پژوهشگر آیین‌های سنتی و تعزیه‌خوان مطرح درگذشت

یوسف شاه‌حسینی محقق و پژوهشگر نمایش‌های آیینی و از تعزیه‌خوانان شناخته شده اهل تفرش در اثر سانحه تصادف جشم از جهان فروبست.

( سیارک)به گزارش ایران تئاتر، یوسف شاه‌حسینی محقق و پژوهشگر نمایش‌های آئینی و از تعزیه‌خوان‌های مطرح و شناخته شده استان مرکزی شب گذشته بر اثر تصادف در جاده تفرش دارفانی را وداع گفت.

در سال ۱۳۴۸ و در خانواده‌ای که همه موافق‌خوان در مجالس تعزیه بودند متولد شد. او شبیه‌خوانی را از کودکی با بچه‌خوانی آغاز کرد و با رسیدن به سن بلوغ و تغییر صدا اشقیاخوانی را برعهده گرفت و بر همین اساس علاقه زیادی به تعزیه‌خوانی پیدا کرد و به مرور به یکی از شناخته شده‌ترین تعزیه‌خوان‌های ایران تبدیل شد. او در تمامی تکایای شهر تفرش تعزیه خوانده و هر سال برای تعزیه‌های او افراد زیادی از شهرهای مختلف به این شهر می‌رفتند. زنده‌یاد شاه‌حسینی که از جمله افرادی بود که اعتقاد داشت تعزیه‌خوانان باید با اجرای تعزیه به شکل سنتی به باقی ماندن این هنر کمک کنند، باور داشت اگر این شرایط پیش برویم تا بیست سال آینده چیزی از تعزیه باقی نمی‌ماند.

این هنرمند فقید در طول سال‌ای گذشته همواره با تعزیه‌‌های خود در جشنواره‌‌ها و مراسم‌های مختلف حضور داشت و یکی از چهره‌های شناخته شده این رشته در کشور بود.

مراسم تشییع پیکر این تعزیه‌خوان امروز بعداز ظهر در تفرش برگزار و یک مراسم فردا ۸ بهمن‌ماه و مراسم یادبود دیگری شب جمعه ۱۲ بهمن‌ماه برای او برگزار خواهد شد.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.