مدیریت ریسک در بازار فارکس

 

احساسات انسانی نقشی اساسی در سرمایه گذاری و تجارت بازارهای فارکس ایفا می‌کند. در کل از دست دادن  پول بر بیشتر افراد تأثیر می‌گذارد. این ذهنیت که پولی را که شما به سختی بدست آوردید سریع به باد می‌رود، و حفظ خونسردی و کنترل برای یک سرمایه گذار جدید بسیار دشوار می‌باشد. اما اگر پولی را که از دست دادید بخشی از پول تجارت شما باشد چه؟ برنامه شما به هنگام مواجهه با از دست دادن پول به جای عصبی شدن و ادامه دادن و حرکت کردن به سمت تجارت جدید چیست؟ بهترین روش برای کنترل ترس، نگرانی و طمع در بازار فارکس برنامه ریزی برای احتمال آنها و پذیرفتن آن است.

هیچ احساس بدتری از برقراری تجارت در مسیری اشتباه وجود ندارد. شما هدفی مشخص را طرح ریزی می‌کنید و وقتی شرایط مهیا می‌شوند، در نهایت اقدام می‌کنید. اما به هر دلیلی، به جای توقف کردن در سطح قیمتی مورد نظر شما کسب و کارتان برعلیه شما حرکت کند، تصمیم به ادامه دادن یا شکست خوردن دوباره می‌گیرید. حالا تجارت به حرکت برعلیه شما ادامه می‌دهد و هر روز شما به دنبال قیمت ایمنی می‌گردید .(سیارک)

آمادگی برای خسارات ناگهانی، یک مسیر جایگزین است. تمام استراتژی‌های تجاری باید این اساس را بپذیرند که شما به آمادگی برای خسارات نیاز دارید. استراتژی پیروزمندانه  بدین معنی نیست که شما بیش از باختن برنده باشید، بلکه بدین مفهوم است که شما بیشتر از خسارت دیدن، بهره مالی و سود بیشتر ببرید.

در نتیجه اگر شما در یک معامله 500 دلار ببرید و در 9 معامله 50 دلار از دست بدهید (در مجموع 450 دلار) باز هم شما سودی معادل 50 دلار دارید. اگر شما متوجه شوید که خسارات بخشی از استراتژی شما هستند، در نتیجه بر مدیریت ریسک و مقادیری را که با نظر خودتان از دست می‌دهید، متمرکز خواهید شد. 

از آنجا که درک مفهومی که شما در حال آماده سازی برای مقابله با شکست‌ها هستید دشوار می‌باشد این موضوع واهمه‌ای را برای تاجران نوپا ایجاد می‌کند. در واقع، به محض اینکه مسیر ورودی بارزی در یک تجارت را یافتید، پیش از معامله باید میزان مخاطره پذیری مطلوب را تعیین کنید. به مجرد وقوع این امر می‌توانید میزان خروجی معامله برای خویش را مشخص نمایید.

حریص شدن بیش از حد یکی دیگر از اشتباهات رایج است.

به دنبال برتری رفتن در یک رقابت و چشم پوشی از مدیریت محتاطانه ریسک در نهایت منجر به ترس و نگرانی خواهد شد. با استفاده از یک عامل نگهدارنده که با بازار حرکت می‌کند یا یک سطح سود دهی استوار و ثابت، به شما برای جلوگیری از اضطراب به هنگام تقابل به محض دادن تمام دستاوردهایتان کمک خواهد کرد.

بازار در یک جهت مشخص برای مدتی طولانی نمی‌ماند و در صورتی که از مدیریت صحیح ریسک پرهیز کنید، سرانجام شما متحمل خسارت و زیان می‌شوید.

راهکار کلیدی برای اجتناب از ترس، نگرانی و طمع، تنظیم طرحی است که خسارات را به خوبی سطوح سوددهی دریافتی مشخص مشارکت می‌دهد و شما را به راهکاری با قابلیت حذف احساسات تجهیز می‌کند.ترجمه  itrans.ir

*** اصطلاح لاتین فارکس (Forex)  از دو کلمه Foreign Exchange  به معنی تبادل ارزهای خارجی است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام