بیماری

چگونه سرما نخوریم؟

در این مقاله به شما آموزش می دهیم "چگونه سرما نخوریم؟" یا "چگونه سرماخورده نشویم؟"

ویروس سرماخوردگی

عامل اصلی سرماخوردگی ویروس است، سرماخوردگی یا زکام بیماری به شدت واگیرداری مربوط به دستگاه تنفس فوقانی است که از بینی شروع می شود. فرد آلوده به ویروس احساس خستگی می کند، دائم عطسه می زند و سردرد دارد. علائم با سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه پیدا می کند. طول دوره بیماری معمولا 7 تا 10 روز است. برخی علائم تا 3 هفته نیز ادامه خواهند داشت.

وقتی شما یکبار به ویروس آلوده شوید، بدن شما پادتن ویروس را ساخته و در آینده دیگر به آن ویروس مبتلا نخواهید شد. این موضوع در مورد ویروس سرماخوردگی کاملا صادق است ولی مشکل تنوع زیاد ویروس سرماخوردگی است.

درحال حاضر بیش از 200 نوع ویروس سرماخوردگی شناخته شده است. هر فرد متناسب با سن و نحوه زندگی تعدادی از این ویروس را گرفته و در برابر آن ها مقاوم می شود.

مثلا اگر شما 35 ساله باشید و از سال اول هر سال 2 بار سرما خورده باشید نهایتا در برابر 70 ویروس مقاوم می شوید. یکی از دلایل اینکه افراد مسن کمتر سرما میخورند همین موضوع است. بدن انها پادتن های مختلفی برای مقابله با انواع بیشتری از ویروس سرماخوردگی دارد.

ویروس سرماخوردگی شبیه تصویر بالاست، البته بسیار کوچک که فقط با میکروسکوپ های بسیار پیشرفته الکترونیک قابل مشاهده است.

هوای سرد و سرماخوردگی

همانطور که در بالا گفتیم تنها دلیل سرماخوردگی ویروس است، ولی چرا مردم در هوای سرد بیشتر سرما میخورند؟!

بدن انسان بسیار هوشمند عمل می کند، وقتی هوا سرد است برای حفظ گرما خون به اعضای داخلی بدن فرستاده می شود تا شما زنده بمانید، این عمل به این معناست که خون کمتری در اعضای انتهایی مانند بینی وجود دارد. خون کمتر، گلبول سفید کمتر و آخرین خط دفاعی شما به شدت ضعیف می شود. ویروس از این فرصت استفاده می کند و در جداره بینی جا خوش می کند.

انتقال ویروس سرماخوردگی

خوشبختانه ویروس سرماخوردگی دست و پا ندارد و عملا نمی تواند حرکت کند، پس خود ما هستیم که آن را به بینی عزیزمان منتقل می کنیم، چطوری؟!

ویروس سرماخوردگی در محیط مناسب تا 18 ساعت خارج از بدن انسان زنده می ماند، 18 ساعت سرنوشت ساز! به این نکته باز خواهیم گشت.

آسان ترین راه انتقال از طریق مایعات بدن فرد بیمار است، ترشحات بینی، آب دهان، عطسه و ...

حالا به قسمت چگونه سرما نخوریم میرسیم.

چگونه سرما نخوریم؟

شما خود به خود سرما نمی خورید و باید ویروس را از شخص بیمار بگیرید. اگر چند مورد ساده زیر را رعایت کنید هیچ وقت سرما خورده نمی شوید.

 • به بینی، چشم و گوش خود دست نزنید، ویروس ها با چشم دیده نمی شوند و ممکن است همین الان روی دست شما نشسته باشند.
 • جوراب بپوشید! خنده دار است؟ نه! پوشیدن جوراب پاهای شما را گرم می کند، وقتی پا گرم باشد بدن دیگر خون را به اعضای حیاتی منتقل نمی کند و سپر حفاظتی شما از شما مراقبت خواهد کرد.

 • عسل بخورید! من از کلمه سوپر فود متنفرم، سوپرفود یا ابرغذا توسط افرادی ساخته شده که قصد دارند جیب شما را خالی کنند، عسل حاوی آنتی باکتری است. به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. بجای شکر سفید و قهوه ای و صورتی و سبز و ... عسل را داخل چایی بریزید و نوش جان کنید.
 • ویتامین نخورید! تا امروز ثابت نشده ویتامین ها جلوی سرماخوردگی را می گیرند. فقط تبلیغات کذب است و همچنان قصد خالی کردن جیب شما را دارند. بیشتر ویتامین هایی که میخورید دفع می شوند و رسما پولتان را دور میریزید.
 • ماساژ و روابط زناشویی تاثیر زیادی بر سیستم ایمنی بدن دارند. این مورد بررسی شده و مقالات زیادی درباره آن به چاپ رسیده است.

 • استرس را کم کنید، وقتی استرس دارید بدن شما ضعیف می شود. این یک حقیقت علمی است. وقتی استرس دارید بدن شما کورتیزول تولید می کند، کورتیزول سیستم ایمنی را خاموش می کند، به همین سادگی!
 • ورزش کنید، ورزش سیستم ایمنی را تقویت می کند و از طرفی باعث کاهش استرس می شود. حتی اگر همین الان مریض هستید ورزش کنید، تا زمانی که تب ندارید می توانید ورزش کنید.
 • الکل نخورید. برخلاف تصور عام که الکل باکتری و ویروس را میکشد اینطور نیست. الکل دمای بدن شما را کاهش خواهد داد و مستعد بیماری می شوید.

 • موبایل خود را تمیز کنید، در تحقیقات مشخص شده که گوشی موبایل آلوده به انواع باکتری هاست. به صورت دوره ای با الکل گوشی خود را پاک کنید. لازم نیست از پاک کننده های عجیب و گران قیمت استفاده کنید، همین الکل طبی 70% کفایت می کند.

 • آب زیاد بنوشید، وقتی بدن آب کافی داشته باشد به سرعت ویروس ها و باکتری ها از بدن تخلیه می شوند. 
 • بیشتر بخوابید، ارزانترین و موثرترین راه برای مقابله با ویروس و باکتری ها خواب است! ثابت شده در هنگام خواب گلبول سفید تا 50% فعال تر می شوند و خواب قدرت مضاعفی برای شکست دشمن به آنها می دهد.
 • تزریق واکسن آنفولانزا، برخلاف سرماخوردگی کلا 4 نوع مختلف ویروس آنفولانزا وجود دارد که نوع 4 به انسان کاری ندارد. واکسن های موجود در بازار می توانند شما را از 3 نوع اصلی محافظت کنند. آنفولانزا مانند ویروس سرماخوردگی نیست و خطرناک است، همه باید واکسن بزنند.
 • آنتی بیوتیک کمتر، آنتی بیوتیک بر روی باکتری تاثیر دارد و هیچ اثری روی ویروس نخواهد داشت. برای هر سرماخوردگی نباید آنتی بیوتیک مصرف کرد. در بدن هر فرد تعداد زیادی باکتری خوب وجود دارد که شما با خوردن سرخود آنتی بیوتیک آن ها را از بین خواهید برد. تعجب نکنید اگر بعد از مصرف یک دوره آنتی بیوتیک مشکل اسهال یا هضم شیر خواهید داشت. با خوردن سرخود آنتی بیوتیک شانس مقاومت در برابر آنتی بیوتیک را افزایش می دهید که بسیار خطرناک است. 

موارد بالا برای پیشگیری از سرماخوردگی معرفی شد ولی حالا اگر با فرد بیمار سر و کار دارید چه کاری کنید تا مریض نشوید.

