تعویض روغن ترمز: چرا ، چه موقع و چگونه این کار را انجام دهید

در

روغن ترمز

پیشرفت فناوری خودرو هرگز متوقف نمی شود و سیستم های ترمز نیز تفاوتی ندارند. با این حال ، هر چقدر که سیستم های ترمز از نظر فنی پیشرفته تر  باشند ، باز هم همه برای انجام کار خود به مارک روغن ترمز اعتماد می کنند ، فارغ از مارک یا مدل. با این گفته ، درک اینکه چرا باید مراقب سطح روغن ترمز در خودرو خود باشید و همچنین در صورت لزوم آن را حفظ کنید ، کاملاً آسان است. خوشبختانه ، تعویض روغن ترمز در خانه کار ساده ای است ، طولانی نمی شود و نسبتاً ارزان نیز هست. برای کمک به شما در تغییر روغن ترمز در اتومبیل و صرفه جویی همزمان ، ما این مقاله را برای شما توضیح داده ایم و تمام آنچه را که باید بدانید تا بتوانید سیستم ترمز را در خودرو خود بررسی ، نگهداری و کاملاً شستشو دهید توضیح داده ایم.

 

روغن ترمز چیست و برای چه استفاده می شود

اول از همه ، ابتدا با توضیح اینکه روغن ترمز چیست و چرا تمیز و مرتب نگه داشتن آن همیشه مهم است ، شروع می کنیم. فارغ از نوع اتومبیل شما ، همه سیستم های ترمز بر اساس همان اصل اساسی کار می کنند: قانون پاسکال .

اولین نکته ای که توسط قانون پاسکال نشان داده شده این واقعیت است که مایعات به عنوان مثال در مقابل هوا ، قابل فشار نیستند. هنگام باد كردن لاستیك اتومبیل ، كمپرسور هوا حجم زیادی از هوا را گرفته ، فشرده كرده و به داخل لاستیك ها تزریق می كند و باعث افزایش فشار هوا می شود. وقتی نوبت به مایعات می رسد ، همان مورد درست نیست. فشاری که به حجم معینی از مایع اضافه می شود ، مهم نیست که حجم همیشه ثابت بماند. فشرده سازی مایعات به سادگی غیرممکن است.

 

نتیجه این تظاهرات ما را به نکته دوم می رساند. از آنجا که فشرده نمی شود ، هنگامی که فشار به سیال محصور وارد می شود ، فشار از همه جهات به همان اندازه منتقل می شود. در عمل ، هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد ، یک پیستون روغن ترمز موجود در سیلندر اصلی را از طریق خط ترمز هل می دهد و فشار وارد شده به طور مساوی به هر چرخ را هدایت می کند و به آنها اجازه می دهد تا به طور یکنواخت ترمز کنند.

اگر راننده ناگهان فشار بیشتری روی پدال وارد کند ، فشار نیز به همان اندازه به هر چرخ افزایش می یابد و از ترمز گرفتن بیشتر از چرخ ها جلوگیری می کند ، که می تواند باعث از کنترل در آمدن خودرو شود.

 

انواع روغن ترمز

روغن ترمز می تواند یک محصول طبیعی یا مصنوعی باشد. امروزه سه نوع روغن اصلی ترمز در بازار وجود دارد. برخی از انواع روغن ترمز با انواع دیگر سازگار است ، اما باید مراقب باشید تا هنگام تعویض روغن ترمز از آلودگی جلوگیری کنید.

سه نوع اصلی روغن ترمز DOT 3 ، DOT 4 و DOT 5 است. این روزها یک نوع روغن ترمز نیز محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. نقطه 5.1.

DOT 3 ، 4 و 5.1 همگی بر پایه گلیکول اتر هستند. هر سه با یکدیگر سازگار هستند و نباید در سیستم ترمز مشکلی ایجاد کنند. وسایل نقلیه ای که DOT ​​3 را مشخص می کنند می توانند از هر یک از انواع دیگر استفاده کنند ، اما اگر وسیله نقلیه DOT ​​4 یا 5.1 را مشخص کرده است ، از DOT 3 استفاده نکنید. به عنوان یک قاعده ، شما همیشه می توانید  روغن ترمز موجود در ماشین خود را ارتقا دهید اما نمی توانید آن را پایین بیاورید . نقطه جوش DOT 4 و 5.1 بیشتر از DOT 3 است ، بنابراین اگر وسیله نقلیه نیاز به استفاده از این  روغن ترمز داشته باشد ، استفاده از DOT 3 باعث کم شدن سریع ترمز ، داغ شدن روغن ترمز و از بین رفتن فشار ترمز می شود.

 

روغن ترمز تركیبی سنتزی (مصنوعی)

مایعات نقطه 5 در دسته بندی خاص خود قرار دارد و نمی توان آن را با دیگری مخلوط کرد. فقط درصورتی که ماشین شما قبلاً از این نوع کارخانه استفاده کرده است ، از آن استفاده کنید. از نقطه جوش بالایی برخوردار است و مانند مایعات مبتنی بر گلیکول اتر آب را جذب نمی کند. DOT 5 با هر نوع روغن ترمز سازگار نیست. ترکیب  روغن ترمز غیر سازگار می تواند باعث از بین رفتن ناگهانی ترمز و کاهش فشار ترمز شود.

 

چگونه  روغن ترمز خود را بررسی کنیم

بررسی سطح روغن ترمز

روغن ترمز ماشین شما در یک مخزن پلاستیکی کوچک در بالای سیلندر اصلی قرار دارد. در بدنه مخزن ، 2 نشانگر وجود دارد:

(FULL (F) and LOW (L ، اطمینان حاصل کنید که علامت بین خطوط است. اگر برای دیدن خط مشکل دارید ، سعی کنید مخزن را با یک پارچه  پاک کنید و چراغ مغازه را در طرف مقابل قرار دهید. تابش نور ، دیدن سطح را آسان تر می کند.

اگر سطح کمی پایین باشد اما همچنان بین خطوط باشد ، کاملاً طبیعی است. با فرسودگی لنت ها، پیستون های کولیس بیشتر بیرون می آیند که باعث می شود سطح کمی پایین بیاید. در مقطعی از آینده ، شما لنت های ترمز خود را تعویض خواهید کرد ، و پس گرفتن پیستون ، سطح مایعات را به FULL می رساند.

 

اگر سطح زیر علامت LOW باشد ، قطعاً در اینجا مشکلی وجود دارد. سیستم ترمز هیدرولیک ، سیستم بسته ای است که هرگز نباید مایعات خود را از دست بدهد. اگر سطح روغن ترمز به طور قابل توجهی پایین باشد ، یا اگر سیلندر اصلی مدام تخلیه شود ، سیستم در جایی نشت می کند. اصلاح هرگونه نشتی سیستم ترمز قبل از بازگشت ماشین به جاده بسیار حیاتی است. نشت می تواند باعث خرابی ناگهانی ترمز شود و شما هر لحظه می توانید ببینید که پدال ترمز شما به سمت پایین می رود.

 

روغن ترمز

بررسی رنگ

رنگ روغن ترمز حرف های زیادی در مورد وضعیت سیستم ترمز می زند. روغن ترمز باید شفاف و عاری از کف و حباب باشد. روغن ترمز قهوه ای یا سیاه نشان دهنده روغن ترمز قدیمی ، سوخته یا آلودگی ناشی از خاک است. روغن ترمز کثیف به خوبی مایع تمیز کار نمی کند و می تواند عملکرد ترمز متناقضی ایجاد کند.

همچنین کف و حباب های موجود در روغن ترمز نشان دهنده وجود آب یا هوا در سیستم ترمز است و هر دو عملکرد سیستم ترمز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. از آنجا که هوا به راحتی قابل فشردگی است ، باعث می شود پدال ترمز شما بدون فشار دادن مایعات در خطوط پایین برود ، که اغلب منجر به خرابی کامل سیستم ترمز می شود.

 

خوب ، اما آب چیست؟ این یک مایع  است؟ گرچه این کاملاً درست است ، اما مشکل آب این است که با ترمزگیری ، دمای مایعات به سرعت افزایش می یابد. با افزایش دما ، آب شروع به جوشیدن می کند که به نوبه خود باعث ایجاد حباب های هوا در سیستم می شود و مشکلات مشابه هوا را ایجاد می کند.


زمان تعویض روغن ترمز

روش درست تعویض روغن ترمز این است که به صورت دوره ای روغن ترمز را براساس فواصل زمانی توصیه شده توسط سازنده تعویض کنید. با این حال ، طول عمر روغن ترمز خودرو تا حد زیادی به نحوه رانندگی خودرو بستگی دارد. ماشین هایی که کیلومتر های های زیادی را می روند به تعویض مکرر نیاز دارند. فاصله تغییر چهار تا پنج ساله توسط اکثر تولیدکنندگان توصیه می شود. اگر روغن ترمز به آب یا مواد دیگر آلوده شده است ، باید قبل از بازگشت ماشین به جاده ، آن را تعویض کنید.

همچنین هنگام تعمیرات قابل توجه مانند تعویض سیلندر اصلی ، بهتر است روغن ترمز را تعویض کنید. تعویض روغن ترمز در آن زمان آسان است ، زیرا به هر حال سیستم باید خالی تا هوا خارج شود.

این نوع مایع ترمز نمناک است ، به این معنی که آب را جذب می کند. هر بار که درپوش استوانه اصلی را بردارید ، مقدار کمی آب موجود در هوا جذب شده و باعث کاهش طول عمر کلی مایع می شود.

 

هزینه روغن ترمز چقدر است؟

 بسته به جایی که خرید می کنید ، نوع مایعات مورد نیاز و اندازه ظرفی که انتخاب می کنید ، از 2-3 دلار برای یک مایع 12oz مایع DOT3 تا 20-30 دلار برای یک گالن DOT4 پرداخت خواهید کرد. اگر به جای مارک پس از فروش روغن ترمز OEM بخرید ، کمی گران خواهد شد اما حتی در آن صورت ، تفاوت بسیار ناچیز است.

بیشتر تعمیرگاه های اتومبیل نیز برای تعویض روغن ترمز در خودروی شما ، حدودا یک ساعت کار زمان لازم دارند.بدیهی است که ساده ترین راه برای صرفه جویی در هزینه ترمز بعدی این است که خودتان کار را انجام دهید. اطلاعات بیشتر در زیر!

 

چگونه می توان روغن ترمز را تقریباً در هرخودرو عوض کرد

اگر روغن ترمز شما به تعویض نیاز دارد ، به راحتی و فقط با چند ابزار و برخی از مفاهیم اساسی مکانیک خودرو ، آن را در خانه شستشو و تعویض کنید. این یک کار ساده است اما معمولاً به دو نفر نیاز دارد. با این وجود ، ابزارهایی وجود دارد که تکنسین های حرفه ای با استفاده از آنها قادر به انجام آنها هستند. بعداً در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

شستشو و شارژ مجدد سیستم ترمز در وسایل نقلیه جدیدتر معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد اما در اتومبیل های قدیمی که دارای ترمزهای زنگ زده هستند ، به راحتی می تواند بیش از دو ساعت طول بکشد.

 

مراحل تعویض روغن ترمز

 

روغن ترمز

مرحله 1 - تخلیه روغن ترمز

با بلند کردن وسیله نقلیه شروع کنید و خودرو را روی پایه های جک قرار دهید.برای تخلیه مایعات ، باید 4 پیچ خنک کننده واقع در پشت ترمز را باز کنید. ترمزهای دیسکی یک پیچ تخلیه روی کولیس خواهند داشت. از طرف دیگر ، پیچ های تخلیه ترمز درام پشت سیلندر چرخ قرار خواهند گرفت.

درپوش سیلندر اصلی را برداشته ، بطری روغن ترمز جدید خود را برداشته ، باز کرده و به صورت زیر و رو به داخل سیلندر اصلی بچرخانید. با این کار از تخلیه سیلندر اصلی جلوگیری می شود.

