خواص و مضرات روغن گل مغربی گل پامچال


روغن گل مغربی کاربردهای محبوب متعددی پیدا کرده است و بدون نسخه به طور گسترده ای به شکل مکمل در دسترس است.
روغن گل مغربی به عنوان یک دارو، سابقه درخشانی نداشته است. به عنوان مثال، زمانی برای درمان اگزما و درد پستان به صورت داروی تجویزی در بریتانیا اجازه ی فروش داشت، اما بعدا این مجوز پس گرفته شد.

روغن گل مغربی چیست؟

روغن گل مغربی، روغن بدست آمده از دانه های گیاه گل مغربی (نام علمی: Oenothera biennis) است.
اغلب به صورت مختصر باEPO بیان می شود. روغن گل مغربی یک منبع غنی از اسیدهای چرب ضروریِ امگا 6 است. به ویژه، شامل یک اسید شناخته شده به نام اسید گاما لینولنیک (GLA) است، که در سایر روغن های گیاهی نیز یافت می شود.
روغن گل مغربی از دانه های گیاه Oenothera biennis استخراج می شود.
روغن گل مغربی حاوی اسید لینولئیک و همچنین GLA است هردو اجزای اساسی و ضروری پوشش محافظ در اطراف فیبرهای عصبی، و غشای سلول های عصبی  می باشند.
در آماده سازی های تجاری، روغن گل مغربی معمولا با GLA ٪۸ و ٪۷۲ اسید لینولئیک استاندارد می شود.
دوز توصیه شده برای روغن گل مغربی، ۸ تا ۱۲ کپسول در روز، و دوز هر کپسول ۵۰۰ میلی گرم می باشد.

روغن گل مغربی برای اگزما

در تحقیقات مشخص شد که درمان با روغن گل مغربی خوراکی، سبب بهبود نسبی یک ناهنجاری اسید چرب ضروری مربوط به اگزما (که همچنین تحت عنوان درماتیت آتوپیک شناخته شده است) می شود.
شواهد ترکیبی کنترل شده با دارونما (پلاسبو)، تاثیر روغن گل مغربی را روی اگزما نشان می دهد، اما یک فرا تحلیل بدست آمده از ۹ آزمایش، بهترین اثرات را برای علائم خارش نشان داد، هر چند این یافته ها تحت حمایت مالی یک تولید کننده ی مکمل های روغن گل مغربی بودند.
یک بررسی دیگر نقش محدود مکمل ها را برای برخی از بیماران مبتلا به اگزما نشان داده است آنهایی که از استروئیدهای قوی استفاده نمی کنند. تاثیر روغن گل مغربی در افرادی که از استروئیدها استفاده کرده بودند، کاهش یافت، اگرچه مجددا نویسنده ی این تحلیل برای یک تولیدکنننده ی تجاری مشغول به کار بود.
اگزما ممکن است به طور موثر با داروهای معمولی درمان شود، اما جایگزین های مکمل مانند روغن گل مغربی و روغن گل گاوزبان توسط افرادی که بهبود موثری نداشته اند و یا از عوارض جانبی ترس دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.
یک بررسی مرجع انجام شده از شواهد توسط بنیاد همیاری کوکران ، به این نتیجه رسید که روغن گل مغربی در درمان اگزما تاثیر بیشتری از دارونما ندارد، و می تواند عوارض جانبی خفیف، موقت، عمدتا گوارشی ایجاد کند.
در یک بررسی دیگر از شواهد، نتایجی ترکیبی بدست آمده است، به طوری که نتایج بهبودی نسبتا کمی را برای هردو شکل از درمان خوراکی و موضعی روغن گل مغربی نشان می دهد.

اگزمای پوستی آتوپیک

انواع اگزما (درماتیت) 

روغن گل مغربی برای یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی

تحقیقات معدودی در مورد روغن گل مغربی برای گر گرفتگی های یائسگی وجود دارد.
گر گرفتگی هایی که زنان در هنگام یائسگی تجربه می کنند، گزینه های درمانی غیر هورمونی متعددی دارد، اما روغن گل مغربی شواهدی از اثربخشی را نشان نمی دهد یک آزمایش بالینی قبل از ۲۰۰۶ به این نتیجه رسید که هیچ تفاوتی بین روغن گل مغربی و دارونما وجود ندارد.
یک آزمایش اخیر که در ۲۰۱۳ منتشر شد و تنها شامل ۵۶ زن یائسه بود، درمان را به مدت شش هفته با روغن گل مغربی و یا با دارونما انجام داد. با درمان فعال ، شدت گر گرفتگی ها در این مطالعه ی نسبتا کوچک، بهبود یافت.
در حال حاضر هیچ مدرکی برای حمایت از نقش روغن گل مغربی در کاهش سندرم پیش از قاعدگی (PSM) وجود ندارد در یک بررسی سیستماتیک با چهار آزمایش کوچک، کم توان مشخص شد که دوزهای روزانه ی EPO از ۳ تا ۶ میلی گرم، تاثیر در بهبودی علائم کلی PMS نداشتند.
برخی از زنان گزارش کرده اند که علائم PMS، با وجود حساسیت به لمس پستان، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تورم و نفخ از احتباس مایعات، کاهش یافته است.

آیا این نشانه یائسگی است

راه هایی برای جلوگیری از چاقی در زمان یائسگی 

روغن گل مغربی برای درد عصبی

درد عصبی (نوروپاتی) مربوط به دیابت، زمانی که درمان های متداول از قبیل داروهای ضد افسردگی برای آن بی اثر یا نامناسب بوده، با روغن گل مغربی درمان شده است.
اگرچه برخی از منابع می گویند شواهد کافی وجود ندارد، اما نتایج مفیدی در آزمایش های بالینی نشان داده اند که مصرف روغن گل مغربی برای ۶ تا 12 ماه ممکن است علائم آسیب عصبی ناشی از دیابت را بهبود دهد.
برای مثال، در یک آزمایش کوچک تصادفی، یک بهبود معنادار به لحاظ آماری در نمرات نوروپاتی، از جمله تست های هدایت عصبی، برای افرادی که کپسول روغن گل مغربی را به مدت 6 ماه در مقایسه با دارونما مصرف کردند، وجود داشت.

روغن گل مغربی برای پوکی استخوان

روغن گل مغربی با روغن ماهی و کلسیم توسط افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان مصرف شده است و ترکیب آنها به نظر سبب کاهش تحلیل (تخریب) استخوان و افزایش تراکم استخوان می شود.
تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه روغن گل مغربی مستقلا از دیگر مکمل ها می تواند نقش داشته باشد، مورد نیاز است.
درادامه ما عوارض دیگری را که ادعا می شود با استفاده از روغن گل مغربی قابل درمان است را مورد بررسی قرار می دهیم، به علاوه، بررسی می کنیم که روغن گل مغربی تا چه حد بی خطر است.

پرسش و پاسخ در مورد پوکی استخوان 

 علائم پوکی استخوان و راه های تشخیص

روغن گل مغربی برای بیماری های دیگر

درمان های گیاهی معمولا با ادعاهای سلامتی متعدد همراه است زیرا قوانین و مقررات کمتر سخت گیرانه ای برای این محصولات نسبت به داروهای تجویزی وجود دارد، اگر چه بریتانیا به تازگی آنها را ثبت و فهرست بندی کرده است. برای اینکه این محصولات شرایط لازم را برای اضافه شدن به این فهرست داشته باشند، نیاز به ارائه ی شواهد علمی مربوط به ایمنی، کیفیت و استفاده متداول از محصول گیاهی است.
یک فهرست طولانی از بیماری ها را که ادعا می شود با روغن گل مغربی درمان می شود اما با شواهد محدود وجود دارد. موسسه ملی بهداشت آمریکا به نقل از شواهد حاصل از پایگاه داده ی جامع داروهای طبیعی، فهرستی از بیماری ها را ارائه می دهد که مصرف مکمل این روغن برای آنها "احتمالا بی اثر" می باشد.
بر اساس تحقیقاتی که نشان می دهند که روغن گل مغربی موثر نیست، فهرستی از این بیماری ها به ترتیب زیر آورده شده است: آسم، ADHD، هپاتیت B، کلسترول بالا، سرطان کبد، درد پستان، چاقی، پسوریازیس، آرتریت پسوریاتیک (ورم مفاصل پسوریاتیک(.
در فهرست طولانی دوم، برای حمایت از درمان با گل مغربی، "شواهد ناکافی" ذکر می شود، شامل: سندرم خستگی مزمن، بثورات پوشک، خشکی چشم، خوانش پریشی، دیسپرکسیا (یا اختلال کنش پریشی( (مشکلات هماهنگی و حرکتی)، ایکتیوز (پوست فلس دار و پوسته پوسته شده)، تکامل نوزاد، عوارض بارداری، آرتریت روماتوئید، اسکیزوفرنی، سندرم شوگرن (یک اختلال خود ایمنی موثر بر اشک و بزاق)، کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)، سرطان، آکنه، بیماری MS، بیماری های قلبی، بیماری آلزایمر.

اسکلرودرمی و پدیده ی رینود

اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنیِ بافت همبند است که با ضخیم شدن و سخت شدن بافت های مختلف، از جمله پوست و اندام های دیگر مشخص می شود.
پدیده/ بیماری رینود که می تواند باعث بی حسی و سردی انگشتان شود می تواند به اسکلرودرمی مرتبط باشد و روغن گل مغربی به عنوان یک درمان در تعدادی از مطالعات تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفته است.
با این حال، تمام این مطالعات جزئی بوده اند، و از اینرو تحقیقات بیشتری قبل از اینکه این روغن به یک درمان پیشنهادی تبدیل شود، مورد نیاز است.
در بریتانیا، استفاده از روغن گل مغربی برای درمان اگزما، تحت نام تجاری Epogam و برای درد پستان (پستان درد، تحت نام تجاری Efamast)، تصویب شده است.
با این حال، تنظیم کننده ی دارو در آن زمان معادل بریتانیایی برای سازمان غذا و داروی ایالات متحده (آژانس کنترل داروها، حال، آژانس تنظیم کننده محصولات دارویی و بهداشتی نامیده می شود) مجوز خود را برای محصولات روغن گل مغربی عرضه شده به بازار به صورت داروهای تجویزی، لغو کرد.
آژانس به این نتیجه رسید که شواهدی کافی در سال ۲۰۰۲ برای تاثیربخشی گل مغربی برای این کاربردها وجود ندارد.

روغن گل مغربی تا چه حدی امن است؟

خونریزی: یک اثر ضد انعقادی (رقیق کننده ی خون) در رابطه با روغن گل مغربی وجود دارد، از اینرو افرادی که از وارفارین رقیق کننده ی خون (کومادین) استفاده می کنند در معرض خطر خونریزی بالاتری قرار دارند. بنابراین، این روغن نباید توسط این افراد مصرف شود. داروهایی دیگری که خون را رقیق می کنند نیز ممکن است با استفاده در کنار این روغن سبب مشکلاتی شوند، از جمله کلوپیدوگرل (پلاویکس) و آسپرین.
تشنج ها :افراد مبتلا به صرع یا دیگر اختلالات تشنجی، باید از مصرف روغن گل مغربی اجتناب کنند زیرا ممکن است خطر تشنج را در آنها افزایش دهد. همچنین، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی که تحت درمان با داروهای خاصی هستند ممکن است در معرض خطر تشنج باشند، بنابراین بایستی توصیه های پزشکی را دنبال کنند.
بیهوشی: روغن گل مغربی به دلیل خطر بالای خونریزی، نباید ظرف مدت دو هفته ی بیهوشی عمومی استفاده شود.

در سیارک بخوانیم:

خواص و نحوه مصرف ویتامین E 

خواص ویتیس وینیفرا 

خواص زعفران 

خواص عدس برای کاهش وزن و کنترل قند خون 

خواص چغندر برای افزایش گردش خون

خواص روغن ماهی 

خواص روغن آووکادو 

خواص شاهدانه خام 

خواص انگور 

انواع روغن های گیاهی و خواص آنها 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.