خواص سنبل الطیب

آیا از بی خوابی خسته شده اید یا اینکه مریض هستید و نمی توانید به خوبی بخوابید؟ می دانستید که گیاهی وجود دارد که می تواند بی خوابی، اضطراب و حتی بی قراری عصبی را بهبود ببخشد؟ این گیاه درمانی سنبل الطیب نام دارد. ریشه سنبل الطیب به طور گسترده توسط افراد سرتاسر جهان برای بهبود اضطراب و کم خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم چند مورد از مزایای این داروی گیاهی، ریشه سنبل الطیب را با هم مرور کنیم.

۵ مورد از خواص ریشه سنبل الطیب برای سلامتی

 • به بهبود خواب کمک می کند

مطالعات انجام شده نشان می دهد سنبل الطیب زمانی که فرد برای به خواب رفتن نیاز دارد را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. به همین خاطر اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی توانند بخوابند ممکن است ریشه سنبل الطیب همان چیزی باشد که به دنبالش هستید. بر خلاف بیشتر داروهای خواب، این گیاه عوارض جانبی کمتری دارد و نتایج آن شگفت انگیز است.

در یکی از مطالعات انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اثر ریشه سنبل الطیب بر روی خواب ضعیف بسیار قابل توجه است. در میان شرکت کنندگان این مطالعه، ۴۴ درصد بهبود خواب و ۸۹ درصد خواب عالی را گزارش کردند. علاوه بر این، در این گروه مطالعه ای هیچ عارضه جانبی گزارش نشد. خوب حالا سوال اینجاست که ریشه سنبل الطیب چرا چنین اثری دارد و می تواند خواب را بهبود ببخشد؟ عصاره این گیاه با افزایش سطح GABA در مغز می تواند شما را آرام تر سازد.

GABA یک انتقال دهنده عصبی مهارکننده است و در مقادیر کافی می تواند اثر آرام بخشی داشته باشد. نتایج حاصل از یک مطالعه نشان می دهد که عصاره این گیاه می تواند باعث آزادسازی GABA از مغز شود. علاوه بر این، والرنیک اسید موجود در این گیاه جلوی آنزیمی را می گیرد که GABA را تخریب می کند و همین باعث بهبود خواب افراد می شود.

 • اضطراب را بهبود می بخشد

متخصصان دریافته اند که ریشه سنبل الطیب مقدار ماده شیمیایی به نام GABA را در مغز افزایش می دهد. این ماده شیمیایی به تنظیم سلول های عصبی و بهبود اضطراب کمک می کند. داروهایی همچون  آلپرازولام و دیازپام نیز سطح GABA را در مغز افزایش می دهد. والرنیک اسید موجود در این گیاه به عنوان عامل ضد اضطراب عمل می کند. جای شگفتی است که یک گیاه بتواند چنین تاثیری بر روی مغز داشته باشد.

 • فشار خون را پایین می آورد

خوب حالا شما می دانید که ریشه سنبل الطیب اثر ارام بخشی دارد. به همین خاطر از شنیدن اینکه چنین گیاهی می تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب کمک کند شگفت زده نخواهید شد. ماده فعال یکسانی که باعث موثر بودن ریشه این گیاه برای استرس و مدیریت اضطراب می شود می تواند به تنظیم فشار خون نیز کمک نماید. فشار خون بالا یکی از مواردی است که باید از بروز آن پیشگیری کنید زیرا می تواند خطر سکته و حملات قلبی را افزایش دهد. مکمل های ریشه سنبل الطیب می توانند به طور طبیعی فشار خون را کاهش دهند و ان را در سطح سالمی نگه دارند. همین امر موجب می شود سلامت قلب بهبود یابد.

 • گرفتگی و درد دوران قاعدگی را تسکین می بخشد

ماهیت آرام بخشی این گیاه می تواند انتخاب هوشمندانه ای برای تسکین درد و گرفتگی های دوران قاعدگی باشد. این گیاه می تواند شدت و ناراحتی ناشی از دوران قاعدگی را کاهش دهد. ریشه سنبل الطیب دقیقا چگونه اینکار را انجام می دهد؟ این گیاه آرام بخش است و می تواند جلوی اسپاسم عضلات را بگیرد و به عنوان شل کننده طبیعی عضلات عمل کند. ریشه سنبل الطیب می تواند گرفتگی ها و انقباضات شدید عضلات رحم را بهبود ببخشد.

 • مدیریت استرس را بهبود می بخشد

با کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب، ریشه سنبل الطیب می تواند به مدیریت استرس روزمره کمک کند. استرس مزمن می تواند باعث ایجاد حس اضطراب شود اما اضطراب قادر است شما را بیشتر از قبل دچار استرس نماید. ریشه سنبل الطیب با بهبود سطح GABA در مغز می تواند آرام سازی بدن و ذهن را راحت تر انجام دهد. از آنجایی که آرام سازی برای بهبود استرس ضروری است این گیاه یک ماده عالی و طبیعی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی است.

چگونه از سنبل الطیب استفاده کنیم؟

این گیاه را می توان به صورت مکمل در اشکال مختلف خریداری کرد. شما می توانید عصاره پودر شده را به شکل کپسول ، چای و عصاره مایع خریداری نمایید. سنبل الطیب را می توان به صورت روغن ضروری نیز مورد استفاده قرار داد. بوی سنبل الطیب زیاد خوب نیست اما طعم آن قابل تحمل است. این گیاه بعد از یک یا دو هفته استفاده منظم تاثیر خود را نشان خواهد داد. برای بی خوابی، یک یا دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب یا سه بار در روز مصرف کنید.

عوارض جانبی احتمالی سنبل الطیب

خواص و مضرات : اگرچه ریشه سنبل الطیب معمولا امن در نظر گرفته می شود اما عوارض جانبی همچون سردرد، سرگیجه یا درد شکمی ممکن است رخ دهد. برخی از اوقات افراد ممکن است به سنبل الطیب واکنش نشان دهند. بیشتر مطالعات تاثیر اسیب رسانی در مورد این گیاه بر روی باروری و توسعه جنین نشان نداده اند. با اینحال بهتر است قبل از مصرف هر نوع گیاهی با پزشک خود مشورت کنید. برای بیشتر افراد، ریشه سنبل الطیب به نظر باعث ایجاد وابستگی نمی شود. همچنین ترک این گیاه نیاز به زحمت زیادی ندارد.

با اینحال در برخی از افراد ممکن است نشانه های وابستگی وجود داشته باشد. اگر می خواهید بعد از مدت طولانی مصرف این گیاه را متوقف کنید، بهتر است اینکار را به تدریج انجام دهید. از آن جایی که سنبل الطیب باعث خواب آلودگی می شود آن را قبل از رانندگی، کار کردن با دستگاه های سنگین یا فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری داری مصرف نکنید.

اگر بیماری کبدی دارید از مصرف این گیاه خودداری کنید. ریشه سنبل الطیب می تواند اثر سایر مکمل های خواب را افزایش دهد. به همین خاطر توصیه می شود این گیاه را به همراه سایر مکمل های خواب مصرف نکنید. همچنین این گیاه نباید با عوامل کاهش دهنده فعالیت بدنی همچون الکل یا بنزودیازپین مصرف شود. سنبل الطیب می تواند با برخی از داروهای تجویزی تداخل ایجاد نماید و اثر آن ها را افزایش دهد. قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام
 • Tasmine 759 :

  سنبل الطیب (سنبل الطیب) یک گیاه دارویی علفی و چند ساله با گلهای کوچک جمع آوری شده در گل آذین است. این می تواند یک علف یا درختچه با ریزوم کوتاه و نازک و ریشه های بلند متعدد باشد. ارتفاع بوته به 50-90 متر می رسد بیش از 100 گونه دارد و عمدتاً در آسیا، آمریکای جنوبی و شمالی، اروپا رشد می کند. در مراتع، استپ ها، در میان بوته ها، در دره ها رشد می کند.

  1400/9/23 20:15
 • Tasmine 759 :

  سنبل الطیب عمدتاً به عنوان یک گیاه دارویی کشت می شود . ریشه و ریزوم قسمت های شفابخش سنبل الطیب هستند و حاوی اسانس، اسیدهای مختلف، آلکالوئیدها (پیریدین، اکتینیدین، چاتینین، سیانتین، والرینین، والرین)، تانن، آهن، سلنیوم، ایریدوئیدها (والپوتریاتین، والترات و دیدرووالترات)، تانن ها، - سیتوسترول

  1400/9/23 20:16
 • Tasmine 759 :

  از ریشه سنبل الطیب به عنوان مسکن استفاده می شود.

  1400/9/23 20:16
 • Tasmine 759 :

  سنبل الطیب دارای خواص آنتی اکسیدانی، آرام بخش، ضد درد، ضد نفخ است. از خواص دارویی سنبل الطیب در موارد زیر استفاده می شود: - با روان رنجورها، بی خوابی، نوراستنی - سنبل الطیب برای سردرد، میگرن - سنبل الطیب برای اختلالات عملکرد جنسی -در درمان کبد و مجاری صفراوی - سنبل الطیب برای آدنوم و پروستاتیت - سنبل الطیب برای بهبود گردش خون کرونر - سنبل الطیب برای در صورت وجود گاز در معده و روده، به عنوان باد شکن - با گرفتگی، از جمله در طول چرخه قاعدگی

  1400/9/23 20:19
 • Tasmine 759 :

  خواص سنبل الطیب هنوز به طور کامل شناخته نشده است. سنبل الطیب که به عنوان یک آرام بخش شناخته می شود، اغلب برای بهبود طول مدت خواب مصرف می شود. با این حال، مطالعات اثر نسبتاً متوسطی از سنبل الطیب بر خواب را نشان داده است. علاوه بر این، دوز بهینه مشخص نیست و اثرات دوزهای بالای سنبل الطیب نیز مشخص نشده است.

  1400/9/23 20:19
 • Tasmine 759 :

  سنبل الطیب نباید بیش از 2 ماه مصرف شود، در غیر این صورت ممکن است اختلال در کار مری، سردرد، اضطراب و یبوست ایجاد شود. مصرف سنبل الطیب باید یک هفته قبل از عمل جراحی آینده قطع شود، زیرا ممکن است در اثر بیهوشی اختلال ایجاد کند. هنگام مصرف سنبل الطیب، از رانندگی با ماشین یا کار با وسایل خطرناک خودداری کنید.

  1400/9/23 20:20
 • Tasmine 759 :

  گیاه سنبل الطیب در زمان های قدیم به عنوان یک داروی تقویت کننده جنسی استفاده می شد. کلئوپاترا دستور داد قبل از عیاشی جنسی دیگر، سنبل الطیب را با بوی لطیف در اطراف یک تخت مجلل پراکنده کنند.

  1400/9/23 20:22
 • Tasmine 759 :

  والرین، سنبل الطیب، ریشه گربه، داروخانه کامل، میو، valeriana officinalis (لاتین)، سنبل الطیب هندی (انگلیسی)، تاگارا (هند) نام گیاه سنبل الطیب از رومی "valent" - "قوی، سالم" گرفته شده است. در زیبایی، بخشی از مرهم، پماد، صابون است - خاصیت ضد درد، آرام بخش - خاصیت آنتی اکسیدانی

  1400/9/23 20:25

بیشتر بخوانید