کمپیلوباکتر ژژونی و کمپیلوباکتر کولی / شایع ترین عوامل بروز تورم روده

 

کمپیلوباکتر ژژونی و کمپیلوباکتر کولی به عنوان شایع ترین عوامل بروز تورم روده باکتریایی در جهان شناسایی شده اند. انسان اغلب با خوردن مواد غذایی آلوده، بویژه مرغ نیم پخته ، آلوده می شوند، البته منابع دیگر باکتری نیز شرح داده می شود. کمپیلوباکتری معمولا یک بیماری خود محدود شونده است . درمان ضد میکروبی تنها برای بیماران مبتلا به بیماری شدید و کسانی که از لحاظ ایمنی بدن به خطر بیافتند لازم است. رایج ترین عوامل ضد میکروبی مورد استفاده در درمان عفونت ناشی از کمپیلوباکتر عبارتند از ماکرولیدها، مانند اریترومایسین، و فلوروکینولون ها، از جمله سیپروفلوکساسین. تتراسایکلین ها به عنوان یک گزینه ی جایگزین در درمان کمپیلوباکتر بالینی توصیه شده است اما در عمل اغلب از آنها استفاده نمی شود. با این حال، در طول چند دهه گذشته تعداد روزافزونی از ایزوله های های مقاوم کمپیلوباکتر باعث گسترش مقاومت در برابر فلوروکینولون ها و دیگر آنتی بیوتیک ها مانند ماکرولیدها، آمینوگلیکوزیدها، و بتالاکتام ها شده اند. روندها در مقاومت ضد میکروبی نشان هنده ی یک رابطه ی آشکار بین استفاده از آنتی بیوتیک ها در دامپزشکی و محصول حیوانی و ایزوله های مقاوم کمپیلوباکتر در انسان بوده است. در این پژوهش، الگوهای مقاومت در حال بروز به عامل های ضد میکروبی مفید در درمان این بیماری معرفی می شود و مکانیسم های مقاومت در برابر این داروها در کمپیلوباکتر مورد بحث قرار می گیرد.

کمپیلوباکتر ژژونی  و کمپیلوباکتر کولی

ریزموجودات کمپیلوباکتر باکتری های کوچک، منحنی شکل مارپیچ و گرم منفی جنبنده هستند که معمولا در روده ی حیوانات اهلی و وحشی یافت می شوند. تاکنون بیست و یک گونه کمپیلوباکتر شناسایی شده است و از میان آنها، مهم ترین گونه های بیماری زا کمپیلوباکتر ژژونی و به میزان کمتر، کمپیلوباکتر کولی است. هر دوی این گونه های کمپیلوباکتر با دیگر عوامل بیماری زای مرتبط با بیماری های ناشی از مواد غذایی متفاوت هستند چراکه آنها اساسا میکروآئروفیلی هستند، و قادرند در جوِّ حاوی حدود 10٪ دی اکسید کربن و 5% اکسیژن، و در دمای بین حدود 30 و 46 درجه سانتی گراد رشد کنند، و در نتیجه به عنوان کمپیلوباکترهای گرمادوست طبقه بندی می شوند. ( سیارک)
در انسان، باکتری های کمپیلوباکتر باعث نوعی بیماری به نام کمپیلوباکتریوس می شوند، که شایع ترین عفونت روده ای انسانی در کشورهای توسعه یافته است. کمپیلوباکتر هر ساله عامل اسهال در تقریبا 400 تا 500 میلیون نفر در سطح جهان است. بعضی از گونه های کمپیلوباکتر پاتوژن های جانورآورد(مشترک انسان و دام) هستند(کمپیلوباکتر کولی و کمپیلوباکتر ژژونی) و انسان ها اغلب از راه خوردن غذا یا آب آلوده مبتلا می شوند.

منابع اصلی این ریزموجودات زنده گوشت خام یا نپخته، بویژه گوشت مرغ، شیر غیر پاستوریزه، آب آشامیدنی آلوده و تماس با حیوانات است. سرایت این بیماری از انسان به انسان نیز مشاهده شده است،البته در موارد اندک. بیماری ها معمولا پراکنده هستند، اگر چه ممکن است شیوع پیدا کنند.

دوز عفونت دقیقا مشخص نشده، اما این بیماری در آزمایشگاه با کمتر از 500 سلول باکتریایی بوجود آمده است. علاوه بر این، یک آزمایش بالینی با یک مدل عفونت آزمایشی داوطلبانه با شیوع گونه شناخته شده ی کمپیلوباکتر ژژونی CG8421 انجام شده است. در این آزمایش، در مجموع 23 نفر 106 × 1 یا 105 × 1 کلونی تشکیل دهنده ی واحدهای کمپیلوباکتر ژژونی با نرخ حمله ی (درصد افرادی که مبتلا به بیماری می شود.)به ترتیب 100٪ و 93٪،دریافت کردند. دوز عفونی بستگی به چند عامل از جمله ناقل و حساسیت افراد است. در کودکان، تعداد باکتری های عامل بیماری ممکن است پایین تر از بزرگسالان باشد.

پس از یک دوره کمون 1 تا 5 روزه، علائم، از جمله اسهال، درد شکم و تب، ظاهر می شود. کمپیلوباکتریوس معمولا یک بیماری خود محدود شونده است، اما در برخی از موارد ممکن است پیچیدگی هایی رخ دهد، مانند ورم واکنشی مفاصل(در 1 تا 5 درصد از بیماران آلوده به کمپیلوباکتر) و سندرم گیلن باره، یک نوع آسیب عصبی پس از عفونت که علت اصلی فلج است(در 01/0 تا 03/0 درصد از بیماران مبتلا به کمپیلوباکتریوس).

در مدیریت درمان کمپیلوباکتریوس انسانی،

مایع درمانی مهمترین درمان است. درمان ضد میکروبی تنها در بیماران مبتلا به بیماری شدید و کسانی که از لحاظ ایمنی بدن ضعیف هستند نیاز است.

رایج ترین عوامل ضد میکروبی مورد استفاده در درمان عفونت های ناشی از کمپیلوباکتر ماکرولیدها، مانند اریترومایسین، و فلوروکینولون ها، مانند سیپروفلوکساسین هستند. تتراسایکلین ها به عنوان یک گزینه ی جایگزین در درمان بالینیکمپیلوباکتریوس توصیه شده است، اما در عمل اغلب از آنها استفاده نمی شود. ترجمه  itrans.ir 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.