آیا نسبت به نوشیدن شیر باید نگران باشیم

تحقیقی نشان داد که نوشیدن بیش از یک لیوان در روز شیر، باعث خطر شکستگی در زنان و افزایش خطر بیماری قلب و مرگ ناشی از آن در مردان می شود.
انجلینا جولی،‌ دیوید بکهام و التون جان همیشه سعی داشته اند ما را ترغیب به نوشیدن شیر بیشتر کنند تا استخوانهای قوی داشته باشیم. شیر حاوی مواد مغذای از جمله کلسیم، پتاسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین ب12 می باشد. راهنمای دولتی می گوید که بزرگسالان نیازمند 700میلی گرم کلسیم در روز می باشند (شیشه 200میلی گرمی از شیر نیم چرب حاوی 247 گرم). شورای لبنیات، فواید شیر را، کاهش خطرات پوکی استخوان، سرطان سینه و بیماری قلبی می نامد. شیر،‌تنها نوشیدنی بعد از آب است که دندانپزشکان بین غذا توصیه می کنند.

 


با این حال، تحقیقات اخیر خوب شیر را تهدید می کند. تحقیق سوئدی که در مجله پزشکی انگلستان گزارش شد، و بیش از 61000 زن و 45000 مرد بین 13 تا 22 سال آن را تعقیب می کنند. محققان یافتند که نوشیدن بیش از یک لیوان شیر در روز، با افزایش مرگ و شکستگی در زنان و مرگ مردان به خاطر بیماری قلبی در ارتباط است.
زنانی که دو لیوان شیر می نوشند، 21درصد بیش از آنهایی که یک لیوان شیرمی نوشیند در طول دوره تحقیق در معرض مرگ قرار داشتند و با نوشیدن سه یا چندلیوان، این میزان به 93 درصد افزایش یافت (در طول 22 سال تحقیق، یک چهارم زنها مردند). اگر دو یا چندلیوان شیر در روز مصرف می کردند، احتمال شکستگی در آنها بیش از 16درصد بود. هیچ خطر دیگری برای مردان وجود نداشت. پس اینکه شیر باعث تقویت استخوان های می شود، افسانه است؟ و آیا چند لیوان شیر می تواند مضر باشد؟(سیارک)
راه حل
این تحقیق دلیلی ارائه نمی دهد. محققان مکانیسمی برای اثرات مضر شیر پیشنهاد می دهند- محتوای بالای د-گالاکتوز (گالاکتوز شکر می باشد)،که باعث تنش اکسیداتیور، التهاب و مسن شدن در مطالعات مربوط به حیوانات می شود. مصرف محصولات لبنی تخمیری هیچ اثرات رو به پایین ندارد و زنانی که ماست و پنیر زیاد مصرف می کنند خطر شکستگی یا مرگر در آنها کاهش یافته است.
بهتر است که به چند دلیل درمورد این تحقیق احتیاط کرد. تحقیق در سوئد اجرا شده است که محیطی متفاوت از انگلستان دارد، در آنجا ویتامین A به شیر اضافه می شود. تحقیق بر گزارش شخصی افراد نیز تکیه می کند که همیشه معتبر نیست- بویژه اگر شیر با غلات و کلوچه مصرف شود.اینکه محققان تمام عوامل دیگری که خطر مرگ یا شکستن استخوان را افزایش می دهند،‌در نظر بگیرند، بسیار مشکل می باشد. راهنمای تغذیه به ندرت در کوتاه مدت تغییر می کنند تا اینکه شواهد مستقیم زیادی درباره تاثیرات طولانی مدت نوشیدن شیر بدست آید. عبارت "بررسی زیاد لازم است" برای چنین مواردی کشف شده است. (سیارک)

 این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید