تعویض روغن ترمز: چرا ، چه موقع و چگونه این کار را انجام دهید

روغن ترمز

پیشرفت فناوری خودرو هرگز متوقف نمی شود و سیستم های ترمز نیز تفاوتی ندارند. با این حال ، هر چقدر که سیستم های ترمز از نظر فنی پیشرفته تر  باشند ، باز هم همه برای انجام کار خود به مارک روغن ترمز اعتماد می کنند ، فارغ از مارک یا مدل. با این گفته ، درک اینکه چرا باید مراقب سطح روغن ترمز در خودرو خود باشید و همچنین در صورت لزوم آن را حفظ کنید ، کاملاً آسان است. خوشبختانه ، تعویض روغن ترمز در خانه کار ساده ای است ، طولانی نمی شود و نسبتاً ارزان نیز هست. برای کمک به شما در تغییر روغن ترمز در اتومبیل و صرفه جویی همزمان ، ما این مقاله را برای شما توضیح داده ایم و تمام آنچه را که باید بدانید تا بتوانید سیستم ترمز را در خودرو خود بررسی ، نگهداری و کاملاً شستشو دهید توضیح داده ایم.

 

روغن ترمز چیست و برای چه استفاده می شود

اول از همه ، ابتدا با توضیح اینکه روغن ترمز چیست و چرا تمیز و مرتب نگه داشتن آن همیشه مهم است ، شروع می کنیم. فارغ از نوع اتومبیل شما ، همه سیستم های ترمز بر اساس همان اصل اساسی کار می کنند: قانون پاسکال .

اولین نکته ای که توسط قانون پاسکال نشان داده شده این واقعیت است که مایعات به عنوان مثال در مقابل هوا ، قابل فشار نیستند. هنگام باد كردن لاستیك اتومبیل ، كمپرسور هوا حجم زیادی از هوا را گرفته ، فشرده كرده و به داخل لاستیك ها تزریق می كند و باعث افزایش فشار هوا می شود. وقتی نوبت به مایعات می رسد ، همان مورد درست نیست. فشاری که به حجم معینی از مایع اضافه می شود ، مهم نیست که حجم همیشه ثابت بماند. فشرده سازی مایعات به سادگی غیرممکن است.

 

نتیجه این تظاهرات ما را به نکته دوم می رساند. از آنجا که فشرده نمی شود ، هنگامی که فشار به سیال محصور وارد می شود ، فشار از همه جهات به همان اندازه منتقل می شود. در عمل ، هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد ، یک پیستون روغن ترمز موجود در سیلندر اصلی را از طریق خط ترمز هل می دهد و فشار وارد شده به طور مساوی به هر چرخ را هدایت می کند و به آنها اجازه می دهد تا به طور یکنواخت ترمز کنند.

اگر راننده ناگهان فشار بیشتری روی پدال وارد کند ، فشار نیز به همان اندازه به هر چرخ افزایش می یابد و از ترمز گرفتن بیشتر از چرخ ها جلوگیری می کند ، که می تواند باعث از کنترل در آمدن خودرو شود.

 

انواع روغن ترمز

روغن ترمز می تواند یک محصول طبیعی یا مصنوعی باشد. امروزه سه نوع روغن اصلی ترمز در بازار وجود دارد. برخی از انواع روغن ترمز با انواع دیگر سازگار است ، اما باید مراقب باشید تا هنگام تعویض روغن ترمز از آلودگی جلوگیری کنید.

سه نوع اصلی روغن ترمز DOT 3 ، DOT 4 و DOT 5 است. این روزها یک نوع روغن ترمز نیز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. نقطه 5.1.

DOT 3 ، 4 و 5.1 همگی بر پایه گلیکول اتر هستند. هر سه با یکدیگر سازگار هستند و نباید در سیستم ترمز مشکلی ایجاد کنند. وسایل نقلیه ای که DOT ​​3 را مشخص می کنند می توانند از هر یک از انواع دیگر استفاده کنند ، اما اگر وسیله نقلیه DOT ​​4 یا 5.1 را مشخص کرده است ، از DOT 3 استفاده نکنید. به عنوان یک قاعده ، شما همیشه می توانید  روغن ترمز موجود در ماشین خود را ارتقا دهید اما نمی توانید آن را پایین بیاورید . نقطه جوش DOT 4 و 5.1 بیشتر از DOT 3 است ، بنابراین اگر وسیله نقلیه نیاز به استفاده از این  روغن ترمز داشته باشد ، استفاده از DOT 3 باعث کم شدن سریع ترمز ، داغ شدن روغن ترمز و از بین رفتن فشار ترمز می شود.

 

روغن ترمز تركیبی سنتزی (مصنوعی)

مایعات نقطه 5 در دسته بندی خاص خود قرار دارد و نمی توان آن را با دیگری مخلوط کرد. فقط درصورتی که ماشین شما قبلاً از این نوع کارخانه استفاده کرده است ، از آن استفاده کنید. از نقطه جوش بالایی برخوردار است و مانند مایعات مبتنی بر گلیکول اتر آب را جذب نمی کند. DOT 5 با هر نوع روغن ترمز سازگار نیست. ترکیب  روغن ترمز غیر سازگار می تواند باعث از بین رفتن ناگهانی ترمز و کاهش فشار ترمز شود.

 

چگونه  روغن ترمز خود را بررسی کنیم

بررسی سطح روغن ترمز

روغن ترمز ماشین شما در یک مخزن پلاستیکی کوچک در بالای سیلندر اصلی قرار دارد. در بدنه مخزن ، 2 نشانگر وجود دارد:

(FULL (F) and LOW (L ، اطمینان حاصل کنید که علامت بین خطوط است. اگر برای دیدن خط مشکل دارید ، سعی کنید مخزن را با یک پارچه  پاک کنید و چراغ مغازه را در طرف مقابل قرار دهید. تابش نور ، دیدن سطح را آسان تر می کند.

اگر سطح کمی پایین باشد اما همچنان بین خطوط باشد ، کاملاً طبیعی است. با فرسودگی لنت ها، پیستون های کولیس بیشتر بیرون می آیند که باعث می شود سطح کمی پایین بیاید. در مقطعی از آینده ، شما لنت های ترمز خود را تعویض خواهید کرد ، و پس گرفتن پیستون ، سطح مایعات را به FULL می رساند.

 

اگر سطح زیر علامت LOW باشد ، قطعاً در اینجا مشکلی وجود دارد. سیستم ترمز هیدرولیک ، سیستم بسته ای است که هرگز نباید مایعات خود را از دست بدهد. اگر سطح روغن ترمز به طور قابل توجهی پایین باشد ، یا اگر سیلندر اصلی مدام تخلیه شود ، سیستم در جایی نشت می کند. اصلاح هرگونه نشتی سیستم ترمز قبل از بازگشت ماشین به جاده بسیار حیاتی است. نشت می تواند باعث خرابی ناگهانی ترمز شود و شما هر لحظه می توانید ببینید که پدال ترمز شما به سمت پایین می رود.

 

روغن ترمز

بررسی رنگ

رنگ روغن ترمز حرف های زیادی در مورد وضعیت سیستم ترمز می زند. روغن ترمز باید شفاف و عاری از کف و حباب باشد. روغن ترمز قهوه ای یا سیاه نشان دهنده روغن ترمز قدیمی ، سوخته یا آلودگی ناشی از خاک است. روغن ترمز کثیف به خوبی مایع تمیز کار نمی کند و می تواند عملکرد ترمز متناقضی ایجاد کند.

همچنین کف و حباب های موجود در روغن ترمز نشان دهنده وجود آب یا هوا در سیستم ترمز است و هر دو عملکرد سیستم ترمز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. از آنجا که هوا به راحتی قابل فشردگی است ، باعث می شود پدال ترمز شما بدون فشار دادن مایعات در خطوط پایین برود ، که اغلب منجر به خرابی کامل سیستم ترمز می شود.

 

خوب ، اما آب چیست؟ این یک مایع  است؟ گرچه این کاملاً درست است ، اما مشکل آب این است که با ترمزگیری ، دمای مایعات به سرعت افزایش می یابد. با افزایش دما ، آب شروع به جوشیدن می کند که به نوبه خود باعث ایجاد حباب های هوا در سیستم می شود و مشکلات مشابه هوا را ایجاد می کند.


زمان تعویض روغن ترمز

روش درست تعویض روغن ترمز این است که به صورت دوره ای روغن ترمز را براساس فواصل زمانی توصیه شده توسط سازنده تعویض کنید. با این حال ، طول عمر روغن ترمز خودرو تا حد زیادی به نحوه رانندگی خودرو بستگی دارد. ماشین هایی که کیلومتر های های زیادی را می روند به تعویض مکرر نیاز دارند. فاصله تغییر چهار تا پنج ساله توسط اکثر تولیدکنندگان توصیه می شود. اگر روغن ترمز به آب یا مواد دیگر آلوده شده است ، باید قبل از بازگشت ماشین به جاده ، آن را تعویض کنید.

همچنین هنگام تعمیرات قابل توجه مانند تعویض سیلندر اصلی ، بهتر است روغن ترمز را تعویض کنید. تعویض روغن ترمز در آن زمان آسان است ، زیرا به هر حال سیستم باید خالی تا هوا خارج شود.

این نوع مایع ترمز نمناک است ، به این معنی که آب را جذب می کند. هر بار که درپوش استوانه اصلی را بردارید ، مقدار کمی آب موجود در هوا جذب شده و باعث کاهش طول عمر کلی مایع می شود.

 

هزینه روغن ترمز چقدر است؟

 بسته به جایی که خرید می کنید ، نوع مایعات مورد نیاز و اندازه ظرفی که انتخاب می کنید ، از 2-3 دلار برای یک مایع 12oz مایع DOT3 تا 20-30 دلار برای یک گالن DOT4 پرداخت خواهید کرد. اگر به جای مارک پس از فروش روغن ترمز OEM بخرید ، کمی گران خواهد شد اما حتی در آن صورت ، تفاوت بسیار ناچیز است.

بیشتر تعمیرگاه های اتومبیل نیز برای تعویض روغن ترمز در خودروی شما ، حدودا یک ساعت کار زمان لازم دارند.بدیهی است که ساده ترین راه برای صرفه جویی در هزینه ترمز بعدی این است که خودتان کار را انجام دهید. اطلاعات بیشتر در زیر!

 

چگونه می توان روغن ترمز را تقریباً در هرخودرو عوض کرد

اگر روغن ترمز شما به تعویض نیاز دارد ، به راحتی و فقط با چند ابزار و برخی از مفاهیم اساسی مکانیک خودرو ، آن را در خانه شستشو و تعویض کنید. این یک کار ساده است اما معمولاً به دو نفر نیاز دارد. با این وجود ، ابزارهایی وجود دارد که تکنسین های حرفه ای با استفاده از آنها قادر به انجام آنها هستند. بعداً در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شستشو و شارژ مجدد سیستم ترمز در وسایل نقلیه جدیدتر معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد اما در اتومبیل های قدیمی که دارای ترمزهای زنگ زده هستند ، به راحتی می تواند بیش از دو ساعت طول بکشد.

 

مراحل تعویض روغن ترمز

 

روغن ترمز

مرحله 1 - تخلیه روغن ترمز

با بلند کردن وسیله نقلیه شروع کنید و خودرو را روی پایه های جک قرار دهید.برای تخلیه مایعات ، باید 4 پیچ خنک کننده واقع در پشت ترمز را باز کنید. ترمزهای دیسکی یک پیچ تخلیه روی کولیس خواهند داشت. از طرف دیگر ، پیچ های تخلیه ترمز درام پشت سیلندر چرخ قرار خواهند گرفت.

درپوش سیلندر اصلی را برداشته ، بطری روغن ترمز جدید خود را برداشته ، باز کرده و به صورت زیر و رو به داخل سیلندر اصلی بچرخانید. با این کار از تخلیه سیلندر اصلی جلوگیری می شود.

 

یک شلنگ لاستیکی شفاف به طول کوتاه در یک ظرف شفاف قرار داده و انتهای شیلنگ را به پیچ ترمزگیری دورتر از سیلندر اصلی وصل کنید. این معمولاً چرخ عقب و سمت سرنشین (RR) در اتومبیل های آمریکایی است. برای شل شدن پیچ تخلیه از آچار استفاده کنید. بسیار مراقب باشید زیرا  شکستن آنها بسیار آسان است. مقدار کمی روغن ترمز شروع به بیرون آمدن می کند. حالا ، یک دستیار دارید که پدال ترمز را به آرامی فشار دهد. پس از رسیدن پدال ترمز به کف ، پیچ را محکم کنید. این کار را تکرار کنید تا مایع خارج شده از شلنگ خارج شود. برای هر چرخ همین کار را انجام دهید.

اگر دستیار ندارید ، همیشه می توانید از پمپ خلا برای مکش روغن ترمز قدیمی استفاده کنید.

 

 پیچ  تخلیه روغن ترمز

 پیچ  تخلیه روغن ترمز


مرحله 2 - شستشوی سیستم ترمز (اختیاری)

برای شستشوی سیستم ترمز دو راه وجود دارد: راه آسان و سخت. راه آسان این است که فقط هر چرخ را بشویید تا مایع پاک شود همانطور که در بالا توضیح داده شد. با این حال ، برخی از افراد می خواهند حتی کار دقیق تری انجام دهند. در این صورت ، می توانید تصمیم بگیرید که بطری مایع جدید را به داخل روغن نریزید و فقط ابتدا آن را کاملاً خالی کنید. سپس ، آن را با الکل دناتوره شده پر کنید. با استفاده از همان روش تخلیه ترمز ، الکل را از طریق سیستم وارد کنید. به افزودن الکل و شستشوی آن از طریق خطوط ترمز ادامه دهید تا کاملا تمیز خارج شود. برای از بین بردن و خشک شدن الکل موجود در خطوط ، از هوای فشرده شده برای عبور از بین خطوط ترمز استفاده کنید.

مشکل اصلی این مرحله اضافه شده این است که سیلندر اصلی اکنون خشک است . تخلیه یک سیلندر اصلی بسیار پیچیده تر از تخلیه خطوط ترمز است. بعلاوه ، مگر اینکه با اتومبیل واقعا قدیمی رانندگی کنید و روغن ترمز طی 20 سال تعویض نشده باشد ، به هر حال احتمالاً لازم نیست. من بیش از 15 سال است که در نمایندگی های مختلف اتومبیل کار می کنم و قبلاً حتی شخص دیگری را ندیده ام که چنین کاری انجام دهد.

 

مرحله 3 - سیستم ترمز را دوباره پر کنید

هنگامی که سیستم ترمز به طور کامل شستشو شد ، وقت آن است  اطمینان حاصل کنید که تمام پیچ های بلیدر بسته هستند ، سپس سیلندر اصلی را از نوع صحیح تعویض روغن ترمز تمیز از یک ظرف مهر و موم شده جدید تا خط FULL پر کنید. از استفاده از روغن ترمز باز شده خودداری کنید. احتمال زیادی وجود دارد که آب را جذب کرده و عملکرد خوبی نداشته باشد. اگر مطمئن نیستید که از کدام نوع مایعات در وسیله نقلیه خود استفاده کنید ، برای مشخصات صحیح ، نگاهی به دفترچه راهنمای تعمیر اتومبیل خود بیندازید .


هدف از تخلیه سیستم ترمز ، حذف هوا از خطوط ترمز است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، انجام این مرحله با دستیار بسیار ساده تر است اما همیشه می توانید این کار را با پمپ خلا انجام دهید. ابتدا مقدار کمی مایع تمیز ترمز را در یک ظرف تمیز بریزید. یک سر شلنگ لاستیکی را روی دستگاه تخلیه کننده و انتهای دیگر آن را در ظرف قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که انتهای باز همیشه در زیر سطح روغن ترمز باشد.

 

از دستیار خود بخواهید ترمزها را با ضربه های آرام و متوسط ​​پمپ کند. از فشار دادن پدال تا کف خودداری کنید. با این کار ممکن است به استوانه اصلی آسیب برسد. پس از سه یا چهار حرکت ، از دستیار بخواهید پدال ترمز را پایین نگه دارد. اکنون ، پیچ بلیدر را باز کرده و شیلنگ را در زیر سطح مایع در شیشه نگه دارید. باید ببینید حباب های هوا بیرون می آیند. هنگامی که حباب متوقف شد ، پیچ را محکم کنید و از دستیار بخواهید که ترمزها را 4-5 بار دوباره پمپ کند.

سطح را در استوانه اصلی بررسی کرده و در صورت لزوم مقداری اضافه کنید. اگر مایعات به زیر علامت LOW بیفتد ، فرایند تخلیه باید از ابتدا شروع شود. این روش را در هر چرخ ادامه دهید تا هوایی دیگر خارج نشود. اطمینان حاصل کنید که ماشین دارای پدال ترمز محکم است. این ممکن است چندین بار طول بکشد ، بنابراین این کار را ادامه دهید تا تمام هوا از خطوط ترمز خارج شود. در تمام مراحل بررسی سطح سیلندر اصلی را ادامه دهید. هنگامی که فشار پدال خوبی داشته باشید ، تعویض روغن ترمز به پایان رسیده است.

 

روغن ترمز

استفاده از پمپ خلا 

هشدار

بسیاری از خودرو های مجهز به سیستم ABS برای تخلیه هوا از بلوک هیدرولیک به کمک ابزار اسکن OBD2 نیاز دارند. اگر ABS مورد شماست ، مطمئن شوید که روش توصیه شده توسط سازنده را پیدا کرده و از آن پیروی می کنید ، در غیر این صورت می توانید در اینجا بیشتر از منفعت  به خودرو خود آسیب برسانید.

به طور خلاصه…
برای جلوگیری از تعمیرات گران قیمت در آینده ، حفظ منظم سیستم ترمز بهترین گزینه شماست. خوشبختانه ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هر بار که روغن خودرو خود را تعویض می کنید ، سطح مایعات را تحت نظر داشته باشید و هر چند سال یک بار روغن ترمز را تعویض کنید. با کمی تمرین ، باید بتوانید در حدود یک ساعت روغن ترمز خود را تعویض کنید و در مقایسه با انجام این کار در یک تعمیرگاه اتومبیل ، در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید. و در صورت تردید ، مطمئن شوید که باید از دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خود استفاده کنید تا بتوانید روش تعویض خاص وسیله نقلیه خود را دنبال کنید.

 

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید