عادت اشتباه در آشپزی که می تواند منجر به مشکلات معده شود 8 عادت

 آشپزی

عادت های بد در آشپزخانه برای هیچکس بیگانه نیست. با این حال ، زنان خانه دار همیشه نمی دانند که بعضی اقدامات خاص در آشپزی ، که در نگاه اول پیش پا افتاده به نظر می رسد ، چگونه بر سلامتی خود و سلامتی اعضای خانواده تأثیر می گذارد. sayarak.com می گوید چه عادت هایی را باید در اسرع وقت در آشپزی و آشپزخانه  ترک کنید تا دچار مشکلات معده نشوید. 

 

عادت 1: استفاده مکرر از کیسه های مواد غذایی

خرید

کیف های پارچه ای قابل استفاده مجدد باید بعد از هر خرید شسته و خشک شوند.  / عکس


طبق مطالعات بیشمار ، 85٪ مردم بطور منظم و بدون شستن کیسه های مواد غذایی قابل استفاده مجدد ، از آنها استفاده می کنند. چنین سهل انگاری منجر به این واقعیت می شود که باکتری ها درون کیسه ها تکثیر می شوند ، که به دلیل حمل و نقل گوشت ، تخم مرغ ، مرغ در آنجا ظاهر می شود. برای اینکه به سلامتی شما آسیب نرساند ، باید کیف را بعد از هر خرید شسته و خشک کرد. کیسه های پارچه را می توان با دست با صابون و آب گرم شستشو داد ، یا آنها را با ماشین لباسشویی شست. در مورد محصولاتی که دارای پوشش پلیمری هستند ، می توان آنها را به راحتی با دستمال مرطوب یا اسپری ضد باکتری تمیز کرد.


عادت 2: قانون پنج ثانیه را دنبال کنید

قانون پنج ثانیه

اگر پنکیک به زمین افتاد ، ارزش دارد آن را دور بریزید.  / عکس


کارمندان دانشگاه انگلیسی استون تحقیقی را انجام دادند که هدف اصلی آن بررسی این بود که آیا قانون پنج ثانیه قابل اعتماد است. آنها نحوه انتقال باکتری ها به مواد غذایی را در انواع مختلف کفپوش آزمایش کردند. این آزمایش شامل سنگ ، کاشی و فرش بود. در طی این مطالعه ، مشخص شد که کمترین احتمال ابتلا  E. coli برداشتن غذا به مدت پنج ثانیه از فرش است. با این حال ، این بدان معنا نیست که یک تکه ساندویچ که روی زمین افتاده  ، با ذرات گرد و غبار و خاک پوشانده نشده است.

ما به شما توصیه می کنیم که ریسک نکنید و همیشه محصولاتی را کهزمین افتاده رها می کنید ، اگر قابل شستشو است ، شستشو دهید ، مهم نیست که چند ثانیه آنجا بوده اند ، پنج ثانیه یا سی سال. اگر این کار انجام نشد ، غذا را به سطل آشغال بفرستید تا یک بار دیگر سلامتی خود را به خطر نیندازید.


عادت 3: بررسی پخت و پز یک ظرف با چشم

اجاق گاز

برای تعیین میزان آماده بودن ظرف با نگاهی به داخل اجاق گاز کار نمی کند.  / عکس


سرآشپزهای حرفه ای که سالها در آشپزخانه به سر برده اند و  آشپزی کرده اند ، به خوبی خواص ظروف و محصولات را مطالعه کرده اند که می توانند با استفاده از نشانه ها میزان آمادگی گوشت ، ماهی ، مرغ یا شیرینی را تعیین کنند. با این حال ، برای شخصی که در سطح حرفه ای درگیر آشپزی نیست ، درک اینکه آیا غذا آماده است ، به اصطلاح ، با چشم دشوار است. مانند زندگی ، ظاهر غذا گاهی اوقات فریبنده است ، بنابراین نباید به چشمان خود اعتماد کنید.

رعایت دقیق دستور العمل و رعایت چارچوب زمانی مشخص شده در آن بسیار ایمن تر است. با خرید یک دماسنج ویژه می توانید با آن درجه حرارت داخلی و آمادگی غذا را بدون برش دادن یک تکه گوشت بررسی کنید. اطلاعات زیادی در مورد میزان دقیق دمای محصول باید در اینترنت وجود داشته باشد که زمان آن است که آن را از اجاق گاز خارج کنید.


عادت 4: دستان خود را درست نمی شویید

 شستن دست

آب جاری تمام آلودگی ها را از بین نخواهد برد.  / عکس


به نظر می رسد ، در اقدامی ساده و پیش پا افتاده مانند شستن دست ها ، چه اشتباهی می توان انجام داد؟ بگذارید بگوییم. برخی افراد ترجیح می دهند این روش را بدون مشارکت صابون انجام دهند ، دیگران دست ها را با حوله کثیف پاک می کنند و عده ای دیگر مدت طولانی دست خود را نمی شستند. و با این حال ، تعداد کمی از افراد پس از انجام کارهای معمول مانند صحبت کردن با تلفن ، به دستشویی می روند. اما باکتری های موجود در آن کمتر از دسته درب ورودی نیست.

 

بهتر است یک بار دیگر آن را ایمنی دست ها را رعایت کنیم تا اینکه از سلامتی خود غافل شویم.(فکر کنم کرونا درس خوبی به کسانی که از شستن دست ها غافل بودند داد و می دهد) دستان خود را برای مدت طولانی با صابون بشویید و کاملاً تمیز کنید و حوله های حمام خود را تمیز نگه دارید. به یاد داشته باشید که نه تنها ایمنی شما به تمیزی دستان بلکه به سلامت عزیزانی که برای آنها آشپزی می کنید بستگی دارد.


عادت 5: گوشت را در ظرف پخت می شویید

گوشت

باکتری های حاصل از گوشت در نهایت در ظرف قرار می گیرند

 

برای از بین بردن باکتری ها ، لازم است قبل از پخت گوشت را آبکشی کنید. با این حال ، انجام این کار در یک قابلمه پخت ایمن نیست. تمام مواد مضری که می خواهید از بین ببرید در آب باقی مانده و همه چیز را آلوده می کند ، از جمله مرغی که باید برای شام سرو شود.

مطمئن ترین گزینه این است که به آرامی گوشت را زیر آب روان بشویید تا ترشح آب در تمام آشپزخانه پخش نشود. بنابراین قطعاً مطمئن خواهید بود که برای همیشه با باکتری خداحافظی کرده اید. همچنین می توانید گوشت را با دستمال کاغذی خشک کنید.


عادت 6: یخچال و فریزر را تا حد مجاز پر می کنید

polniy-holodilnik.jpg

باکتری ها می توانند از غذاهای خام به غذاهای آماده منتقل شوند.  / عکس


حتی اگر عادت کرده اید فقط روز پرداخت حقوق به فروشگاه بروید و بلافاصله برای یک ماه بعد بلافاصله مواد غذایی بخرید ، دلیل نمی شود که یخچال را شلوغ و پر است. وقتی مقدار زیادی غذا در آن باشد ، این لزوماً منجر به این واقعیت می شود که به عنوان مثال ، گوشت خام و وعده های  غذایی به طور خطرناکی در مجاورت یکدیگر قرار دارند. چنین محیط موذیانه ای می تواند منجر به آلودگی متقابل شود (باکتری های حاصل از گوشت در نهایت در پوره سیب زمینی یا سالاد وارد می شون). با این حال ، این تنها خبر بد نیست.

اگر یخچال پر باشد ، هوای سرد نمی تواند به طور عادی گردش کند. نتیجه این امر افزایش دما و بستر ایده آل برای تولید باکتری است. اینگونه غذا درست در یخچال شما شروع به خراب شدن می کند!

مشاوره:برای جلوگیری از چنین اشتباهی ، همیشه درجه حرارت را در یخچال خود کنترل کنید. این کار را می توان با استفاده از دماسنج مخصوص انجام داد. 


عادت 7: چشیدن خمیر خام

آشپزی

تخم مرغ و آرد خام می توانند باکتری بیماری زا را حمل کنند.  / عکس


آیا شیرینی خمیر نان  به اندازه  است؟ آیا ادویه و نمک کافی در خمیر وجود دارد؟ پاسخ به این سوالات بدون تلاش غیرممکن است ، اما آیا ریسک کردن فایده ای دارد؟ واقعیت این است که تخم مرغ خام ، که جزو ضروری اکثر انواع خمیر و شیرینی ها است ، ممکن است حاوی سالمونلا باشد. به هر حال ، آرد  و سیب زمینی خام نیز خطرناک است و در یک سناریوی بسیار بد ، می تواند با  E. coli " اشریشیا کولای" یا ای کولی باعث بیماری شود ، که درمان آن خیلی آسان نیست.

 

برای اینکه سلامتی خود را به خطر نیندازید و 100٪ به طعم و مزه غذا اطمینان داشته باشید ، باید طبق دستورالعمل های ثابت شده طبخ کنید. فقط از مشاوره آن دسته از سرآشپزها و وبلاگ نویسان غذایی که به آنها اعتماد دارید استفاده کنید و دیگر نمی توانید نگران این باشید که خمیر خیلی شور یا بی نمک و یا کلوچه های نان شیرینی بیش از حد شیرین هستند یا نه.


عادت 8: چشیدن غذا برای بررسی تاریخ انقضا

سالاد

بهتر است سالاد دیروز را امتحان نکنید ، بلکه آن را دور بریزید.  / عکس 

 

یک قطعه پنیر باد کرده را بچشید ، ساندویچ دیروز را که تمام شب روی میزبوده  ، بخورید ، جرعه ای شیر بخورید که بیش از مدت ماندگاری مشخص شده در یخچال است ، نصف یک خیار کپک زده را به سالاد اضافه کنید - همه این اقدامات در نگاه اول پیش پا افتاده و بی ضرر به نظر می رسد ، اما در یک سناریوی بد می توانید مسموم شوید. به خصوص خطرناک است که غذاهای فاسدشدنی را امتحان کنید: سبزیجات ، میوه ها ، گوشت ، ماهی ، شیر.

 

اگر شک دارید که کیفیت غذای شما نامطلوب است ، بهتر است سلامتی خود را به خطر نیندازید و بلافاصله آن را در سطل آشغال بیندازید. این را معمولاً می توان با بو ، قوام ، وجود یک فیلم چسبناک ، تاریخ انقضا چاپ شده روی بسته بندی و غیره تعیین کرد. به یاد داشته باشید - سلامت شما مهمتر از مبلغی است که شما برای شیر و .... خرج کرده اید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید