گزارش جشنواره های مختلف هنری در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شد

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی جشنواره های تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی فجر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی جشنواره های بین المللی تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی فجر شنبه دوم دی برگزار شد. در این جلسه که مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشت، دبیران جشنواره های تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی فجر گزارشی از جشنواره ها بیان کردند.

محمد حسین ایمانی خوشخو رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری این وزارتخانه در همکاری نزدیک می‌توانند از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاستگذاری فرهنگی و آموزشی برای سیاستگذاری مسایل هنر استفاده کنند و کمیسیون هنر و معماری شورا نیز آماده تعامل و همکاری با معاونت هنری است.

ایمانی خوشخو با اشاره به جشنواره های هنری فجر گفت: جشنوراه های فجر پس از انقلاب اسلامی شکل گرفته اند و پیش رفته اند و یکی از ویژگی های این جشنواره ها ارتباط و اتصال با انقلاب است به شکلی که در فضای پس از انقلاب جشنواره ها کمک کردند تا فضا برای فعالیت های هنری و ارتباط با هنر فراهم شود. لازم است که در جشنواره های هنری فجر انتظارها متناسب با اهداف جشنواره باشد.

رییس کیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اهمیت هنر گفت: متاسفانه هنوز در دستگاه های تصمیم گیری بین نگرش تامین معیشت مردم و نگرش حمایت از هنر فاصله زیادی وجود دارد و هر چند تامین معیشت مردم ضرورت و اولویت دارد اما به حمایت از هنر نیز که با روح مردم سر و کار دارد باید توجه داشت و نتایج نامناسب بی توجهی به حمایت از هنر، سال ها بعد آشکار می شود. جشنواره ها فضای هنری کشور را توسعه می دهند و اعتبار و آبروی کشور در منطقه هستند، وقتی رویدادی چنین تاثیری را  در اعتبار کشور دارد، چرا نباید بودجه جدی تری به آنها اختصاص یابد. نکته مهم دیگر در این خصوص اینکه تثبیت مدیران و دبیران جشنواره ها باعث می شود اختلاف سلیقه ها در روند جشنواره ها کم شود. نکته سوم این است که جشنواره های هنری فجر نقطه عطفی در عرصه هنر کشور هستند و موضوع تدوین سند کلی جشنواره های هنری فجر نیز مطرح شده است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.جشنوراه های فجر پس از انقلاب اسلامی شکل گرفته اند و پیش رفته اند و یکی از ویژگی های این جشنواره ها ارتباط و اتصال با انقلاب است به شکلی که در فضای پس از انقلاب جشنواره ها کمک کردند تا فضا برای فعالیت های هنری و ارتباط با هنر فراهم شود

رییس کیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تهیه اسناد هنری در این کمیسیون گفت: ضرورت دارد که در عالی‌ترین نهاد تصمیم گیری فرهنگی کشور اسنادی برای هنر داشته باشیم. این اسناد بالادستی حیطه و اختیار هر فرد یا نهادی را برای ورود به حوزه هنر مشخص می کند، اما در صورتی که چنین اسناد مصوبی وجود نداشته باشد افراد یا نهادهایی به حوزه مسایل هنر وارد می شوند که توسعه هنر را کند و تضعیف می کند. سند موسیقی و سینما در این کمیسیون تهیه شده و مرحله هماهنگی نهایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را طی می کند. در حوزه تئاتر هم که قبلا آیین نامه نظارت حوزه تئاتر مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشت و در حال حاضر این آیین نامه از سوی اداره کل هنرهای نمایشی و با نظرات هنرمندان تئاتر بازنگری شده است و در این کمیسیون به عنوان سند تئاتر بررسی و مرور خواهد شد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سعی می کنیم با مشارکت و نقش متخصصان عرصه هنر فضای آرام تری در هنر ایجاد شود و از کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی و هنرمندان و کارشناسان می خواهیم همکاری و مشارکت کنند تا از التهاب این عرصه کم شود. مسایلی در عرصه اجتماعی وجود دارد که چندان مورد نقد و انتقاد قرار نمی گیرد اما همان مسایل وقتی در فضاهای هنری طرح می شود مدام  مورد انتقاد قرار می گیرد.

حسینی با اشاره به جشنواره های هنری فجر بیان کرد: جشنواره های فجر فارغ از سلایق سیاسی در دوره های گوناگون به مرور پخته تر و کیفی تر شده اند پس نیاز است که در جشنواره های فجر غایت سنجی و هدفمندی مورد توجه قرار گیرد و برای این منظور آسیب شناسی دوره های مختلف جشنواره موثر است. در دوره هایی با تغییر دبیران جشنواره ها تغییر جدی در رویکرد و روند جشنواره ها دیده می شود که امیدواریم با تدوین آیین نامه و شیوه نامه، ثبات و پایداری جشنواره ها محقق شود و با تغییر مدیران، ارکان جشنواره دچار خلل نشود. پیش نویس آیین نامه ای با همکاری دفتر موسیقی و خانواده موسیقی برای جشنواره بین المللی موسیقی فجر تهیه شده است که می تواند در حوزه های دیگر نیز آیین نامه ای تدوین شود.

وی ادامه داد: ما در حوزه هنر گرچه از نظر سخت افزاری مسایلی داریم اما از نظر نرم افزاری غنی هستیم و هرچند توجه به تامین امکانات سخت افزاری و توسعه فضاها ضرورت دارد اما لازم است که به مزیت های نسبی نیروی انسانی در عرصه هنر و هنرمندان جوان بیشتر توجه شود.

فرهاد مهندس پور دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گفت: کلیت جشنواره نسبت به دوره های قبل تغییرات چندانی نداشته است و در گفتگو با مدیرکل هنرهای نمایشی برنامه ریزی چند ساله برای جشنواره انجام شد. تغییری که در جشنواره صورت گرفته این است که سعی کردیم ضریب مشارکت عمومی جامعه تئاتری ایران افزایش یابد که کار دشورای است. در بخش بین الملل سراغ گروه های جوانی رفتیم که از لحاظ فرم و تم متفاوت و بدیع باشند.

مهندس پور ادامه داد: جشنواره در بخش های مسابقه بین الملل، بخش مسابقه ایران، مرور تئاتر تهران و شهرستان با حدود ۱۰۰ نمایش برگزار می شود و ۷۰ کارشناس که تعداد کمی از آنها غیرتئاتری هستند برای انتخاب آثار مشارکت کردند. جشنواره در ۲۶ سالن برگزار می شود که تعدادی از آنها تئاترهای خصوصی هستند و به نوعی حمایت از تئاترهای خصوصی هم می شود.

دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر تصریح کرد: دولت ها تولیدکننده فرهنگ نیستند، ما به سازمان تئاتر و سازمان موسیقی و ... نیاز داریم تا مشارکت عمومی را جلب کنند و تعامل سازنده ای بین هنر، مردم و دولت ایجاد کنند. لازم است که تبصره ای مصوب شود تا موسساتی که از فرهنگ و هنر حمایت می کنند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

مهندس پور در پایان گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر از مهمترین و بزرگترین رویدادهای تئاتری در منطقه است و می تواند در قالب جشنواره بین المللی تئاتر تهران بیانگر مسایل ملی ما باشد و کشور را به قطبی فرهنگی تبدیل کند.

حمیدرضا نوربخش دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نیز در این جلسه گفت: در ۲ دوره قبل جشنواره رویکرد جدیدی دنبال شد و سعی کردیم جشنواره بین المللی موسیقی فجر را به تعریف جشنواره نزدیک تر کنیم. این دوره جشنواره از ۲۰ تا ۳۰ دی ماه با حدود ۹۴ اجرا در ۷ سالن برگزار می شود که یکی از سالن ها در موسسه فرهنگی اکو به بخش پژوهش اختصاص دارد و سالن همایش ایرانیان نیز امسال به سالن های جشنواره افزوده شده است. جشنواره در بخش های موسیقی ایرانی، کلاسیک، نواحی، بانوان، بین الملل، تلفیقی برگزار می شود که البته موسیقی تلفیقی ممکن است واژه گویایی نباشد اما نوعی موسیقی تجربه گرا است که امسال سومین دوره است که این موسیقی در برج آزادی اجرا می شود.

نوربخش افزود: موسیقی نواحی هم در این دوره جشنواره حضور پررنگی دارد و حدود ۱۳ اجرا از عمده نواحی در قالب گروه هایی که توانسته اند مخاطب جذب کنند، اجرا می شود. اجرای ۶ اقلیم هم که ترکیبی از موسیقی های نواحی است در جشنواره اجرا می شود. بخش بین المللی موسیقی فجر نیز ساز و کار حرفه ای تری پیدا کرده و با عمده جشنواره های معتبر بین المللی و مراکزی که در حوزه تبادل گروه های موسیقی فعالیت دارند، ارتباط برقرار کردیم و ۱۹ اجرا در بخش بین الملل جشنواره خواهیم داشت که گروه ها و چهره های معتبر موسیقی هستند.

وی ادامه داد: البته در بخش بین الملل تمرکز بر ایران فرهنگی است. در موسیقی ایرانی نیز سعی شده که همه فعالان موسیقی ایرانی حضور داشته باشند که ۱۳ اجرا هم در این بخش داریم. بخش پاپ که بخش پرمخاطب جشنواره است در سالن همایش ایرانیان برگزار می شود. در بخش ارکسترها هم علاوه بر ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران چند ارکستر دیگر در جشنواره حضور دارند.جشنواره های فجر فارغ از سلایق سیاسی در دوره های گوناگون به مرور پخته تر و کیفی تر شده اند پس نیاز است که در جشنواره های فجر غایت سنجی و هدفمندی مورد توجه قرار گیرد و برای این منظور آسیب شناسی دوره های مختلف جشنواره موثر است

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر گفت: جشنواره موسیقی فجر جشنواره جشنواره هاست و منتخبان جشنواره هایی مانند جشنواره نواحی، کلاسیک ایرانی و جوان در جشنواره حضور دارند.

مجتبی آقایی دبیر دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر نیز در این جلسه گفت: حدود ۱۱ هزار اثر از ۵۴ کشور به دبیرخانه دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر رسید که انتخاب اولیه انجام شد و در نهایت حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ اثر برای جشنواره در بخش فراخوان انتخاب می شود. در کنار فراخوان، آثاری نیز به صورت کیوریتوری از هنرمندان شاخص گردآوری و در جشنواره ارایه می شود. جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر می تواند جشنواره جشنواره ها باشد و ادامه سیر تکاملی جشنواره هایی مانند جشنواره هنرهای تجسمی جوانان و دوسالانه های تخصصی باشد.

آقایی افزود: برای برگزاری جشنواره در استان ها ۲۲ استان اعلام آمادگی کردند و هنرمندانی در هر استان که ظرفیت های استان را می شناسند برای برگزاری نمایشگاهی از هنرمندان استان انتخاب شده اند. همچنین چند نگارخانه خصوصی برگزار کننده جشنواره هستند که مشارکت بخش خصوصی را موجب می شود. تجلیل از حامیان و فعالان هنرهای تجسمی در افتتاحیه و تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی در اختتامیه از برنامه های این دوره جشنواره است.

آقایی در ادامه متذکر شد: جشنواره بین المللی تجسمی فجر در دهمین دوره خود قرار دارد و این مقطع فرصتی برای نگاهی به گذشته این جشنواره و برنامه ریزی چشم انداز آینده جشنواره به حساب می آید که البته محدودیت هایی از جمله فضای مناسب نمایشگاهی برای رویدادهایی مانند جشنواره فجر و محدودیت اعتبار و بودجه هم وجود دارد.

آقایی در پایان بر ضرورت تدوین و تصویب اسناد بالادستی برای جشنواره های هنری فجر و راه اندازی خانه هنرهای تجسمی تاکید کرد.

در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی نظرات خود را درباره جشنواره های هنری فجر و مسایل روز هنری بیان کردند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید