پیش نمایش

6 مزیت استفاده از مکمل کلاژن

 

6 مزیت استفاده از مکمل کلاژن :

کلاژن پروتئین فراوان در بدن شما است . این پروتئین جزء اصلی بافت های همبند است که بخش های متعددی از بدن شامل تاندون ها ، رباط ها ، پوست و ماهیچه ها را تشکیل می دهند . کلاژن دارای نقش های مهم متعددی است ، از جمله فراهم کردن یک ساختار منسجم برای پوست شما و همچنین تقویت استخوان ها ودیگر موارد  .در سال های اخیر، مکمل های کلاژن محبوب شده اند . اکثر آنها هیدرولیزه شده اند ، به این معنی که کلاژن شکسته شده است که جذب آن را آسان تر می کند . غذا هایی وجود دارد که می توانید آن ها را برای افزایش جذب کلاژن بخورید . مصرف کلاژن ممکن است از مزایای بهداشتی مختلفی از جمله از بین بردن درد مفاصل و بهبود سلامت پوست برخوردار باشد . این مقاله به بررسی مزایای استفاده از کلاژن در سلامت بر اساس منابع علمی علم خواهد پرداخت.

  1. می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد :

کلاژن جزء اصلی پوست شماست . این نقش علاوه بر حفظ کشش و هیدراتاسیون پوست ، در تقویت آن هم نقش دارد .  همانطور که  سن شما بالا تر می رود ، بدن شما کلاژن کمتری تولید می کند ، که منجر به خشکی پوست و تشکیل چین و چروک می شود .

با این حال ، مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش پیری پوست شما و همچنین کاهش چین و چروک و خشکی آن کمک کند .

در یک مطالعه ، زنانی که یک مکمل حاوی 2.5 تا 5 گرم کلاژن برای هشت هفته مصرف کردند ، خشکی پوست کاهش یافت و افزایش قابل توجهی در میزان الاستیسیته در مقایسه با افرادی که این مکمل را مصرف نکردند دیده شد .

مطالعه دیگری نشان داد که زنانی که یک نوشیدنی را با یک مکمل کلاژن به مدت 12 هفته مخلوط کردند، افزایش هیدراتاسیون پوست و کاهش عمق چروک را در مقایسه با گروه کنترل نشان دادند .

اثرات کاهش چین وچروک با مکمل های کلاژن به توانایی آنها در تحریک بدن شما برای تولید کلاژن به تنهایی است .

علاوه بر این، مصرف مکمل های کلاژن ممکن است تولید پروتئین های دیگر را که به ساختار محکم پوست شما کمک می کند، از جمله الاستین و فیبریلین زیاد کند .

همچنین ادعاهای زیادی وجود دارد که مکمل های کلاژن برای جلوگیری از آکنه و سایر بیماری های پوست مفید هستند ، اما با شواهد علمی پشتیبانی نمی شوند .

به طور خلاصه مکمل های کلاژن ممکن است برای کاهش روند پیری پوست شما با هیدراته نگه داشتن آن و کاهش چین و چروک مفید باشند .

  1. ممکن است در کاهش درد مفصل کمک کننده باشند :

کلاژن کمک می کند تا یکپارچگی غضروف خود را حفظ کنید ، غضروف یک بافت لاستیک مانند است که از مفاصل شما محافظت می کند .

همانطور که میزان کلاژن در بدن شما کاهش می یابد ، خطر ابتلا به اختلالات مفصلی تخریب کننده مانند استئوآرتریت افزایش می یابد .

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به بهبود علائم استئوآرتریت و کاهش درد مفاصل کمک کنند .

در یک مطالعه 73 ورزشکار که  10 گرم کلاژن روزانه به مدت 24 هفته مصرف کرده بودند کاهش قابل توجهی در درد مفصلی در هنگام راه رفتن و در حالت استراحت نسبت به گروهی که آن را مصرف نکرده بودند، نشان دادند .

در یک مطالعه دیگر، بزرگسالان دو گرم کلاژن را روزانه به مدت 70 روز دریافت کردند. کسانی که کلاژن را مصرف کرده بودند، کاهش قابل توجهی در درد مفصلی داشتند و توانستند فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند .

محققان پیش بینی کرده اند که کلاژن مکمل ممکن است در غضروف تجمع یابد و بافت های بدن را تحریک کند تا کلاژن تولید کنند .

آنها احتمال می دهند که این مکمل ممکن است منجر به التهاب کمتر، حمایت بهتر از مفاصل و کاهش درد شود .

اگر می خواهید یک مکمل کلاژن برای اثرات تسکین دهنده درد خود را امتحان کنید، مطالعات نشان می دهد شما باید با دوز 8 تا 12 گرم روزانه شروع کنید .

به طوره خلاصه مکمل کلاژن اثراتی برای کاهش التهاب و تحریک سنتز کلاژن در بدن نشان داده است . این ممکن است به تسکین درد در افراد مبتلا به اختلالات مفصلی نظیر استئوآرتریت کمک کند .

  1. می تواند در جلوگیری از از دست دادن استخوان موثر باشد :

استخوان های شما عمدتا از کلاژن ساخته می شوند که به آنها ساختار می دهد و آن ها را قوی می کند .

