اصول نگارش کاربردی

زندگی در دنیای امروز باعث شده است که اطلاعات با سرعتی باور نکردنی از این سر دنیا به آن سر دنیا در عرض چند ثانیه مخابره شود. همه ی ما این سرعت را مدیون پیشرفت تکنولوژی و زندگی در دهکده ی جهانی هستیم.

هر چند شاید برخی از افراد این مخابره های تند و سریع و بعضا عاری از احساس را نپسندند اما ما عضوی از این جامعه هستیم و گریزی از این واقعیت نیست که باید همرنگ جماعت بود. اما در این بازار داغ عرضه و تقاضای اطلاعات تنها افرادی موفق خواهند بود که بتوانند بگونه ای بنویسند که مخاطب را به خود جلب کنند. در واقع دنیای امروز باعث شده است که چه شما بخواهید برای مادرتان در یک شهر دیگر نامه بنویسید و چه یک درخواست رسمی داشته باشید و حتی یک کارمند عالی رتبه باشید که لازم است برای مقام مافوق خود گزارشی تهیه کند، لازم است با یک سری اصول نگارشی آشنا باشید که به موجب آن ، موفقیت کسب کنید. در این مقاله سعی می کنیم شما را با روش هایی آشنا کنیم که می توانید به کمک آن ها در همان حال که یک نوشته ی تمیز و مرتب دارید، خواننده را تا آخر با خود همراه کرده و نگارش خوب شما آن ها را مشتاق نگه دارد.

سبک خود را مشخص کنید و در انتخاب واژه ها دقت کنید. یک سبک خوب و روان باعث به وجود آمدن تصویر ذهنی مثبت می شود.

اگر قرار است ارتباط شما الکترونیکی باشد، از یک زبان ساده و قابل فهم و به دور از ابهام استفاده کنید.

سعی کنید همواره با یک دید مثبت دست به قلم شوید. دید مثبت شما در دیگران نیز اثر گذاشته و خواه ناخواه باعث می شود آن ها هم به موضوع مثبت نگاه کنند.

قطعا این ضرب المثل که می گوید: "کم گوی و گزیده گوی چون دُر تا از کم تو جهان شود پُر" را شنیده اید. این خود نشان دهنده ی اهمیت این موضوع است که کوتاه و گویا سخت گفتن تا چه اندازه می تواند موثر واقع شود . سعی کنید از کلمات و عباراتی استفاده کنید که درعین حال که ساده هستند گویای مطلبی باشند که قرار است بیان کنید.

اگر قرار است که با افراد مختلف در ارتباط باشید، سعی کنید انواع روش های ارتباطی روز دنیا را بیاموزید.

با این کار شما قادر خواهید بود با افراد مختلف که روش های ارتباطی متفاوتی را می پسندند ارتباط برقرار کنید.

قرار نیست همه ی ارتباط های شما یک ارتباط رسمی باشد. خود را برای زمان هایی آماده کنید که قرار است یک متن را به صورت غیر رسمی و برای یک دوست بنویسید.

فرقی نمی کند یادداشتی که می خواهید بنویسید برای چه کسی است،  سعی کنید در یادداشت های خود از خلاصه نویسی استفاده کنید. متون خلاصه و ساده بیشتر به دل می نشیند و راحت تر و  بهتر مخاطب را به خود جذب می کند.

زمانی که می خواهید یک مکاتبه ی تجاری داشته باشید، سعی کنید از ادبیاتی دوستانه اما ساده و خوشایند استفاده کنید.

مکاتباتی که حاوی اطلاعات ارائه شده هستند، بهتر است که بیشتر بر روی مواردی مترکز شده باشند که شما قصد ارائه آن را دارید.

نوشته های خود را بعد از اتمام کار با صدای بلند چند بار بخوانید. این کار به شما کمک می کند که اشکالات نگارشی خود را یافته و متن روان تری داشته باشید.

سعی کنید مطالب خود را قابل فهم بنویسید. متونی که قابل فهم هستند بیشتر توجه مخاطب را به خود جلب می کنند.

برای نوشتن ابتدا هدف از نوشتن خود را در ذهنتان مجسم کرده و برای بیان پله پله ی آن برنامه ریزی کنید و طبق برنامه و هدف تعین شده شروع به نوشتن کنید.

اگر در نوشته های خود از داده ها ی آماری استفاده می کنید و یا سعی می کنید از یک منبع استفاده کنید، تحقیق کرده و مطمئن شوید که داده های شما معتبر و درست هستند.

برای نوشتن مطالب تحقیقی، متون خود را منسجم نگه دارید و از از این شاخه به آن شاخه پریدن و بیان مطالب غیر ضروری خود داری کنید.

یک متن که دارای نگارش خوبی است، نقش موثری در شکل گیری ارتباط میان نویسنده و خواننده دارد.متنی که نگارش ضعیفی دارد، در ذهن خواننده تصویری منفی از نویسنده ایجاد می کند.

در نوشته های خود از اصطلاحات و کلمات قلنبه سلنبه خود داری کنید و تا جایی که امکان دارد نوشته هایتان ساده و کوتاه باشد.

برخی از لغات دارای معانی مختلف هستند و امکان دارد که برای خواننده ابهام ایجاد کنند. از بکار بردن این دسته از کلمات در نوشته های خود خود داری کنید.

سطح دانش و تخصص فردی یا افرادی که قرار است نوشته های شما را بخوانند را در نظر بگیرید.

برای این که بتوانید نوشته ای قوی داشته باشید، کتاب زیاد بخوانید. آشنایی با انواع جمله بندی های مختلف و نوشته ها و موضوعات متفاوت باعث تقویت ذهن و دامنه لغات و بهبود جمله بندی های شما می شود.

نوشته های دیگر افراد که در باره ی همان مطلب شما نوشته اند را بخوانید. تجربه ی دیگران برا ی شما می تواند الهام بخش بسیار خوبی باشد.

ساختار و جمله بندی های خود را از لحاظ دستوری بار ها و بار ها مورد بررسی قرار دهید. یک حمله بندی درست تاثیر بسزایی در خواننده و جلب اعتماد او دارد.

برای نوشته های خود چرک نویس داشته باشید. در چرک نویس می توانید هر چقدر که بخواهید جملات را کوتاه و بلند کنید، جای حرف ها را عوض کنید و حتی بند ها و پاراگراف هایی را حذف و اضافه کنید و بعد از چند بار باز خوانی آن را به پاک نویس خود انتقال دهید.

اگر نوشته ی شما روی کاغذ است، سعی کنید از یک کاغذ مرغوب و یک جوهر پرنگ و خوب استفاده کنید. این کار به خواننده نشان می دهد که شما برای وقتی که برای خواندن متن شما گذاشته است، احترام قائل هستید.

در متن خود از نوشتن کلمات عامیانه، فنی و بعضا کلیشه ای خود داری کنید.

یک نویسنده ی خوب می تواند به گونه ای نکات مثبت را بیان کند که نکات منفی بی تاثیر بنظر برسند.

از نوشتن جزئیات غیر ضروری در نوشته های خود خود داری کنید. این کار باعث گیجی و سردرگمی مخاطب شما می شود.

اگر یک گزارش کاری تهیه می کنید، از بیان عقاید شخصی خود و دخیل کردن آن در گزارش خود داری کنید. به جای قضاوت های شخصی به بیان واقعیاتی بپردازید که برای اثبات آن ها مدرک دارید.

سبک نگارشی دوستانه داشته باشید و از بیان مطالب منفی و پر حاشیه دوری کنید.

شاید مجبور شوید یک نامه ی انتقادی بنویسید. از ادبیاتی مودبانه و لحنی دوستانه استفاده کنید. انتقاد های تند و کوبنده نه تنها مفید واقع نمی شوند، جه بسا خواننده را دلسرد کرده و مضر هم واقع می شوند.

برای این که توجه خواننده را به خود جلب کنید (شما) خطابش کنید تا در طول خواندن نوشته حواسش به نوشته ی شما باشد.اگر نوشته های شما حاوی عکس و یا داده های آماری است آن را برای آگاهی بیشتر خواننده به نوشته ی خود پیوست کنید و در نوشته ی خود خواننده را به پیوست های مربوطه ارجاع دهید.  ترجمه  itrans.ir 

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.