سینمای جهان

یورش هولناک مکزیکی ها به مجسمه های طلایی!

بانی فیلم – گروه سینمای جهان – وصال روحانی: با اعلام اسامی نامزدهای جوایز اسکار ۲۰۱۸ که روز سه شنبه گذشته (۳ بهمن) در شهر لس آنجلس آمریکا صورت گرفت، یک بار دیگر مکزیکی های با استعداد از آمریکایی ها که خالقان هالیوود پوشالی و پر حاشیه هستند، در معادلات مهمترین و تبلیغاتی ترین جوایز…

با اعلام اسامی نامزدهای جوایز اسکار ۲۰۱۸ که روز سه شنبه گذشته (۳ بهمن) در شهر لس آنجلس آمریکا صورت گرفت، یک بار دیگر مکزیکی های با استعداد از آمریکایی ها که خالقان هالیوود پوشالی و پر حاشیه هستند، در معادلات مهمترین و تبلیغاتی ترین جوایز سینمایی جهان بیش افتادند و یورش هولناک و تازه ای را به سمت این جوایز به نمایش گذاشتند. رکورددار کاندیدایی در نودمین دوره اهدای جوایز اسکار یک کار از گی یرمو دل تورو است که هر چند دو دهه است در آمریکا زندگی و با هالیوود همکاری می کند اما مکزیکی است. وی با فیلم اخیرش به نام «شکل آب» نامزد ۱۳ جایزه اسکار شده و این فقط یک کاندیدایی کمتر از رکورد نامزدی برای این جوایز است که ابتدا توسط «بن هور» در سال ۱۹۵۹ به ثبت رسید و سپس توسط «ارباب حلقه ها۳» در ۲۰۰۳ تکرار شد. «شکل آب» داستان غریب مراوده یک زن ناشنوا با یک موجود روبوت وار مستقر در یک محوطه آبی در یک مجتمع صنعتی است و نه فقط کاندیدای اسکار برترین فیلم سال شده بلکه دل تورو را هم در جمع ۵ نامزد عنوان کارگردان برتر سال قرار داده و سالی هاوکینز را کاندیدای جایزه اسکار برترین بازیگر زن نقش اول سال کرده و دو کاندیدایی نقش های دوم (زن و مرد) را هم برای اوکتاویا اسپنسر و ریچارد جنکینز به ارمغان آورده و در تعداد قابل توجهی از شاخه های فنی نیز کاندیدای مجسمه های طلایی اسکار شده است. سینما دوستان از یاد نبرده اند که آکادمی علوم سینمایی و هنرهای تصویری در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ نیز تعداد متنابهی از اسکارها را نصیب دو سینماگر خلاق دیگر مکزیکی همچون آلفونسو کوارون و اله خاندرو گونزالز ایناریتو و فیلم های نوگرایانه آنان یا نام های «جاذبه»، «بازگشته» و «مرد پرنده ای» کرد و استمرار این روند برخی ستاره های بی حوصله هالیوود مثل شون پن را به توهین به مکزیکی ها وا داشته است!
اولین کاندیدایی شخصی برای نولان
دومین رکورددار کاندیدایی در اسکارهای ۲۰۱۸ «دانکرک» اپیک جنگی مستندوار و خیره کننده کریستوفر نولان است که ۸ نامزدی را به نام خود به ثبت رسانده که یک مورد آن برای خود نولان است که به رغم خلق کارهایی چشمگیر چون «تلقین» و «بین ستاره ای» و پیش از آنها «بیخوابی» هرگز شخصاً کاندیدای اسکار برترین کارگردانی نشده بود.
یک فیلم مستقل و پیشرو
سومین رکورددار نامزدی در نودمین دوره اهدای جوایز اسکار فیلم مستقل و شگفتی ساز «۳ بیلبورد بیرون ابینگ میسوری» با سناریونویسی و کارگردانی مارتین مک دوناف است که در ۷ شاخه کاندیدا شده است. این فیلم که در زمان اهدای جوایز گلدن گلوب و در انتخابات اتحادیه تهیه کنندگان و بازیگران سینمای آمریکا هم به جوایز زیاد و مهمی رسید درباره زنی میانسال است که پس از به قتل رسیدن دخترش ابتکار عمل را در پیگیری قضایی این موضوع در دست می گیرد و پلیس را وادار می کند که موضوع را جدی تر بگیرد. در میان کاندیدایی های این فیلم نامزدی فرانسیس مک دورماند کهنه کار برای اسکار نقش اول زن به سبب بازی هنرمندانه اش در رل مادر مورد بحث یک کاندیدایی با احتمال پیروزی با احتمال بالای ۹۰ درصد است و این در حالی است که مریل استریپ رکورددار کاندیدایی های اسکار (با ۲۱ مورد) نیز به خاطر درخشش تازه اش در فیلم سیاسی «پُست» جزء کاندیداهای این رده است.
یک «پیش برنده»
در شاخه بهترین فیلم سال «فرار کن» ساخته جوردن پیل و «لیدی برد» با کارگردانی گره تا گرویگ نیز کاندیدای اسکار شده اند و همین طور «مرا با نام خودت صدا بزن» اما به نظر می رسد برنده این شاخه از میان نامهایی بیاید که ابتدا آمده در میان بازیگران نقش اول مرد رسیدن اسکار به گری اولدمن بالنسبه پیر و بریتانیایی به سبب فرو رفتن شگفت انگیزش در قالب وینستون چرچیل در فیلم «تاریک ترین ساعت» صد در صد به نظر می رسد و چهار کاندیدای دیگر و حتی دانی یل دی لوییس معروف و ۵۶ ساله و ۳ اسکاری نیز که هموطن اولدمن است فقط دکورهای این بخش به شمار می آیند و تنها برای پر شدن فهرست نام شان آمده است.
حیطه ای که به روی زنان گشوده شد
اگر هم قرار باشد از یک ساختارشکن در انتخابات اسکار امسال یاد کنیم، باید بی گمان به راشل موریسون فیلمبردار بالنسبه جوان آمریکایی اشاره کنیم زیرا در شرایطی به خاطر تصویربرداری فیلم «گرفتار گل و لای» کاندیدای اسکار این رده شده که پیشتر هیچ فیلمبردار زنی طی ۹۰ سال اهدای اسکارها برای این شاخه نامزد نشده بود.
در انتظار ۱۴ اسفند
فاتحان اسکارهای امسال صبح روز دوشنبه ۱۴ اسفندماه در مراسمی ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه ای با مجری گری مجدد جیمی کیمل و با پخش مستقیم تلویزیونی توسط شبکه ABC آمریکا به مردم معرفی خواهند شد و آرزوی همگان این است که گاف بزرگی که سال پیش در همین موقع ها در حضور همین مجری در این مراسم شکل گرفت، تکرار نشود، در آن زمان وارن بیتی و فی داناوی که برای معرفی فاتحان بخش بهترین فیلم به روی صحنه فراخوانده شده بودند، به جای اعلام نام «مهتاب» که برنده این جایزه شده بود، به اشتباه اسم فیلم «لالالند» را آوردند و اسباب شگفتی جهانیان شدند و تنها نتیجه گیری صورت گرفته این بود که چون این دو هنرمند بیش از حد پیر شده و از مرز ۸۰ سال سن هم عبور کرده اند، نتوانسته اند وظایف خود را به طور کامل انجام بدهند و دچار اختلال حواس شده اند.
شگفتی سازان و غافلگیرکننده ها
در میان کاندیداهای فوق اکثریت با کسانی است که به حق به افتخار نامزدی اسکارهای امسال نایل شدند اما داشته ایم کسانی را هم که کسی انتظار نامزدی شان را نداشت و حالا در یک قدمی اسکارند و با این که شانس پیروزی شان به اندازه رقبای آنان نیست اما کاندیدایی صرف هم برایشان خالق اعتباری فراوان است. از این قبیل آدم ها به جز راشل موریسون باید از جوردن پیل سناریست، کارگردان و تهیه کننده فیلم جنایی و ترسناک «فرار کن» (یا «راه فرار») هم یاد کرد که نامزدی اش برای اسکار برترین کارگردانی او را به پنجمین سیاهپوست تاریخ تبدیل کرده که طعم کاندیدایی اسکار این شاخه را چشیده است. اضافه بر این پیل اولین هنرمند سیاهپوستی است که به طور همزمان در سه شاخه اسکار نامزد می شود و دو قسمت دیگری که نام وی در آنها آمده است، برترین سناریوی اوری ژینال و البته بهترین فیلم است.
دیگر شگفتی ساز نودمین دوره اسکار پل تامس اندرسون و فیلم جدید وی با نام «Phantom Thread» است و در حالی هر دو کاندیدای دریافت این مجسمه های طلایی شده اند که پیشتر تصور می شد شانس زیادی برای این مهم ندارند. هر چه هست شروع پخش عمومی بسیار دیر این فیلم (از ۱۵ دی ماه به بعد) سبب شد بیشتر در اذهان بماند و از فیلم های بالنسبه بهتری که در ماههای قبلی رو شده بودند، پیش بیافتد. حیرت ماجرا زمانی بیشتر می شود که بدانیم این فیلم توسط هیچ یک از اتحادیه های معروف سینمایی هالیوود و اصناف کارگردانان، تهیه کنندگان، بازیگران و سناریست ها کاندیدا نشده بود و این نهادها اسم اندرسون را هم جزو نامزدهای خود نیاورده بودند. به همین منوال نامزدی لزلی منویل بازیگر زن «Phantom Thread» هم برای مجسمه طلایی بازیگر زن نقش دوم اسباب غافلگیری شد. از سایر شگفتی سازان می توان از دنزل و اشینگتن برای بازی در فیلم «رومن جی اسرایل اسکیو» هم یاد کرد و هر چند وی نهمین نامزدی اش را تجربه می کند و دوبار هم برنده این جایزه شده اما این یکی غیرمنتظره بود و آنقدرها هم حق وی نبود، عجیب تر از آن، نامزدی فیلمنامه فیلم کمیک بوکی و نه چندان ارزشمند «لوگان» برای اسکار بهترین سناریوی اقتباس شده است که حتی تعلق داشتن فیلم به سری فیلم های «مردان ایکس» آن را موجه و منطقی نمی سازد.
حذف شده های بزرگ و غریب
در جمع حذف شده ها و کسانی که امید به دریافت نامزدی داشتند و یا دیگران چنین بختی را برایشان قایل بودند و به این توفیق نرسیدند می توان به این موارد و نمونه ها اشاره کرد:
فیلم کمیک استریپی «زن شگفت انگیز» به خاطر توفیق های مالی چشمگیرش می توانست در یکی- دو شاخه اسکار هم نامزد شود اما نشد و این در حالی بود که کارگردانی شدنش توسط یک زن (پتی جنکینز) از مزایای عمده آن به حساب می آمد.
خیلی ها شرط بسته بودند که جیمز فرانکوی جوان به خاطر خلق و بازی در جدیدترین فیلم از بیش از صد فیلمی که در ۱۵ سال اخیر در آنها دخیل بوده کاندیدای اسکار می شود اما «هنرمند فاجعه وار» به رغم محتوا و کیفیت خوبش چوب اتهاماتی را خورد که اخیراً در زمینه تعرض اخلاقی فرانکو به چند زن به وی وارد شده است.
مارتین مک دوناف به عنوان خالق اصلی و سناریست و کارگردان «سه بیلبورد بیرون ابینگ میسوری» واقعاً شایسته نامزدی اسکار برترین کارگردانی بود و در این راه کاندیدای گلدن گلوب و جایزه اتحادیه کارگردانان آمریکا هم شده بود اما اسکار چشم به روی این قضیه بست و شاید وی قربانی و مغلوب پل تامس اندرسون و فیلم اخیر او یعنی «Phantom Thread» شد که شش کاندیدایی کسب کرد. با این حال اسکار همیشه با اینگونه حذف ها و نامرادی های ناعادلانه عجین بوده و نودمین دوره اسکار هم نتوانست از این سنت قدیمی دوری کند. شاید هم محدود بودن نامزدها به ۵ مورد در هر شاخه (به جز بهترین فیلم) است که بانی چنین ظلمی در روند تاریخ شده است.

- نظرات

برای ارسال نظر، لطفا وارد حساب خود شوید یا ثبت نام نمایید.


با این حال، حضور همه این ویژگی ها برای یک فیلم واقعا خوب کافی نیست.

بهترین فیلم غیر هالیوودی 40 فیلم

با این حال، حضور همه این ویژگی ها برای یک فیلم واقعا خوب کافی نیست.

فیلم های ابر قهرمانی بدل به پر طرفدارترین فیلم های حال حاضر سینمای جهان شوند.

از راهبه تا آنابل و دیگران

فیلم های ابر قهرمانی بدل به پر طرفدارترین فیلم های حال حاضر سینمای جهان شوند.

بدون شک، جلوه های ویژه فصل جدیدی را در تاریخ خود باز کرده است.

چگونه فیلم های معروف پس از اضافه کردن جلوه های ویژه تغییر می کنند

بدون شک، جلوه های ویژه فصل جدیدی را در تاریخ خود باز کرده است.

دختر مونیکا بلوچی بازیگر فیلم معروف و شناخته شده در سینمای جهان در فیلم ملنا،

عکس دختر 14 ساله مونیکا بلوچی برای اولین بار منتشر شد

دختر مونیکا بلوچی بازیگر فیلم معروف و شناخته شده در سینمای جهان در فیلم ملنا،

ستارگان فیلم نقش هایی مشابه یا استفاده از گریم های مشابه دارند

10 بازیگر معروف که نقش و بازی تکراری در فیلم های مختلف دارند

ستارگان فیلم نقش هایی مشابه یا استفاده از گریم های مشابه دارند

اپل تولید کننده گوشی های آیفون قرار است شش فیلم با بودجه کم بسازد

اپل 6 فیلم سینمایی خواهد ساخت

اپل تولید کننده گوشی های آیفون قرار است شش فیلم با بودجه کم بسازد

10 مرد خوش تیپ جذاب که با گریم در فیلم ها قابل شناسایی نیستند

10 مرد خوش تیپ جذاب که با گریم در فیلم ها قابل شناسایی نیستند

10 مرد خوش تیپ جذاب که با گریم در فیلم ها قابل شناسایی نیستند

اولین اقتباس از رومئو و ژولیت با تولد سینما ظاهر شد.

رومئو و ژولیت در سینمای جهان

اولین اقتباس از رومئو و ژولیت با تولد سینما ظاهر شد.

فیلم زنگ ها برای که به صدا در می آیند بر اساس رمانی به همین نام ساخته شد.

اینگرید برگمن و گری کوپر در یک فریم

فیلم زنگ ها برای که به صدا در می آیند بر اساس رمانی به همین نام ساخته شد.

عکس پشت صحنه تهیه گزارش و استفاده از فرد زنده به عنوان چارپایه

عکس انتخابی روز 27 اسفند 97

عکس پشت صحنه تهیه گزارش و استفاده از فرد زنده به عنوان چارپایه

کوین هارت مجری اسکار امسال نخواهد بود. کوین به دلایل شخصی انصراف داد.

کوین هارت از مجری گری اسکار انصراف داد

کوین هارت مجری اسکار امسال نخواهد بود. کوین به دلایل شخصی انصراف داد.

در ۲ سال گذشته مراسم اسکار با اجرای جیمی کیمل مجری مشهور آمریکایی برگزار گردید

مجری اسکار 2019 معرفی شد

در ۲ سال گذشته مراسم اسکار با اجرای جیمی کیمل مجری مشهور آمریکایی برگزار گردید

فرانسیس فورد کاپولا در زمان ساخت و کارگردانی این فیلم با خطر اخراج شدن رو به رو بود

حقایقی جالب درباره فیلم «پدرخوانده»

فرانسیس فورد کاپولا در زمان ساخت و کارگردانی این فیلم با خطر اخراج شدن رو به رو بود

جیمی کیمل شروع صحبتهایش در مراسم اسکار امسال را به قضیه رسواییهای جنسی اخیر در هالیوود اختصاص داد و در صحبتهایی کاملا طوفانی حسابی از خجالت مردان درآمد و آنها را تیکه باران کرد

تمام لحظات سیاسی و اجتماعی اسکار، همه چیز تحت تاثیر رسواییهای اخلاقی اخیر

جیمی کیمل شروع صحبتهایش در مراسم اسکار امسال را به قضیه رسواییهای جنسی اخیر در هالیوود اختصاص داد و ...

بار دیگر نام ایرانی‌ها در تاریخچه نامزدها و برندگان اسکار ثبت شد

ایرانی‌ها باز هم برنده اسکار شدند!

بار دیگر نام ایرانی‌ها در تاریخچه نامزدها و برندگان اسکار ثبت شد

بنیاد فیلم آمریکا The American Film Academy نامزدهای اسکار 2019 را جمع کرده بود.

در مراسم ناهار اسکار 2019 چه گذشت؟

بنیاد فیلم آمریکا The American Film Academy نامزدهای اسکار 2019 را جمع کرده بود.

کریستین بیل امسال در نقش دیک چینی در فیلم معاون بازی کرد.

کریستین بیل، شانس اول اسکار 2019 برای معاون

کریستین بیل امسال در نقش دیک چینی در فیلم معاون بازی کرد.

نود و یکمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار برگزار شد.

جوایز اسکار ۲۰۱۹

نود و یکمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار برگزار شد.

بن کینگزلی بازیگر مطرح سینما و برنده جایزه اسکار برای بازی در نقش گاندی است.

بن کینگزلی، مرد تمامی ملیت ها

بن کینگزلی بازیگر مطرح سینما و برنده جایزه اسکار برای بازی در نقش گاندی است.

میلوش فورمن خالق «آمادئوس» درگذشت

میلوش فورمن خالق «آمادئوس» درگذشت

میلوش فورمن خالق «آمادئوس» درگذشت

 این روش دسترسی دیگران را به کلیه محتویات رایانه شما محدود میکند

چگونه روی فایلهای word پسورد بگذاریم

این روش دسترسی دیگران را به کلیه محتویات رایانه شما محدود میکند

تغذیه مناسب در سرطان یکی از اجزای مهم درمان موفقیت آمیز تومورهای بدخیم است.

رژیم غذایی برای سرطان

تغذیه مناسب در سرطان یکی از اجزای مهم درمان موفقیت آمیز تومورهای بدخیم است.

طرز تهیه ماسک پرتقال برای پوست خشک و پوست چرب

ماسک پرتقال برای پوست چرب و خشک

طرز تهیه ماسک پرتقال برای پوست خشک و پوست چرب

ما همیشه تصویر خانه کودکیمان را در ذهن داریم که گویی به همان شکل در شهر باقی مانده است.

معماری شهر

ما همیشه تصویر خانه کودکیمان را در ذهن داریم که گویی به همان شکل در شهر باقی مانده است.

 چگونه در سال های اخیر، امکانات حاصل شده از تکنولوژی بدل به تهدیدی برای انسان شده اند

اثرات نشر اخبار جعلی در واتساپ و پیام رسان های مشابه بخش دوم

چگونه در سال های اخیر، امکانات حاصل شده از تکنولوژی بدل به تهدیدی برای انسان شده اند

ینا48نام اولین رباتی است که موفق به گذراندن یک واحد درسی دانشگاهی شده است.

رباتی که واحد درسی دانشگاهی گذراند+عکس

ینا48نام اولین رباتی است که موفق به گذراندن یک واحد درسی دانشگاهی شده است.

برای داشتن سرعت و چالاکی، فرد نیاز به پیشبرد توانایی و قدرت دارد-ورزشکار نمی تواند سریع یا چالاک باشد, اگر قوی و قدرتمند نباشد.

تمرین سرعت

برای داشتن سرعت و چالاکی، فرد نیاز به پیشبرد توانایی و قدرت دارد-ورزشکار نمی تواند سریع یا چالاک باش...

عادت‌های بد خیلی زود شما را پیر خواهند کرد. سعی کنید با حذف این عادات، دلیل پیری زودرس خود را از بین ببرید. تغییرات اکنون برای آینده‌ای بهتر اینکه زمانی که

۸ دلیل پیری زودرس پوست

عادت‌های بد خیلی زود شما را پیر خواهند کرد. سعی کنید با حذف این عادات، دلیل پیری زودرس خود را از بین...

گلکسی S9 جدیدترین پرچمدار تولید شده توسط کمپانی سامسونگ بوده که با ویژگی‌های جذابی در طی نمایشگاه MWC 2018 معرفی گردید. با وجود تمامی قابلیت‌های کاربردی موجود در این هندست، چندین نکته منفی درباره آن وجود داشته که بر ارزش خرید گوشی گلکسی S9 تاثیر گذاشته‌اند. 5 دلیل برای عدم خرید گوشی گلکسی S9 را در ادامه مطلب دنبال کنید.

چرا گلکسی S9 نخریم؟

گلکسی S9 جدیدترین پرچمدار تولید شده توسط کمپانی سامسونگ بوده که با ویژگی‌های جذابی در طی نمایشگاه MW...

بعد از مدت‌ها انتظار، لحظه هیجان‌انگیز معرفی پرچمدار جدید سامسونگ فرا رسید و دو گوشی گلکسی S9 و گلکسی S9 پلاس توسط این غول کره‌‌‌ای معرفی شدند. در این مطلب می‌خواهیم 5 دلیل برای خرید گلکسی S9 را به شما ارایه کنیم. همراه ما باشید.

5 دلیل برای اینکه گلکسی S9 بخریم

بعد از مدت‌ها انتظار، لحظه هیجان‌انگیز معرفی پرچمدار جدید سامسونگ فرا رسید و دو گوشی گلکسی S9 و گلکس...

وصال روحانی: «تمامی پول موجود در جهان» ساخته ریدلی اسکات «۸۰ ساله و همچنان توانا» با کاندیدایی در ۳ شاخه جوایز معتبر گلدن گلوب امسال کارنامه قبولی گرفته و در مسیر کاندیدایی برای جوایز معروف تر اسکار هم قرار دارد. اما اگر میشل ویلیامز برای بازی در این فیلم نامزد گلدن گلوب بهترین هنرپیشه زن…

توفیق های حیرت انگیز فیلم جدید اسکات

وصال روحانی: «تمامی پول موجود در جهان» ساخته ریدلی اسکات «۸۰ ساله و همچنان توانا» با کاندیدایی در ۳ ...