مواردی که قبل از انجام بوتاکس باید بدانید

آیا بوتاکس سمی است؟

بوتاکس چیست؟

(سیارک) بوتاکس یک داروی تزریقی است که از نوعی سم به نام بوتولینوم نوع A تولید شده است . این سم توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می شود .

اگر چه این همان سمی است که باعث می شود بوتولیسم که یک شکل تهدید کننده از مسمومیت غذایی است ایجاد شود اما اثرات آن با توجه به مقدار و نوع قرار گرفتن در معرض این سم متفاوت است . برای مثال ، بوتاکس فقط در دوزهای کوچک و هدفمند تزریق می شود و هیچ گاه این نوع تزریق منجر به ایجاد بوتولیسم نمی شود .

هنگامی که این ماده تزریق می شود ، بوتاکس سیگنال هایی را از اعصاب شما به عضلات شما منتقل می کند . که این سیگنال ها مانع حرکت هدفمند عضلات می شود که می تواند شرایط عضلانی خاص را بهبود بخشد و ظاهر خطوط و چین و چروک ها را بهبود بخشد . بوتاکس روی پایانه های اعصابی که به عضلات می روند تاثیر می گذارند و مانع از تاثیر سیگنال های عصبی روی عضلات می شود . 

آیا ایمن است ؟

اگرچه سم بوتولینوم خطرناک است ، اما دوزهای کوچک مانند آنهایی که در بوتاکس استفاده می شوند ، ایمن در نظر گرفته می شوند .

در واقع تنها 36 مورد از عوارض جانبی ناشی از مصارف زیبایی آن در سال های 1989 تا 2003 به اداره غذا و داروی ایالات متحده ( FDA ) گزارش شده است . که سیزده مورد از این عوارض جانبی دیده شده به یک وضعیت زمینه ای در خود فرد مربوط می شده است و فقط به خاطر استفاده زیبایی از بوتاکس نبوده است .

با توجه به این نکته ، برخی محققان بر این باورند که استفاده های زیبایی بوتاکس خطر کمتری  از تزریق بوتاکس با اهداف درمانی را داشته اند ، زیرا دوزهای مورد استفاده برای اهداف زیبایی معمولا خیلی کمتر هستند .

یک مطالعه در سال 2005 نشان داد که اثرات نامطلوب بیش تر در استفاده آن برای درمان گزارش می شود . این ممکن است مربوط به وضعیت زمینه ای باشد ، یا ممکن است به این علت باشد که برای درمان بیماری به دوز های بالاتری نیاز است .

با این حال ، خطر کلی حداقل است و بوتاکس به طور کلی ایمن در نظر گرفته شده است .

شما باید همیشه به متخصص پوست و یا جراح پلاستیک برای تزریق بوتاکس مراجعه کنید . اگر تزریقات شما مطابق با استانداردهای FDA نیستند یا توسط یک دکتر بی تجربه تزریق می شود ، احتمال ایجاد عوارض جانبی جانبی خیلی بیشتر است .

در شرایط بارداری و شیردهی باید برای تزریق بوتاکس منتظر بمانید چون ممکن است اثرات نا مطلوبی ایجاد شود . در پایان راجع به تزریق بوتاکس در دوران شیردهی مفصلا توضیح داده شده است . 

چگونه استفاده می شود ؟

بوتاکس به طور معمول برای توانایی آن در کاهش چین و چروک و خطوط ظریف شناخته شده است . به عنوان مثال ، تزریق بوتاکس می تواند عضلاتی را که باعث این حرکات می شود را بی حرکت کند

 • چین و چروک پنجه کلاغی یا چین و چروک هایی که در گوشه بیرونی چشم ظاهر می شوند
 • خطوط اخم بین ابرو ها
 • چروک پیشانی

همچنین برای درمان بیماری های عضلانی تحت درمان استفاده می شود . که عبارت اند از :

 • چشم تنبل
 • چشمک زدن
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم گردن ( دیستونی گردن )
 • مثانه بسیار فعال
 • عرق کردن بیش از حد ( هیپریدروزی )
 • برخی از شرایط عصبی ، مانند فلج مغزی

اثرات جانبی

عوارض جانبی که احتمال به وجود آمدن آن ها هست چیست ؟

اگرچه تزریق بوتاکس نسبتا ایمن است اما مثل همه ی دارو ها و مواد تزریقی دیگر عوارض جزئی ممکن است اتفاق بیفتد . این عوارض شامل :

 • درد ، تورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد
 • تب
 • لرز

برخی عوارض جانبی به محل تزریق بستگی دارند . به عنوان مثال ، اگر تزریقات را در ناحیه چشم دریافت کنید ، ممکن است این حالت ها را تجربه کنید :

 • افتادگی پلک ها
 • ابروهای ناهموار
 • چشم های خشک
 • اشک زیاد

تزریق در اطراف دهان ممکن است یک لبخند کج یا غیر طبیعی را ایجاد کند به همین دلیل است که معمولا برای از بین بردن خط لبخند از تزریق ژل استفاده می شود و تزریق بوتاکس در این ناحیه کمتر صورت می گیرد .

اکثر عوارض جانبی معمولا موقت هستند و در عرض چند روز باید از بین بروند .

با این حال ، افتادگی پلک ها ، کج شدن دهان و عدم تقارن در صورت همه ناشی از اثرات ناخواسته سم بر روی عضلات اطراف مناطق هدف دارویی می باشند و این عوارض جانبی ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پس از مصرف سموم بهبود یابد .

در موارد نادر ، ممکن است علائم مانند بوتولیسم را تجربه کنید . اگر متوجه علائم شدید ، فورا به پزشک مراجعه کنید این علائم شامل موارد زیر می باشد :

 • دشواری در صحبت کردن
 • دشواری در بلع
 • دشواری در تنفس
 • مشکلات بینایی
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • ضعف عمومی

اثرات بلند مدت :

آیا اثرات طولانی مدت وجود دارد ؟

از آنجا که اثرات تزریق بوتاکس موقت است ، اکثر افراد در طول زمان تزریق مکرر دریافت می کنند . با این حال ، تحقیق در مورد اثربخشی و ایمنی در درازمدت محدود است .

یک مطالعه در سال 2015 ، اثراتی را در شرکت کنندگان که هر 6 ماه یک بار تزریق بوتاکس را برای کمک به درمان بیماری های مثانه دریافت کرده بودند ارزیابی کردند . محققان در دو سال گذشته پنجره ی مشاهدات را وسیع تر کردند . آن ها در نهایت نتیجه گرفتند که خطر عوارض جانبی در طول زمان افزایش نمی یابد . افرادی که تزریق مکرر دریافت کرده اند نیز در دراز مدت موفق به درمان شدند .

با این حال ، نتایج یک بررسی در سال 2015 نشان می دهد که عوارض جانبی پس از تزریق 10 یا 11 مرتبه ممکن است ظاهر شوند .

به عنوان مثال ، محققان در یک مطالعه که شامل 45 شرکت کننده در طول دوره ی  12 ساله بودند . شرکت کنندگان به طور منظم تزریق بوتاکس را دریافت کردند. در طی این مدت، 20 مورد عوارض جانبی نامطلوب گزارش شده است . اینها عبارتند از :

 • دشواری در بلع
 • پلک زدن
 • ضعف گردن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تاری دید
 • ضعف عمومی یا مشخص
 • مشکل در جویدن
 • خستگی
 • ادم یا همان ورم کلی و یا محدود به ناحیه ی تزریق
 • دشواری در صحبت کردن
 • تپش قلب

برای درک اثرات بالقوه درازمدت ، تحقیقات بیشتری لازم است . 

اگر به دنبال انجام درمان های بوتاکس هستید ، مهم است که به یک پزشک متصص دوره دیده مراجعه کنید . اگر چه ممکن است که افراد غیر متخصص با هزینه ی کمتری این کار را برای شما انجام دهند اما ، انجام این کار خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد . به خاطر داشته باشید که تاثیر سم به مدت سه تا شش ماه طول می کشد و احتمالا شما به درمان های مختلف نیاز دارید .

همانطور که با هر روش ، عوارض جانبی ممکن است رخ دهد . در مورد روند تزریق و در دوره بهبودی بعدی ، با پزشک خود صحبت کنید . آن ها می توانند هر سوالی را که ممکن است داشته باشید را پاسخ دهند و درباره مزایا و خطرات فردی آن صحبت کنند . 

بوتاکس در استفاده های زیبایی چه مدت ماندگاری دارد ؟

بوتاکس آرایشی یک داروی تزریقی است که ممکن است به کاهش چین و چروک پوست کمک کند . به طور کلی ، اثرات بوتاکس معمولا 4 تا 6 ماه پس از درمان ماندگاری دارد . بوتاکس نیز دارای کاربرد های پزشکی مانند درمان میگرن یا کاهش اسپاسم گردن است . هنگامی که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ، معمولا مدت زمان کوتاه تری اثراتش باقی می ماند و معمولا از دو یا سه ماه تجاوز نمی کند .

هنگام دریافت بوتاکس آرایشی ، محل تزریق و مقدار بوتاکس که تزریق می شود ، ممکن است بر طول مدت آن تأثیر بگذارد . عوامل دیگر نیز می توانند بر اثربخشی تاثیرگذار باشند ، از جمله :

 • سن شما
 • کشش پوست شما
 • عمق چروک
 • عوامل دیگر

برای مثال ، اگر شما از بوتاکس برای کاهش چین و چروک های عمیق استفاده  می کنید ، چین و چروک احتمالا به طور کامل ناپدید نمی شوند ، و اثرات آن هم خیلی سریع تر از بین می رود و در فاصله های کمتری باید تمدید شود .

استفاده مکرر :

آیا مصرف مکرر بر مدت زمان ماندگاری تاثیر می گذارد ؟

با استفاده از بوتاکس به طور مرتب ممکن است اثرات در هر بار استفاده برای مدت طولانی تری باقی بماند . بوتاکس عضلات را فلج می کند ، بنابراین شما نمی توانید به هر شکلی از آن ها استفاده کنید . اگر عضلات استفاده نشوند ، کوتاهتر و کوچکتر می شوند . این بدان معنی است که شما برای کاهش اثر بوتاکس در طول زمان نیاز به درمان کمتر دارید .

 

نحوه استفاده :

هر چند وقت یک بار می توانید بوتاکس را دریافت کنید ؟

با پزشک خود مشورت کنید تا میزان به کار بردن تزریق بوتاکس و تناوب مصرف آن را برای شما مشخص کند . به منظور جلوگیری از ایجاد مقاومت در برابر بوتاکس ، نباید فرکانس تزریق کمتر از سه ماه طول بکشد . اگر بوتاکس را بطور منظم دریافت کنید ، احتمالا می توانید فواصل بین تزریق ها را حتی تا شش ماه زیاد کنید چون تاثیر آن بیشتر می ماند .

پیشگیری :

چگونگی جلوگیری از به وجود آمدن چروک های جدید

شما می توانید اقدامات لازم برای جلوگیری از چروک های جدید و حفظ پوست سالم داشته باشید 

* کرم ضد آفتاب استفاده کنید .

هر روز کرم ضد آفتاب SPF 30 به خصوص روی صورت خود استفاده کنید . اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند به پوست آسیب برساند .

شما همچنین می توانید در زیر نور خورشید ، از یک کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید تا شدت تابش نور به پوست تان را تا حدی کاهش دهد . کاهش قرار گرفتن در معرض تابش خورشید همچنین می تواند مانع شکل گیری چروک های جدید شود .

* اجتناب از سیگار کشیدن

سیگار کشیدن باعث افزایش چین و چروک پوست می شود . همچنین می تواند پوست شما را نازک تر کند . شروع به سیگار کشیدن نکنید یا از پزشک خود بخواهید که به شما کمک کند تا ترک کنید .

* هیدراته باشید

هر روز به اندازه کافی آب بنوشید تا پوست شما سالم باشد . آب به هضم ، گردش خون و عملکرد سلولی طبیعی کمک می کند . سعی کنید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید .

* از مرطوب کننده ها استفاده کنید

از یک نوع مرطوب کننده آبرسان برای نوع پوست خود استفاده کنید . از دکتر یا متخصص پوست برای توصیه های مرطوب کننده خاصی سوال کنید .

* یک رژیم غذایی سالم داشته باشید .

مواد غذایی که می خورید می تواند پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد. از پزشک یا متخصص تغذیه برای توصیه های رژیم غذایی سالم کمک بخواهید. برای شروع، ما یک لیست از 11 غذا را که می تواند به حفظ سلامت پوست شما کمک کند ، گردآوری کرده ایم .

 1. ماهی چرب
 2. آووکادو
 3. گردو
 4. دانه های آفتابگردان
 5. سیب زمینی شیرین
 6. فلفل قرمز یا زرد بل
 7. بروکلی
 8. گوجه فرنگی
 9. سویا
 10. شکلات تیره
 11. چای سبز

* از پاک کننده های پوست استفاده کنید

پاک کننده های پوستی ملایم می توانند خاک ، سلول های مرده پوست و سایر چیزهایی را که می توانند در پوست شما جمع شوند ، حذف کند . آن ها همچنین می توانند به هیدراتاسیون و محافظت از پوست تان کمک کنند .

بوتاکس معمولا 3 تا 6 ماه پس از درمان باقی می ماند. درمان بوتاکس منظم می تواند روی مدت زمان ماندگاری آن تاثیر بگذارد . به طور کلی ، در طول زمان برای دستیابی به یک اثر دلخواه به درمان های کمتر بوتاکس نیاز خواهید داشت . 

آیا تزریق بوتاکس هنگام شیردهی برای مادر بی خطر است ؟

 زنان پس از زایمان قادر به استفاده و خوردن بسیاری از چیز هایی هستند که در حین بارداری غیرممکن بودند . اگر در حال تغذیه ی فرزندتان با شیر مادر هستید ، در استفاده از داروها و محصولات خاص ، باید احتیاط کنید . این به این دلیل است که برخی از داروها می توانند از طریق شیر مادر به نوزاد شما منتقل شوند .

پزشکان مطمئن نیستند که آیا بوتاکس ، یعنی داروی تجویزی که از باکتری Clostridium botulinum ساخته شده است ، می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شما منتقل شود یا خیر . سموم تولید شده توسط باکتری موجب فلج شدن می شوند . سم بوتولینوم در شرایطی که توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دوره دیده تزریق نشود بسیار خطرناک و حتی مرگبار است . در نتیجه بسیاری از افراد در مورد قانونی بودن تزریق بوتاکس در دوران شیردهی نگرانی هایی دارند .

پژوهش

تحقیق چه می گوید ؟

محققان اثرات بوتاکس بر شیر مادر را مورد بررسی قرار نداده اند و مشخص نیست که آیا بوتاکس به شیر مادر منتقل می شود یا خیر . بوتاکس سمی است که آن را به داخل عضلات تزریق می کنند . آکادمی سلامت کودکان آمریکا ، نیوجرسی ، معتقد است که بعید است که مقدار بوتاکس مورد استفاده کلاسیک بر شیر مادر تاثیر بگذارد . با توجه به دستورالعمل های سازمان غذا و دارو ( FDA ) بهتر است با پزشک خود صحبت کنید اگر در زمان شیر دادن یا برنامه ریزی برای شیر دادن قصد انجام بوتاکس را دارید .

 آیا می توانم پمپ و تخلیه کنم ؟

"پمپ کردن و تخلیه کردن" روشی است که زنان هنگامی که معلوم می شود ماده ای موقتا روی شیر تاثیر می گذارد و بعد از مدتی از بین می رود استفاده می کنند . پمپاژ و تخلیه شامل دوشیدن شیر و سپس بیرون ریختن آن به جای دادن آن به کودک شما است . پمپاژ و تخلیه مواد سمی را از شیر مادر حذف نمی کند . در عوض ، آن را کاهش می دهد . قبل از شروع شیردهی مجدد، هنوز باید منتظر خارج شدن این ماده از شیر باشید و ماندگاری آن را هم در نظر بگیرید .

هیچ تحقیقی در مورد مقدار زمان لازم برای متابولیزه شدن بوتاکس از شیر مادر یا حتی انتقال آن به شیر مادر وجود ندارد . بر خلاف الکل یا داروهای دیگر ، بوتاکس در ماه های مختلف در بافت محلی باقی می ماند . در نتیجه ، پمپاژ و تخلیه احتمالا یک راه حل موثر نیست .

قبل از دریافت بوتاکس اگر شیرده هستید ، با پزشک خود صحبت کنید . هیچ تحقیق در مورد اینکه بوتاکس چگونه ممکن است بر شیر مادر تاثیر بگذارد ، وجود ندارد و بنابراین شما و دکتر شما ممکن است تصمیم بگیرید که تا زمانی که شیردهی پایان پذیرد برای تزریق بوتاکس صبر کنید . 

جایگزین ها :

جایگزین برای بوتاکس

اگر تصمیم بگیرید بوتاکس را در هنگام تغذیه با شیر مادر به خاطر خطر احتمالی آن انجام ندهید ، گزینه های دیگری وجود دارد .

جایگزینی برای بوتاکس پزشکی

اگر از بوتاکس برای درمان بیماری یا مدیریت بیماری ، مانند میگرن یا سختی ماهیچه استفاده می کنید ، پزشک شما می تواند به شما در تشخیص درمان های جایگزین که در هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن هستند ، کمک کند .

بسیاری از داروهای میگرنی در هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن نیستند . بعضی از داروهای ضد درد ( OTC ) مثل استامینوفن ( تیلنول ) یا ایبوپروفن ( Advil، Motrin ) ممکن است تسکین دهنده باشد . در مورد دوزهایی که در هنگام تغذیه با شیر مادر ایمن هستند ، با پزشک خود صحبت کنید . تغییرات در رژیم غذایی همچنین ممکن است برای مدیریت میگرن مفید باشد .

اگر از بوتاکس برای سفتی ماهیچه استفاده می کنید، ممکن است ماساژ درمانی کمک کند . شما همچنین ممکن است از داروهای OTC مانند استامینوفن ( تیلنول ) یا ایبوپروفن ( Advil، Motrin ) استفاده کنید . برخی از کشش ها یا تمرینات نیز ممکن است کمک کنند .

ورزش نیز برای تسکین درد مفصلی ( TMJ ) می تواند صورت گیرد .

برای این شرایط و دیگر شرایط ، با پزشک خود مشورت کنید تا یک طرح درمان ایمن را در هنگام شیر دادن اتخاذ کنید .

جایگزین های زیبایی بوتاکس :

* یک جایگزین معمول برای بوتاکس طب سوزنی صورت است . طب سوزنی صورت با قرار دادن سوزن های کوچک به سطح صورت کار می کند . شرکت کنندگان در یک تحقیق در مقیاس کوچک در مورد تاثیر طب سوزنی صورت بر الاستیک کششی بهبود قابل ملاحظه ای داشتند . با این حال ، تحقیق در مورد اثربخشی و ایمنی این درمان محدود است .

 * هیدراته ماندن یعنی مصرف آب کافی و خوردن یک رژیم غذایی متعادل ، ممکن است ظاهر پوست شما را بهبود بخشد . یک رژیم غذایی متعادل نیز ممکن است برای حفظ سلامت شیر مادر نیز دارای اهمیت باشد . ویتامین ها و سایر مواد مغذی از رژیم غذایی شما از طریق شیر مادر از مادر به نوزاد منتقل می شود .

چشم انداز:

بوتاکس یک درمان است که با اهداف درمانی و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد . اثرات بوتاکس هنگام تغذیه با شیر مادر مورد بررسی قرار نگرفته است . برای پیشگری از خطرات احتمالی ، احتمالا بهتر است منتظر بمانید تا زمانی که تغذیه با شیر مادر پایان پذیرد . اگر هم قصد ندارید منتظر بمانید ، با پزشک خود درباره عوارض و گزینه های احتمالی صحبت کنید .

ترجمه  itrans.ir

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.