دارو

عوارض و موارد مصرف دی سیکلومین چیست

dicyclomine چیست

 

دی سیکلومین چیست

دی سیکلومین Dicyclomine به شکل شربت ، قرص و آمپول برای درمان نوع خاصی از مشکلات روده ای به نام سندرم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد .دارو دی سیکلومین کمک می کند تا علائم درد معده و روده را کاهش دهد . این دارو با کاهش حرکت طبیعی روده و آرام کردن ماهیچه ها در معده و روده کار می کند . دی سیکلومین متعلق به یک کلاس از داروهای شناخته شده به عنوان anticholinergics / ضد اسپاسم است.
دی سیکلومین نباید در کودکان زیر 6 ماهه به علت خطر عوارض جانبی جدی استفاده شود.
 

 

نحوه استفاده از دی سیکلومین

این دارو را همراه غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک خود، معمولا 4 بار در روز، مصرف کنید. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است در شروع مصرف دی سیکلومین با دوز کم و به تدریج دوز دارو را افزایش دهد. دستورالعمل های دکتر خود را با دقت دنبال کنید.
 
اگر شما از فرم مایع این دارو استفاده می کنید، دوز دارو را با استفاده از قاشق اندازه گیری خاص / داخل بسته اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح نباشد. قبل از مصرف دوز مایع را با مقدار برابر آب مخلوط کنید.
 
آنتی اسیدها جذب دی سیکلومین را پایین می آورند . این دارو را همزمان با آنتی اسیدها مصرف نکنید. اگر شما یک آنتی اسید مصرف می کنید، آن را بعد از وعده های غذایی مصرف کنید و قبل از وعده های غذایی دی سیکلومین را مصرف کنید.
 
دوز بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان است.
دوز خود را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر بدون تایید پزشک دریافت نکنید. با افزایش دوز دارو وضعیت شما سریع تر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جدی ممکن است افزایش یابد.
 
اگر این دارو به مدت طولانی یا در دوزهای بالا به طور مرتب استفاده می کنید ، به طور ناگهانی مصرف دی سیکلومین را قطع نکنید ، علائم قطع ناگهانی دارو (مانند سرگیجه ، عرق کردن ، استفراغ ) به ندرت اتفاق می افتد. برای جلوگیری از واکنش های قطع ناگهانی دارو، پزشک ممکن است میزان دوز دارو را به تدریج کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.
 
اگر اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) داشته باشید، این دارو بعضی اوقات می تواند باعث اعتیاد شود و  این خطر ممکن است بالاتر باشد.
اگر وضعیت شما همچنان ادامه پیدا کند یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.
 

 

عوارض جانبی دی سیکلومین

سرگیجه ، خواب آلودگی، احساس سبکی سر ، ضعف ، تاری دید ، خشکی چشم ، خشکی دهان ، تهوع ، یبوست ، و نفخ شکم ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید .
 
برای از بین بردن خشکی دهان ، جویدن آدامس (بدون قند)، نوشیدن آب یا استفاده از یک جایگزین بزاق مناسب است . برای از بین بردن خشکی چشم ، از داروساز خود برای اشک مصنوعی یا سایر روان کننده های چشم خود مشورت بگیرید .
 
برای جلوگیری از یبوست ، یک رژیم غذایی مناسب با فیبر را انتخاب کنید، مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش کنید . برای کمک به انتخاب یک ملین (از قبیل یک نوع محرک با نرم کننده مدفوع ) از داروساز خود مشورت کنید .
 
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع دی سیکلومین بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 
اگر هر کدام از این عوارض جانبی غیرممکن، اما شدید را داشتید، به پزشکتان بگوید: عرق کردن ، خشک شدن / گرم شدن / خشکی پوست ، ضربان قلب سریع / از دست دادن هماهنگی ضربان قلب، بیان ناهماهنگ، تغییرات ذهنی / خلق (مانند سردرگمی، توهم ، آشفتگی) ، نگرانی، هیجان غیرعادی)، مشکل ادرار کردن، کاهش توان جنسی.
 
اگر عوارض جانبی بسیار جدی دارید، از جمله: درد چشم / تورم / قرمزی، تغییرات دید (مثل دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ در شب)، به موقع از پزشک کمک بگیرید .
 
واکنش بسیار حساس و آلرژیک به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید ، از جمله: خارش ، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس ، به پزشک متخصص مراجعه کنید .
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 

 

موارد منع مصرف دی سیکلومین

قبل از مصرف دی سیکلومین dicyclomine ، اگر به آن حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا اگر آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 
قبل از استفاده از این دارو ، پزشک یا داروساز را در جریان سابقه پزشکی خود بخصوص سابقه خانوادگی گلوکوم (نوع بسته شدن زاویه)، بزرگ شدن پروستات ، مشکلات ادراری با توجه به دستگاه ادراری مسدود شده، سایر مشکلات معده و روده (مانند بیماری قلبی عروقی ، انسداد، کولیت اولسراتیو ، عفونت، کمبود اسید معده ، بیماری ایلئوستمی / کولستومی با اسهال )، تریروئید بیش از حد فعال ، مشکلات قلبی (مانند بیماری عروق کرونر ، آنژین ،نارسایی احتقانی قلب ، سریع / ضربان نامنظم قلب، مشکلات قلبی به دلیل خونریزی شدید)، فشار خون بالا ، سوزش سر دل مسائل (از جمله رفلکس اسید ، فتق هیاتال ، مری مشکلات)، مشکل سیستم خاص عصبی ( نوروپاتی اتونوم )، سابقه شخصی یا خانوادگی در اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد و یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، میاستنی گراویس ، کبد مشکلات، کلیه مشکلات بگذارید.
 
این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود یا دچار تاری دید شود . رانندگی ، استفاده از ماشین آلات، و یا انجام هر فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداری کنید.
محدود کردن  مصرف نوشیدنی های الکلی
 
این دارو ممکن است باعث کم شدن عرق شما شود و موجب افزایش احتمال سکته قلبی شود . از انجام مواردی که ممکن است شما بیش از حد گرم شوید، مانند کار سخت یا ورزش در هوای گرم و یا استفاده از حمام داغ اجتناب کنید. وقتی آب و هوا گرم است، مایعات زیادی بخورید. اگر بیش از حد گرم شدید، به سرعت جایی برای خنک شدن و استراحت پیدا کنید. در صورتی که تب پایین نمی آید وهمراه با  تغییرات ذهنی / خلقی، سردرد یا سرگیجه است ، به موقع به پزشک مراجعه کنید .
 
بزرگسالان سالمند ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خواب آلودگی، سردرگمی، هیجان غیر معمول، یبوست ، ضربان قلب سریع و مشکلات ادراری داشته باشند . خواب آلودگی و سردرگمی می تواند خطر سقوط را افزایش دهد.
 
در دوران بارداری ، این دارو باید تنها زمانی مورد نیاز باشد که مورد نیاز باشد. در مورد خطرات و مزایای دی سیکلومین با پزشک خودصجبت کنید.

 

تداخل دارویی دی سیکلومین

علایم تداخل دارویی چیست

تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست . فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (شامل داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.
 
برخی از محصولات که ممکن است با این دارو ارتباط برقرار کنند عبارتند از: قرص های پتاسیم / کپسول، داروهایی که تحت تاثیر حرکات آرام روده قرار دارند (مانند پرولاکتین).
 
Dicyclomine ممکن است در جذب سایر محصولات مانند levodopa، برخی از داروهای ضد قارچی azole ( ketoconazole ، itraconazole )، دیگوکسین ، و غیره تداخل داشته باشد . اگر مصرف کتوکونازول یا آنترواکونازول را داشته باشید، حداقل دو ساعت قبل از دی سیکلومین مصرف کنید.
 
بسیاری از داروهای دیگر که باعث ایجاد خشکی دهان و یبوست می شوند، ممکن است با آنتی کولینرژیک ها / ضد اسپاسم ها مانند دیسیکلوم تداخل کنند. به دکتر یا داروساز در مورد تمام دارو های مصرفی، از جمله: آمانتادین ، دیگر داروهای آنتی کولینرژیک (مانند آتروپین، glycopyrrolate ، اسکوپولامین)، دیگر داروهای ضد اسپاسم (مانند clidinium، propantheline )، بلادونا آلکالوئیدها، داروهای خاص مورد استفاده در درمان بیماری پارکینسون (مانند بنزودروپین ، تری اکسفنیدیل )، داروهای خاصی برای درمان ریتم های قلب نامنظم (مانند دیسپیرامید، کینیدین )، مهار کننده های MAO ( ایزوکاربوکسازید ، لینزولید ، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین ، پروکاربازین ، rasagiline ، safinamide، سلجیلین، ترانیل سیپرومین )، فنوتیازینها (مانند کلرپرومازین )، سه حلقه داروهای ضد افسردگی (مانند آمی تریپتیلین ).
 
اگر شما سایر محصولات که باعث خواب آلودگی از جمله الکل، ماری جوانا ، آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین )، مواد مخدر برای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام ، دیازپام ، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی، و مواد مخدر ضد درد (مانند کدئین) را مصرف میکنید به دکتر یا داروساز بگویید .
 
برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود (مانند آلرژی و سرفه و محصولات سرد و رژیم غذایی ) بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی یا ضربان قلب می شوند. از داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کن.
 
این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایشات ترشحی معده) مواجه شود، که احتمالا نتایج آزمایش کاذب را ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.
 

 

مصرف بیش از حد دی سیکلومین

اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر  مشکل تنفس باشد ، با شماره 115 تماس بگیرید. علائم بیش از حد ممکن است شامل پوست گرم / خشک ، تب، سرگیجه شدید ، تشنگی شدید، بلعیدن دشواری، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند سردرگمی، هیجان غیر معمول)، ضربان قلب سریع / بی عارضه، ضعف عضلانی ، عدم توانایی حرکت فلج )، تنفس، خستگی و تشنج باشد.
 

 

نکات مهم در مصرف دی سیکلومین

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید .
 
مدیریت اختلالات گوارشی ممکن است شامل تغییر سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، تمرین ، توقف سیگار کشیدن و تغذیه در کنار دارو باشد. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.
 
تمام قرار ملاقات های پزشکی را در زمان مقرر انجام دهید به طوری که پزشک شما بتواند به طور مداوم پیشرفت شما و بررسی عوارض جانبی دارو را بررسی کند. 
 

 

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر شما یک نوبت را فراموش کرده اید ودوز از دست رفته نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نكنید)
 

 

نگهداری دی سیکلومین

در دمای اتاق زیر 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام ذخیره نشود. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
داروهای تاریخ مصرف گذشته یا داروهایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


رزماری عطری متمایز دارد که در سراسر جهان شناخته شده است.

رزماری خواص عوارض

رزماری عطری متمایز دارد که در سراسر جهان شناخته شده است.

فيلگراستيم با تزریق زیر پوست و یا به صورت وریدی به کار گرفته شده توسط پزشک شما..

فيلگراستيم چیست

فيلگراستيم با تزریق زیر پوست و یا به صورت وریدی به کار گرفته شده توسط پزشک شما..

در زمانی که گلوکووانس را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید

گلوکووانس چیست

در زمانی که گلوکووانس را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید

در اینجا کمترین مجموعه دارو هایی که شما باید در مسافرت با خود داشته باشید لیست..

10 دارو که در مسافرت همراه داشته باشیم

در اینجا کمترین مجموعه دارو هایی که شما باید در مسافرت با خود داشته باشید لیست..

مصرف این دارو ها معمولا 1 روز قبل از درمان(تزریق) شروع می شود

دوستکسل، عوارض، موارد مصرف

مصرف این دارو ها معمولا 1 روز قبل از درمان(تزریق) شروع می شود

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

چای بابونه یکی از محبوب ترین گزینه های جایگزین برای چای معمولی محسوب می شود

خواص چای بابونه

چای بابونه یکی از محبوب ترین گزینه های جایگزین برای چای معمولی محسوب می شود

مطالعات موجود نشان می دهد بابونه می تواند از سیستم قلبی عروقی محافظت کند.

خواص گل بابونه

مطالعات موجود نشان می دهد بابونه می تواند از سیستم قلبی عروقی محافظت کند.

برخی از مردم برای کاهش وزن از مکمل کیتوزان استفاده می کنند.

کیتوزان چیست و چرا افراد از آن استفاده می کنند

برخی از مردم برای کاهش وزن از مکمل کیتوزان استفاده می کنند.

گياه Maca ( جینسینگ پرويی) ، در مناطق کوهستانی پرو کشت می شود.

گياه Maca ماکا یا مکا

گياه Maca ( جینسینگ پرويی) ، در مناطق کوهستانی پرو کشت می شود.

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس که دو و نیم میلیون نفر در دنیا به آن

شناسایی مکانیسم جدیدی در داخل سلول برای توضیح علت بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس که دو و نیم میلیون نفر در دنیا به آن

در بیشتر افراد؛ تغییرات هورمونی میتواند موجب ایجاد جوش یا آکنه شود.

علت جوش یا آکنه در مردان

در بیشتر افراد؛ تغییرات هورمونی میتواند موجب ایجاد جوش یا آکنه شود.

اما در بسیاری از موارد، ظاهر شدن آکنه گناه ژن هاست

علل اصلی آکنه

اما در بسیاری از موارد، ظاهر شدن آکنه گناه ژن هاست

روش درمان یک شخص از طریق طب سوزنی حدود سه هزار سال سابقه دارد.

طب سوزنی چیست

روش درمان یک شخص از طریق طب سوزنی حدود سه هزار سال سابقه دارد.

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

درمان کبد چرب با اصلاح رژیم‌ غذایی

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

به همین دلیل وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد.

دلایل ایجاد جوش و آکنه و راه های مقابله

به همین دلیل وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد.

عسل نه تنها برای سلامت بدن، بلکه برای درمان آکنه نیز مفید است.

چند روش موثر برای درمان آکنه با استفاده از روغن زیتون

عسل نه تنها برای سلامت بدن، بلکه برای درمان آکنه نیز مفید است.

ترشح روغن اضافی باعث مسدود شدن منافذ پوست، و در نهایت ایجاد آکنه می‌شود.

استفاده از روغن زیتون برای درمان آکنه ۶ روش

ترشح روغن اضافی باعث مسدود شدن منافذ پوست، و در نهایت ایجاد آکنه می‌شود.