جلوگیری از انتقال سرماخوردگی

 • از تماس مستقیم با فرد بیمار یا هر وسیله یا جایی که تماس داشته بپرهیزید. شاید به نظر سخت باشد ولی رسما تنها راه جلوگیری از انتقال ویروس سرماخوردگی همین است.
 • محل های مشکوک را با الکل پاک کنید، الکل باید حداقل 70% باشد. سفیدکننده های حاوی کلر نیز موثر است ولی باید در محل 10 تا 60 دقیقه بمانند، به هیچ وجه نباید با آب گرم ترکیب کنید، خاصیت خود را از دست می دهد.
 • فرد بیمار باید ماسک بپوشد و دائما دست های خود را بشوید. با اینکار بیشتر ویروس ها از بین خواهد رفت.
 • برای کنترل بیشتر فرد بیمار باید ظروف مشخص داشته باشد که مابقی افراد به آن ها دست نزنند.
 • شستشو ظروف بهتر است با ماشین ظرفشویی انجام شود. از حداکثر دما استفاده کنید.
 • فرد بیمار باید توسط پزشک مورد معالجه قرار گیرد. داروها سیستم ایمنی فرد بیمار را تقویت می کنند و ویروس ضعیف تر می شود. اینکار انتقال ان را سخت تر می کند.
 • از دستگاه بخور استفاده کنید، ویروس در هوای خشک راحت تر منتقل می شود.
 • در استفاده از وسایل نهایت دقت را انجام دهید، کنترل تلویزیون، گوشی تلفن، رایانه شخصی، شیرهای آب، دستگیره درب و ... از موارد خطرناک است.
 • 18 ساعت خطر (قبلا اشاره شد)، اگر فرد بیمار محل را ترک کرده تا 18 ساعت بعد ممکن است ویروس ها فعال باشند. پس مراقب باشید

مکان های عمومی

ما مجبوریم با افراد دیگر در تماس باشیم، سالم یا بیمار، این افراد هر روز با ما سوار تاکسی، اتوبوس و مترو می شوند. در فصول سرد سال که ویروس سرماخوردگی بیشتر مشاهده می شود بیشتر مراقب مکان های عمومی باشید، برای راحتی می توانید یک دستکش بپوشید و با خیال راحت وقتی در محیط امن قرار گرفتید دستکش را برای 24 ساعت کنار بگذارید.

تصور اشتباه درباره سرماخوردگی

 • ویتامین C برای مقابله با ویروس سرماخوردگی موثر است، به تازگی در تحقیقات علمی مشخص شده است ویتامین C تاثیری در برابر سرماخوردگی ندارد. ویتامین D بسیار موثرتر است.
 • هوای سرد باعث سرماخوردگی نمی شود، این تصور نیز اشتباه است، شانس سرماخوردگی در هوای سرد بسیار بیشتر از گرم است.
 • افراد قوی کمتر مریض می شوند. این هم اشتباه است، درصورت ورود ویروس به بدن همه مریض می شوند.
 • واکسن آنفولانزا جلوی سرماخوردگی را می گیرد. کاملا اشتباه است، واکسن آنفولانزا فقط در برابر 3 نوع آنفولانزا مقاومت دارد و تاثیری روی ویروس های سرماخوردگی ندارد.
 • الکل ویروس را می کشد، بله الکل ویروس را می کشد ولی با درصد خلوص بالای 70% که در بدن انسان هیچ وقت به این درصد نخواهد رسید.

در نهایت اگر چپ و راست سرما می خورید نگران نباشید، هر بار قوی تر خواهید شد.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


آنفولانزا ، سپسیس، مرگ- عفونت، سرماخوردگی

خطرات آنفولانزا، ویروسی آشنا ولی خطرناک، از یک درمان ساده تا مرگ، هر اتفاقی ممکن است

آنفولانزا ، سپسیس، مرگ- عفونت، سرماخوردگی

قبل از درمان کودک زیر 12 سال با آسپرین، با پزشک خود مشورت کنید.

آسپرین

قبل از درمان کودک زیر 12 سال با آسپرین، با پزشک خود مشورت کنید.

شلغم ریشه سبزی است. این غده به رنگ سفید و گرد است.

درمان سرماخوردگی با شلغم

شلغم ریشه سبزی است. این غده به رنگ سفید و گرد است.

درمان سرماخوردگی به طور معمول چند روز طول می کشد اما با چند روش ساده و خانگی می توانید طول مدت بهبود را به سرعت کاهش دهید. با اینکه سرما عامل مستقیم بروز سرماخوردگی نیست، اما شما را مستعد ...

چند روش ساده برای درمان سریع سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی به طور معمول چند روز طول می کشد اما با چند روش ساده و خانگی می توانید طول مدت بهبود...

آشنایی با 5 غذای اعجاب‌آور برای بهبود سرماخوردگی تمام سرماخوردگی‌ها عفونتهای مجاری تنفسی بوده، که در اثر بیش از 200 نوع ویروس ایجاد می‌شوند.یکی دیگر از دلایل احتمالی سرماخوردگی ، ضعف سیستم ایمنی است که به ویروس اجازه خرابکاری می‌دهد. درمان های ساده و خانگی سرماخوردگی را بشناسید و در مواقع مریضی برای بهبودی استفاده کنید

۵ غذای اعجاب‌آور برای بهبود سرماخوردگی

آشنایی با 5 غذای اعجاب‌آور برای بهبود سرماخوردگی تمام سرماخوردگی‌ها عفونتهای مجاری تنفسی بوده، که در...

معرفی هفت درمان خانگی آبریزش بینی دلایل احتمالی بسیاری برای آبریزش بینی وجود دارد اگر مرتباً دچار آبریزش خلطی بینی می‌شوید، حتماً باید با پزشک متخصص تماس بگیرید تا دلایل احتمالی آن را دریافته درمان آن اقدام کند. درمانهای خانگی آبریزش بینی را بشناسید تا بتوانید بدون مراجعه به پزشک به سادگی آن را در منزلتان درمان نمایید.

۷ درمان خانگی آبریزش بینی

معرفی هفت درمان خانگی آبریزش بینی دلایل احتمالی بسیاری برای آبریزش بینی وجود دارد اگر مرتباً دچار آب...

در این مطلب، ۱۳ روش و ترکیب ساده گیاهی برای درمان سرماخوردگی آموزش داده شده است.

13 ترکیب گیاهی برای رهایی از سرماخوردگی پاییزی

در این مطلب، ۱۳ روش و ترکیب ساده گیاهی برای درمان سرماخوردگی آموزش داده شده است.

معمولاً درمان کامل سرماخوردگی حدود ۵ روز طول می‌کشد اما اگر رژیم غذایی و روش زندگی‌مان را تغییر دهیم می‌توانیم سیر بهبود این بیماری ویروسی را سریع‌تر کنیم.

طول دوره سرماخوردگی را کوتاه کنید

معمولاً درمان کامل سرماخوردگی حدود ۵ روز طول می‌کشد اما اگر رژیم غذایی و روش زندگی‌مان را تغییر دهیم...

آشنایی مرحله به مرحله با تعدادی از بهترین درمانهای خانگی سینوزیت، سینوزیت را جدی بگیرید تا به عفونت های شدید که موجب کاهش قدرت بدنی و ضعف جسمانی می شوند دچار نشوید، درمان های خانگی سینوزیت راهی آسان و مقرون به صرفه برای رهایی از سینوزیت و عفونت های طولانی مدت، درهنگام ابتلا به سینوزیت سوپ گرم بخورید

درمانهای خانگی سینوزیت

آشنایی مرحله به مرحله با تعدادی از بهترین درمانهای خانگی سینوزیت، سینوزیت را جدی بگیرید تا به عفونت ...

ادویه ها علاوه برطعم دادن به غذاها دارای خواص متعددی هم برای سلامت هستند.

خواص ادویه های مفید در زمستان را بشناسیم

ادویه ها علاوه برطعم دادن به غذاها دارای خواص متعددی هم برای سلامت هستند.

بیش از صد نوع ویروس پاپیلومای انسانی شناخته شده است.

ویروس پاپیلومای انسانی آنچه شما باید بدانید

بیش از صد نوع ویروس پاپیلومای انسانی شناخته شده است.

300 نفر تا این لحظه با علائم مسمومیت به بیمارستان های کلاردشت مراجعه کردند.

دلیل مسمومیت کلاردشت

300 نفر تا این لحظه با علائم مسمومیت به بیمارستان های کلاردشت مراجعه کردند.

مردم آن چیزی با دیگران را به اشتراک می گذارند که به آنها حس خاصی بدهد.

موفقیت در بازاریابی ویروسی یا پخشی 17 مورد

مردم آن چیزی با دیگران را به اشتراک می گذارند که به آنها حس خاصی بدهد.

ویروسی شدن گوشی برای همه ما مهم است. پلتفرم باز اندروید باعث شده تا دستگاه های اندرویدی در مقایسه با آیفون پتانسیل بیشتری برای آلوده شدن داشته باشند.

با این شگردها گوشی اندرویدی‌تان برای همیشه نسبت به ویروس و بدافزار ضد ضربه می شود!

ویروسی شدن گوشی برای همه ما مهم است. پلتفرم باز اندروید باعث شده تا دستگاه های اندرویدی در مقایسه با...

عفونت های همزمان HBV و HCV با HIV در سراسر جهان در حال ظهور هستند.

ویروس هپاتیت B و C

عفونت های همزمان HBV و HCV با HIV در سراسر جهان در حال ظهور هستند.

خواص خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین خوراکی برای سیروز کبدی

خار مریم یا سیلیمارین چیست؟ بخش دوم

خواص خار شیر ، خار مریم یا سیلیمارین خوراکی برای سیروز کبدی

بهناز آریا رییس کمیسیون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا)

طرح الزام استفاده از آنتی ویروس های بومی با جدیت دنبال می شود

بهناز آریا رییس کمیسیون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا)

علائم هپاتیت B تقریبا با هپاتیت A مشترک است ولی اگر درمان نشود، احتمال ایجاد عارضه کبدی در درازمدت بیشتر است. هپاتیت B بیشتر از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. پس از وارد شدن ویروس هپاتیت B ...

چه کسانی حتما باید بر علیه هپاتیت B واکسینه شوند

علائم هپاتیت B تقریبا با هپاتیت A مشترک است ولی اگر درمان نشود، احتمال ایجاد عارضه کبدی در درازمدت ب...

معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: انتشار پیام سرویس تماس صوتی و تصویری تلگرام در میان کاربران، یک نسخه جعلی از تلگرام است که به دفترچه کاربر نفوذ می‌ کند.

هشدار جدی؛ پیغام تلگرامی «انتشار تماس صوتی و تصویری» فیشینگ است!

معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: انتشار پیام سرویس تماس صوتی و تصویری تلگرام در میان کاربران، یک نسخ...

چه زمانی که تلگرام فیلتر شود و چه زمانی که رفع فیلتر شود؛ در هر حال اپراتورهای اینترنتی برنده نهایی این جریان هستند.

سود وحشتناک اپراتورهای اینترنتی از باز و بسته شدن تلگرام!

چه زمانی که تلگرام فیلتر شود و چه زمانی که رفع فیلتر شود؛ در هر حال اپراتورهای اینترنتی برنده نهایی ...

مواردی که قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین باید بدانید.

سرمایه گذاری در بیت کوین - 5 مورد مهم در سال 2018

مواردی که قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین باید بدانید.

 این روش های تنها یک بار جواب می دهند

افرادی که با ایده هایی خلاقانه میلیونر شدند بخش اول

این روش های تنها یک بار جواب می دهند

اگر ترکیه بخواهد به جهش قابل توجهی که توسط AKP پیش بینی شده است دست یابد، اقتصاد ترکیه باید از تله "درآمد متوسط" فرار کند

آینده ی اقتصادی ترکیه

اگر ترکیه بخواهد به جهش قابل توجهی که توسط AKP پیش بینی شده است دست یابد، اقتصاد ترکیه باید از تله "...

سرمایه گذاری صرفا برای افراد ثروتمند نیست.

چگونه به بهترین روش سرمایه گذاری کنیم

سرمایه گذاری صرفا برای افراد ثروتمند نیست.

سرمایه اجتماعی یک ساختار مرتبط با سلامت است

اهمیت سرمایه گذاری در روابط

سرمایه اجتماعی یک ساختار مرتبط با سلامت است

خواب پتوی سنگین تهویه هوا

چرا مردم دوست دارند با پتوی سنگین و تهویه هوای روشن بخوابند؟

خواب پتوی سنگین تهویه هوا

صندوقی سرمایه گذاری نمائید که به دنبال بازار گسترده است.

چگونه به بهترین روش سرمایه گذاری کنیم بخش دوم

صندوقی سرمایه گذاری نمائید که به دنبال بازار گسترده است.

در این پست قصد داریم ارتباط بین جنسیت مدیر ارشد امور مالی ( CFO) و کیفیت اقلام تعهد شده را بررسی کنیم.

جنسیت مدیر ارشد امور مالی و کیفیت اقلام تعهدی

در این پست قصد داریم ارتباط بین جنسیت مدیر ارشد امور مالی ( CFO) و کیفیت اقلام تعهد شده را بررسی کن...