تغذیه

overdose با کافئین

 (سیارک)اوردوز با کافئین: چقدر مصرف از کافئین در طول روز اوردوز محسوب می شود ؟
مصرف بیش از حد کافئین
کافئین یک محرک در غذاهای مختلف، نوشیدنی ها و سایر محصولات است . این ماده معمولا برای بیدار نگه داشتن و در حالت های هشدار مثلا هنگام رانندگی استفاده می شود . کافئین از نظر فنی یک دارو است و برخی از نوشیدنی های محبوب در ایالات متحده مانند قهوه، چای و سودا حاوی مقادیر قابل توجه کافئین هستند .
طبق آمار کلینیک Mayo ، مقدار توصیه شده کافئین معمولا برای بزرگسالان بالغ ، 400 میلی گرم در روز است . اگر بیش از این مقدار مصرف شود ، اوردوز کافئین ممکن است رخ دهد. نوجوانان نباید بیش از 100 میلی گرم کافئین در روز مصرف داشته باشند . زنان باردار باید مصرف روزانه خود را به 200 میلی گرم کافئین محدود کنند ، زیرا اثرات کافئین بر روی نوزاد به طور کامل شناخته نشده است و احتمال این که اثرات نا مطلوبی روی جنین بگذارد هست .
با این حال، مقدار کافی در مصرف کافئین برای هر فرد بر طبق برخی ملاک ها تعیین می شود که عبارت اند از : سن ، وزن و سلامت کلی که برای هر فردی متفاوت است . متوسط نیمه عمر کافئین در خون از 1.5 تا 9.5 ساعت است . این بدان معنی است که می تواند از 1.5 تا 9.5 ساعت میزان کافئین خون شما تا نیمی از مقدار اولیه آن کاهش می یابد . این طیف گسترده در نیمه عمر باعث می شود دانستن مقدار دقیق کافئین که می تواند منجر به اوردوز سخت شود . یعنی ممکن است فردی بتواند مقدار زیادی کافئین را در مدت زمان کمتری متابولیزه کند و مقادر بیشتر از 400 میلی گرم هم برایش مشکلی ایجاد نکند ولی فرد دگری که حساس تر است مقادیر زیر 400 هم برایش زیاد است و بدنش توانایی متابولیزه کردن را نداشته باشد .

منابع کافئین:
طبق گزارش مرکز علوم آمریکا در مورد سلامت عمومی، نمودار زیر نشان می دهد که چه مقدار کافئین در اندازه مصرفی برخی از منابع رایج کافئین یافت می شود.

ماده کافئین دار مقدار معمول مصرفی اندازه ی کافئین ( میلی گرم )
قهوه سیاه 12 اونس 260
چای سیاه 8 اونس 30 - 80
سودا 12 اونس 30 - 70
رد بول 8.3 اونس 80
نوار شکلات ( تیر ه) 1.45 اونس 20
قرص NoDoz کافئین 1 قرص 200
قرص اکستردین میگرن 1 قرص 65

 منابع اضافی کافئین عبارتند از:
• آب نبات
• داروها و مکمل ها
• هر محصول غذایی که ادعا شده است انرژی را افزایش می دهد
• برخی آدامس های خاص
مصرف بیش از حد کافئین در موارد شدیدتری ممکن است خطرناک باشد ، اما بسیاری از افراد فقط علائم ناخوشایندی را متوجه میشوند که پس از دفع کافئین از بدن برطرف می شوند . این بدان معناست که اوردوز با کافئین در افراد مختلف نمود های متفاوت پیدا می کند و گاهی فرد اصلا متوجه اوردوز نمی شود ولی اثرات سوء آن در دراز مدت مشکلاتی برای سلامتی فرد ایجاد می کند .

تجسمی از نحوه تاثیر کافئین بر بدن :

علل و عوامل خطر مصرف بیش از حد کافئین

اوردوز با کافئین زمانی رخ می دهد که مصرف کافئین بیش از حد از طریق نوشیدنی ها ، غذاها یا داروها صورت گرفته باشد . با این حال ، بعضی افراد می توانند به میزان قابل توجهی بیش تر از آن چیزی که به عنوان مصرف متعادل روزانه توصیه می شود کافئین مصرف کنند بدون این که مشکل خاصی برای شان به وجود بیاید . هر چند که این مورد توصیه نمی شود ، زیرا دوزهای کافئین بالا می تواند باعث مشکلات مهم بهداشتی ، از جمله ضربان قلب نامنظم و تشنج شود . مصرف کافئین بالا به صورت منظم همچنین ممکن است منجر به عدم تعادل هورمونی شود .
اگر به ندرت مصرف کافئین داشته باشید ، بدن شما ممکن است به آن حساس باشد ، بنابراین از مصرف بیش از حد در یک زمان اجتناب کنید . حتی اگر شما به طور منظم مقادیر زیادی کافئین مصرف کنید ، باید زمانی که علائم ناخوشایند را احساس می کنید ، مصرف آن متوقف شود .

علائم مصرف بیش از حد کافئین چیست؟

انواع مختلفی از علائم با این وضعیت رخ می دهد. بعضی از علائم ممکن است بلافاصله به شما هشدار دهد که شما بیش از حد کافئین مصرف داشته اید هر چند که ممکن است این علائم خیلی جدی به نظر نرسد و شما آن را نادیده بگیرید . به عنوان مثال ، ممکن است این موارد را تجربه کنید :
• سرگیجه
• اسهال
• افزایش تشنگی
• بی خوابی
• سردرد
• تب
• تحریک پذیری
علائم دیگر شدیدتر است و به درمان فوری پزشکی نیاز است . این نشانه های جدی مصرف بیش از حد کافئین عبارتند از :
• مشکل تنفس
• استفراغ
• توهم
• گیجی
• درد قفسه سینه
• ضربان قلب نامنظم یا سریع
• حرکات غیرقابل کنترل عضلات
• تشنج
نوزادان نیز ممکن است به صورت غیر مستقیم مثلا از طریق شیر مادر و یا مستقیم مثلا در صورت دادن چای به نوزاد که در برخی مناطق مرسوم است از مصرف بیش از حد کافئین رنج ببرند . این می تواند در برخی شرایط رخ دهد مثلا وقتی که شیر حاوی مقادیر بیش از حد کافئین ( مصرف زیاد کافئین توسط مادر ) است . برخی از علائم خفیف عبارتند از تهوع و یک علامت عضلانی که در آن عضلات که به طور متناوب دچار سفتی و شلی می شود . نشانه هایی جدی از اوردوز با کافئین می تواند شامل مواردی از جمله استفراغ، تنفس سریع و شوک شود . اگر شما یا یک کودک تحت مراقبت شما این علائم را تجربه می کند ، بلافاصله برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید .

تشخیص مصرف بیش از حد کافئین

اگر شما مشکوک به اوردوز با کافئین هستید ، پزشک تان را از تمام موارد مصرفی کافئین قبل از به وجود آمدن علائم را آگاه کنید . یعنی یک شرح حال غذایی کامل به پزشک بدهید چون ممکن است مواردی باشند که شما تصور می کنید کافئین ندارد ولی مقدار قابل توجه کافئین داشته باشد .
میزان تنفس ، ضربان قلب و فشار خون نیز احتمالا تحت نظارت پزشک قرار خواهد گرفت و مرتبا چک می شود تا به حالت نرمال برسد . دمای بدن شما نیز ممکن است گرفته شود ، و شما ممکن است یک آزمایش ادرار یا خون برای شناسایی داروهایی در سیستم بدن تان هست بدهید .

درمان اوردوز با کافئین

درمان شامل این می شود که هم زمان با این که علائم را مدیریت می کنید کافئین را از بدن خود خارج کنید . به شما ممکن است شارکول داده شود که یک درمان معمول برای اوردوز با مواد مخدراست ، و اغلب مانع از انتقال کافئین به دستگاه گوارش می شود .
اگر کافئین در حال حاضر به دستگاه گوارش شما وارد شده باشد ، ممکن است یک داروی ملین به شما داده شود تا سریع تر خارج شود یا حتی ممکن است برای تان یک شستشوی معده انجام شود . شستشوی معده شامل استفاده از یک لوله برای شستن محتویات معده به خارج از معده است. دکتر شما به احتمال زیاد این روش را انتخاب می کند که سریع ترین کار برای خارج کردن کافئین از بدن شما است .
در طی این زمان ، قلب شما از طریق EKG ( الکتروکاردیوگرام ) نظارت خواهد شد . شما همچنین ممکن است در صورت لزوم حمایت تنفسی دریافت کنید .
اگر علائم خفیف باشد ، ممکن است بتوانید منتظر بمانید تا کافئین دیگر در بدن شما نباشد و خود به خود دفع شود و یا خودتان اوردوز را درمان کنید . برخی از درمان های خانگی برای مصرف بیش از حد کافئین عبارتند از : آب آشامیدنی ، تمرینات ملایم و خوردن غذاهای پر از پتاسیم یا منیزیم مانند موز یا سبزیجات برگ سبز تیره .درمان خانگی ممکن است همیشه سوخت و ساز کافئین در بدن شما را تسریع نکند . اگر شما مطمئن نیستید که آیا شما نیاز به درمان دارید یا خیر ، با پزشک تان و یا با اورژانس تماس بگیرید و علائم خود را توصیف کنید تا آن ها شما را راهنمایی کنند . اگر علائم شما شدید باشد ، به احتمال زیاد توصیه می شود که برای درمان فوری به بیمارستان محلی بروید .

جلوگیری :

برای جلوگیری اوردوز کافئین ، از مصرف کافئین بیش از حد اجتناب کنید . در اکثر موار د، شما نباید بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز مصرف داشته باشید و به خصوص در مواردی که برای کافئین حساس باشید باید مصرف کمتر داشته باشید .

چشم انداز

اوردوز با کافئین معمولا بدون ایجاد مشکلات سلامتی درازمدت درمان می شود . اما این شرایط می تواند به ویژه برای بیماران کم سن و سال ، مانند نوزادان و کودکان نوپا ، کشنده باشد . مصرف بیش از حد کافئین می تواند وضعیت سلامت موجود ، مانند اضطراب را بدتر کند . بررسی تأثیرات مصرف کافئین بیش از حد را به داروهای دیگر مانند آمفتامین و کوکائین متصل می کند .
هنگامی که درمان بیش از حد دیر انجام می شود ، ممکن است احتمال مشکلات بهداشتی غیر قابل برگشت و حتی مرگ وجود داشته باشد .

آلرژی به کافئین :

آیا کافئین خطرناک است ؟
کافئین دارای اثر قوی بر بدن است . این ماده می تواند انرژی و هوشیاری را افزایش دهد ، که توضیح می دهد که چرا برخی افراد نمی توانند روز خود را بدون فنجان قهوه شروع کنند .

کافئین تا زمانی که شما آن را در حالت اعتدال بنوشید ، خطرناک نیست . اکثر مردم با خیال راحت می توانند روزانه 400 میلی گرم کافئین مصرف کنند . ( این در مورد چهار فنجان قهوه 8 اونس است ). اما افراد دیگر نسبت به کافئین حساس هستند .

اگر آن ها بیش از حد مصرف کنند ، ممکن است این حالت ها را تجربه کنند :

* بی قراری
* بی خوابی
* سردرد
* ریتم قلب غیر طبیعی
اثرات حساسيت کافئين بسيار ناخوشايند است ، اما نسبتا جزئی است . این مورد برای افرادی که آلرژی کافئین دارند ، نیست . اگر شما دچار این نوع آلرژی هستید ، مصرف کمترین مقدار کافئین می تواند تاثیر منفی روی سلامت جسمی و روانی شما داشته باشد .
علائم فیزیکی آلرژی کافئین چیست ؟

علائم فیزیکی آلرژی کافئین مشابه مواردی است که با سایر آلرژی های غذایی ایجاد می شود . مثلا :

* خارش دهان ، زبان یا لب
* تورم لب ها یا زبان
* کهیر
این علائم ممکن است پس از مدت کوتاهی از مصرف کافئین شروع شود یا ساعت ها بعد از قرار گرفتن در معرض آن به وجود بیاید . از آنجایی که آلرژی های کافئین به خوبی شناخته نشده است ، ممکن است نشانه ها را با نوع دیگری از آلرژی تجربه کنید .

حساسیت شدید کافئین همچنین می تواند علائم آنافیلاکسی ایجاد کند ، آنافیلاکسی یک شوک شدید در پاسخ به آلرژن هاست که در افرادی که بیش از حد به یک ماده حساسیت داشته باشند به وجود می آید . علائم آنافیلاکسی عبارتند از :

* دشواری تنفس به علت تورم گلو یا زبان
* خس خس کردن
* سرفه

علت ایجاد آلرژی کافئین چیست ؟

علائم حساسیت کافئین ناشی از افزایش ناگهانی آدرنالین است . افراد مبتلا به عدم تحمل کافئین به آرامی کافئین را متابولیزه می کنند . در نتیجه کافئین مدت بیشتری در خون می ماند و اثرات زیادی را به وجود ما آورد که ناشی از افزایش آدرنالین است .

هنگامی که سیستم ایمنی کافئین را به عنوان یک مهاجم مضر شناسایی می کند ، آلرژی کافئین ایجاد می شود . سیستم ایمنی بدن آنتی بادی ایمونوگلوبولین E را تولید می کند . سپس آنتی بادی به سلول های شما منتقل می شود و باعث علائم آلرژی می شود . ایمونوگلوبولین یک ماده است که بر روی سطح بعض گلبول های سفید قرار می گیرد و مکملی برای ماده ی آلرژن است وقتی آلرژن وارد می شود با این ایمونوگلوبولین جفت می شود که باعث آزاد شدن موادی از قبیل هیستامین به درون خون می شود که علائم آلرژی را ایجاد می کنند .

با یک پزشک این مسئله را در میان بگذارید .

آیا باید با یک دکتر در مورد آلرژی کافئین ملاقات کنید ؟

مدیرت آلرژی های کافئین دشوار است زیرا بسیار نادر هستند . برای تشخیص آلرژی کافئین ممکن است یک آزمایش پوست انجام شود . در طول مدت ویزیت ، پزشک شما میزان اندکی آلرژن را روی بازوی شما قرار می دهد و سپس بازو را برای بررسی واکنش ایجاد شده نگاه می کند . ایجاد قرمزی ، خارش یا درد در محل آزمایش ممکن است آلرژی کافئین را تأیید کند . حتی ممکن است مقداری از آن آلرژن را زیر پوست تان تزریق کرده و بعد واکنش ایجاد شده را بررسی کند .

درمان

چگونه می توان حساسیت کافئین را درمان کرد ؟

اگر علائم فیزیکی آلرژی کافئین را تجربه کرده اید ، از خوردن هر گونه غذا یا نوشیدنی که ممکن است حاوی کافئین باشد ، جلوگیری کنید و با پزشک خود تماس بگیرید . پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند آنتی هیستامین دریافت کنید که ممکن است نشانه هایی مانند خارش ، تورم و کهیر را کاهش دهد . اما تنها راه جلوگیری از آلرژی کافئین اجتناب از غذا ها و نوشیدنی های حاوی کافئین است . البته اخیرا روش های جدیدی برای درمان این گونه حساسیت ها معرفی شده است مثلا قرار دادن فرد در مقابل مادهی حساسیت زا به صورت متناوب که باید تحت نظر پشک صورت بگیرد و اغلب مورد استقبال نیست چون روند بسیار زمان بر و سختی است و ممکن است مضراتی هم داشته باشد .

مهم است که برچسب غذا و نوشیدنی را بخوانید تا متوجه شوید که کافئین دارند یا خیر .

از محصولات حاوی کافئین اجتناب کنید مثل :
* قهوه ( حتی قهوه بدون کافئین چون کاملا بدون کافئین نیست )
* چای
* نوشیدنی بدون الکل
* شکلات
* دسرهای یخ زده
* نوشیدنی های انرژی زا
* داروهای ضد افسردگی مثل اکسدرین میگرن
اگر بر روی کافئین برای تقویت انرژی تکیه داشته اید ، روش های دیگر را که به طور طبیعی انرژی تان را افزایش می دهد به کار ببرید مثلا :

* فعالیت بدنی تان را افزایش دهید .
یک ورزش را به صورت روتین انجام دهید و آن را را حداقل 150 دقیقه در هفته انجام دهید . دویدن ، پیاده روی ، دوچرخه سواری ، و یا کلاس های ورزشی .
* به اندازه ی کافی بخوابید .
خواب کمتر از 7 تا 9 ساعت در شبانه روز می تواند باعث خستگی صبح شود . ایجاد یک محیط راحت خواب و ایجاد یک روال منظم برای خواب کمک کننده است . تلویزیون و سایر دستگاه های الکترونیکی را خاموش کنید و مطمئن شوید که اتاق شما درجه حرارت راحت را دارد و به اندازه ی کافی تاریک است .
* مکمل های ویتامین را مصرف کنید .
برخی از ویتامین ها می توانند به طور طبیعی در طول زمان انرژی را افزایش دهند . این ویتامین ها شامل ویتامین B، تیروزین و Rhodiola rosea است . قبل از شروع مصرف مکمل ویتامین ، به خصوص اگر داروی دیگری را مصرف می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید .

عوارض
آیا آلرژی کافئین باعث عوارض می شود ؟

اگر شما نسبت به آلرژی کافئین داشته باشید و به مصرف کافئین ادامه دهید ، علائم شما می تواند بدتر شود . و بسته به شدت واکنش ، ممکن است نشانه های آنافیلاکسی ایجاد شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد .

چشم انداز آلرژی کافئین چیست ؟

اگر تشخیص درستی دارید و از کافئین اجتناب می کنید ، علائم شما باید بهبود یابد . از بین بردن کافئین می تواند علائم ترک ، مانند سردرد ، خستگی و سوزش را ایجاد کند . اما این علائم کوتاه مدت هستند و معمولا در عرض یک هفته حل می شوند .

ترجمه  itrans.ir 

در سیارک بخوانیم:

این قهوه دوست‌داشتنی، مخدر یا موثر؟

دم کردن قهوه ترک

آیا قهوه و کافئین مانع جذب آهن می شوند؟

نوشیدن قهوه ریسک بیماری های کبدی را کاهش می دهد

آیا مصرف قهوه برای سلامتی مفید است؟

بهترین زمان برای خوردن یک فنجان قهوه

18 دلیلی که توضیح می‌دهد چرا باید قهوه بنوشید

قهوه صبحگاهی برای برخی افراد ضامن سلامت قلب می باشد

قهوه چقدر برای سلامتی خوب است

آیا نوشیدن 4 فنجان قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را تا 20 درصد کاهش دهد

آیا مصرف ویتامین با قهوه یا چای مشکلی به وجود نمی آورد؟

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


برای این آموزش یک اسم مثلا قانون لباس زیر یا هر چه که کودک مایل است انتخاب کنید.

آموزش پیشگیری از آزار جنسی کودکان

برای این آموزش یک اسم مثلا قانون لباس زیر یا هر چه که کودک مایل است انتخاب کنید.

هدف از  تغذیه سالم ، خوردن غذاهایی با این مواد ضروری است

تغذیه در دوران بارداری

هدف از تغذیه سالم ، خوردن غذاهایی با این مواد ضروری است

 مرورگر کروم یکی از محبوب ترین مرورگرهای موجود در دنیای فناوری محسوب می شود.

گوگل امروز قابلیت اد بلاکر را به مرورگر خود اضافه کرد

مرورگر کروم یکی از محبوب ترین مرورگرهای موجود در دنیای فناوری محسوب می شود.

جلوگیری از سرقت Wi-Fi برای ما که برای حجم اینترنت پول پرداخت می‌کنیم مهم است. در این مطلب روش های مقابله با هک وای فای تشریح شده است.

چه کسی Wi-Fi شما را سرقت می‌کند؟

جلوگیری از سرقت Wi-Fi برای ما که برای حجم اینترنت پول پرداخت می‌کنیم مهم است. در این مطلب روش های مق...

تمام شدن زود هنگام حجم اینترنت یکی از معضلاتی است که شاید اکثر کاربران آن را تجربه کرده‌اند. در این مطلب به دلایل و راه‌های حل أن می‌پردازیم.

چرا حجم اینترنت من زود تمام می‌شود؟

تمام شدن زود هنگام حجم اینترنت یکی از معضلاتی است که شاید اکثر کاربران آن را تجربه کرده‌اند. در این ...

این یک آموزش موثر برای جلوگیری از پیری زودرس صورت است که شما می توانید

جلوگیری از پیری زودرس صورت با 13 تمرین

این یک آموزش موثر برای جلوگیری از پیری زودرس صورت است که شما می توانید

جوراب های دیابتی نباید در نقاطی از پا  فشار ایجاد کنند.

انتخاب جوراب مناسب برای پای دیابتی

جوراب های دیابتی نباید در نقاطی از پا  فشار ایجاد کنند.

 آب مؤلفه ای حیاتی برای تداوم زندگی بشر است.

رسوبگذاری در مخازن سدهای موجود در سراسر جهان

آب مؤلفه ای حیاتی برای تداوم زندگی بشر است.

در این مطلب نحوه بالا بردن امنیت اینستاگرام را با استفاده از قابلیت تایید هویت دو مرحله‌ای در این برنامه به شما آموزش می‌دهیم.

با این آموزش امنیت اینستاگرام خود را تضمین کنید!

در این مطلب نحوه بالا بردن امنیت اینستاگرام را با استفاده از قابلیت تایید هویت دو مرحله‌ای در این بر...

بسیاری از زنان و مردانی که بالای ۲۰ سال سن دارند یکی از مهم ترین- شاید مهم ترین- دغدغه های خود را از دست دادن مو ها و طاسی می دانند. دلایل متعددی برای ریزش مو چه در موقع حمام کردن و چه به ...

باورهایی اشتباه در مورد ریزش مو و واقعیاتی که باید در این باره بدانید

بسیاری از زنان و مردانی که بالای ۲۰ سال سن دارند یکی از مهم ترین- شاید مهم ترین- دغدغه های خود را از...