 

یک شلنگ لاستیکی شفاف به طول کوتاه در یک ظرف شفاف قرار داده و انتهای شیلنگ را به پیچ ترمزگیری دورتر از سیلندر اصلی وصل کنید. این معمولاً چرخ عقب و سمت سرنشین (RR) در اتومبیل های آمریکایی است. برای شل شدن پیچ تخلیه از آچار استفاده کنید. بسیار مراقب باشید زیرا  شکستن آنها بسیار آسان است. مقدار کمی روغن ترمز شروع به بیرون آمدن می کند. حالا ، یک دستیار دارید که پدال ترمز را به آرامی فشار دهد. پس از رسیدن پدال ترمز به کف ، پیچ را محکم کنید. این کار را تکرار کنید تا مایع خارج شده از شلنگ خارج شود. برای هر چرخ همین کار را انجام دهید.

اگر دستیار ندارید ، همیشه می توانید از پمپ خلا برای مکش روغن ترمز قدیمی استفاده کنید.

 

 پیچ  تخلیه روغن ترمز

 پیچ  تخلیه روغن ترمز


مرحله 2 - شستشوی سیستم ترمز (اختیاری)

برای شستشوی سیستم ترمز دو راه وجود دارد: راه آسان و سخت. راه آسان این است که فقط هر چرخ را بشویید تا مایع پاک شود همانطور که در بالا توضیح داده شد. با این حال ، برخی از افراد می خواهند حتی کار دقیق تری انجام دهند. در این صورت ، می توانید تصمیم بگیرید که بطری مایع جدید را به داخل روغن نریزید و فقط ابتدا آن را کاملاً خالی کنید. سپس ، آن را با الکل دناتوره شده پر کنید. با استفاده از همان روش تخلیه ترمز ، الکل را از طریق سیستم وارد کنید. به افزودن الکل و شستشوی آن از طریق خطوط ترمز ادامه دهید تا کاملا تمیز خارج شود. برای از بین بردن و خشک شدن الکل موجود در خطوط ، از هوای فشرده شده برای عبور از بین خطوط ترمز استفاده کنید.

مشکل اصلی این مرحله اضافه شده این است که سیلندر اصلی اکنون خشک است . تخلیه یک سیلندر اصلی بسیار پیچیده تر از تخلیه خطوط ترمز است. بعلاوه ، مگر اینکه با اتومبیل واقعا قدیمی رانندگی کنید و روغن ترمز طی 20 سال تعویض نشده باشد ، به هر حال احتمالاً لازم نیست. من بیش از 15 سال است که در نمایندگی های مختلف اتومبیل کار می کنم و قبلاً حتی شخص دیگری را ندیده ام که چنین کاری انجام دهد.

 

مرحله 3 - سیستم ترمز را دوباره پر کنید

هنگامی که سیستم ترمز به طور کامل شستشو شد ، وقت آن است  اطمینان حاصل کنید که تمام پیچ های بلیدر بسته هستند ، سپس سیلندر اصلی را از نوع صحیح تعویض روغن ترمز تمیز از یک ظرف مهر و موم شده جدید تا خط FULL پر کنید. از استفاده از روغن ترمز باز شده خودداری کنید. احتمال زیادی وجود دارد که آب را جذب کرده و عملکرد خوبی نداشته باشد. اگر مطمئن نیستید که از کدام نوع مایعات در وسیله نقلیه خود استفاده کنید ، برای مشخصات صحیح ، نگاهی به دفترچه راهنمای تعمیر اتومبیل خود بیندازید .


هدف از تخلیه سیستم ترمز ، حذف هوا از خطوط ترمز است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، انجام این مرحله با دستیار بسیار ساده تر است اما همیشه می توانید این کار را با پمپ خلا انجام دهید. ابتدا مقدار کمی مایع تمیز ترمز را در یک ظرف تمیز بریزید. یک سر شلنگ لاستیکی را روی دستگاه تخلیه کننده و انتهای دیگر آن را در ظرف قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که انتهای باز همیشه در زیر سطح روغن ترمز باشد.

 

از دستیار خود بخواهید ترمزها را با ضربه های آرام و متوسط ​​پمپ کند. از فشار دادن پدال تا کف خودداری کنید. با این کار ممکن است به استوانه اصلی آسیب برسد. پس از سه یا چهار حرکت ، از دستیار بخواهید پدال ترمز را پایین نگه دارد. اکنون ، پیچ بلیدر را باز کرده و شیلنگ را در زیر سطح مایع در شیشه نگه دارید. باید ببینید حباب های هوا بیرون می آیند. هنگامی که حباب متوقف شد ، پیچ را محکم کنید و از دستیار بخواهید که ترمزها را 4-5 بار دوباره پمپ کند.

سطح را در استوانه اصلی بررسی کرده و در صورت لزوم مقداری اضافه کنید. اگر مایعات به زیر علامت LOW بیفتد ، فرایند تخلیه باید از ابتدا شروع شود. این روش را در هر چرخ ادامه دهید تا هوایی دیگر خارج نشود. اطمینان حاصل کنید که ماشین دارای پدال ترمز محکم است. این ممکن است چندین بار طول بکشد ، بنابراین این کار را ادامه دهید تا تمام هوا از خطوط ترمز خارج شود. در تمام مراحل بررسی سطح سیلندر اصلی را ادامه دهید. هنگامی که فشار پدال خوبی داشته باشید ، تعویض روغن ترمز به پایان رسیده است.

 

روغن ترمز

استفاده از پمپ خلا 

هشدار

بسیاری از خودرو های مجهز به سیستم ABS برای تخلیه هوا از بلوک هیدرولیک به کمک ابزار اسکن OBD2 نیاز دارند. اگر ABS مورد شماست ، مطمئن شوید که روش توصیه شده توسط سازنده را پیدا کرده و از آن پیروی می کنید ، در غیر این صورت می توانید در اینجا بیشتر از منفعت  به خودرو خود آسیب برسانید.

به طور خلاصه…
برای جلوگیری از تعمیرات گران قیمت در آینده ، حفظ منظم سیستم ترمز بهترین گزینه شماست. خوشبختانه ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که هر بار که روغن خودرو خود را تعویض می کنید ، سطح مایعات را تحت نظر داشته باشید و هر چند سال یک بار روغن ترمز را تعویض کنید. با کمی تمرین ، باید بتوانید در حدود یک ساعت روغن ترمز خود را تعویض کنید و در مقایسه با انجام این کار در یک تعمیرگاه اتومبیل ، در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید. و در صورت تردید ، مطمئن شوید که باید از دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خود استفاده کنید تا بتوانید روش تعویض خاص وسیله نقلیه خود را دنبال کنید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

چگونه ترمز خودرو را چک کنیم؟

در

چگونه ترمز خودرو را چک کنیم؟

هرچند ترمز خودرو های جدید روز بروز کاملتر می شوند، با این وجود، اکنون هم اغلب پیش می آید، که به علت اشکال در ترمز، تصادف خطرناکی بوقوع می پیوندد . لوله های ترمز ممکن است بترکد. سیلندر ترمز ممکن است نشتی پیدا کند.
این اتفاقات ممکن است برای همه نوع خودرو پیش بیاید. ولی در هنگام عبور از یک سراشیبی زیاد در نواحی کوهستانی، ممکن است همین پیشامدها منجر به وقایع ناگواری بشود روغن ترمز کهنه و زیاد کارکرده، ممکن است ، بعلت حرارت زیاد در اثر سایش، بجوش بیاید، در اثر مرور ایام و گذشت سالها، روغن ترمز، آب بخودش می گیرد، در نتیجه آن، درجه جوش آمدن آنوقت بینهایت پایین می آید.بهتر است حتما هر دو سال یکبار روغن ترمز را تجدید کنید. لوله های ترمز واشر پمپ روغن ترمز را بدهید بازدید کنند.

چگونه ترمز خودرو را چک کنیم؟

برای آزمایش چند بار در حال ایستاده، یک فشار خیلی قوی به پدال ترمز بدهیدو اگر کم کم پایین رفت ، حتما در مدار ترمز یک جایی نشت دارد.
اگر بعد از این عمل زیر خودرو روغن چکه کرده باشد دیگر به این ترمز اعتماد نکنید.و با این خودرو رانندگی نکنید. باید این نقیصه را برطرف کنید. زیرا در هنگام رانندگی این عیب زیاد محسوس نیست چون ممکن است با دو بار به ترمز فشار آوردن خودرو کاملا متوقف شود.
ولی در فشار بعدی به ترمز مثل بادکنکی که خالی شود، پدال ترمز پایین برود و بماند.لوله ترمز را هیچ وقت خودتان وصله نکنید، ولی مواردی پیش می آید که در ایام مرخصی در نواحی که تعمیرگاه مجهز و متخصص نیست و چاره جز رفع عیب بوسیله خود شخص نیست.

ابتدا می بایستی محل نشتی و خروج روغن ترمز را پیدا کرد، سپس باید آن قسمت را مسدود کرد. به این صورت یک ساچمه در داخل انشعاب لوله آن قسمت فرو کنید. در نتیجه چرخی که مربوط به این قیمت است دیگر در مدار ترمز قرار نمی گیرد و ترمز نمی کند ولی روغنی هم دیگر از آن قسمت خارج نخواهد شد. تا در اولین فرصت به تعمیر گاه مراجعه کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت:چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

در

(سیارک) : مطمئنا صنعت خودرو به میزان زیادی تکامل یافته است و به همراه این تکامل ، چراغ‌ های جلوی خودرو نیز به سطح بالاتری رسیده‌اند، خودرو سازان تاثیر چراغ‌ های هالوژن یا HID را بر روی مدل‌های خود تجزیه و تحلیل کرده‌ و به یک گزینه جدید رسیده‌اند: چراغ های LED. حداقل روی کاغذ به نظر می‌رسد که LED‌ ها راه‌حلی برای تولید انبوه خودرو ها باشند اما چندین نقطه ضعف هم وجود دارد که می‌تواند چشم‌انداز جهانی در مورد این نوع تکنولوژی را تغییر دهد.

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 توصیف اصول نحوه عملکرد چراغ‌ های ال‌ای‌دی بسیار سخت است اما به شکل خلاصه می‌توان گفت که آنها به حرکت الکترون‌های منفی به سمت "حفره‌های" مثبت در سرتاسر یک نیمه‌هادی متکی هستند. زمانی که یک الکترون ازاد در یک حفره می‌افتد که در سطح انرژی پایین تری قرار دارد، انرژی خود را از دست می‌دهد که باعث آزاد شدن یک فوتون (کوچکترین ذره تشکیل دهندۀ نور) می‌شود، این فرآیند الکترولومینانس  (برق‌درخشی) نامیده می‌شود.(سیارک)

اگر این فرآیند هزاران بار در ثانیه تکرار شود شاهد یک نور روشن مداوم خواهید بود که از سطحی حدود 2 میلی‌متر ساطع می‌شود دیود ساطع‌کننده نور (LED‌).

مهمترین نکته  در مورد چراغ‌ های LED این است که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن کلاسیک به توان بسیار پایینی نیاز دارند. به عنوان مثال LED‌هادر تویوتا پریوس و چندین نوع خودرهای هیبریدی که در آنها برق نقش کلیدی ایفا می‌کند مورد استفاده قرار گرفته‌اند لزوما نه برای چراغ‌ های جلو. اولین واحدهای LED در خودروی آئودی R8 مدل 2004 مورد استفاده قرار گرفتند.

به طور کلی چراغ‌ های LED از نظر میزان تابندگی بین لامپ‌های هالوژن و HID قرار می‌گیرند اما پرتوهای متمرکزتری تولید می‌کنند و همچنین در اشکال مختلف تولید می‌شوند.

همچنین  LED‌ها به لطف اندازه کوچک خود امکان دستکاری زیادی دارند، تولید کنندگان قادرند انواع اشکال و مجموعه‌های مختلف را تولید کنند به نحوی که کاملا با مدل‌های خودرو های آنها تطابق داشته باشد و نیاز به رفلکتورهای زشت نیست.

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

 

چراغ‌ های ال‌ای‌دی LED

اما نیاز است که چند مسئله را روشن کنیم. به عنوان مثال اگرچه LED‌ها هنگام روشن شدن همانند لامپ‌های هالوژن حرارت منتشر نمی‌کنند، اما زمانی که جریان برق از آن عبور می‌کند مقدار زیادی گرما در پایین امیتر (عمدتا چیپ یا تراشه) تولید می‌شود و در نتیجه خطر بالقوه‌ای برای قطعات و کابل‌های اتصال مجاور به همراه دارد. به همین دلیل است که چراغ‌ های LED به سیستم‌های خنک‌کننده مانند هیت‌سینک یا فن نیاز دارند تا از ذوب شدن آنها جلوگیری شود.

فراموش نکنید که این سیستم‌های خنک‌کننده در محفظه موتور قرار دارند که محیط خنکی برای سایر سیستم‌ها به منظور حفظ درجه حرارت مناسب و معقول نیست. به همین دلیل طراحی و پیاده‌سازی چراغ‌ های LED برای خودرو ها دشوارتر است و بنابراین گران‌تر از HIDها خواهند بود.(سیارک)

چرا در LED‌های روشن در روز یا چراغ عقب از هیت‌سینک استفاده نمی‌شود؟ ساده است چرا که هیچ کس برای حرکت در تاریکی به آنها متکی نیست. بنابراین نیاز نیست که همانند چراغ‌ های جلو قدرتمند باشند و این بدین معنی است که جریان عبوری از این چیپ‌ها آنقدر نیست که باعث ایجاد مشکلات حرارتی شود.

به طور خلاصه در مورد LED‌ها می‌توانیم بگوییم که:

مزایا:

اندازه کوچک، امکان سفارشی‌سازی در شکل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

مصرف انرژی بسیار پایین

روشن‌تر از چراغ‌ های هالوژنی و ارائه نور گرم‌تر نسبت به HIDها

معایب:

هزینه تولید بالا

ایجاد حرارت بالا در اطراف قطعات مجاور

طراحی دشوارتر و کنار آمدن با دمای بالای محفظه موتور

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌های هدلایت: هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل در مقابله با هم

در

(سیارک) : آنچه که اکنون برای ما چیزهای رایج و معمولی است زمانی دستاوردهای عمدۀ تکنولوژی و فناوری بودند. زمانی بود که اضافه کردن یک پیچ ساده و یا تغییر شکل اجزای خاص منجر به نوآوری‌های قابل  توجهی می‌شد که سالها بعد این نوآوری‌ها خودشان پایه‌ای برای پروژه‌های پیشرفته‌تر شدند.بیایید در این پست نگاهی به چراغ‌ های جلو خودرو بیندازیم.

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اگرچه کل صنعت خودرو سازی از ال‌ای‌دی استفاده می‌کند اما تعداد کمی از مردم می‌دانند که چگونه آنها از لامپ‌های ساده استیلنی در دهه 1880 تکامل یافته و بردهای ال‌ای‌دی بسیار پیچیده امروزی تبدیل شدند. علاوه بر این محققان دائما بر روی ایده "چراغ جلو" کار می‌کنند و تلاش می‌کنند که به پیشرفت‌های جدیدی دست یابند که به وضوح باعث برتری محصولات آنها نسبت به رقبا شود. چراغهای لیزری نیز از همین نمونه هستند اما قبل از بحث در مورد آنها باید سیستم‌های رایج که به وفور استفاده می‌شوند را نیز بررسی کنیم.

قصد نداریم که در مورد تاریخچه چراغ جلو صحبت کنیم چرا که قبلا این کار را انجام داده‌ایم، در عوض تلاش می‌کنیم بر روی چهار نوع تنظیمات عمده که امروزه به کار می‌روند تمرکز کنیم و ببینیم آنها چه هستند. بنابراین سعی می‌کنیم در مورد مزایا و معایب هر یک از آنها صحبت کنیم، اگرچه مردم به طور کلی اعتقاد دارند که همیشه جدیدتر بهتر هم است، که اغلب هم همین طور است. ممکن است برخی از شما با این ایده موافق باشید و برخی نیز مخالف باشید، بهر حال هر یک از این چهار نوع چراغ جلو خصوصیات مثبت و منفی خاص خودش را دارد. پس بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

چراغ‌ های جلو هالوژنی

چراغ‌ های هالوژنی در حال حاضر در جهان خودرو ها بیشترین کاربرد را دارند و همانطور که می‌دانید این بخاطر مزیت اصلی آنها است: نصب آسان و ارزان.(سیارک)

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اساسا یک لامپ هالوژن در شرایط عالی عمری حدود 1000 ساعت دارد و هزینه جایگزینی آن در مقایسه با سایر انواع دیگر بسیار پایین است (حدود  دلار30 برای یک مجموعه مناسب). با این حال لامپ‌های هالوژن کم کم در حال تبدیل شدن به گزینه دوم برای شرکت‌های خودرویی در سرتاسر جهان هستند. اما چرا؟ هالوژن دقیقا هم‌معنی با بهره‌وری نیست و برای درک بهتر توضیح خواهیم داد که یک لامپ هالوژن چگونه کار می‌کند.

اول اینکه از یک شیشه ساخته شده است که در مقابل دماهای بسیار بالا مقاوم است، بعلاوه یک گاز که معمولا ترکیبی از آرگون و نیتروژن است و یک عدد رشته تنگستن. به منظور تولید نور، رشته تنگستن از طریق باتری خودرو جریان برق دریافت کرده و تا دمایی حدود 2500 درجه سلسیوس گرم می‌شود و شروع به درخشش می‌کند (فرآیند تابش یا دماشیدگی).

زمانی که لامپ هالوژن به اواخر عمر خود نزدیک می‌شود تنگستن بخار می‌شود و بر روی شیشه آن رسوب می‌گیرد و باعث پارگی رشته تنگستن می‌شود و قابلیت عملکرد آن از بین می‌رود .

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

 

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

هالوژن ، زنون ، ال‌ای‌دی ، لیزر و کیت‌های تبدیل

اما این زیاد مسئله مهمی نیست، بزرگترین مشکل این است که در حین تولید نور، این لامپ همچنین مقدار زیادی گرما تولید می‌کند که اساسا به صورت انرژی هدر می‌رود.(سیارک)

یک مشکل بزرگ دیگر که اغلب لامپ‌های هالوژن دارند نحوه واکنش آنها با مواد مختلف است. به عنوان مثال زمانی که لامپ معیوب را تعویض می‌کنید، مراقب باشید که به شیشه لامپ جدید دست نزنید! روغن و چربی روی انگشتان دست شما به شیشه کوارتز می‌چسبد و باعث می‌شود که گرما به طور یکنواخت پخش نشود و عمر لامپ به شدت کاهش می‌یابد.

با این حال لامپ‌های هالوژنی مزایایی دارند که باعث می‌شود تبدیل به گزینه اول برای اکثر خودرو سازان شوند: با حداقل میزان هزینه نور مناسبی تولید می‌کنند، در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند که بدین معنی است که می‌توان این لامپ‌ها را در مدل‌های مختلف خودرو نصب کرد، همچنین خودروسازان می‌توانند نسخه‌های چندتایی از انها بسته به نوع و ابعاد بدنه خودرو تولید کنند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه صحبت کنیم می‌توانیم جوانب مثبت و منفی لامپ‌های هالوژن را به شکل زیر بیان کنیم:

مزایا:

- تعویض آسان

- تولید ساده

- ابعاد مختلف

- مقرون به صرفه

معایب:

- به هدر رفتن انرژی

- نیاز به مراقبت اضافی

ادامه در پست  های آینده

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نبرد چراغ‌ های هدلایت :چراغ‌ های HID (زنون)

در

زنون یا هدلایت ؟زنون بهتر است یا هدلایت ؟در این مقاله سعی داریم با مقایسه تکنولوژی چراغ‌ های هدلایت ، چراغ های زنون و هدلایت به این سوال ها پاسخ دهیم . 
چراغ های زنون یا لامپ‌های زنون که به شکل رسمی به عنوان چراغ‌ های تخلیه با شدت بالا چراغ های HIDS خوانده می‌شوند، معمولا به عنوان یک گزینه کارآمدتر برای چراغ های خودرو شناخته می‌شوند که عمدتا به خاطر گرمای رنگ و حجم نور تولید شده توسط انها است.  

چراغ های زنون

 

 

اولین نسل از چراغ‌ های زنون

اولین نسل از چراغ‌ های زنون در خودروی BMW سری 7 در سال 1991 ظهور یافتند و به آرامی تبدیل به گزینه شماره یک برای بسیاری از کمپانی‌های خودرو سازی شدند، اگرچه از اعلام آن به عنوان یک تجهیزات استاندارد اجتناب شده است.چراغ‌ های HID بسیار شبیه لامپ‌های نئون هستند. یک لوله محصور پر از گاز که در هر انتهای آن یک الکترود برای عبور جریان الکتریکی وجود دارد.

در زمینه‌های کاربرد در خودرو، لامپ HID، با استفاده از یک کوارتز شفاف، الکترودهای تنگستن و مخلوطی از گازها که توسط ولتاژ بالای جریان الکتریکی عبوری بین دو الکترود تحریک می‌شوند.علیرغم نام معمول مورد استفاده برای آنها، HIDها از یک مخلوط متال-هالید استفاده می‌کنند و در حین راه‌اندازی فقط متکی به زنون هستند. دلیل آن این است که یکی از مشکلات اصلی در لامپ‌های HID مقدار زمان لازم برای گازهای موجود برای رسیدن به دمای عملیاتی و ارائه نور قوی است.

فرآیند تابش نور در لامپ‌های HID در سه مرحله رخ می‌دهد: ابتدا فاز احتراق، یک پالس ولتاژ بالا تولید یک جرقه می‌کند که گاز زنون را یونیزه کرده و یک تونل از جریان بین الکترودها ایجاد می‌شود، سپس درجه حرارت لامپ به سرعت بالا می‌رود که باعث تبخیر نمک‌های فلزی می‌شود که باعث کاهش مقاومت بین دو الکترود می‌شود؛ در نهایت بالاست به عملیات مداوم سوئیچ کرده و میزانی توان مداوم ارائه می‌کند به نحوی که قوس الکتریکی سوسو نمی‌زند.در ادامه مقاله به تفاوت هدلایت و زنون از نطر مزایا و معایب هدلایت می پردازیم.

 

 

مزایا

اول اینکه چراغ‌ های زنون از نظر حجم نور تولیدی در مقایسه با چراغ‌ های هالوژن کارآیی بیشتری دارند. البته اگر زاویه نور به درستی تنظیم نشود می‌تواند به عنوان یک شکست بخصوص از نقطه نظر ترافیک ورودی بزرگ در نظر گرفته شود، (اغلب زمانی که کیت‌های موجود در بازار به شکل اشتباه نصب شوند یا از کاسه‌ چراغ‌ هایی استفاده شود که برای HIDها طراحی نشده‌اند).

طبق آمار رسمی، یک لامپ زنون 3000 لومن و mcd/m2 90 تولید می‌کند، در حالی که یک لامپ هالوژن 1400 لومن و mcd/m2 30 تولید می‌کند.البته لامپ‌های زنون کم کم در اندازه‌ها و نسخه‌های مختلف در دسترس قرار گرفته‌اند، به خصوص به منظور استفاده در مدلهای مختلف خودرو.

 یکی دیگر از نکات مثبت چراغ‌ های زنون این است که عمر نسبتا طولانی دارند که بسیار بیشتر از لامپ‌های قبلی یعنی لامپ‌های هالوژن هستند: تخمین زده می‌شود که در شرایط عادی عمر عملیاتی آنها حدود 2000 ساعت است.

بهره‌وری می‌تواند یکی دیگر از مزایا در هنگام انتخاب HID به جای چراغ‌ های هالوژن باشد. اگرچه این چراغ‌ ها به توان بیشتری در شروع نوردهی نیاز دارند اما پس از آنکه به دمای عملیاتی رسیدند، بسیار کم‌مصرف‌تر از لامپ‌های استاندارد هستند؛ که این به معنی تحمیل بار کمتر به دینام و همچنین گشتاور کمتر موتور جهت تامین برق است. با این حال به سختی می‌توانید تفاوتی در مصرف سوخت مشاهده کنید (شاید یک اونس سوخت در هر ساعت)، اما اگر طرفدار محیط زیست هستید آگاهی از این موضوع نیز می‌تواند برای شما جالب باشد.

 

چراغ های زنون

 

چراغ های زنون

چراغ های زنون

 

 

معایب

 خوب بدیهی است که هزینه بیشتری نسبت به لامپهای هالوژن (شامل نگهداری) دارند و همچنین پیچیده‌تر نیز هستند، چرا که به دستگاهی به نام بالاست نیاز دارند که یک در واقع یک خازن است که ولتاژ بالای مورد نیاز برای عملکرد HIDها را ایجاد و تنظیم می‌کند.

فراموش نکنید که این چراغ‌ ها به چند ثانیه زمان برای رسیدن به روشنایی کامل نیاز دارند، و به همین دلیل است که به عنوان نور بالای جداگانه مناسب نیستند. در برخی از خودروها از HID به عنوان نور پایین و لامپ‌های استاندارد جداگانه برای نور بالا استفاده می‌شود. در مدل‌های بالاتر واحد HID به هر دو شکل کار می‌کند (که به اشتباه زنون خوانده می‌شود) و از یک سایه مکانیکی درون رفلکتور به منظور تغییر جهت پرتوی نور استفاده می‌شود.

برخی‌ از چراغ‌ های زنون می‌توانند اثرات سوئی بر سلامت انسان داشته باشند، چرا که برخی از آنها حاوی مواد سمی مانند جیوه فلزی هستند. برخی از کشورها اقدامات ویژه‌ای برای منع استفاده از آنها اعمال کرده‌اند، اما این فقط منجر به هزینه‌های تولید و تعمیر بالاتر خواهد شد.

نهایتا اینکه میزان تابش خیره‌کننده تولید شده توسط چراغ جلو ممکن است برای سایر رانندگان حاضر در مسیر آزار دهنده باشد (بخصوص ترافیک روبرو)، بنابراین باعث افزایش تعداد تصادفات و مرگ و میر جدای از سرعت زیاد و مشکلات فنی می‌شود.(سیارک)

 

 

مزایا و معایب چراغ‌های زنون

مزایا:

- طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌ های هالوژن

- کارآمدتر از چراغ‌ های هالوژن هستند زیرا توان کمتری مصرف کرده و نور بیشتری تولید می‌کنند.

- دید بهتر برای راننده

معایب هدلایت 

- تابش خیره‌کننده بیش از حد و در نتیجه ایجاد مشکلات بالقوه برای ترافیک روبرو

- هزینه‌ بالا

- سیستم پیچیده نسبت به لامپ‌های هالوژن

- مواد مضر که در آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد

- به منظور رسیدن به روشنایی کامل به چند ثانیه زمان نیاز دارند

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

BMW و آئودی به سختی در تلاشند تا چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند

در
چراغ‌ های لیزری خودرو

 

چراغ‌ لیزری خودرو چیست

BMW و آئودی به سختی در حال تلاش هستند که چراغ‌ های لیزری را گسترش دهند، فناوری جدید که 1000 برابر بهتر از چراغ‌ های LED است و در عین حال بسیار جمع و جورتر است. احتمالا می‌دانید که لیزر چیز بسیار خطرناکی است و فقط می‌توانند منطقه‌ای به اندازه عرض یک سکه را روشن کنند. پس چراغ‌ های لیزری چگونه می‌توانند تبدیل به یک ایده مناسب جهت پیاده‌سازی در خودرو ها شوند؟

همانند چراغ‌ های زنون که قبلا به آن اشاره شد، تکنولوژی جدید در اینجا نیز از لیزر فقط به عنوی بخشی از فرآیند تولید نور استفاده می‌کند. در واقع شما زمانی که از نور بالای خودرو استفاده می‌کنید یک مجموعه لیزری با قدرت بالا و لنزهایی در مقابل آن نخواهید داشت که همه چیز را در مقابل خود می‌سوزاند!

طبق توضیحات BMW، سستم آنها از سه لیزر آبی استفاده می‌کند که در پشت مجموعه چراغ جلو تعبیه شده است و به مجموعه کوچکی از آینه‌ها می‌تابد که انرژی آنها بر روی لنزهای کوچک حاوی گاز فسفر زردرنگ متمرکز شده است. این ماده در تماس با پرتوهای لیزر نور سفید بسیار روشن تولید می‌کند که نور حاصل از آن به سمت چراغ جلو منعکس می‌شود. پس اساسا شما به نور تولید شده توسط فسفر نگاه می‌کنید نه خود لیزر، که باعث می‌شود بتوان از این سیستم در جاده استفاده کرد.

حال اگر چراغ جلو آسیب ببیند یا از فوکوس خارج شود چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گفته شرکت BMW این سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

چراغ‌ های لیزری خودرو

نور تولید شده در این پروسه می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از LED‌ها باشد در حالیکه از دوسوم توان آنها (یا حتی نصف) استفاده می‌شود. و به لطف وجود فسفر، درجه رنگ نور (5.500 تا 6.000 کلوین) کاملا به نور طبیعی روز (حدود 6.500 کلوین) نزدیک است.(سیارک)

چراغ‌ های لیزری جدا از قدرت بیشتر نسبت به نور LED‌، می‌توانند فاصله‌ای حدود دو برابر را روشن سازند و به اندازه کافی کوچک هستند که امکان بسته‌بندی و طراحی ظاهری آنها با انعطاف بیشتری همراه است.

 

چراغ‌ های لیزری خودرو

نقطه ضعفی که BMW به آن اشاره کرده است  این است که فناوری‌های آنها فقط بر روی پرتوهای بالا کار می‌کند و همان‌طور که به نظر می‌رسد این به هزینه زیاد همراه است. وجود 6 لیزر با فناوری بالا در هر چراغ (در کل 12 عدد) هزینه‌ای حدود 10000$ (7.800 €) در بر خواهد داشت. این قیمت باید شامل فناوری‌های کاهنده خودکار نیز باشد چرا که هیچ یک از رانندگان مقابل نمی‌خواهند به این خورشیدهای کوچک از فاصله 600 متری (1968 فوت) خیره شود.

فناوری لیزر شرکت آئودی نیز به شیوه‌ای کاملا مشابه عمل می‌کند، فقط در هر چراغ چهار لیزر دارد. اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم می‌توانیم مزایا و معایب چراغ‌ های لیزری را به شرح زیر خلاصه کنیم:

 

مزایا چراغ‌ های لیزری

- بسیار کارآمد از نظر مصرف انرژی

- بسته‌بندی بسیار کوچک

- 1000 بار روشن‌تر از چراغ‌ های LED با محدودۀ دو برابر

 

معایب چراغ‌ های لیزری

- بسیار گران قیمت

- در حال حاضر نمی‌توان از آن هم برای نور پایین و هم نور بالا استفاده کرد، و نیاز به یک سیستم LED یا HID دارند

- نیاز به خنک کننده دارند چرا که حرارت ایجاد شده توسط آنها بسیار بیشتر از سیستم‌های LED است.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

آخرین فناوری‌ های پیشرفته در خدمت خودرو های قدیمی تر :کیت‌ تبدیل چراغ‌ خودرو

در

 

 

 

کیت تبدیل چراغ خودرو چیست

ممکن است عده‌ای هنوز هم خودرو قدیمی‌تر داشته باشند که بدیهی است آخرین تکنولوژی های پیشرفته بر روی آنها نصب نشده است، از جمله چراغ‌های مدرن. از آنجا که همه توانایی یا تمایل به خرید خودرو ی جدید ندارند، بازار لوازم یدکی به کمک آنها آمده و کیت تبدیل چراغ خودرو برای آنها فراهم کرده است.

مسلما اجماع عمومی در مورد چراغ‌های جلوی موجود در بازار لوازم یدکی در جهان متمدن این است که معمولا توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تنها هدف آنها در زندگی این است که زندگی سایر استفاده‌کنندگان از جاده را تیره و سیاه کنند! اگرچه ممکن است این ادعا بخصوص در مورد چراغ‌های (زنون یا LED‌) تا حدی صحت داشته باشد اما همیشه چنین است، با این حال استفاده از آنها در بسیاری از کشورها غیرقانونی می‌باشد.(سیارک)

این بدین معنی نیست که تمامی آنها بد هستند، هر چند اگر بخواهید خودروی خود را از طریق بروزرسانی ایمن‌تر سازید، گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک جفت چراغ جلوی بهتر آن فناوری‌ را انتخاب کنید.

رایج‌ترین کیت تبدیل موجود کیت زنون/HID هستند. توجه داشته باشید که اگر پروژکتور نداشته باشند نه تنها غیرقانونی هستند بلکه خطرناک نیز هستند (هم برای خودتان و هم برای افراد حاضر در جاده)؛ چرا که نور آنها نه تنها درخشنده‌تر از نور خورشید است بلکه به شکل دانه دانه نیز پراکنده می‌شود.

اگر می‌خواهید این مسیر را انتخاب کنید بسیار مراقب باشید و فقط دنبال کیت بروید که شامل لامپ‌هایی واقعی، بالاست، هرنسس و پروژکتور باشند. همچنین فقط در صورتی که در منطقه شما قانونی هستند از آنها استفاده کنید (همه آنها قانونی نیستند حتی اگر یک تولید کننده معتبر آنها را تولید کرده باشد) و نصب آن را به متخصص بسپارید.

نصب برخی از کیتها بسیار ساده است اما بسیاری از آنها نیاز به تغییرات گسترده در چراغ‌های جلو دارند و ترجیحا پس از شستشو و تمیز کردن چراغ‌های جلو نصب می‌شوند. وجود هر گونه ناخالصی بر روی چراغ‌های جلو می‌تواند به شدت باعث اختلال در نحوه ساطع شدن نور زنون شود و در نتیجه ایمنی بیشتر را به خطر شدید تبدیل می‌کند.

اخیرا، تعداد زیادی کیت نورپردازی LED نیز به بازار آمده است و مزایایی در مقایسه با لامپ‌های هالوژن قدیمی و لامپ‌های زنون/HID دارند.

نخست

اینکه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود و احتمالا باعث کاهش مقدار کمی مصرف سوخت می‌شود (البته نه زیاد).

دوم

اینکه آنها معمولا با دوام‌تر از سایر چراغ‌های جلو هستند (حتی اگر فابریک کارخانه نباشند)، البته باید در نظر داشت که هر چه کیفیت بالاتر باشد هزینه نیز بالاتر است.

سوم

اینکه نیاز به سرهم‌بندی یا مونتاژ زیاد با چراغ‌های استاندارد ندارند، اما نصب آنها باید توسط یک متخصص انجام شود بخصوص به این خاطر که در هنگام روشن شدن حرارت زیادی از آنها پراکنده می‌شود.(سیارک)

تا کنون هیچ کس یک سیستم چراغ جلوی لیزری غیرفابریک برای نصب و استفاده در خودرو های قدیمی نساخته است، اما با توجه به نرخ پیشرفت فناوری و کاهش هزینه‌ها بعید نیست که در چند سال آینده تولید شوند.

پس از گفتن تمامی این موارد مجددا تکرار می‌کنیم که انتخاب مسیر چیزی است که بستگی به شما دارد. اگر تصمیم به بروزرسانی اتومبیل کهنه یا قدیمی خود دارید تا آن را به چراغ‌های LED یا زنون مجهز کنید ابتدا باید ببینید که آیا در منطقه شما قانونی است یا خیر. سپس احتمالا باید به کتابچه راهنمای مالک خودرو مراجعه کنید و ببینید که آیا سیستم برق آن به شما این امکان را می‌دهد که بدون زحمت لوازم اضافی به آن بیفزایید یا خیر. اگر همه چیز مناسب بود به دنبال ارزانترین کیتی که در بازار موجود است ، نروید و حتما برای خرید کیت با یک متخصص مشورت کنید.

 

مزایا کیت تبدیل چراغ خودرو

- هزینه آنها بسیار کمتر از هزینه درخواستی از سوی خودرو سازان به منظور نصب آنها به صورت یک آپشن روی خودرو است

- به طور قابل توجهی دید شما را در شب در مقایسه با چراغ‌های هالوژن ضعیف و معمولی افزایش می‌دهند.

- نیاز نیست که یک خودروی جدید خریداری کنید فقط کافی است چراغ‌های جلو را بهتر کنید.

 

معایب کیت تبدیل چراغ خودرو

- ممکن است در برخی از مناطق و ایالت‌ها ممنوع باشد

- اگر به شکل درست نصب نشوند یا اگر کیفیت آنها پایین باشد یا کیت آنها کامل نباشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)  

مترجم  itrans.ir

نظرات

۱۴۰۳/۴/۳باسلام الان دوسال ماشین خود را گرفتم ولی هر موقع زنگ می زنم برای مابتفاوت پول خود هنوز توی نوبت هستم همش جواب دروغ می دهند چرا دروغ از اول بگید نمی دهیم دیگه دروغ نگید

در ادامه بخوانید...