تاثیر آزمایش دی ان ای بر صنعت زیبایی

کیتهای DNA زیبایی چیستند؟  و چرا این روزها همه جا پیدا میشود؟

 

 ( سیارک) تستهای خانگی DNA این روزها به طور عمده در اختیار همه هستند. شاید شما هم تبلیغات این کیتها ( برندهای 23andME و FamilyTreeDNA ) رو از تلوزیون و یا در اینترنت دیده باشید. که ادعا می کنند این کیتها جزییات تاریخچه خانوادگی شما و همچنین گزارشهای سلامتی شما رو بر اساس ژنتیک شما ارائه میدهند.

اما آنچه شما احتمالا از آن بی اطلاع هستید این است که این کیتهای DNA باعث ایجاد تغییرات اساسی در صنعت زیبایی پوست و مو می‌شوند. یکی از کاربردهای این کیتهای جدید این است که به شما اجازه میدهند که میزان سلامت پوست و موی خود را آزمایش کنید.این کیتها به شما درک عمیقی از چگونگی واکنش پوستتان به اشعه های مضر خورشید (UVB و UVA ) و یا زمان سفید شدن موهایتان میدهند.

بعضی از این کیتها حتی بر اساس نتایج به دست آمده به شما پیشنهاد استفاده از محصولات متناسب با پوست و مویتان را میدهد و این باعث می شود که یک بار برای همیشه محصولات مراقبت از پوست و مویی که دقیقا با ژنتیک شما سازگار است انتخاب کنید.

اگرچه این حجم از تبلیغات راجع به  کیتهای دی ان ای زیبایی صرفا برای بدست آوردن سود است ولی خوب به نظر نمیاد که فعلا این جو آرام شود و این تبلیغات متوقف شوند کافیست که در گوگل سرچ کنید : " کیت زیبایی پوست یا مو " تا تعداد زیادی کیت از برندهای مختلف و آماده برای خرید آنلاین، به شما معرفی کند.

 

اما این رونق ناگهانی دقیقا از کجا شروع شد؟

سیندیا والیپولی مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت SkinGenic که در زمینه ژنتیک پوست و دی ان ای فعالیت میکند می گوید : بعضی از شرکتهای بزرگ در زمینه پوست و ژنتیک فعالیت می کردند و گزارشهای کلی هم در این مورد ارائه دادند اما تحقیقاتشان دقیق نبود. ما سال گذشته آزمایشهای دی ان ای زیبایی را انجام دادیم . شرکت (SkinGenic) تصمیم گرفت قدمهای بعدی را بردارد. در حال حاضر همه بخشهای شرکت بسیار سخت تلاش می کنند تا بهترین تجربه را برای کاربران این تستها فراهم کنند. محصولات SkinGenic بر اساس ژنتیک،پوست و مو را ارزیابی می کنند تا بهترین و مناسبترین محصول برای پوست شما فراهم شود.( سیارک)

به همین ترتیب رابین اسمیت مدیر عامل شرکت  بیوتکنولوژی Orig3n  می گوید : تستهای زیبایی دی ان ای واقعا به خاطر شخصی کردن مبحث زیبایی ( منحصر به فرد سازی )  در بین عموم مردم به محبوبیت دست یافته اند و در چند سال گذشته  صنعت زیبایی را به شدت تکان داده‌اند و به همان اندازه باعث فروش محصولات زیبایی شخصی سازی  شده است  ( تصورش را بکنید که یک شامپو و یا سایه چشم  مختص شما تولید شود). در واقع این روش به مصرف کننده اجازه می دهد در جریان تولید محصول قرار بگیرد و محصول مختص پوست و موی مصرف کننده تولید شود. شرکت Orig3n به کاربر اجازه میدهد که بخشی از پروسه علمی  تولید باشد و با استفاده از دی ان ای خاص مشتری محصولات منحصر به فرد تولید می کند.

اسمیت در ادامه گفت : ما کیتهای دی ان ای زیبایی رو به خاطر فشار بیشتر به صنعت زیبایی می سازیم تا آنها رو مجبور به ساخت محصولات شخصی سازی شده و مناسب برای مشتریانشون کنیم.

کیتهای دی ان ای ما به شما نشان می دهد که پوست و موی شما در برابر شرایط و محصولات مختلف چه واکنشی از خودش نشان خواهد داد و چه ظاهری پیدا خواهد کرد.( سیارک)

برندهای بسیار بزرگتر و مطرح تر مثل Nutrafol هم در زمینه دی ان ای فعال هستند. رولند پرالتا مدیر و یکی از بنیانگذاران nutrafol می گوید که این برند یک آنالیزکننده معدنی برای موها تولید کرده است که به مشتریان کمک می کند که عوامل استرس‌زا را که بر سلامت موی آنها تاثیر می گذارد، تعیین کنند.

وی در ادامه اضافه کرد که آنها در آگوست 2017 این آنالیز کننده مو را به مشتریانشان ارائه کردند و این کیت به آنها کمک می کند تا عوامل موثر بر سلامت موی خودشان را بشناسند. تا این لحظه این شرکت برای صدها مشتری رژیمهای غذایی خاص که شامل تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی است ارائه کرده است. بدین ترتیب هر مشتری با رژیم خاص خودش علاوه بر شناسایی عوامل تضعیف کننده موهایش، مناسبترین شرایط را برای بهبود وضعیت و سلامت موهایش هم تجربه می کند.

استفاده از این کیتها بسیار ساده و راحت است. بدین صورت که کاربران در سایت شرکت ارائه کننده محصول ثبت نام می کنند و در پروفایل خودشان به بعضی سوالات ساده و کوتاه جواب می دهند، سپس نمونه بزاق و یا موی خود را برای شرکت ارسال می کنند تا DNA آنها استخراج و پردازش شود ( این فرایند ممکن است چندین هفته طول بکشد) بعد از آنکه نتایج آماده شد شرکتها گزارشات بسیار دقیق و منحصر به فردی از نحوه مصرف محصولات بهداشتی و زیبایی برای آنها ارسال می کنند. این گزارشات می تواند از طریق ایمیل بر روی رایانه شخصی و یا تلفن همراه مشتری ارسال شود.ترجمه  itrans.ir  /منبع:YAHOO Lifestyle

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.