بهترین مکمل های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز 10 مورد

(سیارک) Nootropic ها مکمل های طبیعی یا دارو هایی هستند که تأثیر مثبتی بر عملکرد مغز افراد سالم دارند . حتی در افرادی که عملکرد مغزشان دچار مشکل شده است مثل کسانی که آلزایمر گرفته اند ممکن است بهبود های قابل توجهی را ایجاد کنند .

بسیاری از این ها می توانند حافظه ، انگیزه ، خلاقیت ، هوشیاری و عملکرد شناختی عمومی را تقویت کنند . Nootropic ها همچنین ممکن است باعث ایجاد یک کاهش سن در عملکرد مغز شوند . این بدان معنی است که کاهشی که در اثر افزایش سن در مغز و عملکرد های آن ایجاد می شود مثلا مثل کاهش حافظه را بهبود می بخشد و مغز را جوان تر از بدن نگه می دارد .

در این مقاله 10 مورد از بهترین مکمل های نوتروپیک برای تقویت عملکرد مغز شما آورده شده است . حتی اگر مغز سالمی دارید و مشکلی از نظر حافظه و یا بقیه ی موارد ندارید مصرف این مواد می تواند از مشکلاتی که در سنین پیری برای مغز اتفاق می افتد جلوگیری کند .

  1. روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی یک منبع غنی از اسید داکوزاگزنئوئیک ( DHA ) و ایکوزاپنتانوئیک اسید ( EPA ) ، که دو نوع اسید چرب امگا 3 هستند است . این اسید های چرب با بسیاری از مزایای سلامت مرتبط است ، از جمله بهبود سلامت مغز .

DHA نقش حیاتی در حفظ ساختار و عملکرد مغز شما بازی می کند . در واقع ، حدود 25 درصد از کل چربی و 90 درصد از چربی امگا 3 موجود در سلول های مغزی شما را تشکیل می دهد .

اسید چرب امگا 3 دیگر در روغن ماهی ، EPA است که دارای اثرات ضد التهابی است که می تواند مغز را از آسیب و پیری محافظت کند . همچنین بیماری هایی هستند که بیماری زایی آن ها بر اساس ایجاد التهاب در بافت عصبی است که مصرف این مواد احتمالا می تواند در این موارد هم کمک کننده باشد البته تحقیقات بیشتری در این زمینه باید صورت بگیرد .

مصرف مکمل های DHA با بهبود مهارت تفکر ، حافظه و واکنش در افراد سالم که مصرف کم DHA را دارند ، مرتبط است . همچنین به افراد مبتلا به کاهش خفیف عملکرد مغز هم کمک کرده است .

بر خلاف EPA ، DHA همیشه با عملکرد مغز بهبود یافته ارتباط ندارد . با این حال ، در افراد مبتلا به افسردگی ، با مزایای بهبود خلق همراه است .

نشان داده شده است که مصرف روغن ماهی که حاوی هر دو این چربی امگا 3 است ، به بهبود کاهش عملکرد مغز مرتبط با پیری کمک می کند .

در نتیجه ، شواهدی که برای اثرات محافظتی روغن ماهی بر سلامت مغز بیان شده است مخلوطی از هر دو مورد است .

به طور کلی ، بهترین راه برای دریافت میزان توصیه شده اسیدهای چرب امگا 3 ، مصرف دو نوبت ماهی های چرب در هفته است . اگر نمی توانید این نوع مصرف را مدیریت کنید ، مصرف مکمل هایی که به صورت دارو تهیه شده اند می تواند سودمند باشد البته همیشه بهترین راه برای دریافت مواد مورد نیاز بدن خوردن شکل طبیعی آن ها است .

تحقیقات بیشتری برای تعیین این که چه مقدار و چه نسبتی از EPA و DHA مفید است ، مورد نیاز است . اما مصرف 1 گرم در روز ترکیب DHA و EPA به طور کلی برای حفظ سلامت مغز توصیه می شود .

نکته : اگر مقدار توصیه شده ماهی های روغنی را مصرف نمی کنید ، در نظر گرفتن یک مکمل روغن ماهی برای کمک به سلامت مغز به طور کلی و در دوران پیری لازم است .

  1. رزوراترول

رزوراترول یک آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی در پوست میوه های بنفش و قرمز مثل انگور ، تمشک و زغال اخته به وجود می آید . این ماده در شراب قرمز ، شکلات و بادام زمینی نیز یافت می شود .

احتمالا مصرف مکمل های رزوراترول می تواند از زوال هیپوکامپ که یک بخش مهم از مغز که مرتبط با حافظه است جلوگیری کند . در بیماری های کاهش حافظه مثل آلزایمر همین قسمت هیپوکامپ تحلیل رفته و عملکرد خود را از دست می دهد .

اگر این اثر درست باشد ، این درمان می تواند کاهش عملکرد مغز شما را در سن بالا بهبود ببخشد . مطالعات حیوانی نیز نشان داده است که رزوراترول می تواند حافظه و عملکرد مغز را بهبود بخشد . علاوه بر این ، یک مطالعه در یک گروه کوچک از سالمندان سالم نشان داد که مصرف 200 میلی گرم رزوراترول در روز برای 26 هفته باعث بهبود حافظه شده بود . با این حال ، در حال حاضر مطالعات انسانی کافی برای اطمینان از اثرات رزوراترول وجود ندارد .

به طور کلی در حیوانات ، مکمل های رزوراترول بهبود حافظه و عملکرد مغز را نشان داده اند . اما هنوز مشخص نیست که آیا درمان در انسان ها اثرات مشابه دارد یا خیر .

  1. کافئین

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در شکلات ، چای ، قهوه و شکلات یافت می شود . اگر چه ممکن است آن را به عنوان یک مکمل مصرف کنید ، و حتما لازم نیست که آن را از این منابع دریافت کنید .

این ماده با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی کار می کند ، و شما احساس خستگی نمی کنید و حالت هشدار در فرد ایجاد می کند . مصرف مواد حاوی این ماده آنقد رایج هست که می توان گفت بیشتر افراد آن را در طول روز به مقدار کافی مصرف می کنند .

در واقع ، مطالعات نشان داده است که کافئین می تواند باعث افزایش انرژی و بهبود حافظه ، زمان واکنش و عملکرد مغز شود . مقدار کافئین در یک فنجان قهوه متفاوت است ، اما به طور کلی آن 50 تا 400 میلی گرم است .

برای اکثر افراد ، دوزهای منفرد حدود 200 تا 400 میلی گرم در روز به طور کلی در نظر گرفته می شود و به اندازه کافی برای سلامت مغز استفاده می شود . با این حال ، مصرف کافئین بیش از حد می تواند اثرات منفی داشته باشد و با عوارض جانبی مانند اضطراب ، حالت تهوع و خواب همراه باشد .

به طور کلی کافئین یک محرک طبیعی است که می تواند عملکرد مغز شما را بهبود بخشد و موجب افزایش انرژی و حالت هشدار در شما شود .

  1. فسفاتیدیل سرین

فسفاتیدیل سرین یک نوع ترکیب چربی به نام فسفولیپید است که می تواند در مغز شما پیدا شود .

پیشنهاد شده است که مصرف مکمل های فسفاتیدیل سرین می تواند برای حفظ سلامت مغز مفید باش.

مطالعات نشان داده است که مصرف 100 میلی گرم فسفاتیدیل سرین سه بار در روز می تواند به بهبود کاهش عملکرد مغز در سن بالا کمک کند . علاوه بر این ، افراد سالم که مکمل های فسفاتیدیل سیرین تا 400 میلی گرم در روز را دریافت می کنند ، مهارت های تفکر و حافظه شان بهبود پیدا می کند .

با این حال ، مطالعات بیشتری باید انجام شود تا اینکه اثرات آن بر عملکرد مغز به طور کامل مشخص شود .

به طور کلی مکمل های فسفاتیدیل سرین می توانند مهارت تفکر و حافظه افراد را بهبود بخشد . آن ها همچنین می توانند در مقابله با کاهش عملکرد مغز در سن بالا کمک کنند . با این حال ، مطالعه بیشتر مورد نیاز است .

  1. استیل L-کارنیتین

استیل L-کارنیتین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن شما تولید می شود . این ماده نقش مهمی در متابولیسم شما  به خصوص در تولید انرژی دارد .

ادعا شده است که مکمل های استیل L-کارنیتین به شما احساس آرامش بیش تری می دهند ، حافظه را بهبود بخشیده و از دست دادن حافظه مربوط به سن را کاهش می دهند .

برخی مطالعات حیوانی نشان داده اند که مکمل های استیل L-کارنیتین می توانند از کاهش عملکرد مغز در سن بالا جلوگیری کرده و باعث افزایش ظرفیت یادگیری شوند .

در انسان نیز ، مطالعات نشان داده اند که ممکن است مکمل مفیدی برای بهبود کاهش سرعت عملکرد مغز به علت سن باشد . همچنین ممکن است برای بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر مفید باشد . با این حال ، هیچ تحقیقی برای نشان دادن اثر مثبت آن در افراد سالم دیگر که از از دست دادن عملکرد مغز رنج می برند وجود ندارد . یعنی در افراد سالم مصرف آن فعالیت های مغزی را بهبود نمی بخشد اما در کسانی که دچار زوال در عملکرد مغز شده اند تاثیراتی را نشان داده است .

به طور کلی استیل L-کارنیتین می تواند برای درمان از دست دادن عملکرد مغز در سالمندان و افرادی که دارای اختلالات روانی مانند دمانس یا آلزایمر هستند مفید باشد . اثرات آن در افراد سالم ناشناخته است .

  1. Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba یک مکمل گیاهی است که از درخت Ginkgo biloba حاصل شده است . این یک مکمل فوق العاده محبوب است که بسیاری از مردم برای تقویت قدرت مغز خود از آن استفاده می کنند .تصور می شود که اثر آن از طریق افزایش جریان خون به مغز کار می کند و ادعا می شود که عملکرد مغز مانند تمرکز و حافظه را بهبود می بخشد . یکی از علل درست کار نکردن مغز این است که خونرسانی به مغز به طور کافی صورت نمی گیرد و با این که ساختار مغز کاملا سالم است ولی عملکرد آن به خوبی صورت نمی گیرد .

با وجود استفاده گسترده از ginkgo biloba ، نتایج مطالعاتی که اثرات آن را بررسی کرده اند طیف وسیعی دارد . و داده های متناقضی در مورد اثرات آن وجود دارد .

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های جینکو بیلوبا می تواند به بهبود کاهش عملکرد مغز در سن بالا کمک کند . یک مطالعه در میان افراد سالم نشان داد که مصرف مکمل های جینکو بیلوبا  به بهبود حافظه و مهارت تفکر کمک می کند . قرص ها و قطره های حاوی این ماده ساخته شده اند و مصرف زیادی هم دارد یکی از مصارف آن این است که در دوران امتحانات برای بهبود تمرکز و حافظه به کار می روند و عوارض چندانی هم از آن دیده نشده است . عملکرد این ماده از طریق تحریک سیستم عصبی سمپاتیک است .

با این حال ، تمام مطالعات این مزایا را نشان نمی دهند .

به طور کلی Ginkgo biloba ممکن است به بهبود حافظه کوتاه مدت و مهارت های تفکر کمک کند . همچنین ممکن است از کاهش عملکرد مغز در سن بالا محافظت کند . با این حال ، نتایج مطالعات متناقض است .

  1. کراتین

کراتین یک ماده طبیعی است که نقش مهمی در متابولیسم انرژی دارد . این lماده به طور طبیعی در بدن یافت می شود ، بیشتر در عضلات و در مقادیر کمتر در مغز دیده شده است .

اگر چه این ماده یک مکمل رایج است و توسط کسانی که زیبایی اندام انجام می دهند به طور گسترده ای استفاده می شود اما ، شما می توانید آن را در برخی از غذا ها ، یعنی محصولات حیوانی مانند گوشت ، ماهی و تخم مرغ پیدا کنید .

جالب توجه است ، مکمل های کراتین می توانند مهارت های حافظه و تفکر را در افرادی که گوشت نمی خورند بهبود بخشد . در واقع ، یک مطالعه نشان داد که گیاه خواران با مصرف مکمل کراتین بهبود 25 تا 50 درصدی را در عملکرد حافظه و آزمایش هوش نشان داده اند .

با این حال ، گوشت خواران مزایای این چنینی را نمی بینند . این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که آن ها کمبودی در این ماده ندارند و در حال حاضر به اندازه کافی از رژیم های غذایی خود کراتین را دریافت می کنند . این بدان معنی است که کراتین تا یک مقداری برای درست عمل کردن مغز لازم است اما مصرف بیشتر آن تغییری در فعالیت های مغزی ندارد و مصرف آن باید در حد نیاز بدن باشد . 

نکته : مصرف مکمل های کراتین می تواند به بهبود حافظه و مهارت های تفکر در افرادی که گوشت نمی خورند کمک کند .

  1. Bacopa Monnieri

Bacopa monnieri دارویی است که از گیاه Bacopa monnieri ساخته شده است . این روش در طب سنتی هایی مانند آیورودا برای بهبود عملکرد مغز استفاده می شود .

نشان داده شده است که بهبود مهارت تفکر و حافظه ، هم در افراد سالم و هم در سالمندان مبتلا به کاهش عملکرد مغز با مصرف این گیاه صورت گرفته است .

با این حال ، قابل توجه است که تنها استفاده مکرر از Bacopa monnieri چنین تاثیراتی را دارد . مردم معمولا حدود 300 میلی گرم در روز از این ماده مصرف می کنند و ممکن است بین 4 تا 6 هفته طول بکشد تا نتایج آن آشکار شود .

مطالعات Bacopa monnieri نیز نشان می دهد که گاهی اوقات باعث اسهال و ناراحتی معده می شود . به همین دلیل ، بسیاری از متخصصان طب سنتی توصیه می کنند که این مکمل را همراه با غذا مصرف کنند .

به طور کلی Bacopa monnieri به بهبود مهارت حافظه و تفکر در افراد سالم و افراد مبتلا به کاهش عملکرد مغز کمک کرده است .

  1. رودیولا رزا

Rhodiola rosea یک مکمل مشتق شده از گیاه Rhodiola rosea است که اغلب در طب چینی برای ارتقای سلامت و عملکرد مغز سالم استفاده می شود .

تصور می شود که با کاهش خستگی به بهبود پردازش ذهنی کمک می کند . افرادی که Rhodiola rosea مصرف می کنند ، از کاهش خستگی و بهبود عملکرد مغزشان سود می برند . با این حال ، نتایج تحقیقات بسیار متناقض است .

بررسی اخیری که توسط اداره ایمنی غذائی اروپا (EFSA) صورت گرفت به این نتیجه رسید که تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان گفت که آیا Rhodiola rosea می تواند خستگی را کاهش دهد و عملکرد مغز را افزایش دهد یا خیر .

به طور کلی Rhodiola rosea می تواند با کاهش خستگی ، مهارت های تفکر را بهبود بخشد . با این حال ، برای اینکه دانشمندان بتوانند از اثرات آن مطمئن باشند ، تحقیقات بیشتری لازم است .

  1. S-آدنوزیل متیونین

S-آدنوزیل متیونین (SAMe) ماده ای است که به طور طبیعی در بدن شما یافت می شود . این ماده در واکنش های شیمیایی به منظور ایجاد و تجزیه ترکیبات مهم مانند پروتئین ها ، چربی ها و هورمون ها استفاده می شود .

ممکن است برای افزایش اثرات برخی از داروهای ضد افسردگی و بهبود کاهش عملکرد مغز در افراد افسرده مفید باشد .

یک مطالعه نشان داد که اضافه کردن SAMe به داروهای ضد افسردگی در افرادی که قبلا به درمان پاسخ نداده بودند ، شانس بهبودی شان را حدود 14٪ بهبود بخشید .

اخیرا یک مطالعه نشان داد که در بعضی موارد ، SAMe ممکن است همانند بعضی از انواع داروهای ضد افسردگی موثر باشد .

با این حال ، هیچ مدرکی وجود ندارد که این مکمل برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد .

به طور کلی SAM می تواند برای بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد . شواهدی وجود ندارد که این تاثیر را در افراد سالم داشته باشد .

کلا در برخی از این مکمل ها انتظار می رود که برای بهبود و حفاظت از سلامت مغز موثر است.

با این حال، توجه داشته باشید که بسیاری از مکمل های تقویت کننده مغز فقط برای افرادی که دارای بیماری روانی هستند یا در مواد مغذی افزوده کمبود دارند، موثر هستند.ترجمه  itrans.ir 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.