فتحعلی‌بیگی عید نوروز به سنگلج می‌رود/ ادامه پژوهش موسیقایی

داود فتحعلی بیگی قصد دارد در صورت ایجاد شرایط مناسب، اثری نمایشی را از نیمه دوم تعطیلات نوروز ۹۷ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه ببرد.

داود فتحعلی بیگی کارگردان و بازیگر نمایش های آیینی و سنتی درباره جدیدترین فعالیتش در عرصه کارگردانی تئاتر به خبرنگار مهر گفت: من سه نمایشنامه را برای اجرا مدنظر دارم که ۲ نمایشنامه «سایه تو سایه» و «میرزا فرفره» از آثاری است که خودم نوشته ام و نمایشنامه «سه گل و سه آرزو» هم نمایشنامه دیگری است که توسط یکی از دوستان، سال ها پیش برای اجرا به من پیشنهاد شد.

وی ادامه داد: نمایشنامه «سه گل و سه آرزو» اقتباسی از قصه های فولکلور است ولی اگر بخواهم این نمایشنامه را اجرا کنم به شکل سیاه بازی اجرایش خواهم کرد.

این هنرمند پیشکسوت تئاتر تأکید کرد: در وضعیتی به سر می بریم که تولید و اجرای تئاتر خیلی سخت شده است و باید دید شرایط مناسب برای این امر فراهم می شود یا نه.

فتحعلی بیگی اظهار کرد: اگر شرایط مناسب فراهم شود یکی از نمایشنامه های مدنظر را برای اجرا در تماشاخانه سنگلج تولید خواهم کرد. اگر این اتفاق رخ دهد، نمایش را در نیمه دوم نوروز ۹۷ و در قالب طرح اجرای آثار نمایشی در تعطیلات نوروز به صحنه خواهم برد.

وی درباره دیگر فعالیت های خود، با اشاره به تألیف و رونمایی از کتاب «آشنایی با مبانی شبیه خوانی» ادامه داد: در حال حاضر هم به همراه چند تن از اعضای هیأت مدیره انجمن تعزیه ایران که تخصص موسیقایی دارند، در حال استخراج ردیف آوازی مجالس تعزیه عاشورایی هستیم.

این فعال حوزه تعزیه در پایان متذکر شد: بیم آن می رود که این ردیف های آوازی در آینده فراموش شوند و برخی افراد نیز به نام نوآوری، در حال از بین بردن اصالت این بخش هستند.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید