اختلال دوقطبی و خشم

اختلال دوقطبی و خشم : چرا اتفاق می افتد و چگونه با آن روبرو شویم ؟

خشم با اختلال دوقطبی چه ارتباطی دارد ؟

(سیارک) اختلال دوقطبی ( BP ) یک اختلال مغزی است که باعث تغییرات غیر منتظره و اغلب هیجانی در شما می شود . این حالت ها می توانند شدید و همراه با سرخوشی باشند . این یک دوره ی شیدایی نامیده می شود . یا این که ممکن است باعث شود شما احساس ناراحتی و نا امیدی کنید . این یک دوره افسردگی نامیده می شود . به همین دلیل است که BP بعضی اوقات اختلال افسردگی شیدایی نامیده می شود . به عبارت دیگر این افراد شخصیت با ثباتی ندارند و دائما دوره های متفاوتافسردگی و سرخوشی را طی می کنند که هر کدام از این دوره ها مشکلات خاص خودش را به همراه دارد و باعث اذیت شدن خود فرد و بیشتر از آن اطرافیانش می شود . تغییرات در خلق و خوی مرتبط با BP سبب تغییر در انرژی نیز می شود . افرادی که تجربه ی حالت های BP را دارند اغلب رفتارهای مختلف ، سطوح فعالیت متفاوت و موارد دیگر را نشان می دهند .

تحریک پذیری حالتی است که افراد احساساتی مبتلا به BP اغلب آن را تجربه می کنند . این عواطف در دوران مانیک شایع است ، اما ممکن است در سایر موارد نیز رخ دهد . فردی که تحریک پذیر است ، به راحتی ناراحت می شود و اغلب در تلاش برای کمک به دیگران است . آن ها می توانند به راحتی با درخواست فردی برای صحبت کردن احساس ناراحتی کنند یا اذیت شوند . اگر مکررا اصرار به حرف زدن داشته باشید یا عوامل دیگری وارد بازی شوند ، فرد با اختلال BP ممکن است به راحتی خشمگین شود .

خشم علامتی از BP نیست ، اما بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال و همچنین خانواده و دوستان شان ممکن است کشمکش های احساسی زیادی در این افراد را گزارش دهند . برای بعضی از افراد مبتلا به BP ، تحریک پذیری به عنوان خشم شناخته می شود و ممکن است که این خشم بسیار شدید باشد . اما نمی توان به راحتی کسی که زیاد خشمگین می شود را یک برچسب BP زد چون خشم یک حالتی در رفتار انسان است که می تواند متاثر از موارد زیادی باشد و به نحوه ی زندگی یک فرد، اتفاقاتی که از دوران بچگی تا به حال در زندگی اش رخ داده و یا حتی فرهنگی که در آن بزرگ شده است بستگی داشته باشد .

یک مطالعه در سال 2012 نشان می دهد که افراد مبتلا به BP پرخاشگری زیاد تری را نسبت به افراد بدون اختلال خلقی نشان می دهند . افراد مبتلا به BP که درمان نمی شوند یا افرادی که یک نوسان شدید خلق و خو و یا تغییرات سریع بین خلق و خوی را تجربه می کنند نیز احتمالا دوره های تحریک پذیری را تجربه می کنند . این احساسات ممکن است خشم و غضب را به همراه داشته باشند .

 این خشم از کجا می آید ؟ آیا خشم از عوارض جانبی دارو های مصرفی برای BP است ؟

آیا عوارض ناشی از دارویی که برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد می تواند این حالت ها را به وجود آورد ؟

داروهای تجویزی یکی از روش های اصلی درمان روان پزشکان برای BP است . پزشکان اغلب انواع داروها را برای این اختلال تجویز می کنند و تثبیت کننده های خلق مانند لیتیوم معمولا بخشی از آن ها هستند . گاهی دوز زیاد داروی های مصرفی و تداخل آن ها با هم باعث ایجاد این حالت ها می شود به همین دلیل مصرف این دارو ها و تغییراتی که در حالت های روانی فرد ایجاد می شود باید مرتبا توسط یک پزشک متخصص بررسی شود و در اثر ایجاد عوارض جانبی نا خواسته یا تداخلات دارویی دارو ها جایگزین شوند .

لیتیوم می تواند علائم BP را درمان کند و به اصلاح اختلالات شیمیایی که به واسطه آن ها این اختلال ایجاد می شود ، را برطرف کند . اگر چه بعضی از افرادی که لیتیوم مصرف می کنند گزارش شده است که ، تحریک پذیری و خشم بیشتری را نشان می دهند ، اما این عوارض جانبی دارو نیست .

عوارض جانبی تثبیت کننده های خلق مانند لیتیوم عبارتند از :

  • بی قرار بودن
  • یبوست
  • از دست دادن اشتها
  • دهان خشک

تغییرات در احساسات اغلب نتیجه یادگیری بدن شما برای تنظیم مواد شیمیایی جدید است . به همین دلیل مهم است که مصرف دارو را طبق تجویز پزشک خود ادامه دهید . حتی اگر علائم جدیدی ایجاد شود ، نباید مصرف دارو خود را بدون در میان گذاشتن آن با پزشک خود متوقف کنید . اگر این کار را انجام دهید ، ممکن است موجب چرخش غیرمنتظره در احساسات شما شود و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد .

خشم طبیعی است !

این که عصبانی باشیم اشکالی ندارد .

همه در موقعیت های مختلف ناراحت می شوند خشم می تواند یک واکنش طبیعی و سالم به چیزی باشد که در زندگی شما اتفاق افتاده است .

با این حال از این لحاظ که ، خشم غیرقابل کنترل است و مانع ارتباط شما با فرد دیگری می شود ، مشکل است . اگر فکر میکنید این احساس قوی باعث جلوگیری از داشتن یک رابطه سالم با دوستان ، عزیزان و همکاران تان می شود ، زمان آن رسیده است که به یک روان پزشک مراجعه کنید . خشم تا آنجایی مورد قبول است که اولا یک علت قابل قبول برای آن داشته باشید و ثانیا بعد از مدتی از بین برود ولی خشمی که در افراد مبتلا به BP اتفاق می افتد اغلب بدون دلیل موجه برای اطرافیان است و یک حالت ثابت تحریک پذیری در فرد است تا آنجایی که هر اتفاق یا حرف کوچکی باعث ناراحتی و خشم زیاد در این افراد می شود .

تحریک پذیری یا خشم ممکن است بر زندگی شما تأثیر بگذارد مثلا :

* دوستان شما از شما اجتناب می کنند : اول از دعوت شدن به مهمانی ، اکنون مطمئن نیستید چرا به تعطیلات آخر هفته های دریاچه دعوت نشده اید . یک پرخاش با یک یا دو نفر از دوستان ممکن است دوستان شما را از دعوت شما به رویداد های آینده دلسرد کند . بعد از مدتی متوجه می شوید دوستان تان دیگر رغبتی برای گذراندن اوقات خود با شما ندارند و از طرف آن ها طر می شوید .

* خانواده و عزیزان نسبت به شما عقب می کشند : بحث و جدل ها شایع است حتی در روابط صمیمی تر . با این حال ، اگر شما عزیزان خود را پیدا کنید مایل به بحث شدید با شما نیستند،  رفتار شما ممکن است یک مشکل باشد .

* شما در محل کار مجازات می شوید : خشم یا تحریک پذیری در محل کار ممکن است یک محیط کاری دشوار را با همکاران تان ایجاد کند . اگر به تازگی در مورد نگرش تان تجدید نظر کرده اید یا مدعی بوده اید ، نحوه برخورد با احساسات شما ممکن است این حالت را تغییر دهد .

اگر این شبیه به چیزی به نظر می رسد که شما تجربه کرده اید ، نباید از کمک خواستن از دیگران واهمه داشته باشید . اگر بازخورد صادقانه ای در مورد رفتار خود نیاز دارید ، از کسی این مسئله را بپرسید که می توانید به او اطمینان داشته باشید . به آن ها بگویید که می دانید که چقدر ناراحت کننده است ، اما شما باید بدانید که رفتار شما چگونه بر رابطه شما تاثیر می گذارد . سعی کنید با خودتان صادق باشید و در خلوت برخورد های خود را بررسی کنید بهترین کسی که می تواند بگوید شما این تغییرات را در احساسات تان دارید یا خیر خودتان هستید ولی افراد مورد اطمینان تان هم می توانند در این قضیه به شما کمک کنند .

راهنمایی برای مقابله با این حالت ها :

یک رویکرد سالم برای مدیریت خشم را بیاموزید

اگر احساس خشم یا تحریک پذیری می کنید ، یادگیری در مورد مقابله و مدیریت احساسات می تواند به بهبود روابط شما با دیگران و کیفیت کلی زندگی شما کمک کند .

این مراحل ممکن است به شما در مدیریت نوسانات احساسی کمک کند :

* شناسایی عوامل محرک احساسات شما : برخی رویدادها ، افراد و یا درخواست ها واقعا می تواند ناراحت کننده باشد و یک روز خوب را به یک روز بد بدل کند . همانطور که این عوامل را تجربه می کنید ، یک لیست تهیه کنید . سعی کنید آنچه باعث می شود شما بیشتر احساس ناراحتی و خشم کنید را بشناسید ، ویاد بگیرید که یا با آن ها مقابله کنید و یا این مسائل را نادیده بگیرید . مثلا این تمرین را انجام دهید که در طول یک هفته هر عاملی که باعث شده شما احساس خشم کنید را در یک دفترچه یادداشت کنید و آخر هفته دفترچه تان را خوانده و سعی کنید از پیش آمدن چنین مواردی جلوگیری کنید و یا یاد بگیرید که آن ها را تحمل کنید و خشم تان را فرو ببرید .

* داروهای خود را مرتب مصرف کنید : BP درمان شده ممکن است باعث کاهش شدید نوسانات عاطفی شود . هنگامی که شما و پزشک تان در مورد یک طرح درمان تصمیم می گیرید ، آن را رها نکنید . این می تواند به شما کمک کند حتی حالت های احساسی تان را حفظ کنید . پزشک تان و درمان هایی که برای شما ارائه می کند اعتماد داشته باشید چون اولین گام برای درمان هر بیماری جسمی یا روحی ایمان به تاثیر درمان است .

* با یک درمان گر صحبت کنید : علاوه بر داروها ، پزشکان اغلب به افراد مبتلا به BP پیشنهاد می کنند که در جسات درمان های شناختی رفتاری نیز شرکت کنند . این نوع درمان می تواند به افراد مبتلا به BP کمک کند که افکار ، احساسات و نگرانی های خود را بیان کنند . هدف نهایی این است که با وجود اختلال ، یاد بگیرید که مولد باشید و راه هایی برای کنار آمدن با عوارض جانبی دیگر را پیدا کنید . اغلب روان شناسان در این موارد می توانند مفید باشند و تاثیری که یک فرد مبتلا به این اختلال از طریق صحبت کردن و بیان احساسات و عواطش می بیند گاهی بیشتر از هر چیز دیگری است حتی اگر خود فرد مبتلا از مراجعه به روان شناس امتناع می کند یک فرد نزدیک به او می تواند به روان شناس مراجعه کرده و از طریق یادگیری تکنیک های روان شناسی با فرد مبتلا صحبت کرده و تا حدی می تواند به بهبودی اش کمک کند .(سیارک)

* انرژی تان را مهار کنید : زمانی که در خود احساس ناراحتی یا نا امیدی می کنید ، به دنبال روزنه های خلاقانه باشید که می توانند به شما کمک کنند هنگامی که در تعامل منفی با فرد دیگری هستید انرژی را مهار کنید . این روزنه ها می تواند شامل ورزش ، مراقبه ، خواندن و یا هر فعالیت دیگری باشد که به شما امکان می دهد احساسات خود را به نحوی سازنده تر مدیریت کنید .

* به تیم پشتیبانی خود تکیه دهید : زمانی که یک روز یا هفته بد دارید ، شما نیاز به افرادی دارید که می توانید به آنها مراجعه کنید . به دوستان و اعضای خانواده خود بگویید که در حال دست و پنجه نرم کردن با علائم BP هستید و نیاز به همکاری شان دارید . با هم ، می توانید این اختلال خلقی و عوارض جانبی آن را مدیریت کنید . نزدیکان افراد مبتلا به BP تاثیر زیادی در بهبود یا بدتر شدن علائم شان دارند و باید در مورد رفتارشان با این افراد بخوانند و اطلاعات کافی را داشته باشند .

راهنمایی برای مراقبین :

با کسی که با اختلال دوقطبی زندگی می کند چگونه باشید ؟

برای افرادی که در اطراف خود فردی با این اختلال دارند ، تغییرات احساسی مانند آن هایی که در مورد BP رایج هستند ممکن است بسیار غیر منتظره باشد . بالا و پایین شخصیت این افراد می تواند توان و تحمل هر فردی را بگیرد . اما واکنش نشان دادن های منفی در برابر آن ها می تواند شرایط را هم برای خودتان و هم برای مرض بدتر کند و هر دو رنج بیشتری را تحمل کنید پس بهتر است برای خودتان هم که شده یاد بگیرید چطور با این افراد مدارا کنید تا وضعیت شان بهتر شود .

یادگیری پیش بینی و واکنش به این تغییرات می تواند به افراد مبتلا به BP و همچنین عزیزان شان کمک کند تا با تغییرات احساسی بهتر مواجه شوند .

در اینجا چند استراتژی برای در نظر گرفتن وجود دارد :

* عقب نکشید : اگر مدت طولانی است که با این انفجار تحریک پذیری روبرو شده اید ، ممکن است خسته شده باشید و نخواسته باشید که مبارزه را ادامه دهید . در عوض ، عزیزان خود را دعوت کنید تا با شما به یک متخصص درمان گر مراجعه کنند ، بنابراین هر دوی شما می توانید روش هایی برای ارتباط بیشتر با یکدیگر در موقعیت های زمانی که احساسات بالا هستند ، یاد بگیرید و با هم کنار بیایید .

* به خاطر داشته باشید که آنها لزوما نسبت به شماعصبانی نیستند : ممکن است دشوار باشد که این احساس را که عصبانیت آن ها به خاطر چیزی که شما گفته اید یا کاری که شما انجام داده اید است را کنار بگذارید . اگر نمی توانید دلایل خشم آن ها را دقیقا مشخص کنید ، یک گام به عقب بردارید . از آن ها بپرسید که در مورد چه چیزی ناراحت هستند تا با شما احساس راحتی کرده و در مورد مشکل شان با شما صحبت کنند . این افراد علی رقم این که افراد خشمگینی به نظر می رسند خیلی احساساتی هستند و کمی صحبت کردن با آن ها و صحبت کردن راجب مشکلات شان می تواند خیلی آرام شان کند .

* مشارکت در راه مثبت : از عزیزان خود درباره تجربیات شان بپرسید . و سعی کنید مشتاق به گوش کردن باشید و روی گشاده داشته باشید . گاهی اوقات توضیح دادن آنچه که در حال تجربه هستند می تواند به آن ها کمک کند با تغییرات خود بهتر عمل کنند و بهتر با آن مسائل کنار بیاید .

* به دنبال یک انجمن پشتیبانی باشید : از دکتر یا درمان گر فرد مبتلا بخواهید که توصیه هایی در مورد گروه هایی که می توانید به آن ها پیوسته یا افراد حرفه ای که می توانند به شما کمک کنند بدهد . شما هم نیاز به پشتیبانی دارید .

* نظارت بر مصرف دارو ها : کلید درمان BP انسجام و نظم در مصرف داروها است . کمک کنید تا اطمینان حاصل کنید که فرد مورد مرقبت شما داروهایش را مصرف می کند و در مان های دیگر را دریافت می کند و چطور باید آن ها را انجام دهد .ترجمه  itrans.ir 

در سیارک بخوانیم:

اکنون شواهد علمی در دسترس است که چرا هرگز نباید با عصبانیت به خواب بروید 

چرا عصبانیت رخ می‌دهد و چه تاثیری روی سلامتی شما دارد؟ 

۶ نکته تاثیر گذار برای کنترل خشم 

۱۰ راهکار عملی برای کنترل خشم 

دلیل اعتیاد به خشم چیست؟ 

کنترل و مدیریت خشم 

چرا من تا این حد عصبانی هستم 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.