پیش نمایش

چگونه یک آرایشگر خوب باشیم؟

چگونه یک آرایشگر خوب باشیم؟

از گذشته انسان‌ها توجهی ویژه به صورت و موهای خود داشته‌اند. پوست یا مو. فرقی ندارد. مهم این است که بتوانید در دید دیگران خوب جلوه کنید. هر چیزی که مربوط به سر بشود در حوزه‌ی بحث این مقاله می‌تواند جای بگیرد. گاهی زنان و گاهی مردان بیشتر در این وادی گام نهاده‌اند. شاید در زمان‌های نه چندان دور، مدل‌های خاصی مد نبود. مردان صرفا به کوتاه کردن مو و اصلاح صورت و زنان نیز به رنگ کردن و بافتن موها و زدودن موهای صورت با اندکی آرایش در حد امکانات موجود در دوره‌ی خود می پرداختند.

اما پیشرفت و تکنولوژی امروزی نیازهای جدیدی را در بین انسان‌ها به وجود آورده است. مدل‌های جدید مو و لوازم آرایشی. این روزها، شاهد هستیم که با افزایش تب نو بودن، جستجوی این موارد در صدر قرار دارد: جستجوها به سمت سال 97 و یا سال 2018 کشیده شده است. مدل مو کوتاه 2018، مدل مو شینیون 2018، مدل مو 2018، مدل مو دخترانه 2018، مدل مو پسرانه 2018 و تا دلتان بخواهد مدل برای هر سالی که انسان‌ها احساس کرده‌اند باید تغییراتی همگام با هم را در کنار هم تجربه کنند. حساس بودن انسان‌ها در خصوص وضع ظاهری خود امری پسندیده است و اگر حیطه‌ی فعالیت شما در این زمینه باشد، می‌توانید با اندکی تلاش، تجربه‌ای از کسب و کار موفق را پشت سر بگذارید.

در این بین، رنگ سال هم بسیار به چشم آمده است.  اما شاید این بخش بیشتر مختص خانم‌ها باشد تا آقایان. هرچند در طی چند سال اخیر، رنگ موی مردانه هم پیشرفت‌های زیادی داشته است. مدل بافت مو را شاید فعلا باید در حوزه‌ی لذت‌های مختص زنانه برای مو دانست. هر چند بازیگران و یا ورزشکاران مرد نیز به فراخور نیاز و یا سلیقه‌ی خود در این خصوص اقداماتی انجام داده‌اند. حساسیت برای موها شاید بیشتر از سایر اعضای بدن باشد. مدل مو عروس شاید از حساس‌ترین انتخاب‌های یک زن جوان در تمام طول زندگی‌اش باشد. در بین تمام مدل موها، دختران بیشتر و حساس تر نسبت به موی خود رفتار می‌کنند و شاید به همین دلیل باشد که مدل مو دخترانه بیشترین تنوع را از آن خود کرده است.

با این حال یک نکته‌ی اساسی در اینجا وجود دارد و آن هم آرایشگاه یا پیرایشگاه هست. زنانه یا مردانه! همه‌ی اتفاقات به آنجا ختم خواهد شد. صحبت من در اینجا با آقایان یا بانوانی است که این شغل جالب و پویا را برای خود در نظر گرفته‌اند. تصمیم دارم برخی از استراتژی‌ها و توصیه‌هایی را با شما درمیان بگذارم که به احتمال زیاد می‌تواند در کسب و کار شما تأثیرگذار باشد. کسب و کاری که در آن شما هر روز باید به روز باشید.

پس با من تا انتهای این مقاله همراه شوید.

 

1- شبیه یک آرایشگر باشید!

بله آرایشگر باشید. شاید این جمله برای شما آرایشگران مرد و زن کمی عجیب به نظر برسد و با خود بگویید که مگر ما آرایشگر نیستیم؟ بله هستید، اما شاید کامل نیستید. ببینید، شما وقتی به مطب پزشک وارد می‌شوید، یک تجربه‌ی همیشگی دارید. فرقی ندارد که پزشک عمومی باشد و یا متخصص قلب، گوش و حلق و بینی و یا متخصص مغز و اعصاب، چیزی که مهم است این است که شخص مقابل شما، روپوشی به تن دارد که معرف شغل او است.

من از شما نمی‌خواهم که روپوش به تن کنید. شاید برای بسیاری از آرایشگران، پوشیدن یک روپوش چندان جذاب و دوست داشتنی نباشد. خوب یا بد، اما من هم با شما هم عقیده هستم. اما با یک لباس فرم اختصاصی چطورید؟ شما می‌توانید یک لباس خاص برای شغل خود داشته باشید. بله! کمی متفاوت باشید اما نه عجیب. من پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب را به شما توصیه نمی‌کنم. در عین حال به دنبال لباس مجلسی دخترانه و یا لباس مردانه‌ای با یک طراحی اسثنایی هم نیستم. تنها یک لباس ساده اما زیبا کار شما را راه می اندازد.

معمولا در یک آرایشگاه زنانه، به طور متوسط بیشتر از آرایشگاه مردانه پرسنل وجود دارد. به همین دلیل یک دست بودن پوشش می‌تواند در بین خانم‌های باریک بین و حساس، بیشتر اهمیت داشته باشد. خانم‌ها سلیقه‌های بسیار متفاوتی دارند. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید برای مثال به سبک لباس ایده‌آل و یکدست برای جمع چند نفره‌ی کاری خود در یک آرایشگاه برسید، توصیه من به شما این است که حداقل فرصت انتخاب یک رنگ یکسان و یا تقریبا یکسان را به هیچ وجه از دست ندهید.

اما من چرا اینقدر به یکسان بودن لباس‌ها توجه دارم؟ این یک بحث روانشناسانه است که در حال حاضر فرصت بیان کامل آن نیست. اما به طور مختصر می توانم بگویم که شما مشتریانی دارید که شاید ساعت‌ها بر روی صندلی خود بی سر و صدا بنشینند و اوقات خود را با پرسه زدن در تلگرام و اینستاگرام سپری کنند تا نوبت به آنها برسد، پس شما برای اینکه همچنان سرشان به کار خودشان گرم باشد و با خستگی و کمی دلخوری از کند بودن کار شما و شلوغ بودن فضا به چشمان شما زل نزنند، محیط پیش روی آنها را با ترفند یکدست سازی فضا آرام‌تر جلوه دهید. از کنار این نکته آسان نگذرید.

 

2- اسم آرایشگاه

همواره انسان‌ها یک دغدغه‌ی ویژه در خصوص انتخاب اسم‌ها داشته‌اند. اسم دختر، اسم پسر، اسم حیوان، اسم پروفایل و با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی هم به دنبال اسم گروه و یا اسم برای کانال تلگرام بوده‌اند. بی شک این حساسیت از یک آگاهی و شناخت منشأ گرفته است و آن هم این است که اسم‌ها برای انسان‌ها بسیار پر اهمیت و تأثیرگذار هستند. اسم‌ها به خاطر می‌مانند و انسان‌ها ناخودآگاه برای اسم‌ه، رنگ، مکان و شاید احساس قائل شوند. این یعنی شما کاری نه چندان آسان را در پیش دارید.

شما باید اسمی را برای آرایشگاه خود انتخاب کنید که بیشترین امتیازات را برای به دل مشتری نشستن کسب کند. آهنگ اسم، نوع هجی کردن آن، دلنشین بودن، عامه پسندی و خیلی از ویژگی‌های دیگری که شما باید برای انتخاب اسم آرایشگاه به دقت به آنها توجه لازم را داشته باشید. شاید اسم آرایشگاه زنانه مهم‌تر از اسم آرایشگاه مردانه به نظر بیاید اما باید بگویم که هر دو تأثیر گذاری خاص خود را خواهند داشت.

برای انتخاب اسم مواظب باشید که سراغ اسم‌های عجیب و غریب نروید. این فکر کاملا اشتباه است که انتخاب اسمی که برای دیگران ناشناخته است، الزاما به کسب و کار شما که شغل آرایشگری است، یک ویژگی ممتاز را اعطا می‌کند. انتخاب یک چنین اسمی الزاما به این معنی نیست که آرایشگاه شما منحصر به فرد یا تک خواهد شد. بهتر است که نگاه خود را اصلاح کنید و این موضوع را بدانید که عموم مردم ترجیح می‌دهند که از آرایشگاه‌هایی استفاده کنند که اسم‌هایی ساده و پذیرفتنی داشته باشند. شما می‌توانید هم از اسم آرایشگاه زنانه خارجی و هم ایرانی استفاده کنید، اما توصیه من به شما یک اسم ایرانی است. اما می‌توانید به سراغ اسامی خارجی هم بروید. اسم خارجی انتخابی شما باید جزو اسامی باشد که برای گوش ایرانی‌ها چندان غریبه نباشد. اما من بر اساس دانش و دانسته‌های خودم، اسم ایرانی را برای رونق بیشتر کسب و کار شما بیشتر توصیه می‌کنم. در بین اسامی نیز باید نام‌های انسان را بیشتر مد نظر خود قرار دهید.  این موضوع بسیار در جهان و همچنین ایران متداول است که آرایشگاه‌ها، اسامی صاحبان خود را یدک می‌کشند. برای مثال آرایشگاه فهیمه، آرایشگاه زیبا، آرایشگاه ستایش و یا پیرایش جمشید، پیرایش حمید و یا هر اسمی که معرف آرایشگری است که قرار است خدمات ارائه کند. این شیوه‌ای مناسب تر است زیرا دو هدف را با هم نشانه می گیرید. هم  اسمی زیبا و با مسما انتخاب می‌کنید و هم نیمی از راه شناساندن خود به مشتری‌ها را بدون حتی کلمه‌ای سخن گفتن با آنها طی می‌کنید. پس در انتخاب اسمی تأثیرگذار دقت کنید.

 

3- جابجا نشوید!

شاید این موضوع در هر صنفی وجود داشته باشد. موضوعی که بر اساس نوع کار و حرفه می‌تواند تأثیرات کم و بیش خوب یا بد را بپذیرد. شما نیاز دارید که تا جای ممکن محل مغازه‌ای که در آن به کار خدمات آرایشگری می‌پردازید را عوض نکنید. آرایشگری جزو آن دسته از شغل‌هایی است که بخش بزرگی از موفقیت خود را از پیوندی که با جغرافیای اطراف خود می‌خورد به دست می‌‌آورد. شاید این یکی از رازهای بزرگ موفقیت حرفه‌ی شما باشد. راز موفقیت شما در این است که تا جای ممکن در یک محل ثابت باشید.

 شاید شما مجبور شوید که به دلیل مسائلی که در رأس آنها افزایش اجاره بها باشد، محل کار خود را جابجا کنید، اما سعی کنید که از محل اولیه خیلی دور نشوید زیرا شما سرمایه‌های خود را از دست خواهید داد. اجاره مغازه نباید کاری کند که شما سرمایه‌هایی که برای به دست آوردن آنها تلاش بسیاری کرده‌اید را رها کنید. سرمایه‌های شا همان مشتری‌های شما هستند که به طور متوسط حداقل هر 20 روز به دیدار شما آمده و در ازای خدمتی که از شما دریافت می‌کنند، مبلغی رضایت بخش را به شما پرداخت می‌کنند.

پس این اصل را هرگز فراموش نکنید که تا جای ممکن نباید محل آرایشگاه را تغییر دهید.

 

3- با سواد شوید.

ممکن است شمایی که حرفه‌ی آرایشگری مردانه یا زنانه را انتخاب کرده‌اید، از تحصیلات دانشگاهی خوبی برخوردار باشید اما این کافی نیست. این که شما صاحب لیسانس و یا حتی فوق لیسانس باشید و در عین حال یک آرایشگر موفق نیز باشید بسیار عالی است. عالی‌تر این است که تحصیلات شما تا جای ممکن با حرفه‌ی شما ارتباط داشته باشد. اما با این‌ حال ممکن است یک آرایشگر با دیپلم و یا حتی پایین‌تر از دیپلم، از شما موفق‌تر باشد. اینجا همان جایی است که باید گفت: "راز موفقیت در سواد کاری یا سواد حرفه‌ای است".

ببینید، اصولا مشتری‌ها از اینکه ببینند آرایشگر آنها اطلاعاتی سودمند در خصوص پوست و مو در اختیار آنها می‌گذارد، بی نهایت شاد می‌شوند. پس دست به کار شوید. اطلاعات خود را افزایش دهید. در حوزه‌ی کاری خود به روز و مطلع باشید. انواع روش‌ها برای درمان شوره و خارش سر را فرا بگیرید. بهترین شامپو ضد شوره را بیابید و حتما یک نسخه از آن را در کمد مغازه‌ی خود برای معرفی به مشتری خود داشته باشد. شاید مشتری شما از تبلیغات بازرگانی و شامپو ضد شوره کلیر هر روزه از تلوزیون تبلیغات آنرا می‌بیند از شما سؤالی بپرسد! شاید در خصوص اینکه چرا پوست سرش خارش داشته و یا دچار ریزش مو است از شما جوابی بخواهد. پس فراموش نکنید که این تخصص شما است.

اگر شما یک بانوی آرایشگر هستید، باید از رنگ موی هر سال اطلاع کامل داشته باشید. برای مثال در حال حاضر سال 97 است. شما باید اطلاعات کامل و جامع از رنگ مو سال 97، رنگ سال 97، جدیدترین رنگ مو 2018 و هر چیزی از رنگ مو که در سال 97 مشتری از شما طلب کند را به او ارائه دهید. مشتری به شما به عنوان یک متخصص زیبایی نگاه می‌کند.

شاید شما بتوانید در شینیون مو 2018 جزو بهترین‌ها باشید. این امر تنها به تلاش و پشتکار حرفه‌ای شما مربوط است. شاید حتی پا را فراتر بگذارید و خود صاحب سبکی جدید شوید. اما همه‌ی اینها در سایه‌ی مطالعه و تحقیق به دست می‌آید. لطفا نگویید که وقت ندارید. شما وقت دارید و اگر واقعا مشغله‌های کاری شما خیلی زیاد است، بهتر است برنامه‌ریزی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که به حداقل تحقیق در کار خود برسید.

هرگز و هرگز فراموش نکنید که مشتری‌های شما، همیشه نگاهی ویژه به یک آرایشگر مطلع و با سواد خواهد داشت.

4- همه جا به نوبت

شغل آرایشگری با نوبت گره خورده. خیلی از ماها شاید سرزده وارد یک آ‌رایشگاه نشویم و از چند روز یا چند ساعت قبل یک نوبت در آرایشگاه مورد نظر خود بگیریم. این کار عجیبی نیست. اما باید بدانید که بسیاری از مشتری‌های شما معمولا بدون وقت قبلی و یا اصطلاحا سرزده وارد می‌شوند.

اما یک احساس نه چندان خوشایند ممکن است که در این بین پیدا شود. مشتری‌هایی که بر روی صندلی‌های انتظار نشسته‌اند و به کار شما و ساعت خود دائما زل می‌زنند، چندان از اینکه ناگهان شخصی وارد مغازه شود و مستقیما بدون مقدمه روی صندلی آرایشگاه بنشیند تا کار او را انجام دهید، احساس خوبی پیدا نمی‌کنند. شما معمولا در این زمان به مشتری‌هایی که ساعتی بر روی صندلی‌های انتظار نشسته‌اند خواهید گفت که آقا یا خانم فلانی از قبل نوبت داشتند. بله این درست است. نه شما، نه مشریانی که بر روی صندلی‌های انتظار ساعت‌ها می‌نشینند و نه آن مشتری که با تعیین وقت قبلی به آرایشگاه شما پای گذاشته، هیچ کدامتان مقصر نیستید. مقصر تنها کم حوصلگی و شاید کمی سوءتفاهم باشد که آن هم به سادگی قابل حل است.

شما باید از سیستم ساده‌ی وایت‌برد-ماژیک استفاده کنید. راحت و ارزان. شاید کمتر از 20 هزار تومان برای شما هزینه داشته باشد. یک وایت برد تهیه کنید و در جایی مناسب در محل کار خود نصب کنید. از ابتدای صبح، اسم افرادی که برای رزرو وقت آرایشگاه با شما تماس گرفته‌اند و ساعتی که شما برای آنها تعیین کرده‌اید را بنویسید. وقتی این تابلو در مقابل چشم مشتریان شما قرار بگیرد، بدون اینکه نیاز به توضیح اضافه‌تری باشد، آنها شرایط شما را درک خواهند کرد.

این یک احترام دوطرفه است. شما به مشتری برای آگاهی دادن صحیح احترام بگذارید تا او هم با رفتار و ذهنیت صحیح خود، بازخوردی مناسب را به شما ارائه کند.

 

5- قابل اعتماد باشید

این نکته را به عنوان آخرین توصیه به شما ارائه می‌کنم. آرایشگری شغلی پر تنوع و وسیع است. هر روز ویژگی‌های خاص خود را دارد. اما شما باید در رفتار و گفتار خود به گونه‌ای عمل کنید که اصطلاحا دل دیگران را به دست آورید. هرگز در حین کار خود نسبت به کسی بدگویی نکنید (خصوصا در آرایشگاه‌های زنانه). ممکن است افرادی در جمع مشتریان نشسته در صف انتظار شما باشند که با شنیدن این حر‌ف‌های شما، دیگر هرگز پای خود را وارد مغازه‌ شما نگذرانند. پس تنها به کار خود پرداخته و از خود شخصیتی متعادل و قابل اعتماد در ذهن مشتری‌ها بسازید.

این افراد سرمایه‌های شما هستند که شما با یک جمله، ناخواسته‌ آنها را به رقیبان خود پاس می‌دهید! هرگز در گرفتن دستمزد به گونه‌ای عمل نکنید که مشتری احساس کند بیش از خدمتی که دریافت کرده به شما پول داده است. سعی کنید دستمزد‌ها را عادلانه کنید تا مشتری‌های خود را تبدیل به مبلغینی رایگان و سیار برای حرفه و کار خود کنید.

قابل اعتماد بودن در یک کلام یعنی اینکه مشتری احساس کند که جای درستی آمده و هرگز از انتخاب خود پشیمان نشود.

هرگز فراموش نکنید که شما نباید کاری کنید که مشتری از حضور در آرایشگاه شما پشیمان شود، این یعنی دیگر پولی روی میز شما گذاشته نخواهد شد.

موفق باشید.

 

 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.