تغذیه

تأثیرات مصرف کافئین بر کارکرد مغز

بسیاری از ما پیش از نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه به هنگام صبح، به سختی قادر خواهیم بود انرژی لازم برای کار های روزمره خود را به دست آوریم. کافئین از جلمه ترکیباتی است که همانند سوخت برای خودرو، انرژی مورد نیاز انسان را فراهم می کند و سبب می شود فرد قادر به برقراری ارتباط مؤثر با دیگران باشد. استفاده از نوشیدنی های کافئین دار، به ویژه قهوه تا جایی پیش رفته است که شاید در حال حاضر تصور دنیایی بدون کافی شاپ ها و قهوه های متنوع کاری بسیار دشوار باشد.

البته مسئله ای در خصوص قهوه و سایر نوشیدنی های شبیه به آن وجود دارد که به احتمال زیاد کمتر کسی متوجه آن می شود و آن تأثیری است که این نوشیدنی ها بر کارکرد مغز انسان می گذراند. از طریقه کارکرد حافظه گرفته تا خطر کاهش مهارت های شناختی مربوط به ذهن فرد به هنگام کهولت سن، از جمله تأثیرات و تغییراتی هستند که در مغز انسان به واسطه نوشیدن قهوه حادث می شوند و در حقیقت نوشیدن قهوه، به شیوه های متفاوتی بر کارکرد مغز انسان تأثیر گذار خواهد بود. در این مقاله قصد داریم نگاهی جزئی تر به این تغییرات بیندازیم و شما را با آن ها بیشتر آشنا کنیم. با سیارک همراه باشید.

کافئین تنها در قهوه موجود نیست

البته در حال حاضر تبلیغات و شرایط در میان افراد به گونه ای است که غالب افرادی که قصد دارند انرژی حاصل از کافئین را به بدن خود برسانند، اقدام به خریداری نوشیدنی های انرژی زا و محصولات مرتبط می کنند، با این وجود، جالب است بدانید که کافئین مواد خوراکی دیگری نیز یافت می شود. شکلات تلخ، بستنی، آبمیوه های گازدار و دارو های کاهش وزن، از جلمه مواد خوراکی ای هستند که حاوی مقادیری کافئین اند. حتی برخی از محصولات دیگر که مصرف خوراکی ندارند نیز حاوی مقادیری کافئین هستند؛ برای نمونه می توان به خشبو کننده های دهان اشاره کرد.

کافئین ترکیبی است که در شمار مواد روان گردان قرار می گیرد

بنا بر این می توان عنوان کرد که کافئین، شایع ترین ماده روان گردان است که در میان افراد مختلف در جهان استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که نزدیک به هشتاد درصد از کل جمعیت افراد بالغ کره زمین، در طول روز از قهوه استفاده می کنند و این در حالی است که اگر بخواهیم تعریف سازمان سلامت جهانی از یک دارو یا ماده روان گردان را مد نظر قرار دهیم، قهوه نیز در شمار این مواد قرار می گیرد. تعریف سازمان سلامت جهانی از یک ماده روان گردان از این قرار است: ماده روان گردان به هر آن ماده ای اطلاق می شود که تغییراتی در کارکرد معمول مغز به وجود آورد و این تغییرات باید به گونه ای باشند که در نهایت بر رفتار، حالت روحی و درک فرد از اطراف خود تأثیر گذارد باشند. از دیگر مواد روان گردان می توان به هروئین، الکل، نیکوتین و ماری جوانا اشاره کرد. علاوه بر روان گردان بودن قهوه، تحقیقات نشان می دهد که کافئین موجود در آن بر سیستم مرکزی اعصاب بدن نیز تأثیر گذاشته و فعالیت آن را قدرت می دهد. بنا بر این می توان عنوان کرد که نوشیدن قهوه تا حدودی تأثیراتی مشابه با مصرف مواد مخدر دارد.

کافئین این باور غیر واقعی را در مغز پدید می آورد که خسته نیست

بنا به تحقیقات انجام شده مشخص شده است که کافئین از لحاظ ساختاری شباهت زیادی با یک ترکیب شیمیایی به نام ادنوسین دارد. یکی از وظایفی که این ترکیب شیمیایی در بدن انسان به عهده دارد، به وجود آوردن احساس خواب آلودگی در فرد است. زمانی که یک فنجان قهوه می نوشید، کافئین موجود در آن به گیرنده های ادنوسین در مغز راه پیدا می کند. این مسئله باعث می شود تا امکان ارتباط ادنوسین با گیرنده هاشان در مغز وجود نداشته باشد و به همین خاطر است که فرد احساس خستگی نخواهد کرد. می توان عنوان کرد که این مسئله شبیه به این است که کافئین محل استراحت و پارک ادونسین را می گیرد و ادونسین در این هنگام باید مکان دیگری برای استراحت پیدا کند. نکته دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که کافئین جایگزین شده، باعث می شود تا مغز مقداری آدرنالین نیز ترشح کند و همین مسئله است که باعث افزایش انرژی به هنگام نوشیدن قهوه می شود. نکته جالب توجه دیگری که در این خصوص وجود دارد این است که گیرنده های ادنوسین در مغز افرادی که میزان قهوه بیشتری در طول روز می نوشند، در مغزشان بیشتر می شود و به همین خاطر است که به تعداد فنجان های بیشتری قهوه در طول روز نیاز پیدا می کنند تا تأثیر اصلی آن را احساس کنند.

نوشیدن قهوه حال عمومی فرد را بهتر می کند

این مسئله البته برای کسانی که به نوشیدن قهوه عادت دارند چیز عجیبی نیست و از آن آگاه اند. در مورد قبلی اشاره ای به گیرنده های اندوسین در مغز شد و این بهتر شدن حال فرد نیز بی ارتباط با آن نیست. تحقیقاتی در سال 2015 در این خصوص انجام شد و نتایج حاکی از آن است که به هنگام مسدود شدن گیرنده های اندوسین در مغز، فعالیت دوپامین نیز بهبود می یابد. دوپامین ماده محرکی است که توسط مغز ترشح می شود و منبع اصلی شادابی و لذت فرد به شمار می رود. بنا بر این پس از نوشیدن قهوه احساس شادابی بیشتری خواهید داشت. علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد مصرف مداوم یکی دو فنجان قهوه در طول روز، می تواند تأثیر بسزایی در کاهش افسردگی و اقدام به خود کشی در افراد داشته باشد.

کافئین خون رسانی به مغز را تا اندازه ای محدود می کند

در نگاه اول این تأثیر کافئین ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، با این وجود، این کاهش خون رسانی به مغز ثمراتی در پی دارد که در ادامه توضیحاتی در خصوص آن عنوان خواهد شد. در حقیقت بسیاری از دارو هایی که برای درمان سردرد و میگرن مورد استفاده قرار می گیرند، از کافئین به عنوان یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده شان در آن ها استفاده می شود. به طور معمول زمانی که سر درد پدید می آید، رگ های حامل جریان خون در مغز منبسط شده و خون بیشتری نسبت به حالت عادی به مغز راه می یابد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف کافئین، ورود جریان خون به مغز را تا بیست و هفت درصد حالت عادی کاهش می دهد. بنا بر این می توان گفت که مصرف کافئین در کنار دارو های مسکن سر درد، می تواند تأثیر آن ها را تا اندازه زیادی افزایش دهد.

البته نکته ناخوشایندی که در این خصوص وجود دارد این است که در برخی از افراد این انقباض رگ های خونی به واسطه مصرف کافئین تأثیر معکوس داشته و در نهایت سبب تشدید سر درد شان می شود. برای نمونه افرادی که برای مدتی طولانی قهوه مصرف کرده و حال نوشیدن آن را به طور کلی متوقف کرده اند با چنین مسائلی رو به رو می شوند.

یک فنجان قهوه می تواند کارکرد حافظه فرد را برای یک روز کامل بهبود بخشد

تحقیقات انجام شده در این خصوص نشان می دهد که مصرف یک فنجان قهوه می تواند حافظه فرد را برای بیست و چهار ساعت آتی تقویت کند. میزان کافئینی که در این تحقیقات به کار گرفته شد، معادل با دویست میلی گرم بود و این میزان کافئین موجود در یک فنجان قهوه معمولی است. علاوه بر این وجود مقداری کافئین به فرد کمک می کند تا از انجام کار های خسته کننده کمتر احساس کلافگی پیدا کند و نیز بتواند در یافتن اطلاعات موجود در حافظه اش کار ساده تری در پیش داشته باشد. در تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفت، افرادی که کافئین مصرف کرده بودند به نسبت دیگران در انجام این گونه کار های خسته کننده حوصله بیشتری به خرج می دادند و نیز در به یاد آوردن کلمات گوناگون عملکرد بهتری داشتند.

مدرک تأیید شده ای بر این مبنا که مصرف کافئین اشتهای فرد را کاهش می دهد، وجود ندارد

در حال حاضر افراد بسیاری هستند که به هنگام انتخاب یک رژیم غذایی به خصوص برای کاهش وزن، حتما جایی برای قهوه در طول رژیم روزانه غذایی خود باز می کنند، چرا که بر این باور اند که نوشیدن قهوه باعث می شود تا اشتهای کمتری به خوردن غذا داشته باشند، با این وجود مدارک چندان محکمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته است معمولا بر روی گروه کوچکی از افراد و یا روی موش های آزمایشگاهی بوده است و به همین خاطر نتایج آن ها چندان قابل اعتنا نیست.

امکان اعتیاد به کافئین وجود دارد

زمانی که طی روندی روزانه اقدام به مصرف کافئین می کنید، مغز شما به آن وابستگی پیدا خواهد کرد. سازمان سلامت جهانی اعتیاد به کافئین را به عنوان یک بیماری تشخیص داده است و نیز اعلام کرده که بخش کوچکی از کسانی که روزانه کافئین مصرف می کنند، به آن اعتیاد پیدا کرده اند.

مصرف کافئین عمر فرد را طولانی تر می کند

تحقیقات جامعی در این خصوص صورت گرفته است و نزدیک به 520000 نفر از ده کشور اروپایی برای مدت زمانی معادل با 16.4 سال مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج حاکی از آن بود که آن دسته از این افراد که عادت به مصرف کافئین طی روندی روزانه داشته اند، از عمر طولانی تری برخوردار بوده اند. در این میان، کسانی که روزانه دو تا سه فنجان قهوه می نوشیدند، تا هفت الی دوازده درصد کمتر از دیگران در معرض خطر مرگ زودرس قرار می گرفتند.

تحقیقات دیگری نیز در این خصوص در آمریکا صورت گرفت و 185855 نفر در آن مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیقات نشان می داد افرادی که در طول روز دو تا سه فنجان قهوه می نوشیدند، تا هجده درصد کمتر از دیگران خطر ابتلا به بیماری هایی چون اختلالات قلبی، سرطان، سکته مغزی، دیابت، اختلالات تنفسی و نارسایی های کلیوی در آن ها مشاهده شد.

ممکن است مصرف کافئین ارتباطی با پیشگیری از وقوع آلزایمر هم داشته باشد

آلزایمر یک بیماری بسیار خطرناک مرتبط با مغز است که به مرور زمان در کارکرد طبیعی مغز فرد اختلال ایجاد کرده و سبب تضعیف مهارت های شناختی فرد، از یاد بردن حافظه و در نهایت مرگ می شود. تحقیقات صورت گرفته در این خصوص نشان می دهد که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در طول روز خطر زوال عقل و ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر را تا شصت و پنج درصد کاهش می دهد.

واکنش بدن هر فرد به کافئین متفاوت از دیگری و کمی منحصر به فرد است

شاید بسیاری از ما افرادی را دیده باشیم که نوشیدنی های سرد حاوی کافئین را همانند آب مصرف کنند؛ این گونه افراد شرایط بدن شان به گونه ای است که مشکلی با دریافت این میزان کافئین نخواهند داشت. در سوی دیگر اما کسانی هستند که با مصرف این اندازه کافئین، احساس نا خوشایندی پیدا می کنند. تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته است نشان می دهد که مقدار کمی کافئین در نهایت می تواند باعث کاهش اضطراب و بهبود حال عمومی فرد شود، این در حالی است که مصرف بیش از اندازه کافئین می تواند اضطراب را افزایش دهد و فرد را دچار بی قراری ناشی از مصرف کافئین کند. بنا بر این می توان گفت که میزان کافئینی که هر فرد قادر به جذب آن است، بسته به شرایط بدنی آن فرد متفاوت است و به همین خاطر باید این شرایط را به دقت سنجید و به این نکته پی برد که چه میزان مصرف کافئین برای تان ایده آل خواهد بود و ضرری متوجه سلامت شما نخواهد کرد. 

در سیارک بخوانیم:

قهوه چقدر برای سلامتی خوب است 

قهوه صبحگاهی برای برخی افراد ضامن سلامت قلب می باشد 

18 دلیلی که توضیح می‌دهد چرا باید قهوه بنوشید

 کاهش خطر سرطان پروستات با نوشیدن قهوه

قهوه و لاته آرت 

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


قهوه به قدری محرک است که حتی بوی آن هم می تواند انسان را بیدار کند.

این قهوه دوست‌داشتنی، مخدر یا موثر؟

قهوه به قدری محرک است که حتی بوی آن هم می تواند انسان را بیدار کند.

با توجه به استفاده از قهوه، علائم اختلال عضلات در پسر به طور چشمگیری کاهش یافت.

علائم یک مورد بسیار نادر از اختلال ژنتیکی از طریق استفاده از قهوه کاهش یافت

با توجه به استفاده از قهوه، علائم اختلال عضلات در پسر به طور چشمگیری کاهش یافت.

قهوه یک بوته همیشه سبز استوایی با گل های سفید است که مانند یاسمن بوی می دهد.

قهوه

قهوه یک بوته همیشه سبز استوایی با گل های سفید است که مانند یاسمن بوی می دهد.

یک لیوان آب در قهوه جوش بریزید. برای ۴ نفر ۴ فنجان آب لازم است.

دم کردن قهوه ترک

یک لیوان آب در قهوه جوش بریزید. برای ۴ نفر ۴ فنجان آب لازم است.

محققین یک روش ساده برای فرآوری تفاله قهوه دست یافته‌اند

قابلیت قهوه در تولید متان و ذخیره سازی هیدروژن

محققین یک روش ساده برای فرآوری تفاله قهوه دست یافته‌اند

قهوه و کافئین با کمبود آهن در افراد سالم در ارتباط نیست.

آیا قهوه و کافئین مانع جذب آهن می شوند؟

قهوه و کافئین با کمبود آهن در افراد سالم در ارتباط نیست.

مصرف قهوه بر بیماری مزمن کبد، سرطان کبد و سیروز کبدی تاثیر دارد.

نوشیدن قهوه ریسک بیماری های کبدی را کاهش می دهد

مصرف قهوه بر بیماری مزمن کبد، سرطان کبد و سیروز کبدی تاثیر دارد.

مصرف قهوه به مقدار کم  سه تا چهار فنجان در روز  برای سلامتی مفیداست.

آیا مصرف قهوه برای سلامتی مفید است؟

مصرف قهوه به مقدار کم  سه تا چهار فنجان در روز  برای سلامتی مفیداست.

نقش لاته آرت بر روی قهوه،  آیا لاته آرت قهوه را خوش طعم تر میکند یا نه؟

قهوه و لاته آرت

نقش لاته آرت بر روی قهوه،  آیا لاته آرت قهوه را خوش طعم تر میکند یا نه؟

سومین دوره نمایشگاه بین المللی قهوه در بوستان گفتگو تهران از تاریخ 7 الی 10

نمایشگاه بین المللی قهوه بوستان گفتگو تهران 96 سومین دوره

سومین دوره نمایشگاه بین المللی قهوه در بوستان گفتگو تهران از تاریخ 7 الی 10

کافئین گوارانا حدوداً 1.5 تا 2 برابر کافئین قهوه است.

گوارانا چیست

کافئین گوارانا حدوداً 1.5 تا 2 برابر کافئین قهوه است.

چربی های مفید و نیز اُمگا نه موجود در این دانه های فندق، می تواند به طور قابل ملاحظه ای انرژی فرد را افزایش داده و

مواد خوراکی طبیعی انرژی زا هشت مورد

چربی های مفید و نیز اُمگا نه موجود در این دانه های فندق، می تواند به طور قابل ملاحظه ای انرژی فرد را...

 برای داشتن بدنی سالم  و قرار نگرفتن در معرض بیماری‌های احتمالی، با بکار بستن روش هایی که محققان درنظر گرفته‌اند

چگونه بهتر بخوابیم 19 روش

برای داشتن بدنی سالم و قرار نگرفتن در معرض بیماری‌های احتمالی، با بکار بستن روش هایی که محققان درن...

کافئین دارای اثر قوی بر بدن است .

overdose با کافئین

کافئین دارای اثر قوی بر بدن است .

با این وجود زمان نوشیدن قهوه در افراد به دلیل چرخه کورتیزول آنان متفاوت می باشد.

بهترین زمان برای خوردن یک فنجان قهوه

با این وجود زمان نوشیدن قهوه در افراد به دلیل چرخه کورتیزول آنان متفاوت می باشد.

گرانترین قهوه دنیا قهوه عاج سیاه است که در تایلند و با کمک فیل‌ها تولید ..

گرانترین قهوه در دنیا

گرانترین قهوه دنیا قهوه عاج سیاه است که در تایلند و با کمک فیل‌ها تولید ..

قهوه صبحگاهی برای برخی افراد ضامن سلامت قلب است.

قهوه صبحگاهی برای برخی افراد ضامن سلامت قلب می باشد

قهوه صبحگاهی برای برخی افراد ضامن سلامت قلب است.

بایدها و نبایدهای تغذیه ی مادران باردار، در دوران بارداری تغذیه مادران باردار باید چگونه باشد؟ رعایت چه مواردی در دوران بارداری...

بایدها و نبایدهای تغذیه ی مادران باردار

بایدها و نبایدهای تغذیه ی مادران باردار، در دوران بارداری تغذیه مادران باردار باید چگونه باشد؟ رعایت...

اضافه وزن و چاقی دوران کودکی مساله ی جدی امروز است

اعتیاد به تلویزیون و تاثیر منفی آن روی کودکان

اضافه وزن و چاقی دوران کودکی مساله ی جدی امروز است

افرادی که به نوموفوبیا دچار می‌شوند ترس همیشگی از گم شدن موبایل دارند.

نوموفوبیا چیست؟ علائم نوموفوبیا و درمان نوموفوبیا 2018

افرادی که به نوموفوبیا دچار می‌شوند ترس همیشگی از گم شدن موبایل دارند.

آخرین باری که خیلی غذا خوردید و احساس کردید که کاملا سیر شده‌اید را به خاطر بیاورید.

چگونه پرخوری را کنترل کنیم؟

آخرین باری که خیلی غذا خوردید و احساس کردید که کاملا سیر شده‌اید را به خاطر بیاورید.

چرا سیگار را کنار بگذاریم؟

ترک سیگار بخش اول

چرا سیگار را کنار بگذاریم؟

متادون، یک ضد درد قوی و یکی از این مواد است.

متادون چیست

متادون، یک ضد درد قوی و یکی از این مواد است.

قانون سیندرلا که بازی آنلاین را از ساعت ۱۲ شب تا شش صبح برای افراد زیر ۱۶ سال

اعتیاد به بازی‌های دیجیتال

قانون سیندرلا که بازی آنلاین را از ساعت ۱۲ شب تا شش صبح برای افراد زیر ۱۶ سال

اعتیاد به تماشای بیش از حد تلویزیون   می تواند باعث مرگ زودرس شود.

طولانی نشستن پای تلویزیون می‌تواند 'باعث مرگ شود'

اعتیاد به تماشای بیش از حد تلویزیون  می تواند باعث مرگ زودرس شود.

محققان بر این باورند که شرایطی که فرد در آن زندگی می کند، دقیقا به همان اندازه مسائل ژنتیکی و تاریخچه خانوادگی در به اعتیاد کشیده شدن او تأثیر گذارند

آیا وضعیت ژنتیکی فرد در تمایل او به اعتیاد تأثیر گذار است؟

محققان بر این باورند که شرایطی که فرد در آن زندگی می کند، دقیقا به همان اندازه مسائل ژنتیکی و تاریخچ...

امان از این تکنولوژی که با ورودش دیگر حتی خانواده ها در یک خانه یکدیگر را نمی بینند

از دیدار های جمعی تا پیام رسان ها

امان از این تکنولوژی که با ورودش دیگر حتی خانواده ها در یک خانه یکدیگر را نمی بینند

درحقیقت این ضرر و زیان‌ها بی‌شمار هستند و حتی می‌توان گفت که برخی از آنها هنوز توسط محققین به طور کلی و بوسیله آزمایش‌های گوناگون اثبات نشده است.

ضررهایی که مصرف دخانیات متوجه بدن می‌کند بخش دوم

درحقیقت این ضرر و زیان‌ها بی‌شمار هستند و حتی می‌توان گفت که برخی از آنها هنوز توسط محققین به طور کل...

چطور دندان ها و لثه ها با بیماری آلزایمر مرتبط هستند و چرا افرادی که از خوردن

عادتی که پزشکان نگران آن هستند 15 عادت

چطور دندان ها و لثه ها با بیماری آلزایمر مرتبط هستند و چرا افرادی که از خوردن

چرا داشتن خواب کافی برای بدن لازم است کم خوابی تاثیرات مخرب زیادی برسلامتی بدن دارد، علاوه بر اینکه باعث عملکرد ضعیف در روزی که پیش رو دارید می شود دائم خسته و خواب آلود خواهید بود و به مرور زمان کم خوابی بر سلامتی شما نیز تاثیر گذاشته وحتی ممکن است موجب بیمار شود.درباره فواید خواب نکات بسیاری گفته شده

چرا داشتن خواب کافی برای بدن لازم است

چرا داشتن خواب کافی برای بدن لازم است کم خوابی تاثیرات مخرب زیادی برسلامتی بدن دارد، علاوه بر اینکه ...

روغن سویا یک نوع روغن گیاهی است

خواص روغن دانه سویا

روغن سویا یک نوع روغن گیاهی است

افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند، با هر نوع معاملات مالی با مشکل مواجه می شوند.

ناتوانی در مدیریت پول ممکن است نشانه آلزایمر باشد

افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند، با هر نوع معاملات مالی با مشکل مواجه می شوند.

باکتری مرتبط با پریودنتیت در نمونه های گرفته شده از بیماران آلزایمر پیدا می شود

چگونه تمیز نکردن دندان با بیماری آلزایمر در ارتباط است

باکتری مرتبط با پریودنتیت در نمونه های گرفته شده از بیماران آلزایمر پیدا می شود

برخی از مردم حافظه ای قدرتمند تر از سایرین دارند

حقایق جالب در باره کارکرد ذهن انسان بخش دوم

برخی از مردم حافظه ای قدرتمند تر از سایرین دارند

خوراکی هایی که منجر به بهبود حافظه انسان، بهبود مهارت های حرکتی و حتی کاهش افسردگی می شود.

بهترین خوراکی ها برای بهبود کارکرد مغز انسان بخش اول

خوراکی هایی که منجر به بهبود حافظه انسان، بهبود مهارت های حرکتی و حتی کاهش افسردگی می شود.

هزاران سال است که کتان به واسطه خواص بیشمار آن به شکل خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد

بهترین خوراکی ها برای بهبود کارکرد مغز انسان بخش دوم

هزاران سال است که کتان به واسطه خواص بیشمار آن به شکل خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد

با افرادی که دمانس دارند گفتگو کنید

با افرادی که دمانس دارند گفتگو کنید

با افرادی که دمانس دارند گفتگو کنید

علایم اولیه آلزایمر,نشانه های بیماری آلزایمر,علامت های شروع الزایمر,علایم شروع آلزایمر چیست,ده علامت ابتدایی شروع بیماری الزایمر,چگونه بفهمیم آلزایمر داریم؟

علائم اولیه شروع بیماری آلزایمر

علایم اولیه آلزایمر,نشانه های بیماری آلزایمر,علامت های شروع الزایمر,علایم شروع آلزایمر چیست,ده علامت...