ویروس هپاتیت B و C

عفونت مزمن ویروس هپاتیت (B (HBV و ویروس هپاتیت(C (HCV مشکلاتی برای بهداشت جهانی هستند که در سراسر جهان حدود 600 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهند. در واقع، HBV و HCV ویروس های هپاتوتروپیک هستند که می توانند بیماری های حاد و مزمن کبدی ایجاد کنند که ممکن است به سیروز کبدی و حتی سرطان کبدی تبدیل شوند. به علاوه، عفونت های همزمان HBV و HCV با HIV در سراسر جهان در حال ظهور هستند. این عفونت های همزمان حتی احتمال ابتلا به عفونت های پایدار را افزایش می دهند و درمان آنها دشوار است. شواهد روز افزونی وجود دارند که پاسخ های خاص-ویروس سلول T و نقشی مهمی در نتیجه و بیماری زایی عفونت HBV و HCV ایفا می کنند. در حالی که پاسخ های خاص-ویروس سلول T قادر به از بین بردن موفقیت آمیز ویروس در زیرجامعه های بیماران هستند، شکست این پاسخ های سلول T با توسعه مقاومت ویروسی همراه است. 
 دلیل عمده مرگ حدود یک میلیون نفر در سال، HBV و HCV هستند و این نشان دهنده لزوم پیوند کبد می باشد. بیش از 90 درصد از نوزادان که در هنگام تولد در معرض HBV هستند، به طور مداوم به آن آلوده می شوند؛ با این حال، عفونت های HBV که در بزرگسالی شروع می شوند عموماً خود محدود هستند و حدود 95 درصد از بیماران بهبود یافتند. در مقابل، تنها یک اقلیت (حدود 30%) از بزرگسالان مبتلا به HCV قادر به پاک کردن خود به خود ویروس هستند.

پاسخ های ایمنی میزبان ذاتی و اکتسابی، نقشی مهم در حذف موفقیت آمیز هر دو ویروس ایفا می کنند. ایمنی ذاتی در برابر HBV و HCV شامل رهایی از سیتوکین های ضدویروسی مانند اینترفرون نوع اول (IFN-α و IFN-β) و فعال شدن سلول های ایمنی ذاتی مانند سلول های کشنده طبیعی است. حتی اگر چه نشان داده شده است که پاسخ های ایمنی ذاتی در نتیجه عفونت کمک می کند، یک پاسخ ایمنی تطبیقی پایدار، نشان دهنده حذف موفقیت آمیز ویروس است.

به ویژه، نشان داده شده است که پاسخ های سلول T و نقشی عمده در نتیجه عفونت ایفا می کنند. همچنین، ظهور ابتلای همزمان به HBV و HCV با HIV تبدیل به یک مشکل بهداشتی قابل توجه تر شده است. این موضوع عمدتاً به دلیل احتمال زیاد عفونت های همزمان به عفونت های مداوم است.
در حالی که یک واکسن مؤثر بر علیه عفونت به HBV وجود دارد که در سی سال اخیر در دسترس بوده است، هیچ واکسنی بر علیه عفونت HCV وجود ندارد. به علاوه، مداوای عفونت های HBV و HCV مزمن محدود است. در واقع، در حالی که داروهای زیادی، مانند آنالوگ نوکلئوزیدی / نوکلئوتیدی (NUCها) و پگیلیتد اینترفرون آلفا (PegIFN-α) برای مداوای عفونت HBV وجود دارند، پاسخ های ویروسی پایدار و ریشه کن کردن ویروس به ندرت اتفاق می افتد. مداوای HCV بر اساس یک ترکیب جدید از مهار کننده های پروتئاز ویروسی، PegIFN-α و ریباویرین است، که منجر به پاسخ های ویروسی پایدار تا 70% می شوند.  با این حال، اثرات جانبی قابل توجه و هزینه های بالا، درمان های ضدویروسی را برای گروه نسبتاً کمی از بیماران محدود می کند. به منظور توسعه امکانات ایمنی جدید و پیشگیری کننده و گزینه های درمانی برای عفونت های HBV و HCV، درک بهتری از فعل و انفعالات ویروس-میزبان، و همچنین مکانیسم های زیربنایی برای شکست ایمنی و مقاومت ویروسی دارای اهمیت عمده هستند. ترجمه  itrans.ir 

در سیارک بخوانیم:

چه کسانی حتما باید بر علیه هپاتیت B واکسینه شوند

تی ال آر 4 و عفونت هپاتیت B

نشانه‌های ابتلا به هپاتیت

مصرف بیش از اندازه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا خطر ابتلا به هپاتیت را افزایش می‌دهد

آیا می دانستید که اکتبر، ماه اطلاع رسانی سلامت کبد است

درمان های موثر خانگی برای هپاتیت C

وقتی کبد با مشکلی بزرگ مواجه است

رژیم غذایی برای درمان کبد چرب

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.