دارو

عوارض مصرف آتنولول

 

موارد مصرف آتنولول

آتنولول با یا بدون دارو های دیگر برای درمان فشار خون بالا ( فشار خون بالا ) استفاده می شود. باکاهش فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و کلیه کمک می کند. این دارو همچنین برای درمان درد قفسه سینه ( آنژین صدری ) و بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می شود.
 
آتنولول متعلق به یک دسته از دارو های شناخته شده به عنوان بتا بلوک کننده است . این کار با جلوگیری از فعالیت برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن شما، مانند اپی نفرین ، در قلب و رگ های خونی کار می کند.آتنولول ضربان قلب ، فشار خون ، و فشار بر روی قلب را کاهش می دهد

 

نحوه استفاده از آتنولول

Atenolol را بصورت خوراکی با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک خود مصرف کنید، معمولا 1 تا 2 بار در روز.
 
آب سیب و آب پرتقال ممکن است از جذب کامل آتنولول در بدن شما جلوگیری کند . بهتر است برای جلوگیری از این مورد، نوشیدن آب سیب / پرتقال را  4 ساعت پس از مصرف آتنولول انجام دهید، مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما بگوید دستور دیگری بدهند.
دوز براساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است.
 
برای به دست آوردن بیشترین سود از آتنولول به طور مرتب از این دارو استفاده کنید. برای کمک به شما به یاد داشته باشید، هر روز آن را در همان زمان (ها) بخورید. مهم است که مصرف این دارو را ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی داشته باشید.
 
اگر این محصول برای درد قفسه سینه استفاده می شود ، باید به طور مرتب برای موثر بودن آن مصرف شود. آتنولول را نباید برای درمان درد قفسه سینه در هنگامشروع درد استفاده کنید. برای کاهش درد قفسه سینه از دارو های دیگر (مانند نیتروگلیسرین)  که توسط دکتر تجویز شده استفاده کنید.
 
ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد تا مزایای کامل این دارو را متوجه شوید. اگر وضعیت شما بهبود نیافته و یا بدتر شده (به عنوان مثال، اگر فشار خون شما بال امانده و یا افزایش می یابد، اگر درد قفسه سینه شما بیشتر رخ می دهد)، به پزشک خود بگویید .
 

 

عوارض جانبی آتنولول

عوارض مصرف طولانی مدت آتنولول 
همچنین به بخش های هشدار و احتیاط مراجعه کنید.
سرگیجه، خستگی و تهوع ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود بگویید .
 
برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام تغییر وضعیت از موقعیت نشسته به ایستاده، به آرامی بلند شوید.
 
این دارو می تواند جریان خون را در دست و پاها کاهش دهد و موجب سرد شدن شود. سیگار کشیدن ممکن است این اثر را بدتر کند. لباس گرم بپوشید و از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
 
به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع آتنولول بیشتر از خطر عوارض اتنولول است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 
اگر هر کدام از این عوارض جانبی بعید، اما جدی به نظر رسید، به پزشک خود اطلاع دهید: ضربان قلب بسیار شدید، سرگیجه شدید، غش ، تنفس مشکل ، انگشتان پا / انگشتان به رنگ آبی، تغییرات ذهنی / خلق (مثل سردرگمی، تغییرات خلقی، افسردگی ).
 
اگر چه این دارو ممکن است برای درمان نارسایی قلبی استفاده شود ، بعضی افراد ممکن است به ندرت علائم نارسایی قلبی جدید یا بدتر شدن را تجربه کنند . در صورت بروز هر کدام از این عوارض جانبی بعید، اما جدی را، به پزشک خود بگویید: مچ پا / پاها، خستگی شدید، ضعف نفس، افزایش ناگهانی وزن .
 
واکنش بسیار حساس و آلرژیک  به این دارو نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر یک از علائم زیر از واکنش آلرژیک جدی شده اید : راش ، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدیدو تنفس مشکل،  کمک پزشکی دریافت کنید.
 
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.
 

 

احتیاط لازم قبل از مصرف آتنولول

قبل از مصرف آتنولول ، اگر به آن حساسیت دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید ؛ یا اگر آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 
قبل از استفاده از این دارو ، به پزشک یا داروساز سابقه پزشکی خود بپردازید، به ویژه: انواع خاصی از مشکلات ریتم قلب (مانند ضربان قلب آرام، بلوک اتو ورکتومی ثانویه یا ...)، مشکلات تنفسی (مانند آسم ، برونشیت مزمن ، آمفیزم )، مشکلات گردش خون (مانند بیماری رینود، بیماری عروق محیطی)، بیماری های کلیوی ، واکنش های آلرژیک جدی از جمله کسانی که نیاز به درمان با اپی نفرین ، بیماری عضله خاص ( میاستنی گراویس ).
 
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. هنگام استفاده از ماشین آلات، و یا انجام هر فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد، تا زمانی که شما مطمئن نشده اید که می توانید چنین فعالیت هایی را انجام دهید از راننندگی و کار با این ماشین آلات بپرهیزید. محدود کردن نوشیدنی های الکلی
 
قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید لیست کامل تمام محصولاتی که استفاده می کنید را بگویید (از جمله دارو های تجویزی ، دارو های بدون نسخه و محصولات گیاهی).
 
اگر دچار دیابت هستید این محصول ممکن است ضربان قلب شما را کاهش دهد که معمولا هنگامی که قند خون شما کم می شود ( هیپوگلیسمی ) احساس می کنید. سایر علائم قند خون پایین ، مانند سرگیجه و عرق کردن ، با این دارو تاثیر نمی گذارد. این محصول همچنین می تواند کنترل قند خون شما را سخت تر کند . قند خون خود را به طور منظم به طور مستقیم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. اگر دچار علائم قند خون بالا مانند افزایش تشنگی / ادرار زیاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید . پزشک ممکن است نیاز به تنظیم دارو های دیابت ، برنامه ورزشی داشته باشدیا رژیم غذایی مخصوص برای شما تجویز کند.

 

مصرف آتنولول در دوران بارداری و شیردهی

اگر باردارید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود بگویید . هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید. آتنولول ممکن است به یک کودک متولد نشده آسیب برساند. اگر هنگام استفاده از این دارو باردار شوید، با پزشک خود در مورد خطرات آن صحبت کنید.
 
این دارو از طریق شیر ممکن است اثرات نامطلوب در نوزاد شیرخوار داشته باشد . قبل از تغذیه با شیر مادر، با پزشک خود مشورت کنید.
 

 

تداخل دارویی آتنولول

همچنین به بخش "نحوه مصرف آتنولول" مراجعه کنید.
تعاملات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار دارو های شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مقاله شامل تمام تعاملات احتمالی دارو نیست . فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (شامل دارو های تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را لیست کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.
برخی از محصولات که ممکن است با این دارو ارتباط برقرار کنند عبارتند از: dolasetron ، fingolimod .
برخی از محصولات دارای مواد تشکیل دهنده ای هستند که می توانند ضربان قلب یا فشار خون شما را افزایش دهند یا نارسایی قلبی را بدتر کنند . از پزشک خود به خصوص در رابه با محصولات سرفه و سرماخوردگی، کمکهای رژیم غذایی یا NSAID ها مانند ایبوپروفن / ناپروکسن ) بپرسید.
 

 

مصرف بیش از حد آتنولول

اوردوز با آتنولول
اگر کسی آتنولول را بیش از حد مصرف کرده و دارای علائم جدی نظیر مشکل تنفسی باشد ، با شماره 115 تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: ضربان قلب بسیار شدید ، سرگیجه شدید ، ضعف شدید ، خستگی ، مشکل تنفس باشد.

 

 

نکات مهم در مصرف آتنولول

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید .
 
تغییر سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات غذایی ممکن است اثربخشی این دارو را افزایش دهد. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.
 
خود را چک کنید فشار خون و نبض ( ضربان قلب )را به طور منظم در حالی که آتنولول را مصرف می کنید. یادگیری نحوه نظارت بر فشار خون و ضربان قلب در خانه و به اشتراک گذاشتن نتایج با پزشک خود را فراموش نکنید.
 

 

فراموش کردن یک نوبت از دوز مصرفی

اگر شما یک نوبت را فراموش کرده اید ودوز از دست رفته نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را فراموش کنید و برنامه منظم قبلی را ادامه دهید(مقدار دارو را دوبرابر نكنید)

 

 

نگهداری آتنولول

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو ها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .

دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


رزماری عطری متمایز دارد که در سراسر جهان شناخته شده است.

رزماری خواص عوارض

رزماری عطری متمایز دارد که در سراسر جهان شناخته شده است.

فيلگراستيم با تزریق زیر پوست و یا به صورت وریدی به کار گرفته شده توسط پزشک شما..

فيلگراستيم چیست

فيلگراستيم با تزریق زیر پوست و یا به صورت وریدی به کار گرفته شده توسط پزشک شما..

در زمانی که گلوکووانس را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید

گلوکووانس چیست

در زمانی که گلوکووانس را مصرف می کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید

در اینجا کمترین مجموعه دارو هایی که شما باید در مسافرت با خود داشته باشید لیست..

10 دارو که در مسافرت همراه داشته باشیم

در اینجا کمترین مجموعه دارو هایی که شما باید در مسافرت با خود داشته باشید لیست..

مصرف این دارو ها معمولا 1 روز قبل از درمان(تزریق) شروع می شود

دوستکسل، عوارض، موارد مصرف

مصرف این دارو ها معمولا 1 روز قبل از درمان(تزریق) شروع می شود

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها بر کبد تاثیر می گذارند؟

چگونه استاتین ها برای کاهش کلسترول بر کبد تاثیر می گذارند؟

چای بابونه یکی از محبوب ترین گزینه های جایگزین برای چای معمولی محسوب می شود

خواص چای بابونه

چای بابونه یکی از محبوب ترین گزینه های جایگزین برای چای معمولی محسوب می شود

مطالعات موجود نشان می دهد بابونه می تواند از سیستم قلبی عروقی محافظت کند.

خواص گل بابونه

مطالعات موجود نشان می دهد بابونه می تواند از سیستم قلبی عروقی محافظت کند.

برخی از مردم برای کاهش وزن از مکمل کیتوزان استفاده می کنند.

کیتوزان چیست و چرا افراد از آن استفاده می کنند

برخی از مردم برای کاهش وزن از مکمل کیتوزان استفاده می کنند.

گياه Maca ( جینسینگ پرويی) ، در مناطق کوهستانی پرو کشت می شود.

گياه Maca ماکا یا مکا

گياه Maca ( جینسینگ پرويی) ، در مناطق کوهستانی پرو کشت می شود.

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس که دو و نیم میلیون نفر در دنیا به آن

شناسایی مکانیسم جدیدی در داخل سلول برای توضیح علت بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس

بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس که دو و نیم میلیون نفر در دنیا به آن

در بیشتر افراد؛ تغییرات هورمونی میتواند موجب ایجاد جوش یا آکنه شود.

علت جوش یا آکنه در مردان

در بیشتر افراد؛ تغییرات هورمونی میتواند موجب ایجاد جوش یا آکنه شود.

اما در بسیاری از موارد، ظاهر شدن آکنه گناه ژن هاست

علل اصلی آکنه

اما در بسیاری از موارد، ظاهر شدن آکنه گناه ژن هاست

روش درمان یک شخص از طریق طب سوزنی حدود سه هزار سال سابقه دارد.

طب سوزنی چیست

روش درمان یک شخص از طریق طب سوزنی حدود سه هزار سال سابقه دارد.

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

درمان کبد چرب با اصلاح رژیم‌ غذایی

درمان کبد چرب بدون اصلاح رژیم‌ غذایی ممکن نیست.

به همین دلیل وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد.

دلایل ایجاد جوش و آکنه و راه های مقابله

به همین دلیل وجود آکنه یا جوش در بسیاری از افراد میتواند ناراحت کننده باشد.

عسل نه تنها برای سلامت بدن، بلکه برای درمان آکنه نیز مفید است.

چند روش موثر برای درمان آکنه با استفاده از روغن زیتون

عسل نه تنها برای سلامت بدن، بلکه برای درمان آکنه نیز مفید است.

ترشح روغن اضافی باعث مسدود شدن منافذ پوست، و در نهایت ایجاد آکنه می‌شود.

استفاده از روغن زیتون برای درمان آکنه ۶ روش

ترشح روغن اضافی باعث مسدود شدن منافذ پوست، و در نهایت ایجاد آکنه می‌شود.