«هفت» پا در هوا، فجر در آغاز راه

بانی فیلم– گروه سینمای ایران- هادی اعتمادی مجد: حتی اگر با پیش زمینه ای که از یک مهران مدیری جدی و نسبتاً مسلط به اخبار و اطلاعات سینمایی در حضور سال گذشته او در «هفت» بخواهیم قضاوت کنیم، همچنان پذیرفتن او به عنوان مجری این برنامه امری ثقیل و ناباورانه است. برنامه ای که محور…

 حتی اگر با پیش زمینه ای که از یک مهران مدیری جدی و نسبتاً مسلط به اخبار و اطلاعات سینمایی در حضور سال گذشته او در «هفت» بخواهیم قضاوت کنیم، همچنان پذیرفتن او به عنوان مجری این برنامه امری ثقیل و ناباورانه است. برنامه ای که محور آن پرداختن به مسائل جدی سینمای ایران بوده و حتی لحن کمیک فریدون جیرانی و کاراکتری که تمایز شوخی و جدی اش ممکن نیست، در مقام نخستین مجری هفت و یا مزه پرانی ها و طعنه زنی های رندانه بهروز افخمی در جایگاه آخرین مجری اش هم آن را به سمت کمدی نبرد. در دوران اجرای محمود گبرلو هم حتی اگر بدانیم خیلی از مخالفانش او را فردی کاریزماتیک و مناسب برای مدیریت «هفت» نمی دانستند، باز این برنامه ماهیت رسمی خود را حفظ کرده بود. ایده استفاده از مهران مدیری برای گرداندن هفت و بازیابی اش روی آنتن، فقط یک فکر آماتوری و پیشنهادی نسنجیده بود. پیشنهادی که طبق گفته یک مقام آگاه به خبرنگار بانی فیلم، صرفاً در حد یک حرف بوده و هیچ توافق دو جانبه ای صورت نگرفته که حالا بخواهد از سمت یکی از طرفین فسخ و رد شود.
گویا ابتدا این پیشنهاد از سوی مدیر گروه اجتماعی شبکه سه به علی اصغر پورمحمدی ارائه می شود و در کمال تعجب مورد قبول قرار می گیرد. در واقع ناصر کریمان که در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر، دست شبکه سه را از پرداخت مناسب به این رویداد مهم کوتاه می بیند و «هفت» را در آتش بی تدبیری از دست رفته، تلاش کرده با این «تدبیرنمایی»، ورق را به نفع خود برگرداند. گویا در ادامه این پیشنهاد با مهران مدیری در میان گذاشته می شود، اما مجری «دورهمی» قبول این شرط را منوط به ارائه زمان بیشتر برای تصمیم گیری می کند. شرطی که مدیر شبکه سه به آن توجه نمی کند و از قطعی بودن حضور مدیری در رأس «هفت» به رسانه ها خبر می دهد! آن هم در حالی که مدیری این روزها بشدت درگیر ضبط «دورهمی» است و واگذاری اجرای «هفت» به او، موقعیت دشواری را برایش ایجاد می کند. آن هم برنامه ای که هنوز به پیش تولید نرفته و دورنمایی هم از نحوه شکل گیری آن مشخص نیست. هر چند در صورت گرد هم آمدن یک گروه حرفه ای و با سرعت بالا، می توان حتی در فرصت یک هفته باقیمانده تا فجر چهارچوبی از «هفت» را دست کم برای پخش در ایام برگزاری جشنواره تعیین کرد، ولی همچنان خلأ یک چهره محوری به عنوان مجری برای به دست گرفتن سکان اجرای آن حس می شود. چهره ای که قطعاً نباید مدیری باشد، چون ماهیت «هفت» ربطی به ذهنیت تماشاگر از او و حتی توانایی ها و دانسته هایش ندارد.
ضمن اینکه طبق شنیده های خبرنگار بانی فیلم، شایعات درباره شرط گذاری های عجیب اسپانسر مورد علاقه یکی- دو سال اخیر مدیری یعنی «اول مارکت» بابت نحوه حضور در «هفت» هم چندان رنگی از واقعیت ندارند و به نظر بیشتر مفری برای توجیه نتایج تصمیم نادرست مدیران شبکه سه هستند. ضمن اینکه حضور اسپانسر قدرتمندی مثل اول مارکت هم نمی تواند چندان خارج از سیاست های مبتنی تزریق پول تلویزیون در روزهای پولی فعلی اش باشد. با این وصف، حالا که مدیری راه خود را از «هفت» جدا کرده، دست مدیران شبکه سه برای انتخاب یک گزینه مطلوب و ایده آل کاملاً بسته است. در واقع امروز تصمیم گیری دقیقه نودی برای این برنامه آن هم ویژه رویدادی که تاریخش در تقویم سینمایی سالهاست ثابت بوده را باید عامل اصلی بلاتکلیفی «هفت» دانست. البته این را هم نباید فراموش کرد که با توجه به افزایش رقبای تلویزیون در فضای مجازی که چند روزی است پوشش اخبار فجر را با اهتمام جدی آغاز کرده اند، این رسانه خود را تا حدود زیادی در موضع ضعف هم می بیند.

(بازدید: 59)

اشتراک گذاری در:

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.