رمز و راز قهرمان کوچک رنوار، دختر با گربه در بغل

تابلو نقاشی دختر با گربه در بغل
یکی از مشهورترین هنرمندان ، پرتره های زنانه را نقاشی کرد که بیش از یک قرن است مورد توجه دوستداران هنر قرار گرفته و در مجموعه بهترین موزه های جهان قرار دارد. این تابلو پرتره جولی مانت درتابلو  دختر با گربه در بغل است.
 

بیوگرافی پیر آگوست رنوار  

پیر آگوست رنوار در 25 فوریه 1841 در لیموژ به دنیا آمد. از کودکی ، هنرمند آینده مجبور شد در یک کارگاه به کار بپردازد. در سال 1862 ، رنوار وارد دانشکده هنرهای زیبا در آکادمی هنر شد و در آنجا با مونت آشنا شد. 
پیر آگوست رنوار
پیر آگوست رنوار
رنوار و مونه با هم جنبه هنری چنین پدیده طبیعی مانند بازتاب نور را مورد مطالعه قرار دادند و تکنیک خاص خود را برای ترسیم این پدیده توسعه دادند. رنوار اولین شناخت خود را در سال 1874 در نخستین نمایشگاه بزرگ ، جایی که به عنوان نقاش پرتره از آن یاد کرد ، دریافت کرد. سپس انتظار می رفت که وی سفرهای خلاقانه ای به الجزایر و ایتالیا داشته باشد. در غروب آفتاب زندگی خود ، که در جنوب فرانسه گذراند ، فلج شد ، از من خواست که یک قلم مو را در دست او بگذارم تا او به نقاشی ادامه دهد. بنابراین در آخرین سخنان او خواستار تهیه یک رنگ و پالت بود.
Renoir موفق به ایجاد یک چشم انداز جدید در پرتره زنان شد و باعث شد نور در چهره و لباس هایش بازی کند. تا پایان عمر ، رنوار به دنبال مدلهای زن بود. یکی از آنها دختر جوانی بود که قهرمان پرتره "دختر با گربه در بغل" شد.
دختر با گربه در بغل

داستان پرتره دختر با گربه در بغل

نقاشی "دختر با گربه در بغل" خواهرزاده نه ساله ادوارد مانت ، دختر خواهر و برادر او یوجین و هنرمند Berthe Morisot را به تصویر می کشد. والدین جولی سالهاست که Renoir را می شناختند و دوستی آنها در نیمه دوم دهه 1880 حتی بیشتر شد. تحسین از استعداد این هنرمند و سالها آشنایی با وی این زوج را متقاعد کرد که یک پرتره از دخترشان جولیا در سال 1887 سفارش دهند. با نگاه به کودک ، رنوار متوجه چشمان فوق العاده مهربان و عمیق جولی کوچک شد. کافی است ببینیم که چگونه گربه در دستهای مهربانش لبخند می زند ، با خوشحالی چمباتمه می زند. به نظر می رسد که در هنگام نمایش ، او را به لطف معشوقه کوچک خود نوازش می کند. قهرمان، گربه را در دامان خود نگه می دارد. رنوار عشق خاصی به این حیوانات داشت ، بسیاری از آثار او پرتره هایی با گربه های مختلف است. تا به امروز حداقل چهار نقشه مقدماتی برای این نقاشی شناخته شده است. رنوار با داشتن چندین گزینه برای موقعیت های مختلف مدل ، به سرعت در مورد ترکیب نهایی تصمیم گرفت.
پرتره های یوجین مانت و برته موریزوت
پرتره های یوجین مانت و برته موریزوت
این هنرمند دختری را به تصویر می کشد که در صندلی بزرگ نشسته است. او یک لباس سفید با روکش طلای گران قیمت روی سینه و آستین های خود می پوشید. صورت کودک دور به نظر می رسد کمی به یک طرف متمایل ، در حالی که نگاه خیره شده اش به بیننده نیست. جولی این روند را به این شرح یادآوری کرد: رنوار این نقاشی را به گفته خودش "در بخش های کوچک" نقاشی کرد ، که برای او غیر عادی بود. وقتی دگاس این پرتره را دید ، خیلی مثبت نگفت: "در حالی که چهره های گرد را به تصویر می کشد ، به نظر می رسد رنوار گلدان های گل را نقاشی می کند." باید بگویم که این دور جدید در کار Renoir ، که با توجه ویژه به خط و نقاشی و استفاده از رنگهای روشن مشخص می شود ، بسیاری از نزدیکان وی را ناراحت کرد. اما نکته اصلی این است که والدین جولی واقعاً از این پرتره خوششان آمده است.
 

شخصیت قهرمان تابلو دختر با گربه در بغل

جولی مانت (14 نوامبر 1878 - 14 ژوئیه 1966) پس از آن یک هنرمند ، مدل و کلکسیونر هنری فرانسوی شد. پرتره جولی مانت برای دختران اولین کاری بود که به عنوان الگوی Renoir انجام می داد. با این حال ، این تنها زمانی نبود که وی برای وی مطرح کرد. رنوار پرتره خود را در نوجوانی در سال 1894 نقاشی کرد. همچنین ، جولی مانت در چندین نقاشی از مادرش ، هنرمند برته موریسوت ، ظاهر می شود و برای سایر هنرمندان امپرسیونیست از جمله عمویش ادواردو مانت ظاهر می شود.
 
جولی مانت
جولی مانت
تنها فرزند ، مطلوب و محبوب خانواده ، در محیط خلاق هنرمندان متولد شد ، این دختر نیز در دایره امپرسیونیست ها بزرگ شد. دوستان نزدیک و زوج های هم فکر والدینش ، از جمله آگوست رنوار ، ادگار دگاس ، کلود مونه ، استفان مالارمه ، بعدها مربیان و دوستان نزدیک او شدند.
و ناگهان این زندگی پر از رنگ و درخشش تحت الشعاع یک سلسله تراژدی ها قرار گرفت ... در ابتدا پدر او بیمار شد و درگذشت - این اتفاق چندی پیش نگذاشت که جولی در سن 15 سالگی شروع به نگه داشتن دفتر خاطرات کرد که باعث نجات او از تنهایی و افسردگی شد. در مارس 1895 ، مادر محبوبش درگذشت. سه سال بعد ، یک فاجعه دیگر او را شکست، مرگ ناگهانی پرستار وی استفان مالارمه. بازتاب وقایع غم انگیز در خانواده و گفتگوهای جالب در مورد هنر با دوستان مشهور خانواده ، در دفترچه خاطرات او منتشر شد، که به لطف آن جولی شهرت ویژه ای کسب کرد.
 
این ایده کاملاً واضح از زندگی هنرمندان فرانسوی و همچنین بازدید دولت از تزار نیکلاس دوم در پاریس در سال 1896 ارائه می دهد. قابل توجه است که نامه های صریح وی دیدگاههای شخصی رنوار راجع به میهن پرستیرا روشن می کردند. در ماه مه سال 1900 ، جولی با هنری روارد ازدواج کرد. جالب اینجاست که عروسی یک مراسم دو نفره بود که طی آن پسر عموی جولی ، گوبیلار در همان روز با پل والری ازدواج کرد. از ازدواج جولی سه فرزند به دنیا آمدند: جولیان (متولد 1901) ، کلمنت (متولد 1906) و دنیس (متولد 1908).
خاطرات جولی مانت
خاطرات جولی مانت
بنابراین ، اثر "دختر با گربه در بغل" به دوره جدیدی از خلاقیت استاد اشاره دارد ، از جمله تجدید نظر در مسیر خلاقانه او. سفری به ایتالیا و آشنایی با رنسانس برای تکنیک های جدید در نقاشی . رنوار زیبایی هنری اصیل را در آنها دید. پرتره جولی مانت نمونه بسیار خوبی از تحقیقات و نوآوری های Renoir آن زمان است. نقاشی همچنین در حساسیت و محبتی که هنرمند در رابطه با قهرمان و گربه منعکس کرده است ، موفقیت آمیز است. این نقاشی اکنون در Musee d'Orsay در پاریس قرار دارد.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید