علی نصیریان:به وجود هنرمندانی چون داریوش مودبیان و ایرج راد افتخار می‌کنم

علی نصیریان به مناسبت برگزاری مراسم نکوداشت سال‌ها فعالیت داریوش مودبیان در ششمین جشنواره تئاتر شهر، یادداشتی منتشر کرد. به گزارش رسیده،در یادداشت علی نصیریان آمده است:داریوش مودبیان را از سال‌های پیش از انقلاب که به اداره تئاتر آمد می‌شناسم. از همان آغاز به گروه ما یعنی «گروه تئاتر مردم» پیوست. گروهی که من و…

علی نصیریان به مناسبت برگزاری مراسم نکوداشت سال‌ها فعالیت داریوش مودبیان در ششمین جشنواره تئاتر شهر، یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش رسیده،در یادداشت علی نصیریان آمده است:داریوش مودبیان را از سال‌های پیش از انقلاب که به اداره تئاتر آمد می‌شناسم. از همان آغاز به گروه ما یعنی «گروه تئاتر مردم» پیوست. گروهی که من و عزت‌الله انتظامی به عنوان اعضاء آن از حضور داریوش مودبیان و ایرج راد بسیار استقبال کردیم و هر دو این عزیزان امروز از چهره‌های برجسته هنر ما هستند. داریوش از همان آغاز با روحیه و روح پرشور و خلاق خود نشان داد که یک هنرمند جستجوگر است. جستجوگر در تحقیق و ترجمه و در ارتباط با دانش و تئاتر روز دنیاکه برای هنر ما بسیار ضروری است.
من با داریوش مودبیان سال‌های زیادی کار کردم. ما در همه این سال‌ها با هم همکار و دوست بودیم. در نمایش «بازرس» اثر نیکلای گوگول به کارگردانی عزت‌الله انتظامی به همراه من بازی کرد و در آن نمایش حضور بسیار موثری داشت. بعد از این نمایش حشر و نشر ما بیشتر شد و ما در رفاقت و دوستی به هم نزدیک شدیم. خصوصیات مشترک ما زیاد است. من در وجود این هنرمند نازنین نوعی رفتار و فرهنگ و دل‌سپردگی به تئاتر را احساس کردم که همیشه با او همراه است.
همکاری ما در تئاتر با چند نمایش تا زمان انقلاب ادامه داشت و بعد از انقلاب داریوش به سراغ کارگردانی و بخصوص کار تله‌تئاتر رفت و من با او به عنوان بازیگر همکاری کردم. نمایش «سوزنبانان» حاصل این همکاری بود. در چند کار تله‌تئاتر که داریوش مودبیان کار کرد من پیشرفت را در هنر و نگاه او شاهد بودم. برای همین همیشه این روحیه و تلاش او را دوست دارم. می‌توانم بگویم داریوش مودبیان از اشخاص ویژه است. من در رابطه شخصی شاید زیاد اهل مراوده اجتماعی نباشم ولی آن اندازه به داریوش مودبیان علاقه دارم که در دوستی به هم وابسته شده‌ایم. می‌توانم بگویم دوستی او در قلب من جا دارد. و این دوستی در حق یک انسان هنرمند و شریف است که به درستی به کارش عشق و ایمان دارد. دوست داشتن داریوش مودبیان یعنی دوست داشتن هنر. هنوز هم مثل گذشته زمان زیادی را با هم صحبت می‌کنیم و درباره موضوعات مختلف و بخصوص هنر حرف می‌زنیم. هنوز همان خصلت و روحیه آغاز کارش را دارد. بسیار اهل مباحث علمی و ارزش به کار آموزش است. اهل تحقیق و پژوهش و تحلیل است. این خصلت واقعی هنرمندان به آنها اعتبار می‌دهد. من به وجود هنرمندانی چون داریوش مودبیان و ایرج راد افتخار می‌کنم. این تعریف و ستایش را غیر از من هنرمندانی چون عزت‌الله انتظامی در حق این عزیزان بارها ابراز کرده‌اند.
یکی از کارهای ارزنده داریوش مودبیان ترجمه‌های او و معرفی نمایشنامه‌نویسان خارجی است. او به پاس ترجمه‌های درخشان که از نمایشنامه‌های فرانسوی انجام داد نشان فرهنگی را از دولت فرانسه دریافت کرد و من در مراسم اهدای این جایزه با رضایت و افتخار درباره او صحبت کردم. نمایشنامه «پرده عجایب» نوشته سروانتس که داریوش مودبیان ترجمه کرده یکی از آثار درخشان ما است. ترجمه‌های او در ادبیات نمایشی ما برای همیشه ماندگار خواهد بود چون مترجم آن زبان و ادبیات و نمایش را خوب می‌شناسد.
اعتقاد دارم تجلیل از هنرمندان که برای مردم و این سرزمین زحمت کشیده‌اند کاری شایسته است. این نکوداشت که در حق یک هنرمند فرهیخته و باشعور انجام می‌شود جای سپاس دارد و من از این آئین خجسته بسیار سپاس دارم. وظیفه دارم به سهم خود به این دوست و هنرمند یعنی داریوش مودبیان برای زحمات و هنرش با احترام و عزت زیاد ادای دین کنم.
مراسم نکوداشت داریوش مودبیان در آیین اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر شهر روز پنجشنبه ۷ دی ماه ساعت ۱۴ و در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران برگزار می شود.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید