سلامت روان

سلامت روان، روان پزشکی، روان درمانی

8 بهمن 1395

این بدین معناست که آدم های شرور داستانیِ مورد علاقه ی ما احتمالا در دنیای واقعی به این اندازه زیرک نخواهند بود.

فرهنگ معمول در اشتباه بود ، احتمال بیشتری دارد که بیماران روانی هوش زیر سطح متوسط داشته باشند

در فیلم ها وبرنامه های تلویزیونی،بیماران روانی به صورت ‘آدم های بدِ ‘سرد،سنگدل و حیله گری نمایش داده میشوند که چالش به خصوصی را در مقابل مراجع قانونی به دلیل هوش بالایشان قرار میدهند به هانیبال یا قاتل زودیاک فکرکنید.

3 بهمن 1395

پنج راه ساده و ارزان برای از بین بردن استرس

روش های از بین بردن استرس

"استرس" یک حالت روانی یا فشار احساسی یا تنش ناشی از شرایط دشوار تعریف شده است. پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که بدن انسان چنان طرح شده است که بتواند هر ماه دو تا سه مورد استرس شدید را تجربه کند.

20 آذر 1395

 از لحاظ تئوری قادر است تا تعیین کند که آیا ترک فیسبوک وقعا سبب تغییراتی خوب می شود یا نه.

آیا ترک فیسبوک باعث شادی بیشتر ما می شود

وقتی مردم به مدت یک هفته، از فیسبوک استفاده نمی کنند، زندگی عاطفی شان به میزان قابل توجهی بهبود می یابد ... هر روز میلیونها ساعت را در فیسبوک می گذرانند. مطمئنا ارتباط برقرار کردن بهتر از نکردن است. اما آیا این ارتباطات جدید برای رفاه ما خوب است؟ با توجه به مطالعه حاضر، پاسخ

آنها روی پایین آوردن قند خون کار می کنند و می توانند ادراک را بهبود بخشند.

چگونه مقاومت ذهنی خود را افزایش دهیم

شاید اینها چیزهای ساده ای باشند که شما زیاد به آن توجه ندارید و در عین حال مسلما اتفاق می افتند. مثلا زمانی که شما صرف خوابیدن، خوردن یا ورزش صرف می کنید. اعتقاد داشته باشید یا نه، همه اینها روی مغز و استقامت ذهنی شما تاثیر زیادی دارند.

16 آذر 1395

فراموشی یک نعمت است.

اکنون شواهد علمی در دسترس است که چرا هرگز نباید با عصبانیت به خواب بروید

همواره به ما گفته می‌شود که با عصبانیت به رختخواب نرویم، اما آیا این فقط یک عبارت کلیشه‌ای است یا کلمات عاقلانه برای زندگی است؟ بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است احتمالا حالت دوم صحیح است، چرا که دانشمندان کشف کرده‌اند که خوابیدن در واقع خاطرات بد را تحکیم می‌کند و شما باید مدت طولانی‌تری با آنها زندگی کنید.

14 آذر 1395

شخصیت دقیقا چه چیزی است؟ درک دقیق و درست شخصیت چگونه می‌تواند بینش عمیقی در مورد احساساتتان فراهم کند؟ شخصیت همان چیزی است که برخی از افراد آن را توصیف می‌

روانشناسی شخصیت

شخصیت دقیقا چه چیزی است؟ درک دقیق و درست شخصیت چگونه می‌تواند بینش عمیقی در مورد احساساتتان فراهم کند؟ شخصیت همان چیزی است که برخی از افراد آن را توصیف می‌

8 آذر 1395

5 آذر 1395

از وقتی آنها رفته اند، یعنی زمانی که جوجه شما از قفس پریده است، برنامه های بزرگی را ترتیب دهید!

آشیانه های خالی

حالا که شما یک لانه خالی دارید، زندگی ممکن است کمی ساکت تر از قبل به نظر برسد. دیگر رژه ای از بچه ها و دوستان آنها در خانه وجود ندارد که درخواست غذا کنند و پس از آن نیاز به تمیزکاری باشد. آیا این امر واقعا ناراحت کننده است؟ شما وظیفه خود به عنوان یک والد انجام داده اید: شما فرزند خود را بزرگ کرده و در حال حاضر آنها به کالج یا محل کار رفته اند. چرا خود را مستحق پاداش ندانید؟

30 آبان 1395

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که زیر نظر گرفته‌ شده‌اید؟

نگاه‌های پنهان ، چشم اهریمن

موهای پشت گردن‌تان صاف می‌شود. از بخشی از ناحیه‌ی ناخودآگاه مغزتان، صدای هشدا به گوش می‌رسد: «به آن طرف نگاه کن!» غالباً شما می‌چرخید و می‌فهمید که ذهن‌تان دستتان انداخته است. اما گاهی‌اوقات، می‌چرخید و چشمان فرد غریبه‌ای را می‌بینید که انگار به شما خیره شده است بدون آنکه آگاهانه از آن خبر داشته باشید.

29 آبان 1395

16 آبان 1395

وقتی شرکت کنندگان برای اولین بار دروغ گفتند، محققان واکنشی قوی در آمیگدال مشاهده کردند، اما با هر فریب جدید، این واکنش کمتر شد.

چرا دروغ گفتن یک شیب لغزنده (خطر بزرگ) است

دانشمندان در یک مطالعه جدید، می گویند که دروغ هایی که ما می گوییم به تدریج حساسیت مغز به عدم صداقت را کاهش می دهد، که باعث می شود به سادگی فریبکاری های دیگری را انجام دهیم. این همان چیزی است که ما همیشه تصور کرده ایم

26 مهر 1395

بی خوابی می تواند یک شب یا هفته های متعددی ادامه پیدا کند. در بعضی افراد شرایط به صورت مزمن در می آید و به مدت ماه ها و حتی سال ها طول می کشد.

اختلالات خواب

سایر نشانه های بی خوابی شامل بیدار شدن پیش از وقت و عدم به خواب رفتن در ساعات باقی مانده که باعث می شود خواب شب راحتی نداشته باشید. در نتیجه ی خواب بد، معمولاً احساس خستگی خواهید کرد و در تمرکز برای انجام دادن کار های روزمره دچار مشکل خواهید شد.

8 مرداد 1395

تست شخصیت مکعب یکی از پر طرفدارترین آزمون های روان شناسی می باشد

تست شخصیت مکعب

تست مکعب شما را وادار می کند در ضمیر ناخود آگاه خود غرق شوید تا به چیز هایی برسید که حتی از وجود آن آگاه نیستید و از این راه نگاهی عمیق و واقع گرایانه به “خود” واقعیتان خواهید انداخت.

3 خرداد 1395

حس عصبانیت نه خوب است نه بد. این کاملا رفتاری طبیعی و سالم است که وقتی مورد ستم یا بدرفتاری قرارا گرفتید احساس خشم و عصبانیت کنید.

کنترل و مدیریت خشم

خشم یک حس طبیعی و سالم است ، اما اگر مزمن شود، خشم انفجاری خارج از کنترل ، میتواند عواقب جدی برای روابط شما، سلامتیتان، و حالت های ذهنیتان در بر داشته باشد. با بینش صحیح در مورد دلایل واقعی بررای خشمتان و ابزار مدیریت و کنترل این خشم، می توانید خلق وخوی خود را بشناسید و بیاموزید چگونه آن را کنترل کنید که به زندگیتان آسیبی نرساند.

1 خرداد 1395

استرس خشم عصبانیت کنترل

سبک تنشی شما به چه صورت است؟

آیا زمانی که تحت فشار هستید فریاد می زنید، گریه می کنید یا سکوت می کنید؟یاد بگیرید چرا شما واکنش نشان می دهید و چگونه مقابله می نمائید. از لحاظ فیزیکی،همگی ما به شیوه ای یکسان به استرس واکنش نشان می دهیم:قلب ما دچار طپش می شود، تنفس سریع رخ می دهد، ماهیچه ها کشیده شده و کف دست ها عرق می نمایند.اما از نظر احساسی؟این داستان کلا داستان دیگری است.روش شما- چه وحشتناک باشد، چه همراه با اشک باشد یا مشت و لگد زدن- چیزی است که همه دانشمندان آن را واکنش می نامند....

29 اردیبهشت 1395

ضد افسردگی مکمل ویتامین

مکمل ها می توانند داروهای ضد افسردگی را اثربخش تر نمایند؟

برای چندین سال، محققین به دنبال بهترین درمان برای چندین میلیون انسان افسرده بودند.درمان؟دارو؟درمان و دارو؟ تقریبا 12 درصد زنان داروی ضد افسردگی مصرف می نمایند، و در اکثر آن ها به صورت بالینی افسردگی تشخیص داده نشده است.با مصرف سرسام آور 400 درصدی داروی ضد افسردگی از دهه 1990، محققین بیشتر نگران استفاده مناسب داروها، و همچنین نحوه ارتباط این داروها با دیگر مکمل ها، مواد غذایی و نسخه ها بوده اند....

اینکه مردم امروزه خیلی مشغولند، یک کلیشه شده است. اما شکایت عمده ای که وجود دارد این است که: هیچ زمانی برای خواندن وجود ندارد.

چگونه زمان برای مطالعه پیدا کنیم

آینده همچون بطری خالی برروی تسمه نامحدود و بدون متوقفی می آيد و ما حس می کنیم که مجبور به پرکردن این شیشه ها با اندازه های مختلف هستیم (روزها، ساعات و دقایق) ، یعنی به محض عبور آنها، چون اگر پرنشوند، ما آنها را هدر داده ایم. هیچ طرزفکری به اتلاف زمان به خاطر کتاب بد نیست.

26 اردیبهشت 1395

20 اردیبهشت 1395

اصلا عصبانیت چیست؟ دکتر چارلز. دی. اسپیلبرگر، استاد تحقیقات روانشناسی دانشگاه فلوریدای جنوبی که به مدت 25 سال روی عصبانیت پژوهش انجام داده می‌گوید: «عصبانیت یک هیجان طبیعی است. در مورد آن چیز غیرطبیعی وجود ندارد.

چرا عصبانیت رخ می‌دهد و چه تاثیری روی سلامتی شما دارد؟

امکان دارد عصبانیت طبیعی باشد اما روی شما تاثیر فیزیکی می‌گذارد. وقتی در طول ترافیک یا بازی فوتبال کودکان عصبانی می شوید سطح هورمون شما افزایش می‌یابد، تنفس شما سریع می شود، نبض و فشار خون شما افزایش می‌یابد، عرق می کنید و دانش‌آموزانتان متعجب می شوند. اساسا بدن شما آماده است تا کاری بکند. این بخش «مبارزه» از پاسخ «مبارزه یا فرار» است. اسپیلبرگر می‌گوید عصبانیت یک مزیت تکاملی است:‌ «ترس و خشم در حیوانات نیز متداول است چرا که به آنها در مبارزه و ادامه حیات کمک می‌کند.»‌

16 اردیبهشت 1395

 چگونه می‌توانید افسردگی را از غمگینی ساده تشخیص دهید؟

یازده هشدار جدی برای عود افسردگی

برخی از افراد مبتلا به افسردگی ماژور تنها یک بار در زندگی خود علائم این افسردگی را تجربه می‌کنند. در افراد دیگر چندین بار عود می‌کند و آن را تجربه می‌کنند. زمانی که درمان شد، به منظور درنظر داشتن علائم عود آن، توجه به احساسات مهم خواهد بود. استفاده از راهنمایی‌ها و عکس‌العمل فوری به علائم هشداردهنده امکان دارد به پیشگیری از بازگشت کامل افسردگی ماژور کمک نماید.

افرادی که اختلال پرخوری افراطی دارند احساس می‌کنند که نمی‌توانند میزان یا حتی آنچه که باید بخورند را کنترل نمایند.

اختلال پرخوری افراطی چیست (قسمت اول)

منظور از اختلال پرخوری افراطی، همان پرخوری نیست که هر از گاهی در بیشتر مردم دیده می‌شود. چه کسی را می‌توان پیدا کرد که بعد از خوردن شام شب سپاسگزاری معده درد نداشته باشد؟ این در حالیست که، افراد مبتلا به اختلال پرخوری افراطی، احساس اجبار به انجام منظم این کار (پرخوری) را دارند- حداقل یکبار در هفته در طول دوره‌ای ۳ ماهه یا بیشتر.

برخی از افراد امکان دارند بیش از حد به غذا حساس باشند، از جمله بو یا تصاویر غذا.

اختلال پرخوری افراطی چیست (قسمت دوم)

بیشتر افرادی که مبتلا به اختلال پرخوری افراطی هستند نیز با وزن خود مبارزه می‌کنند. در بین افرادی که اختلال پرخوری افراطی دارند، حدود دو سوم چاق بوده، و یکی از مطالعات نشان می‌دهد که تا 3 درصد از افرادی که به دنبال درمان چاقی خود هستند، نیز ممکن است این اختلال وجود داشته باشد. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند نیز در خطر بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و دو نوع دیابت هستند.

15 اردیبهشت 1395

معمولا وقتی که شما تنها هستید و پیاده روی می کنید بهتر می توانید از آرامش و زیبایی طبیعت لذت ببرید.

15 کار الهام بخشی که خودتان می توانید آخر هفته ها انجام دهید

آیا از تنهایی خودتان لذت می برید؟ مهم است که هر چند وقت یکبار از وقت گذراندن با خودتان لذت ببرید تا به آرامش درونی برسید. فواید زیادی در گذراندن وقت با خود وجود دارد، شما یاد می گیرید که عاشق خودتان شوید و مستقل باشید. در ضمن باید قبول کنیم که بعضی چیزها تنهایی بیشتر حا می دهد. 15 کار الهام بخشی که می توانید آخر هفته انجام دهید به شرح زیر است:

یک تیم از محققان دانشگاه جانز هاپکینز در 47 آزمایش کیلینیکی دریافت که تمرکز می تواند باعث کاهش افسردگی، استرس و بسیاری از دردها شود.

دلایلی که تنها یک اهل خانه از ماندن درخانه درک می کند

آیا ترجیح می دهید که بیشتر زمان حود را در خانه بمانید؟ اغلب به شما برچسب حوصله سربر یا ضد اجتماعی می زنند بهرحال، مردم برای کارهای خود دلایلی دارند بنابراین بیایید با هم به دلایلی که شما انتخاب کرده اید که در خانه بمانید نگاه کنیم. مطمئنم که دلایل زیادی وجود دارد اما ما به دلیلی که اهل خانه می فهمد بسنده می کنیم 1- اکثر بهترین روزهایتان را در تنهایی گذرانده اید

14 اردیبهشت 1395

ملاقات با یک شخص طعنه‌زن برای اولین بار، به معنی مورد ستایش قرار گرفتن و یا مورد انتقاد قرار گرفتن از طرف اوست.

15 چیز که باید به خاطر داشته باشید، اگر عاشق فرد طعنه‌زنی هستید

عشق به یک فرد طعنه‌زن با نوش و نیش همراه است. افراد طعنه‌زن معمولاً یک سری مهارت‌های منحصر به فردی را برای کلک زدن به سایر مردم به کار می‌بندند. اینکه تا چه اندازه از این کلک‌ها سر دربیاورید، بستگی به این دارد که تا چه اندازه با خصوصیات یک فرد طعنه‌زن آشنایی داشته باشید.

13 اردیبهشت 1395

هرگز از بین بردن احساس عصبانیت مدنظر نیست. هدف یادگیری مهارت‌های کنترل عصبانیت است.

چرا من تا این حد عصبانی هستم

برخی از مردم با نحوه‌ی کنترل صحیح آن مشکل دارند. عصبانیت شدید و مداوم می‌تواند روابط، شغل، زندگی اجتماعی، اعتبار و یا حتی سلامتی شما را به خطر بیندازد. دکتر میچ آبرامز، کارشناس مدیریت عصبانیت و پرفسور روانشناس دانشکده پزشکی رابرت وود جانسون در دانشگاه راتگرز، بیان می‌کند که «عصبانیت به خودی خود نه خوب است و نه بد». عصبانیت پایین یا متوسط حتی می‌تواند خوب باشد و باعث شود تا شما اشتباه ها را اصلاح و بهبود سازید.

خواب پتوی سنگین تهویه هوا

علم توضیح می دهد که چرا مردم دوست دارند با پتوی سنگین و تهویه هوا روشن بخوابند؟

وزش دستگاه تهویه ی هوا (AC) در تابستان در زمان خواب راحت در زیر یک یا دو پتوی ضخیم و مخملی برای برخی افراد ، احمقانه به نظر می رسد؛ ولی برای بقیه ...این دقیقا چیزی است که دکتر برای استراحت شبانه ی مطلوب سفارش کرده است. بسیاری از مردم عاشق خوابیدن در زیر پتوی ضخیم هستند در حالی که تهویه را در وسط تابستان روشن کرده اند. آنها اغلب به خاطر اتلاف انرژی ، از این مساله انتقاد می کنند ولی شواهد علمی این رویه ی متناقض را تایید می کنند....

درونگراها در عین حالی که از بودن در مرکز توجهات اجتناب می‌ورزند، از گفتگوهای دوستانه و خصوصی لذت می‌برند.

10 فقره از بهترین فعالیت هایی که افراد درونگرا باید انجام دهند

اخیراً یک آگاه‌سازی فرهنگی در خصوص ماهیت درونگرایی انجام شده است. مردم اکنون آگاه می‌شوند که افرادی که سابقاً جامعه‌گریز، خجالتی یا مسخره محسوب می‌شدند، فقط درونگرا هستند که یک مشخصه شخصیتی خیلی معینی می باشد. درونگرا بودن معانی بسیاری دارد، ولی اولین و مهم‌ترین آنها این است: نگرفتن انرژی یا ارزش از نظرات یا افکار دیگران. درونگراها به خلوت و انزوا و وضعیتهای مشابه گرایش دارند. بنابراین فعالیت‌هایی که دوست دارند انجام دهند، متفاوت هست. به همین دلیل، در اینجا فهرستی از 10 فعالیتی که درونگراها از آن لذت می‌برند، آورده می‌شود:

9 اردیبهشت 1395

حالا میدانیم چقدر به خواب نیاز داریم.

چه میزان خواب نیاز داریم؟

موسسه ملی خواب در آمریکا، 18 متخصص دارد که 320 مقاله را غربال کرده اند تا نسخه بروزی از توصیه های مربوط به مدت زمان خواب ارائه دهند. مقالات براساس قدرت مطالعات، از بین 2412 مقاله انتخاب شده اند.

7 اردیبهشت 1395

بدن ما به شیوه ای طراحی شده است که هنگام حضور نور در حالت بیداری و فعالیت قرار می گیرد

نمی توانید به خواب بروید یا خوب بخوابید؟ 6 محصولی که زندگی شما را تغییر می دهند.

در حالی که خواب ناکافی را می توان به هر تعداد دلیل آگاهانه ربط داد، مشکل راحت خوابیدن به تعداد زیادی عوامل غیرقابل کنترل ،شامل دردهای مزمن، اختلالات خواب و همچنین عوامل محیط بستگی دارد. اگر شما کسی هستید که با به خواب رفتن و یا خواب راحت مشکل دارید، می توانید شش محصول تغییر دهنده ی زندگی را پیدا کرده و آنها را بررسی کنید!