غذاهایی که باعث نقرس می شود!

چه غذاهایی برای نقرس بد است,خوراکی های مضر برای بیماری نقرس,مواد غذایی تشدید کننده حمله نقرس,برای پیشگیری از نقرس چه نخوریم,غذا برای اجتناب از نقرس,رژیم نقرس

اگر نقرس دارید در این مقاله همراه ما باشید. سعی می کنیم در این بخش در مورد غذاهایی که باید از مصرف آن ها اجتناب کنید را بیان نماییم. نقرس التهاب دردناک مفاصل است که به خاطر تجمع کریستال های اسید اوریک ایجاد می شود. انگشت بزرگ یکی از مواردی است که بیشتر درگیر این بیماری می شود اما نقرس می تواند به پا، مچ پا، زانو و دست نیز حمله کنید. حمله نقرس ممکن است چند روز یا حتی چند ماه به طول بیانجامد. مردان و افرادی که چاق هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند. اگر نقرس دارید یا مستعد ابتلا به نقرس هستید باید رژیم غذایی مناسبی را اتخاذ نمایید تا درد مفاصل کمتر شود. در ادامه چند مورد از غذاهایی که باید از مصرف آن ها خودداری کنید را با هم مرور می کنیم.

اسکالوپ(گوش ماهی):

زمانی که حملات نقرس شروع می شود و بیماری عود می کند از مصرف غذاها و گوشت های دریایی خودداری کنید. این غذاهای حیوانی سرشار از پورین هستند که بدن آن را به اسید اوریک تجزیه می کند. زمانی که حملات نقرس کمتر می شود انتخاب های ازادانه تری خواهید داشت اما هنوز هم باید مصرف گوشت و غذاهای دریایی را کمتر کنید. شما می توانید گاه به گاه از اسکالوپ و سالمون استفاده کنید اما زیاده روی ننمایید.

شاه ماهی:

با اینکه برخی از غذاهای دریایی را می توان هر از چندگاهی مورد استفاده قرار داد اما برخی را باید به طور کلی از لیست غذاها حذف کرد. به عنوان مثال اگر با نقرس دست و پنجه نرم می کنید بهتر است از مصرف شاه ماهی و تن پرهیز کنید. از سوی دیگر مصرف خرچنگ یا میگو برای شما می تواند امن باشد.

آبجو:

نوشیدن آبجو برای افرادی که با نقرس دست و پنجه نرم می کنند اصلا خوب نیست. این ماده نه تنها سطح اسید اوریک را افزایش می دهد بلکه پاکسازی این ماده از بدن را مشکل تر می سازد. نوشیدن شراب نیز در این شرایط به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

گوشت قرمز:

زمانی که صحبت از محتوای پورین به میان می آید، باید بدانید که همه گوشت ها به صورت مساوی ایجاد نشده اند. به طور کلی، گوشت سفید بهتر از گوشت قرمز است اما خوردن چند نوع از گوشت قرمز به صورت گاه به گاه نیز اشکالی ندارد.

بوقلمون:

گوشت غاز و بوقلمون دارای پورین بسیار بالایی هستند. به همین خاطر برای بهبود بیماری نقرس خود، بهتر است از مصرف چنین گوشت هایی خودداری کنید. افرادی که مستعد ابتلا به نقرس هستند نیز باید از این گوشت ها کمتر استفاده کنند. اردک و مرغ انتخاب امن تری خواهد بود. با اینحال گوشت ران بهتر از سینه مرغ با پوست است.

نوشیدنی های شکر دار:

از خوردن نوشیدنی هایی که با شربت ذرت با فرکتوز بالا غنی شده اند خودداری کنید. نوشیدن این مواد بدن را تحریک می کند اسید اوریک بیشتری تولید نماید. مطالعات انجام شده نشان می دهد مردانی که فرکتوز بالایی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به نقرس قرار دارند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ نیز نشان می دهد نوشیدنی های شیرین شده با فروکتوز می تواند خطر ابتلای زنان به نقرس را افزایش دهد.

مارچوبه:

مارچوبه، گل کلم، اسفناج و قارج پورین بالایی نسبت به سایر سبزیجات دارند. البته اگر چنین سبزیجاتی را دوست دارید دلیلی وجود ندارد که مصرف آن ها را به طور کامل کنار بگذارید. این سبزیجات همانند گوشت برای شما بد نخواهند بود. رژیم غذایی غنی از سبزیجات می تواند به پاکسازی پورین از بدن کمک کند. در این شرایط بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

مقاله مرتبط: خواص گیاه مارچوبه

جگر:

گوشت هایی همچون جگر،قلوه،دنبلان نباید در این بیماری مورد استفاده قرار گیرند.

چه غذاهایی را می توان مصرف کرد؟

احساس می کنید هیچ انتخابی برای غذای مصرفی خود ندارید؟ نه چنین نیست. انواع مختلفی از غذاها وجود دارد که به شما کمک می کند خود را در برابر نقرس محافظت کنید. این غذاها در برگیرنده لبنیات کم چرب، کربوهیدرات های پیچیده، قهوه و میوه هایی همچون مرکبات است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید روزانه ۱۲ الی ۱۶ فنجان مایعات وارد بدن می کنید. مجبور نیستید تنها آب بخورید. شما می توانید از آب میوه شیرین نشده، چای و قهوه نیز استفاده کنید. هر نوع مایعی که جریان خون و جریان ادرار را حفظ کند برای شما خوب است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید