آیا ترک فیسبوک باعث شادی بیشتر ما می شود

 

(سیارک)  : مقاله ای ادعا می کند که که اگر به مدت یک هفته از فیسبوک دوری کنید، شادتر خواهید بود: آزمایش فیسبوک، مورتون ترومهولت از دانمارک.

آنچه که این مطالعه را جالب می کند این هست که این یک آزمایش کنترل شده تصادفی (RCT) است و بنابراین حداقل از لحاظ تئوری قادر است تا تعیین کند که آیا ترک فیسبوک وقعا سبب تغییراتی خوب می شود یا نه. قبلا تحقیقات زیادی، ارتباط بین استفاده از شبکه اجتماعی و  شادی گزارش کرده اند اما این ارتباط علّی نمی باشد.

ترومهولت (البته از طریق فیسبوک) مشارکت 1095 دانمارکی را به کار می گیرد. افرادی که به صورت تصادفی در یکی از این دو شرایط قرار گرفتند. «گروه درمان» که به آنها یاد داده شده بود تا به مدت یک هفته از فیسبوک استفاده ننمایند و به آنها توصیه شده بود که در صورت نصب اپ فیسبوک در گوشی هایشان آنها را از گروه خارج نمایند. در پایان مطالعه 87 درصد از گروه درمان گزارش دادند که در طول یک هفته با موفقیت توانسته اند از فیسبوک پرهیز نمایند. در همین حال «گروه کنترل» گفته اند که به استفاده از این سایت به صورت عادی ادامه داده اند.

نتایج نشان داد که گروه درمان برخلاف گروه کنترل (p < 0.001 در هر دو مورد) «رضایت از زندگی» بالای قابل توجه و احساسات مثبت تری گزارش کرده اند. این اثرات نسبتا کوچک بودند با این حال بعنوان مثال در تفاوت گروهی رضایت از زندگی، 0.37 در مقیاس 0-10 بوده است.(سیارک)  

ترومهولت نتیجه می گیرد که وقتی مردم به مدت یک هفته، از فیسبوک استفاده نمی کنند، زندگی عاطفی شان به میزان قابل توجهی بهبود می یابد ... هر روز میلیونها ساعت را در فیسبوک می گذرانند. مطمئنا ارتباط برقرار کردن بهتر از نکردن است. اما آیا این ارتباطات جدید برای رفاه ما خوب است؟ با توجه به مطالعه حاضر، پاسخ منفی است...

این یک مطالعه محدود خوب می باشد اما از نظر من چیز زیادی را هم اثبات نمی کند. پژوهشی کورکورانه بود. برای مثال شرکت کنندگان بنا به ضرورت، گروهی که در آن عضو هستند را می دانند و مقادیر حاصل همگی مطلقا ذهنی و پرسشنامه ها را خود گزارش کرده اند.

با در نظر گرفتن افراد داوطلب برای این مطالعه، که احتمالا خواستار کمتر کردن استفاده از فیسبوک هستند (در غیر این صورت چرا باید ثبت نام می کردند؟) تجسم این که از گروه «درمان» انتظار می رود تا با ترک این سایت احساس بهتری داشته باشند و از این رو این کار را انجام می دهند (اثر دارو) یا حداقل انجام آن را گزارش کنند (اثر تقاضا)، کار سختی نمی باشد. شایان ذکر است که یک هفته زمان زیاد طولانی نیست. ما می خواهیم تا اثرات ترک رسانه اجتماعی در طی ماهها یا سالها را بدانیم.

با این حال واقعا نظریه آزمایشات کنترل تصادفی با هدف رفتارهای اینترنتی را دوست دارم. شاید ما نیاز به آزمایشاتی داریم تا تعیین کنیم که آیا خواندن مطالب این وبلاگ تاثیری روی سلامتی ما دارد یا نه؟

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید