رسانه

سینما دوستان حرفه ای «سینما گونه» را از دست ندهند

بانی فیلم– گروه تلویزیون: بیش از یک ماه است که جمعه و شنبه شب شبکه نمایش پیش از آغاز فیلم سینمایی ساعت ۲۳ خود برنامه‌ای تخصصی درباره ژانرهای سینمایی را روی آنتن می‌برد. برنامه «سینماگونه» در هر قسمت گونه‌ای سینمایی را معرفی کرده کرده و فیلم‌های سینمایی مطرح در آن گونه را معرفی می‌کند. البته…

بیش از یک ماه است که جمعه و شنبه شب شبکه نمایش پیش از آغاز فیلم سینمایی ساعت ۲۳ خود برنامه‌ای تخصصی درباره ژانرهای سینمایی را روی آنتن می‌برد. برنامه «سینماگونه» در هر قسمت گونه‌ای سینمایی را معرفی کرده کرده و فیلم‌های سینمایی مطرح در آن گونه را معرفی می‌کند. البته این برنامه برخلاف برنامه‌های متداول تلویزیونی مخاطب عام را هدف نگرفته و سینمادوستان حرفه‌ای را مخاطب قرار می‌دهد. در هر برنامه مهمانان مختلف از اساتید دانشگاه تا چهره‌های هنری مقابل دکتر محمد شهبا که خود مدرس سینماست می‌نشینند و به گفت وگو می‌پردازند.
محمد حسام‌پور مدیر تأمین برنامه شبکه نمایش درباره چرایی ساخت این برنامه با توجه به دربرنگرفتن مخاطب عام به بانی فیلم می‌گوید: «شبکه نمایش، شبکه‌ای تخصصی است و به همین دلیل مخاطب هدف‌ش مخاطب مشخصی است و اتفاقا می‌داند که باید چه برنامه‌ای و با چه موضوعی برای چه مخاطبی تعریف کند؛ برخلاف شبکه‌های عمومی که مخاطب متفاوتی دارند و باید برای هر موضوعی برنامه داشته باشند. قطعا با توجه به رویکرد شبکه نمایش لازم است که برنامه‌های تخصصی پیرامون سینما ساخته شود. ما پیش از برنامه «سینما گونه»، برنامه‌های دیگری نیز در این حوزه روی آنتن بردیم که با استقبال خوب تماشاگران مواجه شد و به ما نشان داد که مخاطب دوستدار سینما علاوه بر تماشای فیلم‌های سینمایی به برنامه‌های تخصصی این حوزه نیز علاقه‌مند است. برنامه «آی‌کیو سینما»، «علم و سینما» و «سینما و دوبله» که پخش می‌شد بازخورد بسیار خوبی از مخاطبان داشتیم به ویژه از سوی دانشجویان سینما و فیلمسازان. متوجه شدیم این تمایل در مخاطب وجود دارد و همان زمان چند طرح در این زمینه در دست بررسی بود که یکی از آن‌ها «سینماگونه» بود که قصدش آموزش سواد بصری و سواد رسانه‌ای برای شناساندن گونه‌های مختلف سینمایی به مخاطب برای انتخاب فیلم‌های محبوب‌اش، بود. او با تاکید بر این که هنوز قسمت‌های بسیاری از برنامه پخش نشده است درباره رضایت مخاطبان از این برنامه می‌گوید: «در مورد اثربخشی و نظرسنجی از مخاطبین هنوز نمی‌توان با قاطعیت صحبت کرد چرا که پخش برنامه هنوز به نیمه هم نرسیده؛ برآوردمان از مخاطب هدف‌مان تا کنون مثبت بوده و بازخوردهای خوبی داشتیم اما به هر حال این بازخوردها قابل تعمیم به نظر کلی درباره رضایت مخاطب نیست چون قسمت‌های بسیاری هنوز پخش نشده است؛ اما در خود برنامه حضور فیلمسازهای مختلف از جمله آقایان فخیم‌زداه، نجفی، نیک‌نژاد و منتقدان و مدرسان سینما و ارتباطات نظیر خانم‌ها شرکا، رونقی و آقایان عادل، الستی و … حتی مجری برنامه آقای شهبا هستند که سال‌هاست سینما تدریس می‌کنند و ترجمه‌های بسیاری در حوزه سینما دارند؛ نشان از این دارد که متخصصان سینما و سینما دوستان برای‌شان برنامه و رویکردش جذاب و قابل اعتنا بوده است.» او با اشاره به این که برنامه «سینماگونه» فصل دوم نیز خواهد داشت، ادامه می‌دهد: «با توجه به رویکردی که عرض کردم در شبکه نمایش داریم می‌خواهیم که حتما در میان پخش فیلم‌های سینمایی برنامه‌های تخصصی و آگاهی‌بخش را تزریق کنیم. طبعا این برنامه همین هدف را دنبال می‌کند و ما می‌خواهیم که ادامه‌دار باشد البته بازخوردها قطعا مفید خواهد بود تا بتوانیم برای ادامه اصلاحات و تغییرات مطلوبی را ایجاد کنیم.»
آرش گودرزی تهیه‌کننده و کارگردان این برنامه درباره چرایی ساخت این برنامه به بانی فیلم می‌گوید: این برنامه دغدغه شخصی‌ام بود؛ من روی گونه‌های سینمایی پژوهش می‌کردم و همچنان نیز در این حوزه مطالعه می‌کنم و برایم جذاب است. این برنامه هم در همین راستاست. گونه‌های فیلم برای مردم کاربردی است چرا که مخاطبان پیگیر فیلم‌های سینمایی با شناخت گونه‌ها می‌توانند به راحتی فیلم‌های دلخواه‌شان را انتخاب کنند. علاوه بر این با گونه‌هایی که ناآشنا هستند یا تا به حال فیلمی در این حوزه ندیده‌اند آشنا شوند. اصلا به همین دلیل هم سراغ تلویزیون آمدم وگرنه پیش‌تر هم کتاب داشتم هم در مطبوعات فعالیت کرده بودم اما می‌خواستم مخاطب گسترده‌تری با این مفاهیم آشنا شود. طرح را به تلویزیون دادم و یک سال طول کشید تا به مرحله انجام برسد. او درباره جامعه مخاطبان برنامه می‌گوید: «برنامه قطعا برای مخاطب دوستدار سینما مفید است؛ چرا که دانش گونه‌شناسی هم به سرعت به روز می‌شود و بستر مطالعاتی جدیدی دارد؛ بنابراین حتی برای مخاطبانی که از دانش سینمایی برخودارند نیز حرفی برای گفتن دارد و می‌تواند موثر باشد. گرچه که گونه و ژانر از ابتدای سینما وجود داشته اما خیلی محدود و جزئی بوده اما حالا طبقه‌بندی‌های مختلف دارد و در بحث آکادمیک هم اهمیت به سزایی یافته است از این جهت علمی جدید است که نیاز به معرفی دارد. همچنین می‌تواند برای مخاطب عام نیز جذاب باشد و حالا هم بیننده عام دارد. البته میزان جذب مخاطب نوسان دارد مثلا برنامه‌ای بیشتر، برنامه‌ای کمتر و این استقبال نیز مستقیما با تبلیغات در شبکه مجازی ارتباط دارد. برای مثال مهمان معروفی که خیلی اهل فضای مجازی نیست برنامه‌اش کمتر از مهمانی که شاید به شهرت او نباشد اما در فضای مجازی فعال است؛ دیده می‌شود.»
گودرزی درباره چرایی انتخاب شهبا به عنوان مجری می‌گوید: «شبکه نمایش برنامه‌های تخصصی این چنینی پیش‌تر داشته است و سابقه افراد مختلف بررسی شده است. آقای شهبا علاوه بر تسلط بر سینما و داشتن ترجمه‌های متعدد لحن و بیان شیوایی نیز برای اجرا داشتند. من پیش از این در مطبوعات چندین مصاحبه با آقای شهبا انجام داده بودم و ایشان را از نزدیک می‌شناختم و می‌دانستم با وجود دانش‌شان به گونه‌ای فخرفروشانه با مخاطب برخورد نمی‌کنند و این برایم بسیار مهم بود؛ چون بسیاری از چهره‌های دانشگاهی تفاخر خاصی در کلام‌شان دیده می‌شود که قطعا هم مخاطب برنامه را اذیت می‌کند هم مهمانان برنامه را.»
او در پایان درباره علت ادامه برنامه و ساخت فصل دوم آن، می‌گوید: «ما تنها برنامه‌ای هستیم که درباره سینمای جهان صحبت می‌کنیم و نگاه تازه‌ای هم به فیلم‌های روز دنیا داریم چیزی که در تلویزیون جای خالی‌اش احساس می‌شد مثلا سینمای ایران به اندازه کافی در تلویزیون برنامه دارد و روز به روز هم تعدادشان بیشتر می‌شود مایلیم که این برنامه با همین روند سینمای جهان به کار خود ادامه دهد در نظر داریم در ادامه برنامه را تعاملی کنیم که مخاطب بتواند با ما ارتباط بهتری داشته باشد بتواند از طریق سایت فیلم‌هایی را که در برنامه مطرح می‌شود تماشا کند. بناست شبکه نمایش به عنوان اولین شبکه «آی پی تی وی» در آید که در آن صورت برنامه هم دستخوش تغییر خواهد شد.»
محمد شهبا درباره چرایی پذیرفتن اجرا برای اولین بار، به بانی فیلم می‌گوید: «مهم‌ترین علت آموزشی بودن برنامه «سینماگونه» بود و با برنامه‌های دیگر به کلی متفاوت بود. این تازه بودن‌اش و امید به این‌که این نوع برنامه‌ها بیشتر تولید شوند مهم‌ترین علت حضورم در این برنامه بود. دلیل دیگر علاقه شخصی‌ام به بحث گونه‌شناسی در سینما است که یک کتاب هم در همین زمینه در دست تألیف دارم. برایم جذاب بود که راجع به همان مطالب در جایی بحث کنیم و این برای تألیفم کتابم نیز کمک بود. آخرین دلیل هم این بود که به مباحث ژانر در مطالعات سینمایی خیلی کم پرداخته می‌شود و فکر کردم شاید این برنامه بخشی از این جای خالی را پر کند. علاوه بر همه این‌ها اجرای تلویزیونی هم برایم تجربه جالبی بود.
او در پاسخ به این‌که چرا با وجود مجری‌های معروف تلویزیونی برای این برنامه انتخاب شده می‌گوید: «مشکلی که مجری‌های سلبریتی دارند آشنایی نداشتن با مباحث تخصصی سینماست. در طول برنامه من موظف بودم به گفتگو جهت بدم و در بحث شرکت کنم که این مستلزم داشتن دانش در این حوزه بود حتی به قدری که اگر اشتباهی در حضور مهمانی رخ داد من بتوانم تصحیح کنم. خدا را شکر برنامه مخاطب خودش را دارد بازخوردهایی هم که همین حالا با این که تازه برنامه شروع شده از مردم، دانشجویان، سینمادوستان می‌گیرم مثبت است.»
او در پایان در پاسخ به این پرسش که کار اجرا در تلویزیون را ادامه خواهد داد یا خیر می‌گوید: «شاید اگر برنامه‌ای تخصصی در حوزه سینما باشد روی آن برای اجرا فکر کنم اما این‌که برنامه دیگری پیشنهاد شود که بخوام مجری باشم نه من در کاری که تخصص دارم ورود می‌کنم نه این که برنامه راجع هواشناسی شرکت کنم! باید فضای کار را بدانم و حتی اعضای تیم هم مهم است مثلا من آقای گودرزی را می‌شناختم و حضورشان برایم مهم بود.»
دوستداران و علاقه‌مندان سینما می‌توانند این برنامه را ساعت ۲۲:۳۰ شب‌های جمعه و شنبه از شبکه نمایش دنبال کنند.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


قبل از برنامه ریزی برای سیستم لجستیک شهری، درک مولفه های آن مهم است.

لجستیک شهری بخش دوم

قبل از برنامه ریزی برای سیستم لجستیک شهری، درک مولفه های آن مهم است.

مهارت هایی که برای آینده ی کودکانتان لازم است را در این جا بیابید.

شغل های پردرآمد هفت مورد

مهارت هایی که برای آینده ی کودکانتان لازم است را در این جا بیابید.

شاید شنیده باشید که اگر دوست دارید فرزندتان را تربیت کنید ابتدا خود را تربیت کنید.

راهنمای تربیت کودک (بخش یازدهم)

شاید شنیده باشید که اگر دوست دارید فرزندتان را تربیت کنید ابتدا خود را تربیت کنید.

اخیرا در هلند به کلاغ ها یاد داده اند که ته سیگار ها را از خیابان جمع آوری کنند.

راهنمای تربیت کودک (بخش دهم)

اخیرا در هلند به کلاغ ها یاد داده اند که ته سیگار ها را از خیابان جمع آوری کنند.

هدف از  تغذیه سالم ، خوردن غذاهایی با این مواد ضروری است

تغذیه در دوران بارداری

هدف از تغذیه سالم ، خوردن غذاهایی با این مواد ضروری است

افراد موفق به صورت تصادفی وارد اخر هفته نمی شوند.

چگونه افراد موفق از آخر هفته خود بهترین استفاده را می برند؟

افراد موفق به صورت تصادفی وارد اخر هفته نمی شوند.

اصطلاح فرایند کسب و کار، به معنای حقیقی آن، برای اولین بار توسط آدام اسمیت در سال 1776 به کار برده شد.

فرایند کسب و کار

اصطلاح فرایند کسب و کار، به معنای حقیقی آن، برای اولین بار توسط آدام اسمیت در سال 1776 به کار برده ش...

ما چهار موضوع کلیدی برای راهنمایی تفکر خودمان درمورد استراتژی کسب و کار دیجیتال شناسایی می کنیم

برنامه ریزی استراتژیک سیستم های اطلاعات

ما چهار موضوع کلیدی برای راهنمایی تفکر خودمان درمورد استراتژی کسب و کار دیجیتال شناسایی می کنیم

مراسم افتتاح مجدد بخش مهم و بسیار حیاتی در موفقیت درازمدت در بسیاری از کسب و کارهای کوچک به شمار می‌آید.

مراحل افتتاح باشکوه یک کسب و کار

مراسم افتتاح مجدد بخش مهم و بسیار حیاتی در موفقیت درازمدت در بسیاری از کسب و کارهای کوچک به شمار می‌...

از لحاظ فنی، فرایند کسب‌وکار مجموعه گام‌هایی است که یک شرکت خاص برای ایجاد ارزش برای مشتریان برمی دارد.

بهبود فرایند کسب و کار

از لحاظ فنی، فرایند کسب‌وکار مجموعه گام‌هایی است که یک شرکت خاص برای ایجاد ارزش برای مشتریان برمی دا...

گروه سینمای ایران- نسرین بختیاری: دنیای کودکی ما با انیمیشن های کره ای و ژاپنی شکل گرفته و هنوز هم مرور خاطرات آن ها جزو بهترین لحظات زندگی مان محسوب می شود. انیمیشن هایی که شاید به لحاظ تکنیکی کیفیت مناسب و ایده آلی نداشتند، اما شخصیت ما با شخصیت های خوب و بد آن…

فنون به دست آوردن رگ خواب مخاطب انیمیشن!

گروه سینمای ایران- نسرین بختیاری: دنیای کودکی ما با انیمیشن های کره ای و ژاپنی شکل گرفته و هنوز هم م...

انیمیشن «فیلشاه» دیروز برای اهالی رسانه در سینما پردیس ملت به نمایش درآمد و بازخوردهای متفاوتی را داشت.

هادی محمدیان :مطمئن باشید «فیلشاه» مخاطب فجر را غافلگیر می کند

انیمیشن «فیلشاه» دیروز برای اهالی رسانه در سینما پردیس ملت به نمایش درآمد و بازخوردهای متفاوتی را دا...

سریال «محکومین» به تهیه کنندگی بهروز مفید و از محصولات گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما در سی قسمت حدودا ۴۵دقیقه ای برای نخستین بار به موضوع مجازات جایگزین حبس پرداخت.

«محکومین»؛ توجیه جرم یا آموزش قانون؟

سریال «محکومین» به تهیه کنندگی بهروز مفید و از محصولات گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما در سی قسمت حدو...

رحیم نوه‌سی از اساتید برجسته هنر رئال ایران در حالی آثار خود را پس از ۱۰ سال در فرهنگسرای نیاوران روی دیوار برد که حضور گسترده علاقه‌مندان هنرهای تجسمی، برجسته ترین نکته مراسم افتتاحیه بود.

ناصر ملک مطیعی و رضا رویگری در افتتاحیه یک نمایشگاه نقاشی

رحیم نوه‌سی از اساتید برجسته هنر رئال ایران در حالی آثار خود را پس از ۱۰ سال در فرهنگسرای نیاوران رو...

اسماعیل عفیفه از نقش کلیدی تولید آثار نمایشی در جذب مخاطب و ضرورت برگزاری جشنواره تلویزیون سخن گفت.

تلویزیون برای حفظ ارتباط با مخاطب احتیاج به پویایی و برنامه‌های به روز دارد

اسماعیل عفیفه از نقش کلیدی تولید آثار نمایشی در جذب مخاطب و ضرورت برگزاری جشنواره تلویزیون سخن گفت.

پیش از اینکه بخواهیم درباره سریال عالیجناب قضاوتی بکنیم و آن را در ترازوی نقد بسنجیم باید به یک نکته توجه کنیم و آن هم سهم و وزن ژانر سیاسی در سینما و تلویزیون ماست و اینکه چقدر عوامل فرامتنی و ظرفیت های بیرون از عالم نمایش توانسته اند برای رشد و رونق این ژانر، بسترسازی و ظرفیت سازی کنند.

«عالیجناب» شیک پوش!

پیش از اینکه بخواهیم درباره سریال عالیجناب قضاوتی بکنیم و آن را در ترازوی نقد بسنجیم باید به یک نکته...

سریال «پس از باران» یکی از مجموعه های پرمخاطب دهه های گذشته است که به همین دلیل بارها بازپخش آن روی آنتن شبکه های مختلف رفته است. مدتی است که بازپخش این مجموعه روی آنتن شبکه آی فیلم است.

اسماعیل عفیفه: قصه جذاب و شخصیت های باورپذیر، عامل ماندگاری سریال «پس از باران»

سریال «پس از باران» یکی از مجموعه های پرمخاطب دهه های گذشته است که به همین دلیل بارها بازپخش آن روی ...

 مرکز ماهر موضوع حمله بدافزاری در پوشش یک فیلتر شکن را که با سوء استفاده از ناآگاهی کاربران موبایل در حال انتشار است، تایید کرد.

سوء استفاده بدافزاری از فیلتر شکن تایید شد؛ مراقب اپلیکیشن های نامعتبر باشید

مرکز ماهر موضوع حمله بدافزاری در پوشش یک فیلتر شکن را که با سوء استفاده از ناآگاهی کاربران موبایل د...

گروه تلویزیون- مجتبی احمدی: این روزها سه سریال تولیدی سیما در فضایی متنوع روی آنتن است و سریال «عمودی ها» نیز اخیراً به آنتن شبکه سه اضافه شده است تا در یک ساعت غیر پیک روی آنتن برود تا شب های طولانی زمستان را بر مخاطبان سیما کوتاه کند. اینکه تلویزیون در یکی – دو…

سریال های روی آنتن؛تنوع روایت، همذات پنداری بدون شباهت در روزگار رقابت!

گروه تلویزیون- مجتبی احمدی: این روزها سه سریال تولیدی سیما در فضایی متنوع روی آنتن است و سریال «عمود...

یک طنزنویس با اشاره به نیاز مردم به طنز گفت: نیاز مردم به طنز نادیده توسط مسئولان گرفته شده و ارگان هایی که مسئول آموزش داستان نویسی بوده اند کم‌کاری کرده‌اند.

مسئولین نیاز مردم به طنز را نادیده گرفته‌اند

یک طنزنویس با اشاره به نیاز مردم به طنز گفت: نیاز مردم به طنز نادیده توسط مسئولان گرفته شده و ارگان ...

مری پاپینز تبدیل به یکی از محبوب ترین شخصیت های کودکان و بزرگسالان شد.

نقش مری پاپینز را کدام هنرپیشه ها بازی کردند

مری پاپینز تبدیل به یکی از محبوب ترین شخصیت های کودکان و بزرگسالان شد.

Bird Box یا آشیانه پرنده فیلمی برگرفته از رمانی با همین نام است.

فیلم Bird Box: نقد و بررسی

Bird Box یا آشیانه پرنده فیلمی برگرفته از رمانی با همین نام است.

فیلم کمدی «تخته‌گاز» از فردا به سرگروهی سینما ایران اکران می شود

رقص خنده دار سام درخشانی در فیلم تخت گاز

فیلم کمدی «تخته‌گاز» از فردا به سرگروهی سینما ایران اکران می شود

لیستی از بهترین فیلم های 2019 در این پست مورد بررسی قرار میگیرد.

بهترین فیلم های سال 2019

لیستی از بهترین فیلم های 2019 در این پست مورد بررسی قرار میگیرد.

آغاز پیش فروش جشنواره فیلم فجر از 30 دی ماه

پیش فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

آغاز پیش فروش جشنواره فیلم فجر از 30 دی ماه

پدرش، بازیگر با استعداد ریچارد بکینسیل، در سن 31 سالگی درگذشت.

دخترانی که بازیگر بدنیا آمدند

پدرش، بازیگر با استعداد ریچارد بکینسیل، در سن 31 سالگی درگذشت.

با وجود ماجراهای عاشقانه بی شمار، مارلین دیتریش تنها یک بار ازدواج کرد

مارلین دیتریش 50 سال شهرت 20 سال انزوا

با وجود ماجراهای عاشقانه بی شمار، مارلین دیتریش تنها یک بار ازدواج کرد

ریچارد مدن در «بازی تاج و تخت» نقش کاراکتر کلیدی راب استارک را بازی می‌کرد.

ریچارد مدن ستاره مشهور سریال بازی تاج و تخت برنده جایزه گلدن گلوب شد

ریچارد مدن در «بازی تاج و تخت» نقش کاراکتر کلیدی راب استارک را بازی می‌کرد.

شایعه ازدواج جنیفر لوپز و آلکس رودریگز کم کم جدی می شود.

ازدواج جنیفر لوپز و بادیگاردش جدی شد + عکس

شایعه ازدواج جنیفر لوپز و آلکس رودریگز کم کم جدی می شود.

بیوگرافی اولگا کوریلنکو، زندگی شخصی، عکس های اولگا کوریلنکو و فیلم ها

اولگا کوریلنکو

بیوگرافی اولگا کوریلنکو، زندگی شخصی، عکس های اولگا کوریلنکو و فیلم ها

کدام فیلم ترسناک که تا به امروز دیده اید بر اساس واقعیت ساخته شده اند

10 فیلم ترسناک که بر اساس داستان های واقعی ساخته شده اند (قسمت اول)

کدام فیلم ترسناک که تا به امروز دیده اید بر اساس واقعیت ساخته شده اند

لیست فیلم های مورد علاقه باراک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا

بهترین فیلم 2018 به انتخاب باراک اوباما

لیست فیلم های مورد علاقه باراک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا

امسال 25 سال از زمان پخش فیلم "فهرست شیندلر" میگذرد.

حقایقی از فیلم فهرست شیندلر که نمی دانید

امسال 25 سال از زمان پخش فیلم "فهرست شیندلر" میگذرد.

Bao اولین اثر یک کارگردان زن در Pixar است.

انیمیشن Bao: شاهکار جدید Pixar

Bao اولین اثر یک کارگردان زن در Pixar است.

نفد و برسی فیلم و آثار سینمایی اقتباسی از روی کتابهای خوب

نقد و بررسی فیلم دونده هزار تو علاج مرگ

نفد و برسی فیلم و آثار سینمایی اقتباسی از روی کتابهای خوب

10 فیلم ترسناک از سینمای جهان که بر اساس اتفاقات واقعی

10 فیلم ترسناک که بر اساس داستان های واقعی ساخته شده اند (قسمت دوم)

10 فیلم ترسناک از سینمای جهان که بر اساس اتفاقات واقعی