تجویز میکنند. پزشکان یک یا چندین دارویی که در زیر اشاره شده را برای درمان علایم بیماری بهجت استفاده میکنند.(سیارک)
کورتیکواستروئیدها. یک کورتیکواستروئید برای کاهش درد و التهاب های افرادی که دارای دردهای شدید، زخم های پوستی، بیماریهای چشمی، یا مشکلات سیستم عصبی مرکزی هستند، تجویز میشود. بیماران باید به دقت به دستورالعمل مصرف داروها را که حاوی زمان و مقدار مصرف داروهاست را رعایت کنند. همچنین مهم است که توجه داشته باشند که از قطع ناگهانی داروها خودداری کنند به خاطر اینکه دارو میزان تولید هورمون کورتیکواستروئید طبیعی در بدن را تغییر میدهد. استفاده های طولانی مدت میتواند اثرات جانبی مانند پوکی استخوان، افزایش وزن، تاخیر در ترمیم زخم، سوزش معده مداوم، و افزایش فشار خون داشته باشد. گرچه این اثرات جانبی در مواقعی که دوزهای پایین و دوره های کوتاه مصرف دارند به ندرت دیده میشوند. اهمیت دارد که بیمار به طور مداوم به پزشک مراجعه نماید تا اثرات جانبی ممکن کنترل شوند. کورتیکواستروئیدها در مراحل اولیه و برای عودهای حاد و شدید مفید هستند. آنها برای کنترل طولانی مدت سیستم عصبی مرکزی و عوارض مشکلات چشمی استفاده محدود دارند.
داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی. این داروها برای کنترل سیستم عصبی مرکزی بیش فعال که در بیماری بهجت اتفاق می افتد و کاهش التهاب و همچنین کم کردن میزان عود بیماری استفاده میشود. پزشک ممکن است از داروهای سرکوب کننده سیستم عصبی زمانی که یک بیمار دارای بیماریهای چشمی یا سیستم عصبی مرکزی دارد استفاده میکنند. این دارو بسیار قوی هست و میتواند اثرات جانبی جدی داشته باشد. بیماران باید برای کنترل اثرات جانبی و آزمایشهای خون به طور منظم به پزشک مراجعه نمایند.
پزشکان ممکن است که از دیگر داروها برای کهش التهاب و سایر علایم اختصاصی بیماری استفاده کنند.
استراحت و ورزش
گرچه استراحت بسیار مهم میباشد اما پزشک استفاده از ورزشهای ملایم را توصیه میکنند، مانند شنا کردن یا پیاده روی، زمانی که علایم بیماری بهبود یابد یا از بین برود. ورزش میتواند به بیماران بیماری بهجت برای حفظ قدرت مفاصل و انعطاف پذیری آنها کمک کند.(سیارک)
پیش آگهی برای فردی با بیماری بهجت چیست؟
اغلب بیماران میتوانند زندگی مولدی داشته باشند با کنترل علایم به وسیله مصرف داروهای مناسب، استراحت و ورزش. پزشکان میتوانند داروهای متنوعی را برای کاهش درد، درمان علایم و جلوگیری از عوارض به کار برند. زمانی که داروها موثر باشند، عود بیماری معمولا کمتر میشود. بسیاری از بیماران نهایتا وارد یک دوره بهبودی میشوند (از بین رفتن علایم بیماری). در برخی دیگر علایم بیماری بهبود نمی یابند و نهایتا علایم و مشکلات جدی مانند بیماری های چشمی بروز می یابد.

علایم جدی بیماری ممکن است ماه ها یا سالها پس از ظهور اولیه بیماری دیده شوند. (سیارک)

بیماری بهجت چیست؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
  • Alexavia 397 :

    â??Yeah people are freaking when they see bags lying around on trains, but thatâ??s quite raa.intloâ??â??Cause thatâ??s possibly the least rational thing Iâ??ve read in this thread.I meant simply that people are becoming concerned and alerting authorities when bags are left unoccupied. This is clearly rational, and Sydney stations have been notoriously lax about this until now.

    1395/12/27 8:33

بیشتر بخوانید