ساخت داروی جدید آنفولانزای خوکی در ژاپن، درمان 24 ساعته

به گزارش وال استریت ژورنال ژاپن یک داروی درمان آنفولانزای خوکی ساخته است که ویروس این بیماری را طی 24 ساعت به طور کامل از بین می برد،اما این دارو فعلا فقط در ژاپن در دسترس است.

 

 در حال حاضر فصل شیوع آنفولانزا در آمریکاست و در چند وقت اخیر نوعی آنفولانزای خوکی در این کشور شایعه شده است که بسیار مهلک و کشنده است. اما تولید کنندگان نوعی داروی جدید در ژاپن اطمینان داده‌اند که این دارو طی 24 ساعت ویروس آنفولانزای خوکی را می‌کشد. اما این دارو فعلا برای شهروندان ژاپنی ارائه شده است.

به گزارش وال استریت ژورنال مقامات بهداشتی ژاپن روز جمعه گذشته استفاده از یک داروی تک دوزی به نام ایکس او فلوزا xofluza را برای کشور ژاپن تصویب کردند. در یک آزمایش بالینی که روی تعدادی از بیماران ژاپنی و آمریکایی انجام شد، به طور متوسط طی 24 ساعت تمام علائم این بیماری در بدن این افراد از بین رفت و درمان شدند..

همانطور که قبلا در یک مقاله در سیارک به بررسی خطرات و میزان مرگ و میر حاصل از آنفولانزا در آمریکا پرداختیم (خطرات آنفولانزا، ویروسی آشنا ولی خطرناک، از یک درمان ساده تا مرگ، هر اتفاقی ممکن است) اخیراکارشناسان مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده  اعلام کردند که یک شکل جدید از آنفلوآنزا که به طور مستقیم از خوک ها انتقال پيدا مي کند،درحال شيوع است. براساس اين گزارش، به خصوص با برگزاري نمایشگاه سنتی آمریکایی در تابستان،که درآن خوک و سایر حیوانات حضور داشتند،شرط احتیاط تذکر داده شد.

اما حالا با نشر اخبار جدیدی از ساخت یک داروی معجزه آسا برای درمان آنفولانزا در ژاپن، موجی از امیدواری در میان کشورهای که در معرض این بیماری قرار دارند، به وجود آمده است اما به نظر می‌رسد قوانین سفت و سخت ایالات متحده در مورد واردات و تایید دارو در این کشور سد محکمی در راه ورد xofluza به آمریکا باشد.

ایکس او فلوزا توسط یک شرکت داروسازی ژاپنی به نام شیونوگی shionogi تولید شده است، زودترین زمان ممکن برای ارائه این دارو در داروخانه های ژاپن ماه مه یا همان فروردین 97 است . بر طبق گزارش وال استریت ژورنال این دارو اما در آمریکا تا سال 2019 ارائه نخواهد شد .(سیارک)

در حال حاضر تنها داروی مبارزه با آنفولانزا در ایالات متحده تامیفلو Tamiflu است که دو بار در روز و طی 5 روز متوالی استفاده می شود تامیفلو ویروس آنفولانزا را از بین نمی برد اما باعث می شود که بیماران از عوارض وحشتناک آنفولانزا مثل پنومونی pneumonia در امان باشند. پنومونی همان ذات ریه یا سینه پهلو است

ویروس آنفولانزا در صورت عدم درمان مناسب، و یا در شرایطی که ایمنی بدن فرد به دلایلی مثل بیماری ایدز به خطر بیافتد می توانند پنومونی شدید ایجاد کنند . داروی تامیفلو مانع از بروز ذات الریه حاصل از آنفولانزا می شود .

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا داروی تامیفلو در بعضی موارد ممکن است که باعث کاهش مدت زمان بیماری آنفولانزا به اندزه یک روز شود. داروی ایکس فلوزا اما روش متفاوتی برای درمان آنفولانزا دارد. این دارو مستقیما به ویروس آنفولانزا حمله نمی کند بلکه آنزیمی را که ویروس آنفولانزا برای تکثیر در بدن احتیاج دارد مهار می کند . اینکه روند تخصصی درمان توسط این ویروس چگونه است نیازمند به توضیح اصطلاحات پیچیده پزشکی دارد . این دارو از پروسه cap snatching استفاده می کند و در 24 ساعت تمام ویروس آنفولانزا را در بدن از بین می برد . دکتر شریف موساد متخصص بیماریهای عفونی در کلینیک کلیولند به مجله سبک زندگی یاهو گفت : داروی ایکس او فلوزا به طور قطع می تواند روند درمان آنفولانزا را آسانتر کند او این دارو را بهتر از عالی نامید .

دکتر آمش ای آدلجا (Amesh A Adalja) متخصص بیماریهای عفونی و محقق ارشد مرکز بهداشت جان هاپکینز این دارو را به عنوان بهترین نمونه ضد ویروس آنفولانزا نسبت به سایر گزینه های موجود در بازار قبول دارد .

دکتر آمش در گفتگو با مجله سبک زندگی یاهو گفت : داروی تامیفلو بهترین اثر خود را در درمان آنفولانزا بعد از 48 ساعت نشان میدهد . لذا من معتقدم که ورود زودتر از موعد داروی ایکس او فلوزا به بازار واقعا تصمیم درستی خواهد بود. چرا که هر چقدر درمان آنفولانزا زودتر شروع شود عوارض بیماری کمتر خواهند شد و سرعت این دارو در درمان واقعا حیرت آور است.

همانند بسیاری از داروهای دیگر امکان سواستفاده از ایکس او فلوزا هم وجود دارد. دکتر شریف موساد در ادامه صحبتهایش گفت : فکر می کنید تاخیر در ارائه این دارو چه عواقبی خواهد داشت؟ مسلما در صورت ادامه روند فعلی شیوع آنفولانزا قاچاق و بازار سیاه در انتظار این دارو خواهد بود. لذا مقامات باید در این زمینه با حداکثر سرعت ممکن تصمیم گیری کنند .

با این تفاسیر این سوال پیش می آید  که  چه زمانی ممکن است ما داروی xofluza را در قفسه های داروخانه های آمریکا ببینیم؟

دکتر آمش می گوید : این دارو ابتدا با استانداردهای لازم توسط موسسه غذا و داروی آمریکا را کسب کند.

بر طبق سند راهبردی سازمان غذا و داروی آمریکا یک دارو برای اینکه بتواند تاییدیه سازمان غذا و دارو را برای حضور در داروخانه داشته باشد قبل از هر چیز باید آزمایشات حیوانی در زمینه سم شناسی را بگذراند.

بعد از آن باید سه فاز مختلف آزمایشات انسانی را طی کند که شامل فازهای تعیین ایمنی ، تعیین میزان دوز اثربخش و شناسایی تداخل دارویی با دیگر داروها است .(سیارک)

گرفتن تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا یک پروسه بسیار طولانی است . دکتر آمش می گوید روند تایید دارو در تمام کشورهای دنیا سریعتر از آمریکا است و ما اغلب متوجه می شویم که دارویی که هنوز در مراحل ابتدایی روند تایید در کشور ما را می گذراند خیلی وقت پیش در کشورهای دیگر تایید شده است.

به عنوان مثال در همین ژاپن علاوه بر ایکس او فلوزا دو داروی دیگر درمان آنفولانزا هم تایید شده اند در حالیکه آن دو دارو هم هنوز در آمریکا تایید نشده اند.

پروفسور رضا نصیری استاد داور سازی و سم شناسی و از اعضای جامعه پزشکی دانشگاه ایالتی میشیگان به مجله سبک زندگی یاهو گفت :گزارشاتی که در زمینه تاثیر 24 ساعته ایکس او فلوزا بر آنفولانزا منتشر شده است همگی بر اساس علائم درمان است و تحقیقات لازم برای اینکه این دارو واقعا ویروس آنفولانزا را می کشد یا خیر باید انجام شود

پروفسور نصیری در ادامه صحبتهایش گفت : قطعا ذاروی جدید ایکس او فلوزا ارزش شروع تحقیقات و مطالعات کلینیکی و بالینی در آمریکا را دارد اما به با توجه تجربیات بنده این اتفاق تا سال آینده نخواهد افتاد .

نصیری ادامه داد: البته طبق تحقیقات انجام شده و مطالعات همکارانم به نظر نمی رسد مصرف این دارو برای مبتلایان به آنفولانزا خطرات جانی داشته باشد و در تمام آزمایشات انجام شده هیچ مورد خطایی دیده نشده است

او در آخر گفت : احتمال اینکه این دارو به آمریکا وارد شود،هست اما مطمئنا برای استفاده از آن در اینجا باید فعلا صبر کنید.ترجمه  itrans.ir 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.