همانطور که کلاژن در بدن شما با افزایش سن رو به زوال می گذارد ، توده استخوانی نیز به همان نسبت ضعیف می شود . این ممکن است به شرایطی مانند پوکی استخوان منجر شود که تراکم استخوان کم شده و با خطر بیشتر شکستگی استخوان همراه است .

مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل کلاژن ممکن است اثرات خاصی در بدن داشته باشد مثلا می تواند احتمال شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان را کاهش دهد .

در یک مطالعه ، دو گروه از زنان که یک گروه مکمل کلسیم همراه با 5 گرم کلاژن و گروه دیگر مکمل کلسیم بدون کلاژن روزانه به مدت 12 ماه مصرف کردند . در پایان مطالعه ، زنانی که مصرف مکمل کلسیم و کلاژن را به طور هم زمان داشتند نسبت به گروهی که فقط کلسیم دریافت می کردند میزان کمتری از نوعی پروتئین خون که باعث تخریب استخوان می شود داشتند .

مطالعه دیگری نتایج مشابهی را در 66 زن دریافت کرد که 5 گرم کلاژن را به مدت 12 ماه دریافت کرده بودند .

زناني كه كلاژن را دريافت كردند  در مقايسه با زناني كه كلاژن مصرف نكردند ، تراكم معدني استخوان های شان ( BMD ) تا 7٪ افزايش پیدا کرد .

BMD اندازه گیری مقدار مواد معدنی ، مانند کلسیم ، در استخوان های شما است . کمبود BMD با استخوان های ضعیف و توسعه پوکی استخوان همراه است .

این نتایج امیدوار کننده است ، اما قبل از اینکه نقش مکمل های کلاژن در سلامت استخوان تأیید شود ، مطالعات بیشتری در مورد انسان ها لازم است .

به طور خلاصه مکمل مکمل کلاژن ممکن است به کاهش خطر بیماری های استخوانی نظیر پوکی استخوان کمک کند . آن ها توانایی افزایش BMD و سطوح پایین تر پروتئینی در خون را دارند که باعث تخریب استخوان می شود .

  1. می تواند توده عضلانی را افزایش دهد :

بین 1 تا 10 ٪ از بافت عضلانی از کلاژن تشکیل شده است . این پروتئین ضروری است تا ماهیچه ها قوی و صحیح عمل کنند .

مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به افزایش توده عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی یا همان از دست دادن توده عضلانی که با افزایش سن اتفاق می افتد کمک می کند .

در یک مطالعه 27 مرد ضعیف، 15 گرم کلاژن را به مدت 12 هفته در برنامه تمرینی روزانه مصرف کردند . در مقایسه با مردان که ورزش کرده بودند اما مکمل کلاژن را نگرفتند، توده و قدرت عضلانی شان به میزان قابل توجهی بالاتر بود .

محققان پیشنهاد کرده اند که مصرف کلاژن ممکن است سنتز پروتئین های عضلانی مانند کراتین را افزایش دهد و همچنین پس از ورزش رشد عضله را تحریک کند .

تحقیقات بیشتر برای بررسی پتانسیل کلاژن برای افزایش توده عضلانی ضروری است .

به طور خلاصه تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل های کلاژن باعث افزایش رشد و قدرت عضلات در افراد مبتلا به کاهش وزن عضلانی مرتبط با سن می شود .

  1. می تواند سلامت قلب را ارتقا دهد :

محققان دریافته اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کند .

کلاژن ساختار مناسب را برای شریان ها ( رگ های خونی که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن حمل می کنند ) فراهم می کند . بدون کلاژن کافی ، ممکن است شریان ها ضعیف و شکننده شوند .

این ممکن است منجر به آترواسکلروز شود ( بیماری ای که با محدود شدن شریان ها مشخص می شود ) . آترواسکلروز میتواند منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود .

در یک مطالعه، 31 فرد سالم به مدت شش ماه روزانه 16 گرم کلاژن را به مدت یک ماه مصرف کردند . در نهایت ، آن ها در مقایسه با قبل از مصرف مکمل کاهش قابل توجهی در اندازه گیری سفتی شریان ها داشتند .

علاوه بر این ، آن ها سطح HDL یا همان کلسترول خوب شان به طور متوسط 6 ٪ افزایش پیدا کرد . HDL عامل مهمی در خطر بیماری های قلبی، از جمله آترواسکلروز است .

با این حال ، مطالعات بیشتری در مورد نقش مکمل های کلاژن در سلامت قلب ضروری است .

به طور خلاصه می توان گفت مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش عوامل خطر مرتبط با بیماری های قلبی مانند آترواسکلروز کمک کنند .

  1. سایر مزایای بالقوه

مکمل کلاژن ممکن است منافع بهداشتی دیگری نیز داشته باشد ، اما این به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است .

  • مو و ناخن : مصرف کلاژن ممکن است باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به ناخن شما شود . علاوه بر این ، ممکن است موها و ناخن های شما را برای رشد بیشتر تحریک کند .
  • سلامت روده : هرچند شواهد علمی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد اما ، برخی از متخصصان سلامت از مکمل های کلاژن برای درمان نفوذ پذیری روده یا سندرم روده تحریک پذیر استفاده می کنند .
  • سلامت مغز : مطالعاتی در مورد نقش مکمل های کلاژن در سلامت مغز انجام نشده است . با این حال ، برخی از مردم ادعا می کنند که کلاژن ، خلق و خو و علائم اضطراب را کاهش می دهد .
  • کاهش وزن : برخی معتقدند مصرف مکمل کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و سوخت و ساز سریع تر شود . مطالعاتی برای حمایت از این ادعاها انجام نشده است .

اگر چه این اثرات بالقوه امیدوار کننده است ، قبل از اینکه نتیجه گیری های رسمی انجام شود ، تحقیقات بیشتری لازم است .

به طور خلاصه می توان گفت مکمل کلاژن ادعا شده است برای بهبود سلامت مغز ، قلب و روده ، و همچنین کمک به کنترل وزن و حفظ مو و ناخن سالم کمک کننده است . با این حال ، در حال حاضر شواهد کمی برای این اثرات وجود دارد .

غذاهای حاوی کلاژن :

کلاژن در بافت همبند حیوانات یافت می شود . بنابراین ، غذا هایی مانند پوست مرغ ، پوست گوشت خوک ، گوشت گاو و ماهی منابع غنی از کلاژن هستند .

غذا هایی که حاوی ژلاتین هستند ، مانند آبگوشت قلم گوسفند نیز کلاژن را فراهم می کنند . ژلاتین یک ماده پروتئینی است که پس از پخته شدن کلاژن حاصل می شود .

تحقیقات بیشتری برای تعیین این که آیا مصرف غذاهای غنی از کلاژن در واقع باعث افزایش کلاژن در بدن شما می شود ، مورد نیاز است . مطالعات انسانی در مورد این که غذاهای غنی از کلاژن دارای مزایای مشابه با مکمل ها هستند ، وجود نداشته است .

این به این دلیل است که سیستم گوارش شما پروتئین ها غذا ها را ، از جمله کلاژن ، به آمینو اسیدها ، که بدن شما برای تولید پروتئین های خود استفاده می کند تجزیه می کند .

بنابراین، کلاژنی که می خورید ممکن است بر مقدار کلاژن در بدن تاثیر نگذارد .

کلاژن در مکمل ها هیدرولیز شده یا شکسته شده است ، به همین دلیل است که تصور می شود که کلاژن آن خیلی بیشتر از کلاژن موجود در غذا ها جذب کند .

به طور خلاصه می توان گفت بسیاری از غذا ها حاوی کلاژن هستند ، از جمله غذا های حیوانی و آبگوشت قلم . با این حال ، کارشناسان در حال حاضر نمی دانند که مصرف غذاهای غنی از کلاژن باعث افزایش مقدار کلاژن در بدن شما می شود یا خیر .

خطرات مصرف کلاژن :

در حال حاضر خطرات شناخته شده ی زیادی برای مصرف مکمل کلاژن وجود ندارد .

با این حال ، برخی از مکمل ها از آلرژن های غذایی مشترک ، مانند ماهی ، صدف و تخم مرغ ساخته شده است . افراد مبتلا به آلرژی به این غذاها باید از مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک اجتناب کنند .

بعضی از افراد نیز گزارش کرده اند که مکمل های کلاژن یک طعم ناخوشایند را در دهان ایجاد می کنند .

علاوه بر این، مکمل های کلاژن می توانند عوارض جانبی گوارشی مثل احساس پریشانی و سوزش سر دل را ایجاد کنند .

صرف نظر از این ، این مکمل ها برای بسیاری از افراد بی خطر است .

به طور خلاصه می توان گفت مکمل های کلاژن ممکن است به عوارض جانبی مانند طعم بد در دهان ، سوزش سر دل و پریشانی منجر شود . اگر آلرژی دارید ، مطمئن شوید که مکمل هایی را که استفاده می کنید از منابع کلاژن که شما به آن ها آلرژی ندارید ، خریداری کنید .

چشم انداز :

مصرف کلاژن با تعدادی از مزایای سلامتی همراه است و خطرات شناخته شده بسیار کم است .

برای شروع ، مکمل ها ممکن است با کاهش چین و چروک همراه باشد و خشکی پوست را بهبود ببخشند . آن ها همچنین ممکن است به افزایش توده عضلانی ، جلوگیری از از دست دادن استخوان و کاهش درد مفاصل کمک کنند .

مردم بسیاری از مزایای مکمل کلاژن را گزارش کرده اند ، اما این موارد به صورت علمی مورد مطالعه قرار نگرفته است .

گرچه چندین غذا حاوی کلاژن هستند ، معلوم نیست که آیا کلاژن در غذا از مزایای کلاژن موجود در مکمل ها نیز برخوردار است یا خیر .

مکمل کلاژن به طور کلی ایمن ، بسیار آسان برای استفاده و قطعا ارزش تلاش برای مزایای بالقوه خود را دارد .

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.