برای کدام گیاهان نباید از پوست تخم مرغ به عنوان کود استفاده کرد

در

باغبانی

باغبانان به طور فزاینده از پوست تخم مرغ به عنوان کود برای گیاه  استفاده می کنند. این به هیچ وجه تعجب آور نیست ، زیرا پوست تخم مرغ حاوی کربنات کلسیم ، آهن ، منیزیم ، فسفر و سایر عناصر مفید برای گیاه است. با این حال ، همه محصولات باغ از خواص پوست تخمه مرغ برای درختان بهره مند نخواهند شد. بیایید مزارات پوست تخمه مرغ برای گیاهان را ببینیم.

مضرات پوست تخمه مرغ برای گیاهان

شلغم

قسمت خوراکی شلغم در زیر خاک است. تخم مرغ می تواند نه تنها بر شرایط محصول  بلکه بر طعم آن تأثیر منفی بگذارد.  پوست تخم مرغ خرد شده باعث می شود خاک بیش از حد شل و نرم شود و این منجر به نرمی شلغم و ظاهر مخاطی در سطح آن می شود. اضافه کردن چنین کودی  می تواند سبزی شلغم را خیلی بی مزه کند.

هویج

سبزی هویج خاک کمی اسیدی را دوست دارد و پوست تخم مرغ قادر به قلیایی کردن خاک هستند. این نه تنها بر میزان محصول تأثیر می گذارد ، زیرا هویج به سادگی به اندازه مورد نیاز رشد نمی کند ، بلکه کیفیت آن نیز کاهش می یابد. هویج نرم و خرد شده ، خشک و بی مزه خواهد بود.

تربچه

برای رشد کامل تربچه ، فسفر و پتاسیم مورد نیاز است. کلسیم موجود در خاک ، که سطح آن هنگام کوددهی از پوسته تخم مرغ به شدت افزایش می یابد ، امکان جذب این عناصر توسط گیاه را محدود می کند. بعلاوه ، تربچه تركیبات خاك خنثی را ترجیح می دهد و چنین تغذیه ای آن را قلیایی می كند ، كه این اثر مخرب نه تنها بر كمیت ، بلكه بر كیفیت محصول نیز اثر دارد.

پیاز

از بقایای تخم مرغ برای پیاز میتوان استفاده کرد ، اما در این مورد محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال ، فقط پس از تشکیل پیاز می توان آن را اعمال کرد. این باعث کاهش اسیدیته خاک می شود و باعث رشد میوه می شود. مقدار ماده به کار رفته باید حداقل باشد ، زیرا اضافی کلسیم موجود در زمین باعث  کاهش جذب پتاسیم و فسفر 2 عناصر حیاتی برای تشکیل و بلوغ  پیاز ها می شود. شما باید کود را فقط به صورت مایع بمالید تا پیاز شل و نرم نشود.

سیب زمینی

 همه چیز باغبانی با سیب زمینی ، همانند شلغم است. برای این سبزی غده ای ، کمی نرم شدن جزئی حتی ممکن است مفید باشد ، اما هنگام استفاده از کود تخم مرغ محدودیت هایی وجود دارد. باید بین ردیف ها ریخته شود ، و نه در نزدیکی خود سیب زمینی. این امر باعث می شود  غده ها سیب زمینی سریعتر پخته شوند.

نظرات

۱۴۰۱/۱۱/۵املت یا کیک دیگری درست کرده اید؟ پوسته تخم مرغ خام را دور نریزید. آنها حاوی بسیاری از اجزای مفید هستند که گیاهان شما را بارور می کنند. پوسته های آب پز به دلیل عملیات حرارتی چندان مفید نیستند. برای اینکه پوسته تخم مرغ بو ندهد، آن را از قبل با آب داغ بجوشانید و خشک کنید. پوسته های تخم مرغ را در کیسه های کاغذی در جای گرم نگهداری کنید. با ذخیره سازی مناسب، پوسته بدون آسیب رساندن به لایه پروتئینی خشک می شود. هنگامی که پوسته به خوبی خشک شد، آن را خرد کرده و در یک کیسه کاغذی تمیز قرار دهید. کیسه های پلی اتیلن برای نگهداری مناسب نیستند، زیرا رطوبت در آنها ایجاد می شود.

۱۴۰۱/۱۱/۵برخی از گیاهان به تغذیه اضافی نیاز دارند..پس پوسته تخم مرغ به کمک می آید. حاوی بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب مفید است. برای تامین تمام مواد مغذی گیاه، باید پوسته خشک شده را داخل خاک بریزید. محصولات باغی همراه با کلسیم، روی، فلوئور، پتاسیم و منیزیم دریافت خواهند کرد. برای خاک های شنی سبک..... اگر گیاهان به کلسیم اضافی نیاز دارند، پوسته تخم مرغ بهترین انتخاب است. برای خاک های اسیدی سنگین... برای رساندن خاک به حالت حاصلخیز و اکسید زدایی آن، لازم است زمین را با پوسته تخم مرغ بارور کرد. خاک را با اکسیژن اشباع می کند.

۱۴۰۱/۱۱/۵پوسته تخم مرغ یک نجات دهنده واقعی از حلزون ها، موش های صحرایی، سوسک های سیب زمینی و سایر مهمانان ناخوانده است.

۱۴۰۱/۱۱/۵چگونه از پوست تخم مرغ کود مایع درست کنیم؟ اول از همه، پوسته خشک را آسیاب کنید تا به پودر ریز تبدیل شود. آن را در ظرف شیشه ای بریزید و با آب پر کنید. کود آینده را با درب بپوشانید. به مدت 2 هفته در جای تاریک بگذارید . برای استفاده از کود تمام شده برای هدف مورد نظر، لازم است آن را با آب به نسبت 1 به 3 رقیق کنید.

۱۴۰۱/۱۱/۵میزان باروری آلو و کیفیت میوه به میزان کلسیم موجود در مواد غذایی درخت بستگی دارد. پوسته تخم مرغ یک کود عالی برای آلو است. پوسته های خرد شده را هر چند سال یک بار در ریشه ها بریزید تا درخت آلو سالم و قوی بماند.

۱۴۰۱/۱۱/۵خیلی اوقات، گوجه فرنگی فاقد کلسیم است و شروع به پوسیدگی می کند. برای جلوگیری از این مشکل در آینده، باید گوجه فرنگی را به همراه پوسته تخم مرغ بکارید.

۱۴۰۱/۱۱/۵برای رشد سیب زمینی نرم و بزرگ، باید بین ردیف ها پوسته تخم مرغ بریزید.

۱۴۰۱/۱۱/۵چه گیاهانی پوسته تخم مرغ را دوست ندارند: نخود فرنگی؛ خیار ؛ توت فرنگی؛ کدو سبز.

در ادامه بخوانید...

گل های عجیب غریب که شما را به یاد فیلم های ترسناک می اندازد

در
گل رافلیزی از اندونزی

گل ترسناک

با نگاهی به عکس بعضی از گل های این پست ، ممکن است فکر کنید که این ها نوعی ماکت برای  فیلم ترسناک گل  هستند. با این حال، این  گل های ترسناک  و گیاهان طبیعی هستند. البته، شما به سختی می توانید آنها را در مغازه های گل فروشی و یا طبیعت اطراف ببینید و یا پیدا کنید، اما این احتمالا برای شما بهتر است زیرا دیدن  عکس گل های ترسناک   را قطعا فراموش نخواهیدکرد، نه بخاطر رنگ ، اندازه شگفت انگیز، شکل عجیب غریب و ترسناک آن بلکه بخاطر بوی بسیار بد آنها که شما را به یاد جسد متعفن می اندازد. بیایید نگاهی به  عکس گل های عجیب و ترسناک  بیندازیم. 
 

 

گل رافلیزی از اندونزی

عکس گل ترسناک

گل رافلیزی آرنولد Rafflesia arnold یکی از بزرگترین گل ها بر روی زمین است: قطر آنها به یک متر می رسد و چنین گلی می تواند تا 8 کیلوگرم وزن داشته باشد. گلبرگ های این گل تقریبا مخملی، به رنگ خون قرمز هستند. جالب توجه است، این گل تقریبا هیچ برگ قابل مشاهده و یا ساقه ای ندارد - فقط در برخی از نقاط در وسط جنگل یک گل درست بر روی زمین رشد می کند. با این حال، rafflesia به آب و هوای بسیار حساس است، و نه هر جنگلی مناسب برای او است: امروز این گل  بسیار نادر است و تنها می تواند در Borneo در مالزی و در جزیره سوماترا در اندونزی یافت می شود. 
این گل می تواند بازدید کنندگان زیادی در گلخانه های باغ گیاه شناسی داشته باشد، اگر بوی ناخوشایند آنها نباشد - رفلسیا که به رنگ گوشت قرمز است با بوی شدیدی که پخش می کند، حشرات را جذب کرده و باعث گرده افشانی توسط حشرات می شود.
 

 

گل آمورفوفالوس تیتانوم از اندونزی

گل آمورفوفالوس تیتانوم

آمورفوفالوس تيتانوم

 

در سوماترا، شما می توانید یک گل بزرگ  از  گل های خیلی عجیب  دیگر  به نام آمورفوفالوس تیتانوم (Amorphophallus titanum) پیدا کنید. آمورفوفالوس تیتانوم  به نظر می رسد یک کلاهک بزرگ ، پیچیده شده در یک برگ بنفش، مانند حجاب. چنین کلاهکی می تواند سه متر افزایش یابد و بوی آن مانند بوی تخم مرغ های فاسد و ماهی های فاسد گسترش می یابد.این گل یک بار در 5-10 سال و شکوفه آن تنها دو روز طول می کشد.
 

 

آمورفوفالوس چین

گل آمورفوفالوس پی او نی فولیوس یا سیب زمینی پافیلی

گل های وحشتناک

سیب زمینی پا فیلی  -  ELEPHANT FOOT YAM
AMORPHOPHALLUS PAEONIIFOLIUS : نام علمی
از خانواده گل های شیپوری
بومی منطقه آفریقا، جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا و نواحی گرمسیر جزایر اقیانوس آرام
به نام های whitespot giant arum ، stink lily ، telinga potato Amurphophallus paeoniifolius گل آمورفوفالوس پی او نی فولیوس یا سیب زمینی پافیلی، بسیار شایع تر از گل های قبلی است. گل های بزرگ آن را می توان در مناطق گرمسیری از هند تا پاپوآ گینه نو، از چین به استرالیا یافت. گل این گونه از amorphophallus نیز بوی ناخوشایندی را برای جذب سوسک و گرده افشانی پخش میکند. در ابتدای فصل بارانی یک بار در سال شکوفه، و در ماه اکتبر هم میوه می دهد. 
 
این گل، با وجود بوی نامطبوع آن، کشت می شود . برخلاف گیاهان وحشی، سمی نیستند و غده های آنها از مانند سیب زمینی یا آرد استفاده می شود. چین همچنین از این گیاه در طب سنتی استفاده می کند.
 

 

هیدنلوم از اروپا و آمریکای شمالی

هیدنلوم

گلهای ترسناک

هیدنلوم Hydenellum peck یک گیاه نیست، بلکه یک قارچ است، اما به خاطر ظاهر بسیار خاص آن که شبیه گل است به سادگی نمی تواند نادیده گرفته شود. هیدنلوم مانند یک قارچ کوچک سفید با لکه های پراکنده خونی است. در واقع، به همین دلیل، به طور کلی "قارچ خونریز" نامیده می شود. این قارچ را به سختی می توانید در جنگل مشاهده کنید. جالب توجه است که قارچ از لحاظ تئوری خوراکی است، اما نباید آن را بخورید - طعم تلخ بسیار قوی دارد.

نام علمی این قارچ Hydnellum Peka است. این قارچ شبیه دندان به دلیل شکل سفید عجیب و غریب پر شده از آب قرمز پر رنگ ، که یادآور قطرات خون است ، در بین مردم "دندان خونی" ، "دندان شیطان" یا "اشک شیطان" نامیده می شود. قارچ واقعاً شبیه دندان در حال خونریزی است و علاوه بر این ، سمی است.

 

blobid1566378449381.jpg

 

"دندان خونی" برای اولین بار در سال 1812 کشف شد ، اما حتی اکنون نیز با ویژگی های غیر معمول خود دانشمندان را شگفت زده می کند. قطر کلاه 5-7 سانتی متر است ، در موارد نادر - 10 سانتی متر. منطقه توزیع جنگل های مخروطی و مناطق شنی آمریکای شمالی ، اروپای مرکزی و استرالیا است. قابل توجه است که Hydnellum Peka در گروه های کوچک یا نمونه های فردی رشد می کند.

کلاه قارچ حاوی سموم  است که برای انسان کشنده است. با این حال ، آب ترشح شده هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

"دندان خونین" همچنین حشرات را "شکار" می کند. ظاهر کلاهک درخشان  او مگس ها و پروانه هایی را که از کنار آنها پرواز می کنند ، به سمت خود می کشاند ، روی آنها می چسبد ، و سپس می میرند.

 

 

گل کرکازون از جزایر کارائیب

گل کیرکازون

 

گیاه کرکازون سالوادور به طور گسترده ای گل دارث ویدر نامیده می شود. قابل توجه است که کیر کازون سالوادور متعلق به گلهای یک ساله است ، در حالی که ارتفاع آن به بیش از 30 سانتی متر می رسد. کرکازون دارای خواص دارویی است و در طب سنتی چینی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای درمان آنژین و آنفولانزا ، با فشار خون بالا ، ترومبوفلبیت ، سل ، وریدهای واریسی ، التهاب مثانه استفاده می شود.

کمپرس موضعی به تسکین ورم پستان ، دود ناشی از دانه های سوزان برای صرع و تنتور برای گال کمک می کند. با این حال ، یک جنبه منفی برای گل معجزه آسا وجود دارد - حاوی سموم خطرناک است و می تواند باعث ایجاد نفروپاتی بالکان شود.

 

گل کیرکازون

گیاه ترسناک

 

(Kirkazon grandiflora) (aristolochia grandiflora)  گل های آن واقعا شبیه به طرح پرنده است. Kirkazon، گیاه کیرکازون در جنگل های گرمسیری رشد می کند و دارای گل های بسیار زیبا و زیبا با بوی تند و زننده گوشت فاسد است. علاوه بر این، کل گیاه سمی است، اگر چه سرخپوستان آن را به عنوان پادزهر برای گزش مار استفاده می کنند.
 

 

گیدنورا از آفریقا

گیدنورا

عکس گل وحشتناک

Gidnora آفریقایی ، گیدنورا (Hydnora africana) - گیاه انگلی است. گل ها تنها زمانی ظاهر می شود که گیاه مقدار کافی رطوبت جمع آوری کرده باشد. با این حال، با توجه به اینکه گیدنورا در بیابان ها رشد می کند، ما باید برای مدت زمان طولانی برای گل دهی صبر کنیم. گل گیدنورا مانند دهان باز است و مانند دیگر گل های در لیست ما بوی ناخوشایند گوشت فاسد شده دارد. اگر هر گیاه دیگری در کنار گیدنورا رشد کند، گیدنورا با ریشه هایش تمام مواد مغذی را از آن خارج می کند. جالب توجه است که مردم محلی اغلب از این گیاه در طب سنتی به عنوان درمان برای اسهال و آکنه استفاده می کنند.
 

 

گل استاپلیا گرند فلورا از آفریقای جنوبی

گل استاپلیا
بر خلاف بقیه گیاهان در لیست ما،استاپلیا گرند فلورا (Stapelia grandiflora)  در افریقا به آسان رشد می کند - این گل مکنده اغلب به عنوان یک گل آپارتمانی استفاده می شود. گل ها در گلدان مانند ستاره ها هستند و در شاخه های گلدار به قطر 30 سانتیمتر می رسند. بوی گل یخی را برخی با بوی جوراب های پوشیده یا میوه فاسد مقایسه کنید.
 

 

گل لیتوپس از آفریقا

گل لیتوپس

کاکتوس ترسناک

Lithops، لیتوپس، ساکولنت سنگی، سنگ زنده یا کاکتوس سنگی می تواند در مغازه های گل پیدا شود، این گل ها گاهی سنگ زنده نیز نامیده می شود. آنها واقعا شبیه به سنگریزه های کوچک هستند - چنین استتاری اجازه می دهد که این گیاهان توسط حیوانات خورده نشوند، زیرا آنها خار و سم ندارند.
 

 

دراکونکلوس وولگاریس از اروپا

دراکونکلوس
Dracunculus vulgaris، دراکونکلوس وولگاریس، یک گیاه چند ساله در جنوب اروپا است. گل هابه رنگ بنفش روشن دارای یک سنبله بزرگ و نرم است که بوی منزجر کننده ای را منتشر می کند. از نظر ظاهری ترسناک و به نام "لیلی وودو" و "لیلی اژدها" نامیده می شود.

 

گل موز

گل موز

 

بر خلاف میوه های موز، که در هر فروشگاهی دیده می شود، هر کسی گل های موز را ندیده است. اینها گلهای بنفش بزرگ هستند که مانند جوانه باز می شوند. گل ها و همچنین میوه ها خوراکی هستند و بعضی اوقات به عنوان غذا در جنوب شرقی آسیا استفاده می شوند.
 

 

آریستولوکیا از برزیل

آریستولوکیا

 

aristolochia salvadorensis آریستولوکیا سالوادوردسیس، این گونه گلهای جالبی دارد که به نام زرآوند، گل پیپ، گل پلیکان و(آریستولوخیا هم نامگذاری شده است. این نام به دلیل شکل آنها است. این گیاه غیر معمول  با  گلی ترسناک  را می توان در مناطق مرطوب برزیل پیدا کرد.
 

گل خفاش 

گل ترسناک
 
تصادفی نیست که گیاه خفاش ( Tacca chantrieri )  چنین نام جالبی را دریافت کرده است - جوانه های رنگ خاکستری بسیار یادآور خفاش هایی است که وارونه خوابیده اند. سرزمین خفاش آسیای جنوب شرقی است.رشد آسان در داخل خانه به عنوان گیاه آپارتمانی ، گلهای گرمسیری غیر معمول بنفش عمیق ، با گلبرگ های شبیه به بال و سبیل های بلند آویزان ، شبیه خفاش در پرواز است.بومی جنگل های بارانی گرمسیری در جنوب شرقی آسیا ، این گیاه در مناطق سایه دار با رطوبت زیاد به صورت وحشی رشد می کند.
 

گل نپنتس

گل ترسناک

 

شکل پارچ این گل به آن اجازه می دهد تا حشرات را صید کند. این طرح ساده است: آب شیرین روی سطح کوزه قربانی را جذب می کند ، و سپس او خود را در داخل تله می یابد. نپنت ها حشرات را به لطف آنزیم های گوارشی خاص هضم می کنند و پس از 5-8 ساعت می میرند.

پرندگان و قورباغه ها نیز در دام خطرناکی قرار می گیرند ، زیرا برخی از انواع گیاهان به اندازه قابل توجهی می رسند - حدود 50 سانتی متر. اما گل شکارچی فقط از حشرات تغذیه می کند. خفاش ها نپنت ها را به عنوان مکانی برای ماندن در شب انتخاب کرده اند.

 

دست بودا

دست بودا

 

"دست بودا" یک نوع لیمو غیر معمول است که بیشتر شبیه شاخک های هشت پا است. به دلیل ویژگی های ژنتیکی ، این میوه عملاً فاقد تفاله است. این گیاه که اصالتاً آسیای شرقی است ، برای تهیه میوه های آب نباتی و همچنین افزودنی های غذاهای ماهی و سالاد استفاده می شود. ژاپنی ها نیز درست کردن چای از آن را آموخته اند و چینی ها از این میوه به عنوان طلسم استفاده می کنند. طبق سنت ، اعتقاد بر این است که بودا می تواند هنگام نماز انگشتان خود را بچرخاند و بچرخاند ، بنابراین نام میوه به افتخار او قابل درک است.

 

گل چشم عروسک 

چشم عروسک

 

میوه های این گیاه شبیه چشم های کوچک عروسکی است که روی یک شاخه بسته شده است. نام دوم درختچه "توت گرگ" است. با این حال ، ظاهر ترسناک این گیاه را برای انسان خطرناک نمی کند. انواع توت های عجیب فقط می توانند باعث درد شکم و استفراغ شوند.

 

گل آناتو

آناتو

 

میوه آناتو شبیه دهان پر از دانه هایی است که برای ایجاد رنگ طبیعی غذا استفاده می شود. این ماده برای بهبود نوع محصولات لبنی - ماست ، پنیر اضافه می شود.

 

گل پنجه شیطان 

blobid1566379070385.jpg

 

پنجه شیطان از نظر ساختار شبیه بیدمشک است ، اما ظاهر ترسناک تری دارد. علف هرز زمانی در ایالت آریزونا رشد کرد ، جایی که توسط سرخپوستان برای بافتن سبدهای ترسناک استفاده می شد. خلاقیت هایی در اطراف روستا برای ترساندن دشمنان ایجاد شد. اکنون پنجه شیطان تمام شمال غرب ایالات متحده را به طور کامل پر کرده است.

 

گوجه فرنگی پورکوپینسکی 

گوجه فرنگی پورکوپینسکی

 

گوجه فرنگی Porcupinsky یک علف هرز است که ارتفاع آن تا یک متر و نیم می رسد. برگهای آن با خارهای نارنجی پوشانده شده است. این گیاه با گلهای بنفش زیبا توجه را به خود جلب می کند ، با این حال ، با نزدیک شدن به آن ، به راحتی می توانید خود را در اسارت خارهای خاردار بیابید. گوجه فرنگی Porcupinsky سمی و بسیار "سرسخت" است: از سرما و خشکسالی نمی ترسد. به هر حال ، یک علف هرز در ماداگاسکار دور رشد می کند.

 

گل ونوس مگس‌خوار

ونوس مگس‌خوار

 

 گیاه شکارچی کوچک  (نام علمی: Dionaea muscipula) یا مگس‌گیر یک گیاه گوشتخوار  که از حشرات ، کرم ها ، حلزون ها و قورباغه ها تغذیه می کند. برگهای آن شبیه دهان یک حیوان است که دارای موهای کوچک زیادی است. موها به عنوان سیگنالی برای انقباض سلول ها در قسمت داخلی برگ ها عمل می کنند و هنگامی که قربانی به برگ برخورد می کند ، "دهان" به سرعت بسته می شود. سپس گیاه مایع گوارشی را ترشح می کند و به آرامی صید می کند.با وجود ظاهر ترسناک و خواص انگلی ، برخی از افراد گیاهان ذکر شده را بسیار جذاب می دانند و از رشد آنها خوشحال می شوند.


آقونیطون یا گرگ کُش
آقونیطون

تصویری افقی از گلهای بنفش  آقونیطون که در باغ رشد می کنند و در نور آفتاب روشن در زمینه ای با تمرکز ملایم نشان داده شده است.

 

گل آقونیطون ( Aconitum napellus )  به این دلیل نامگذاری شده است که سابقه استفاده از آن برای کشتن گرگ ها و دیگر گوشتخواران را دارد ، بسیار سمی است.

ممکن است به اندازه کافی بی گناه به نظر برسد ، با گلهای زیبای ارغوانی آن ، اما حاوی سم مهلک است.همچنین دارای تاریخچه تاریک و پیچیده ای از استفاده است ، از روم باستان ، جایی که برای از بین بردن دشمنان استفاده می شد ، تا آلمان نازی ، جایی که دانشمندان از مواد شیمیایی این گیاه برای ساخت گلوله های سمی استفاده کردند.در واقع این بسیار خطرناک است که هنگام دست زدن به گلها پوشیدن دستکش توصیه می شود. اگر شما این گیاه را پرورش می دهید ، احتیاط زیادی کنید تا آن را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

 بنفشه سیاه

ویولا × ویتروکیانا


اگر به دنبال چیزی تاریک و مرموز برای کاشت در فضای باز در پاییز امسال هستید ، مطمئناً این بنفشه های سیاه (  ویولا × ویتروکیانا  )یک محیط خیره کننده و وحشتناک ایجاد خواهند کرد.

بنفشه ها  ( Viola x wittrockiana ) یکساله مقاوم در برابر سرما هستند که هم در بیرون باغ و هم در گلدان های داخلی و جعبه های پنجره به خوبی کار می کنند.

 

گیاه شبح 

گیاه شبح

تصویری نزدیک از یک گیاه شبح سفید که در کف جنگل در حال رشد است و با بستر برگ مرده و سوزن های کاج احاطه شده است.


این گیاه ترسناک ( Monotropa uniflora ) که به عنوان جسد نیز شناخته می شود ، حاوی کلروفیل نیست و باعث می شود رنگ آن کاملاً سفید به نظر برسد.از آنجا که برای رشد نیازی به نور ندارد ، می تواند در تاریک ترین مکان ها نیز زنده بماند. علاوه بر این ، انگلی است ، مواد مغذی را از ریشه های گیاهان مجاور می دزدد.

از آنجا که قادر به فتوسنتز نیست ، برای زنده ماندن به قارچ های خاص ، درختان و مواد گیاهی پوسیده در خاک وابسته است. می توان آن را در طبیعت در خاکهای مرطوب و خنک و اغلب در نزدیکی درختان راش مشاهده کرد.

اگرچه تهیه شرایط رشد آن در خانه دشوار است ، اما ممکن است به طور طبیعی در مناطق چوبی تیره که خاک غنی و مرطوب است ظاهر شود.گیاهان شبح نقش مهمی در اکوسیستم های سالم جنگل ایفا می کنند ، بنابراین بهتر است آنها را رها کرده و از دور از آنها لذت ببرید!

 

چوب دستی شیطان

چوب دستی شیطان

تصویری از نمای نزدیک از خارهای شرور گیاه چوب دستی شیطان که در زمینه ای با تمرکز ملایم تصویر شده است.


این درختچه بزرگ برگریز  ( Aralia spinosa )علاوه بر نام شبح وار(چوب دستی شیطان) ، دارای ساقه های تیز ، ساقه برگ ها و شاخه ها است و تاجی از برگهای مرکب غول پیکر روی آن قرار گرفته است.در پاییز خوشه هایی از توت بنفش تیره یا سیاه تولید می کند.

 

چوب دستی شیطان

چوب دستی شیطان

 

ممکن است ظاهری غیر دنیایی داشته باشد ، اما بومی بیشتر قسمت های شرقی آمریکای شمالی است که به طور طبیعی در امتداد لبه های جنگل رشد می کند.پیوند چوب شیطان به راحتی قابل تقسیم یا تکثیر است.همچنین می توانید این گیاه را به راحتی از طریق بذر پرورش دهید .

 

گیاه کبرا 

گیاه کبرا 

تصویری افقی از گیاه کبرا گوشتخوار که در زمینه سیاه و سفید نشان داده شده است.


این گیاه  ( Darlingtonia californica ) گوشتخوار است که می تواند تا 90 سانتیمتر  در ارتفاع رشد کند.دارای برگهای لوله ای است که در انتها مانند یک کاپوت منبسط می شوند ، و برآمدگی های چنگال آنها را شبیه به مار کبری با نیش بیرون می آورد و آماده حمله است!

اگر جرات دارید سعی کنید این یکی را رشد دهید. این گیاه برای پرورش دهندگان با تجربه گیاهان گوشتخوار توصیه می شود ، دلهره آور است و نیاز به شرایط رشد نسبتاً خاصی دارد.

 

نظرات

۱۴۰۰/۷/۴گل رون چینی (گل رافلیزی) تصادفی نیست که چینی ها این گل را پرورش می دهند - طبق مفروضات آنها ، این گیاه دارای خواص درمانی است. سبزی ریشه شبیه سیب زمینی کوچک است و اندازه آن چشمگیر است. گل رون چینی در اکثر داروخانه ها به اشکال مختلف به فروش می رسد. غده ها به منظور به دست آوردن دارو خرد و پردازش می شوند. اکثر آسیایی ها مطمئن هستند که این گل حتی با شدیدترین بیماری ها مانند سرطان و ایدز نیز مقابله می کند. علاوه بر این ، برای درمان کبد و کلیه ، با زوال عقل ، ناتوانی جنسی ، در درمان بیماری های عفونی و به عنوان وسیله ای برای مبارزه با پیری زودرس استفاده می شود. روش های زیادی برای تهیه "معجون جادویی" وجود دارد: سبزیجات ریشه ای به صورت پودر جوشانده ، دمنوش یا مصرف می شوند. هزینه گل رون بر اساس استانداردهای چینی چشمگیر است ، با این وجود ، چینی ها به خواص معجزه آسای آن اعتقاد دارند و با تمایل دارو را خریداری می کنند.

۱۴۰۰/۷/۴چشم عروسک بومی آمریکای شمالی یک گیاه باغی محبوب است ، دارای خوشه هایی از انواع توت های سفید با لکه های تیره که شبیه مردمک ها است و ظاهر نگران کننده ای از چشم عروسک ایجاد می کند.و مراقب باشید: تمام قسمتهای این گیاه برای انسان و همچنین بسیاری از حیوانات بسیار سمی است!

در ادامه بخوانید...

گیاهان خوراکی خود را پرورش دهید

در

آیا چیزی لذیذتر و مغذی تر از گوجه فرنگی های رسیده ، سبزیجات ،هلوهای تازه و غلات یا گیاهان و ادویه جات مطبوع وجود دارد ؟ گیاهان خوراکی خود را پرورش دهید . خواه در باغچه ی حیات خلوت یا در چند گلدان در لبه ی پنجره که کار جالب ، پرارزش و سالمی است. اگر بخشی از باغچه ی خود را با دوستان و همسایه ها تقسیم کنید ، حتی می توانید روابط اجتماعی خود را نیز گسترش داده و سلامتی را نیز به اطراف توسعه بخشید.(سیارک)

طبق گفته ی دکتر فیلیپ اسمیت ، یک باغبان با تجربه که تحقیقات چاقی را در NIH‌ پشت سر گذاشته " باغبانی دارای مزیت های سلامتی فراوانی است که باعث می شود فرد به خارج از خانه رفته و فعال باشد و کمتر در جای خو بنشیند که به کاهش استرس کمک می کند . " باغبانی می تواند به ارتقای رژیم غذایی شما نیز کمک کند اگر میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. آنها خصوصا با طعم قویتر خود در زمانی که تازه و رسیده چیده می شوند ، لذیذ تر هستند. "
میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر و ویتامین های ضروری و مواد معدنی هستند. تحقیقات نشان داده که خوردن میوه و سیزی به عنوان بخشی از کل رژیم غذایی سالم می تواند خطر بیماری های طولانی را مثل بیماری های قلبی ، سکته و برخی از انواع سرطان را کاهش دهد. فیبر درون میوه و سیزی می تواند به تسهیل یبوست و نرمال کردن دفع کمک کند.
میوه و سبزیجات نیز به کاهش جذب کالری کمک می کند – خصوصا اگر جایگزین غذاهای بسیار چرب و پرکالری گردد و به شما در کنترل وزن کمک میکند. گیاهان نیز طعم های جالب و غنی به وعده های غذایی تان بدون افزودن ذره ای کالری ، اضافه می کند.
باغبانی ، سلامت روانی شما را نیز ارتقا می بخشد. برخی مطالعات نشان داده که فعالیت فیزیکی در محیط های طبیعی – یا حتی در معرض طبیعت بودن نیز می تواند حالتان را بهتر کرده و نگرانی را کاهش داده و اعتماد به نفس را بالا ببرد. اسمیت می گوید " پرورش سبزیجات و حفاری در خاک ، فعالیت فیزیکی را افزایش داده و به فرد احساس شادی و حس ارتباط با زمین را می دهد " .
بچه ها نیز می توانند از پرورش و مراقبت از گیاهان خوراکی بهره ببرند. مطالعاتی نشان داده که بچه هایی که با برنامه های باغبانی سر و کار دارند میل بیشتری به انتخاب غذاهای سالمتر داشته و میوه و سبزی بیشتری نیز می خورند و مهارت های اجتماعی پیشرفته تری نیز دارند.
" باغبانی به کودکان کم سن کمک می کند پرورش و مراقبت از چیزها را بیاموزند. شاید آنها لذت خوردن میوه و سبزی هایی را که خود پرورش داده اند ، درک کنند. و متمایل به خوردن غذاهایی باشند که می دانند برایشان خوب است. " طبق گفته ی اسمیت ، " بزرگسالان نیز اغلب دریافتند که مزه ی مطبوع میوه ها و سبزیجاتی که تازه و مستقیم از باغ آورده میشوند بسیار بهتر است. "
بازماندگان ازسرطان که بعد از بیماری به کار باغبانی پرداخته اند ، در بررسی جزئی با حمایت NIH متمایل به داشتن فعالیت فیزیکی بالاتر و جذب سبزی بیشتر به همراه ارتقای توان و قدرت خود بوده اند. بررسی وسیعتر با حمایت NIH اکنون در دست اقدام است که نشان دهد آیا باغبانی سلامت و خوشی بازماندگان قدیمی تر سرطان را بهبود می بخشد یا نه.

تحقیق دیگری که اخیرا توسط NIH‌ انجام شده ، تحقیق روی خانواده های هندی آمریکایی است که مشغول باغبانی اجتماعی هستند که جذب میوه و سبزی بالاتری داشته و کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده اند. طبق گفته ی دکتر شارلوت پرات در NIH‌ کسی که تحقیق روی تغذیه ، فعالیت فیزیکی و سلامت قلب را گذرانده " محققان نیز بدنبال این هستند که ببینند آیا باغبانی فشار خون را کاهش ، قدرت دست را افزایش و منجر به سلامت جسمی و روحی بهتری می گردد یا نه.
طبق گفته ی پرات " امریکایی ها معمولا میوه و سبزی کافی نمی خورند ؛ که یکی از اشکالات امروز رژیم غذایی ماست. " دستورالعمل های رژیمی فدرال برای آمریکایی ها که در سال 2015 منتشر شد توصیه کرده که بزرگسالانی که 2000 کالری در روز مصرف می کنند ، باید تقریبا 2.5 پیمانه سبزی و 2‌ پیمانه میوه در روز مصرف کنند. ولی تنها درصد کمی از بزرگسالان و کودکان توصیه های میوه و سبزیجات را رعایت می کنند.

در زمان انتخاب سبزیجات ، مجموعه ای از رنگ ها و گونه ها را روزانه بخورید. بروکلی ، اسفناج ، سبزیجات کلم برگ ، کلم پیچ یا دیگر سبزی های تیره ، انتخاب خوبی هستند. شما باید سبزیجات نارنجی و قرمز را نیز مثل گوجه ، هویج ، سیب زمینی شیرین ، فلفل قرمز را نیز انتخاب کنید. پرورش بسیاری از این ها در خانه کار آسانی است.
" اینها همگی در اصل منبع خوب ویتامین ها شامل ویتامین A,C و فیبر نیز هستند " طبق گفته ی پرات ، " برخی سبزیجات دارای مواد معدنی مثل پتاسیم ، آهن و کلسیم هستند".
بسیاری از مواد مغذی میوه و سبزیجات برای سلامت کامل ، مفید هستند. اگر داروهای خاصی مصرف می کنید با این حال باید مطلع باشید که برخی از محصولات گیاهی با چگونگی عملکرد دارویی شما تداخل دارد. مثلا ، گریپ فروت با داروهای خاصی واکنش می دهد – مثل داروهای کلسترول ، فشار خون و آلرژی و باعث عواض جانبی جدی می گردد. (سیارک)
" افرادی که دارو برای پیشگیری از لخته ی خون ، مصرف می کنند در هنگام خوردن سبزیجاتی به رنگ سبز تیره یا با جذب مکمل های این ویتامین دچار مشکل می گردند که سرشار از ویتامین K هستند . " طبق گفته ی پرات ، ویتامین K به ارتقای لخته شدن خون کمک کرده ولی رقیق کننده ی خون مثل وارفارین ( نیز به نام کومادین ) برای داشتن عوارض برعکس ، طراحی شده اند و غذاهای سرشار از ویتامین K ، اسفناج ، کلم دلمه ای و برخی از گونه های کاهو هستند.
بسیاری از انواع بوته ها نیز تعاول خطرناکی با داروهای خاص دارند . ولی احتمال این مشکلات زمانی بیشتر می شود که بوته ها به عنوان مکمل مصرف گردند.
طبق گفته ی دکتر کریاگ هاب ، متخصص گیاهان دارویی در NIH‌، " گیاهان و ادویه جات مدت های زیادی برای طعم دادن به غذا استفاده شده اند و از زمان باستان برای درمان های پزشکی به کار رفته اند " . " زمانی که شما گیاهان را پرورش می دهید ، دانه ها را هم می کارید ، دقت می کنید تا رشد کنند و می دانید مزه شان چگونه است. ولی زمانی که این چیزها را به شکل مکمل دریافت می کنید ، معمولا به عصاره ی فشرده ی گیاهی می رسید که بسیار قوی تر از چیزی هستند که در باغ وجود دارد".
هاب اضافه کرد که برخی از گیاهان خریداری شده به شکل مکمل ، به گونه ای نیستند که ادعا می شود- " آنها با برخی از گونه های ترکیبات داروخانه ای به طور تقلبی ترکیب شده یا شامل موادی نیستند که برچسب روی آنها نشان می دهد".
هاب تاکید می کند که صحبت با دکتر دررباره ی مکمل هایی که شما جذب می کنید برای اطمینان از اینکه باعث تعامل مضر با داروهایتان نمیشود ، بسیار اهمیت دارد. شما می توانید چیزهای بیشتری راجع به گیاهان ، عوارش جانبی نهان و چیزهایی که دانشمندان راجع به خواص دارویی می گویند در وب سایت HERBS AT GLANCE‌ بدانید.
طبق گفته ی اسمیت " اگر فکر میکنید جایی برای باغچه ی حیات خلوت ندارید ، دوباره فکر کنید. " برخی از سبزیجات مثل هویج ، کاهو ، کلم پیچ و فلفل های تند به جای زیادی نیاز ندارد. اسمیت می گوید " اینها را می توان در گلدان یا باغچه های کوچک نیز پرورش داد. " شما می توانید گوجه های درختی را نیز امتحان کنید که از دستگیره یا ایوان آویزان می شود "
ولی مهم نیست در کجا به آن می رسید – در حیات خلوت یا در بازار کشاورزان یا در مغازه – مطمئن باشید که شما و خانواده تان ، حجم زیادی از میو ه و سبزیجات را به طور روزانه مصرف کنید.

(سیارک)

ترجمه توسط itrans.ir

نظرات

در ادامه بخوانید...

روش هایی برای احیای یک گیاه خانگی تقریبا مرده

در

ناامید نشوید

چگونه گل پژمرده را زنده کنیم

 

هیچ چیز یک اتاق را ، بیشتر از برگ های سبز و گلبرگ های رنگارنگ  یک گیاه خانگی زنده نمیکند. اما هرکسی که یکی از این گیاهان را در خانه یا آپارتمان دارد ،  می داند که تماشای آنچه که می گویند ، گیاه ضعیف شده، برگهایش خشک شده، و یا با یک مرگ آهسته ی دردناک در حال خشک شدن،  به اندازه کافی ناراحت کننده است. حال چه روش هایی برای احیای نهال خشک شده و  احیای یک گیاه خانگی تقریبا مرده بکار ببریم و چگونه گل خشک شده را زنده کنیم  ؟  قبل ازاینکه ناامید شوید ، سعی کنید از این ترفندهای باغبانی که ممکن است با پرستاری از گیاه خانگی، آن را به سلامتی بازگردانید، و باعث احیای گل خشک شده گردید آشنا شوید.

گلدان گیاه خود را عوض کنید

عوض کردن گلدان

 

حرکت دادن یک سرخس به نظرخسته یا شاداب به داخل یک گلدان خاک می تواند باعث تفاوت بزرگی طبق نظر اشتون ریچی، یک کارشناس چمن و باغ در Scotts Miracle-Gro شود. فقط ظرفی را انتخاب کنید که اندازه اش بزرگتر باشد.

او می گوید : " مطمئن شوید که ظرفی را انتخاب می کنید که 5 سانت از ظرفی که در حال جابجایی آن هستید، وسیع تر باشد". این ظرف به ریشه ها فضایی برای رشد و قوی شدن می دهد.

 

گیاه را بهتر تغذیه کنید

درست کردن کود با پوست میوه

 

گیاهان نیز نیاز به مواد غذایی سالم دارند، بنابراین خاک قدیمی آنها را با یک گلدان ترکیبی با کیفیت بالا جایگزین کنید. ریچی می گوید " گیاه تازه ی در گلدان قرار گرفته شما از تغذیه ای منظم براساس توصیه متناوب در روی بسته بندی غذای گیاه، قدردانی خواهد کرد".

هم چنین شما شاید بخواهید که تلاشی برای بارورسازی انجام دهید - فقط از انواع فرایندهای کندی که به یکباره به ریشه های گیاه  بیش ازحد غذا نمیرساند, استفاده کنید.

به آرامی به گیاه نور خورشید برسانید

نور مناسب برای گیاهان

هرچند خورشید برای بیشتر قسمتهای گیاهان خوب است، اما جابجا کردن ناگهانی آنها به سوی گرما و نور خورشید آن هم زمانی که  به نظر می رسد در شرایط بدی قرار دارند، می تواند، با توجه به  نظر آنتونی اسمیت از سرمایه گذاران گلخانه ای باعث مشکلات جدی برای گیاه شود. او میگوید"فقط [به گیاهان خود] 100٪ نور خورشید غیر مستقیم برای یک زمان کوتاه بدهید تا زمانی که بهبود یابند".

گلدان را غرق آب نکنید

آبیاری گلدان

 

جنا لورن، متخصص گیاه کاری در باغبان های آلن می گوید : "رایج ترین اشتباه در میان باغبان ها آشنا نبودن با دوره های خفته گیاهان خود است، پس آنها به طور مداوم به آنها آب می دهند."

شما باید تحقیق کنید که  درچه زمانی این فصل (دوره های خفته ) برای گیاهان شما اتفاق می افتد تا بتوانید مطمئن باشید که به طور تصادفی گل مورد علاقه خود را غرق  آب و تبدیل به یک  گل مرده   نمی کنید. 

از یک گلخانه خانگی استفاده کنید

گلخانه کوچک خانگی

 

برخی از گیاهان ممکن است به یک محیط مرطوب تر نیاز داشته باشند، در صورتی که درست حدس زدن باشیم شما احتمالا برای خانه چنین گیاهی نمیخواهید.

برای ایجاد یک گلخانه ای منحصر به فرد برای گیاه، یک کیسه پلاستیکی کوچک در بالای آن قرار دهید، " گیاه را اینگونه به مدت 4 تا 5 روز نگه دارید تا محیط مورد نظر را ایجاد کنید."

از شر آفات گیاه خلاص شوید

سمپاشی

اگر برگ ها یا ساقه گیاه خالدار یا ضعیف به نظر می رسد، علت این امر ممکن است حشرات باشند.

کارشناسان برای خلاص شدن از از این مهمانان ناخواسته، پاک کردن برگها  به آرامی یا اسپری کردن برگها با یک محلول ملایم آب و صابون  را می دهند.

 

چگونه گل خشک شده را زنده کنیم

احیای درخت خشک شده است

اگر به هر دلیلی درخت خانه ما شروع به خشک شدن کرد  به دلیل اینکه آب زیادی داده شده ، در مکانی است که نور خورشید را زیادی دریافت می کند ، مقداری مایع خارج شده است که می تواند باعث آسیب شود ، کمبود آب یا هر دلیل دیگری که باعث ظاهر خشک گیاه  و گل مرده شده است.  باید این نکته را رعایت کنید .

اگر شما یکی از کسانی هستید که ترجیح می دهید بجای رهایی از گیاه ، آن را نجات دهید ، در این مقاله چند راه حل برای ترمیم درخت یا احیای گیاه خشک شده است را به شما نشان می دهیم.این روش برای هر گل گلدانی یا درختچه کوچک مناسب است.( نحوه احیای بنجامین خشک شده است   احیای گل کاغذی خشک شده است  احیای گل فیکوس  )
در مورد گیاهانی که در گلدان کاشته شده اند و   یا آنهایی که اندازه کوچکتر در باغ کاشته شده اند ، می توانیم از روش زیر شروع کنیم.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با یک بیل کوچک ، قاشق یا هر وسیله دیگری که بتواند این عملکرد را انجام دهد ، زمین را سوراخ کنید ، پس از عبور از خاک ، سوراخ های بسیار وسیعی را حفر می کنیم تا آب ، البته با دقت ، از ریشه ها عبور کند.

 
پس از آن ، گیاه باید از محلی که کاشته شده است برداشته شود ، و داخل یک سطل با خاک خوب گذاشته شود ، که بعداً داخل سطل آب قرار می دهیم ، آن را در دمای متوسط ​​نگه دارید تا خاک به طور کامل مرطوب شود. وقتی بینیم که خاک دیگر نمی تواند آب را جذب کند ، گیاه را از سطل بیرون می آوریم و روی سطحی صاف قرار می دهیم تا مقدار آ ب اضافی آن تخلیه شود. دواره 

با کمک اسپری آب ، آن را روی هر برگ گیاه خود پخش می کنیم ، مراقبت از گیاه به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد اما ، نیازی به نگرانی در مورد نتایج نیست. برای اینکه بفهمیم بهبودی تاثیری داشته است ، می توانیم گیاه را بعد از چند روز مشاهده کنیم ، متوجه می شویم که ساقه ها زنده می شوند و برگها شروع به سبز شدن می کنند.

 

بونسای

در مورد بونسای ، اگرچه کوچک هستند ، اما درختان کوچکتر نیز محسوب می شوند.اگر به دلایلی بونسای کاملا خشک شده است ، راهی برای بازگرداندن آن وجود دارد.

 
اولین قدم که باید برداریم این است که برگهایی را که نتوانسته اند به خودی خود بیفتند را برداریم ، این به جلوگیری از هدر رفتن رطوبت کمک می کند. پس از آن ، باید بونسای را به مدت نیم ساعت به طور کامل در آب فرو ببریم ، پس از این مدت ، درخت را از آب خارج کرده و در حالت شیب دار قرار می دهیم تا آب اضافی آن خارج شود و در نهایت بونسای را در گلدان قرار می دهیم. گلدان را در یک کیسه پلاستیکی شفاف(چند تا سوراخ ) می گذاریم و آن را ببندید.


ما باید به خاطر داشته باشیم که کیسه نباید مستقیماً با درخت تماس داشته باشد و شما باید از دادن کمپوست تا زمانی که شروع به ترمیم می کند ، اجتناب کنید ، بنابراین این فرآیندی است که ممکن است روزها یا حتی ماه ها طول بکشد تا دوباره رشد کند. این مشکلی نیست ، فقط باید صبور باشید

 

احیای کاج خشک

در مورد درختان بزرگتر ، روش یکسان است ، با این تفاوت که نمی توانیم آن را از محلی که کاشته شده است برداریم .

راه حل در این مورد احیای کاج خشک شده است   این است که خاک را کمی با بیل از دور درخت برداریم ، همانطور که قبلاً اشاره کردیم با مراقبت از ریشه ها. این به روان بودن آب بیشتر کمک می کند ، پس از این مرحله گیاه را آنقدر آبیاری می کنیم تا خاک مرطوب بماند ، پس از این مرحله لازم است درخت را بسته به شرایط خشکسالی تحت یک سری روشهای آبرسانی ویژه قرار دهید.البته ، این روشی است که به صورت حرفه ای توسط متخصصانی انجام می شود که از پلاستیک استفاده می کنند و دور تنه درخت قرار می گیرد.

کاج

اگر می خواهید یک نسخه برای  کاج  داشته باشید ، توصیه می کنیم به شرح زیر از آن مراقبت کنید:

محل کاشت 

معمولاً یک گیاه بزرگ با ریشه های مهاجم ، باید در خارج از خانه و با فاصله ، حدود ده متر از لوله ها ، کف ، دیوارها  و غیره کاشته شود. مهم است که در آفتاب کامل باشد ، در غیر این صورت رشد خوبی نخواهد داشت.

زمین و خاک

این بستگی به گونه دارد ، اما در اصل ، اگر زمین حاصلخیز و دارای زهکشی خوب باشد ، مشکلی وجود نخواهد داشت.

آبیاری

متوسط . حدود 2 بار در هفته در تابستان و هر 6-7 روز در بقیه سال.

کود

اگر لازم است ، هر چند وقت یکبار می توانید آن را مصرف کنید - به عنوان مثال ، هر 15 روز - humus de Lombriz یا کود گاو.

هرس

توصیه نمی شود . کاج گیاهی است که با رشد ، شکل نهایی خود را می گیرد. نیازی به هرس ندارد ، مگر اینکه مانع برای رشد باشد ، در این صورت می توانید آنها را در پایان زمستان بردارید.

 

1600.jpg

تکثیر

در بهار توسط بذر تکثیر می شود. ... اقدامات بعدی به شرح زیر است:

اول ، سینی نهال را آماده کنید.
سپس آن را کاملاً آبیاری کرده و با مس یا گوگرد می پاشند تا از بروز قارچ جلوگیری شود.
سپس بذرها را بکارید ، حداکثر دو عدد در هر سوراخ قرار دهید.
سپس آنها را با یک لایه نازک بستر می پوشانند و دوباره آب می دهند ، این بار از یک بطری اسپری.
سرانجام ، بستر کاشت در خارج از منزل ، در سایه جزئی یا در آفتاب کامل قرار می گیرد.
در عرض 1-2 ماه جوانه می زنند.

آفات و بیماری

کاج در برابر آفات و بیماریها بسیار مقاوم است. در حال حاضر برخی از گونه ها مانند Pinus halepensis وجود دارند که به ویژه در برابر دسته کاج آسیب پذیر هستند . اگرچه هیچ نگرانی ندارید: با Bacillus thuriengensis  می توانید به خوبی با آن مبارزه کنید.

به علاوه ، اگر بیش از حد آبیاری شود ، قارچ ها به آن آسیب می رسانند. برای جلوگیری از این امر ، باید خطرات را کنترل کنید و اگر به پیشگیری حداکثر علاقه دارید ، در بهار و پاییز آن را با مس یا گوگرد درمان کنید.

photo-1592150621744-aca64f48394a.jpg

17 دلیل برای مرگ گیاهان آپارتمانی

حتی مراقبت و نگهداری منظم می تواند به عواقب جبران ناپذیری منجر شود.
17 دلیل برای مرگ گیاهان آپارتمانی

گیاهان  به هر فضایی جذابیت و راحتی خاصی می بخشند. با این حال، مراقبت از آنها می تواند بسیار دشوار باشد. گاهی اوقات گل های گلدانی در عرض چند روز پس از خرید می میرند. این ممکن است به دلیل خطاهای ابتدایی رخ دهد.


1. انتخاب اشتباه گیاه

به نظر می رسد خرید یک گیاه خانگی آسان و ساده است - شما گلی را که دوست دارید انتخاب می کنید و کارتان تمام است. در واقع، انتخاب باید با دقت انجام شود و نه تنها اطلاعات مربوط به گل را مطالعه کنید، بلکه شرایط خانه خود را نیز در نظر بگیرید.

فیتودیزاینر هیلتون کارتر خاطرنشان می کند که مردم اغلب یک گیاه را به دلیل زیبایی می خرند، نه به این دلیل که میزان و کیفیت نور طبیعی در یک آپارتمان برای آن ایده آل است .


2. گیاهان اضافی در خانه

چیدمان یک گوشه سبز زیبا در یک آپارتمان ایده خوبی است، اما رعایت معیار در اینجا مهم است. به گفته راشل مایو، کارشناس محیط زیست، مردم آنقدر از پر کردن خانه هایشان با فضای سبز هیجان زده می شوند که گل های مختلف زیادی می خرند. در نتیجه، گیاهان می میرند در حالی که ما سعی می کنیم نحوه مراقبت صحیح از هر یک از آنها را بفهمیم.

بهتر است با یک، حداکثر دو گلدان شروع کنید، مراقبت مناسب را برای آنها پیدا کنید و سپس به تدریج یک "گیاه خانگی" جدید را در هر زمان اضافه کنید.

 

3. تغییر دما

برای نگهداری گیاهان در شرایط خوب، مهم است که چندین فاکتور را در نظر بگیرید. دما یکی از مهمترین موارد است. اکثر گیاهان در دمای 18 تا 26 درجه سانتیگراد احساس راحتی بیشتری می کنند.

دمای خیلی پایین یا خیلی زیاد و همچنین تغییرات مکرر برای گل ها مضر است. بنابراین بهتر است آنها را در راهروها، کنار رادیاتور و نزدیک پنجره های باز قرار ندهید.

 

4. آبیاری برنامه ریزی شده

دفعات آبیاری به میزان نور دریافتی گل ها، دما، رطوبت و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. لیزا الدرد-استاینکوپف، نویسنده وبلاگ گیاهان آپارتمانی، توصیه می کند که طبق برنامه آبیاری نکنید، بلکه وضعیت خاک را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر تمام هفته ابری بود، فرآیند فتوسنتز خیلی فعال نبوده، به این معنی که ممکن است گیاه روز بعد طبق برنامه به آب نیاز نداشته باشد.

 

می توانید وضعیت خاک را با انگشت خود ارزیابی کنید، اگر گیاه در یک گلدان کم عمق زندگی می کند، یا با چوب چوبی، اگر در گلدان بزرگ و عمیق است. باید چوب را در زمین فرو کنید تا به ته قابلمه برسد، یک دقیقه آن را بگذارید و سپس آن را بیرون بکشید و چک کنید. اگر در پایان خیس باشد، پس برای آبیاری گیاه خیلی زود است.

در این مورد، به عنوان مثال، کاکتوس ها و ساکولنت ها باید زمانی که زمین کاملا خشک شده است، «آبیاری» شوند. گیاهان برگریز استوایی - در خاک نیمه مرطوب. سرخس و گل با برگ های نازک - در زمین کمی خشک.

مهم است که فاصله های صحیح بین آبیاری ها را فراموش نکنید. همین کاکتوس ها یا ساکولنت ها تا چند هفته نیاز به آبیاری ندارند و سرخس در عرض یک هفته به رطوبت نیاز دارد.


5. آبیاری زیاد یا ناکافی

آبیاری بیش از حد یک راه مطمئن برای کشتن یک گیاه است. این می تواند باعث زرد شدن برگ ها و پوسیدگی ریشه ها شود. بنابراین، قبل از آبیاری گل، باید خاک را بررسی کنید. اگر هنوز مرطوب است، پس هنوز به آب نیازی نیست.

روی دیگر سکه - آبیاری ناکافی - نیز می تواند آسیب برساند. در این صورت برگ ها قهوه ای می شوند و ریشه ها خشک می شوند. وقتی آب کمی به ریشه ها می رسد، گیاه شروع به "افتادگی" می کند. بنابراین، اگر سوراخ زهکشی در گلدان وجود دارد، می توانید نترسید و خاک را کاملا آبیاری کنید.

 

کارشناسان همچنین توصیه می کنند که میزان رطوبت گیاه را در زیستگاه طبیعی خود دریافت کنید و سعی کنید این شرایط را در خانه تکرار کنید.

همچنین می توانید رطوبت سنج خاک مخصوص گیاهان داخلی را خریداری کنید. این به شما کمک می کند تا بفهمید چه زمانی زمان آبیاری گل ها است.

 

6. آبیاری در یک نقطه

آبیاری گیاه همیشه در یک مکان اشتباه است. گلها باید تا زمانی آبیاری شوند که آب از سوراخ زهکشی گلدان شروع به خارج شدن کند و در همان زمان آب به طور مساوی در تمام سطح گلدا ن ریخته شود و نه در همان منطقه.

چالش اصلی این است که مطمئن شوید کل سیستم ریشه رطوبت مورد نیاز خود را دریافت می کند. اگر فقط یک طرف را آبیاری کنید - مخصوصاً برای گیاهان بزرگ - ممکن است ریشه های طرف دیگر اصلاً آب دریافت نکنند. جای تعجب نیست که این نیمه به مرور زمان شروع به مردن کند.

 

7. کمبود کود

بسیاری از مردم بر این باورند که آب به تنهایی برای اینکه گیاهان احساس خوبی داشته باشند کافی است. این درست نیست. کود بخش مهمی از مراقبت از گل است. آنها نیز مانند انسان ها به مراقبت بیشتر و تغذیه مناسب نیاز دارند .

 

8. نادیده گرفتن تغییر فصل

درست مانند تغییر دما، گیاهان نیز تا حد زیادی تحت تأثیر تغییر فصول هستند. بسته به اینکه زمستان، بهار، تابستان یا پاییز بیرون از پنجره باشد، مراقبت از گل باید متفاوت باشد.

به عنوان مثال، اکثر گیاهان در زمستان به آب کمتری نیاز دارند، زیرا نور خورشید کمتری دریافت می کنند و زمانی که متابولیسم آنها کاهش می یابد و رشد آنها کاهش می یابد، در حالت خواب عمیق قرار می گیرند.

 

9. خاک نامناسب

انتخاب خاک نیز باید به طور کامل مورد توجه قرار گیرد. همه چیز به گیاه بستگی دارد. برخی از مردم خاکی را ترجیح می دهند که به سرعت تخلیه شود، برخی دیگر، برعکس، آن را دوست ندارند. بنابراین ارزش مطالعه تمام اطلاعات موجود در مورد گیاه و انتخاب زمینی که مناسب آن است را دارد.

 

10. مکان نامطلوب

فضای نامناسب می تواند به گل ها آسیب جدی وارد کند و حتی آنها را بکشد. نویسنده وبلاگ گیاهان، مارکوس بریج واتر، خاطرنشان می کند که گیاهان در هر جایی نمی توانند شکوفا شوند. بنابراین، قبل از بردن آنها به خانه، مهم است که بدانیم دقیقاً به چه چیزی نیاز دارند.

 

11. خیلی زود یا دیر پیوند بزنید

پیوند به گلدان دیگر نباید فقط به این دلیل انجام شود که گیاه از گلدان قبلی "رشد" کرده است. این نیز باید برای تغییر مخلوط گلدان انجام شود و مطمئن شوید که گل ها مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

اگر زمان تعویض گلدان به دلیل تغییر اندازه فرا رسیده است، نباید گلدان جدید بخرید. در غیر این صورت، گیاه در خاک "شناور" می شود که می تواند منجر به غرقابی و پوسیدگی ریشه ها شود. بهتر است اندازه گلدان را به تدریج افزایش دهید - بگذارید 2-5 سانتی متر از گلدان قبلی پهن تر باشد.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند زمانی که رشد ریشه ها از ته گلدان قابل توجه است یا رشد گل به میزان قابل توجهی کند می شود، گیاه را دوباره بکارید. اگر همه چیز با رشد درست است، بهتر است به جای تعویض گلدان، برگ ها و ساقه ها را هرس کنید.

 

12. عدم وجود سوراخ زهکشی در گلدان

اغلب جایگزین های مقرون به صرفه برای سوراخ تخلیه در اینترنت وجود دارد. با این حال، کارشناسان توصیه می کنند که با چنین روش هایی گمراه نشوید. استفاده از سنگریزه، آجر یا مواد دیگر به جای سوراخ تخلیه کار نمی کند. علاوه بر این، مانع از زهکشی می شود. هنگامی که سوراخ وجود ندارد، درک اینکه آیا آب کافی در گلدان برای مرطوب کردن ریشه ها وجود دارد یا رطوبت، برعکس، گیاه را "غرق" می کند دشوار است.

 

13. کمبود نور یا نور بیش از حد

اغلب ما شروع به افراط می کنیم - به گیاه نور زیاد یا خیلی کم می دهیم. و بهتر است محیطی ایجاد شود که تا حد امکان به زیستگاه طبیعی نزدیک باشد. اگر پنجره ها به سمت آفتابی مشرف نیستند و گل ها به نور نیاز دارند، می توانید از فیتولامپ استفاده کنید.

نکته مهم دیگر مربوط به نور غیر مستقیم است. برخی از افراد این مفهوم را اشتباه تعبیر می کنند و با قرار دادن گلدان ها از پنجره خیلی دور به گیاهان خود آسیب می زنند.

انجام این کار را توصیه می شود:

گل ها را تا حد امکان نزدیک به بزرگترین پنجره آپارتمان قرار دهید. در آنجا گیاهان بیشترین دسترسی را به نور طبیعی خواهند داشت.
اگر گل ها بیش از 2 تا 3 ساعت در روز در معرض نور مستقیم خورشید هستند، پنجره را با یک پرده توری سفید بپوشانید.
به همین دلیل است که در آپارتمان هایی با پنجره های بزرگ همیشه گیاهان سالم تری وجود دارد - آنها فقط باید به درستی آبیاری و بارور شوند. و اگر پنجره‌ها کوچک باشند یا روی آن‌ها پرده‌هایی وجود داشته باشد، با وجود تمام تلاش‌ها، گل‌ها به کندی یا حتی ضعیف رشد می‌کنند.


14. همان موقعیت گیاه

حتی پس از یافتن مکان ایده آل از نظر زیبایی شناسی و شرایط، مهم است که گیاه را تغییر مکان دهید و به طور منظم آن را حول محور خود بچرخانید. به خصوص اگر به آفتاب زیاد نیاز داشته باشد و فقط روی یک قسمت از گیاه بیفتد.

 

15. عدم حفاظت از آفات

علیرغم این واقعیت که گل های داخلی به طور مداوم در اتاق هستند، آنها هنوز در معرض حملات آفات هستند، که نه تنها رشد و ظاهر گیاهان را تهدید می کند، بلکه می تواند آنها را نیز از بین ببرد. گیاه شناس گلدیس مبوفانگ-کورتیس خاطرنشان می کند که عوامل ضد قارچی و سایر عوامل محافظتی باید به صورت جداگانه برای هر گل انتخاب شوند و استفاده منظم از آنها را فراموش نکنید.

 

16. مراقبت بیش از حد از گیاهان

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما مراقبت بیش از حد می تواند مخرب باشد. این امر به ویژه در زمستان، زمانی که گیاهان خواب هستند، مشهود است، بنابراین نیازی به آبیاری کامل و فراوان ندارند. در این دوره، گل ها می توانند چند برگ از دست بدهند، و این کاملا طبیعی است، زیرا در زمستان نور خورشید بسیار کمتری دریافت می کنند.

 

"دکتر" گابی سانتیاگو توصیه می کند که به دلیل چنین چیزهای کوچکی خود را به باد ندهید. بیشتر گیاهان بسیار سرسخت‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید، و حتی بدون توجه دقیق قادر به زندگی شاد هستند. کافی است هفته ای یک بار به آنها وقت اختصاص دهید.

 

17. سخت گیری بیش از حد به خود

مراقبت از گیاهان کار ظریفی است و اشتباه کردن در اینجا بسیار آسان است. اما اگر مشکلی پیش آمد، نیازی نیست عذاب وجدان داشته باشید - هر اشتباهی در آینده به شما کمک خواهد کرد.

نکته اصلی این است که به گیاهان توجه داشته باشید و نیازهای آنها را برآورده کنید. هیچ کس با استعداد خارق العاده باغبانی متولد نمی شود، اما می توان با کاوش مداوم در دنیای گیاهان و کسب تجربه به آنها تسلط یافت.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

نحوه نگهداری گل آزالیا در آپارتمان

در
گل آزالیا

گل آزالیا

 

آزالیا

گل آزالیا  گیاه حساس، سرسبز و پر گلی است. نام azalea ترکیبی از انواع مختلف درختچه همیشه سبز از خانواده Rododendron است. آزالیا از انواع رودودندرون است - یک درختچه همیشه سبز. نام این گیاه از یونانی به صورت گیاه خشک ترجمه شده است.
 
گل آزالیا در باغ ها و پارک ها ، کلبه های تابستانی و انواع خاصی از آزالیا ها را در باغ های زمستانی و آستانه پنجره آپارتمان ها می توانید ببینید. مراقبت از   ازالیا  کار ساده ای نیست (به همین دلیل بعضی که  گل آزالیا  را دوست دارند از گل آزالیا کریستال  مصنوعی استفاده می کنند)  ، اما شکوفه های غیر منتظره  آزاليا  ، گل های مضاعف و راه راه دارای رنگ های قرمز و بنفش به دکوراسیون هر خانه ای زیبایی خاصی می دهد و باعث غرور هر پرورش دهنده  گل ازالیا  است.
 
در خانه معمولاً  آزالیای هندی و ژاپنی رشد می کنند. گلهای ژاپنی کوچکتر هستند ، اما پس از گل ،  بوته گیاه آزالیا می تواند به عنوان یک گیاه زینتی استفاده شود. گل آزالیا  ژاپنی فضای داخلی آن را با شاخه های خشک مانند آزالیای هندی خراب نمی کند.
 
گل آزاليا  در زمستان شکوفا می دهد ، ریشه های آن نازک و ظریف است ، بنابراین باید با احتیاط آن را آب دهید. اگر آب برای آبیاری بسیار سرد باشد ، ریشه ها پوسیده می شوند. خاک باید دائم مرطوب باشد ، اما آبگیر نشود.
 
رعایت شرایط صحیح دما برای  ازاليا  اهمیت دارد. در هنگام شروع جوانه زدن ، هوا نباید از 5-7 درجه سانتیگراد گرم تر شود ، و در هنگام گل دهی - 18С. بطور کلی دمای مطلوب هوا برای گیاه 10-12 درجه سانتیگراد است. برای اماکن مسکونی ، این درجه حرارت قابل قبول نیست ، اما گل را می توان فریب داد: دمای گلدان را با آب سرد پایین آورده یا با یخ پوشانده می شود ، بیشتر اوقات برگ ها و گل ها با آب یخچال آب پاشی کنید. آزالیا از جنس نور پسند است ، اما باید در برابر پرتوهای گرم خورشید محافظت شود. بهتر است مکانی با نور غیر مستقیم پیدا کنید.
رطوبت را می توان با مرطوب کردن ماسه یا خزه و قرار دادن در زیر گلدان آزالیا حفظ کرد. به خصوص در تابستان ، لازم است گیاه را به طور مداوم با آب سرد از بطری اسپری شود.
 
تغذیه برای این آزالیا  انتخاب آسانی نیست. بنابراین ، بهتر است از کود های ویژه ای استفاده شود که در فروشگاه ها به فروش می رسد. در ماه ژوئن ، آزالیا با کودهای ازت ، و در پاییز و زمستان - کودهایی با پتاسیم و فسفر بارور می شود. با افزودن چندین کریستال اسید سیتریک به آب 2-3 بار در ماه می توان خاک را کمی اسیدی کرد.
 

 

پیوند زدن آزالیا

پس از گلدهی ، گیاه در گلدان دیگری پیوند زده می شود. بوته های جوان سالانه کاشته می شوند ، و گیاهان بالغ - هر سه سال یک بار. ریشه ها روی سطح قرار گرفته اند ، بنابراین گلدان پیوند آزالیا باید صاف و پهن شود. در این زمان ، شاخه های خشک و ضعیف باید برداشته شوند ، بیش از حد و بیش از حد بریده شده تا صاف شود. اگر این کار انجام نشود ، گل ها پراکنده خواهد بود و تعداد کمی گل می دهد. لازم است یک بوته جمع و جور تشکیل شود.
 
آزالیا با قلمه ها تکثیر می شود. آنها در شرایط ویژه رشد می کنند. گل ازالیا 60 روز پس از کاشت قلمه در خاک  ریشه می دهند.
 

 

مراقبت آزالیا در باغ

گل آزالیا

درختچه آزالیا

هنگامی که برای اولین بار از گیاه آزالیا در باغ کاشته و مراقبت می کنید ، باید برخی از ظرافت هایی که مشخصه این نوع گیاه است را رعایت کنید ، در این صورت می توانید با مراقبت بیشتر و عملکرد بهتر، از بروز مشکل برای گیاه جلوگیری کنید.
 
نهال ها معمولاً در بهار خریداری می شوند. به شرایط آنها توجه کنید ، آنها باید قوی و الاستیک باشند. در اطراف آزالیا باید زمین زیادی وجود داشته باشد ، زیرا ریشه های آزالیا نازک بوده و در سطح خاک قرار دارد. بوته باید محکم روی خاک بایستد.
 
هنگام انتخاب مکانی برای کاشت ، به یاد داشته باشید که آزالیا یک گیاه ظریفی است ، از پیش نویس ها ، پرتوهای گرم خورشید را دوست ندارد.
 
آزالیا به یک خاک شل کمی اسیدی نیاز دارد. سوراخ برای گلدان ازالیا باید با دقت آماده شود. عمق و عرض آن تقریباً 50 * 70 سانتی متر باشد و در کف آن لازم است زهکشی شن و ماسه به ضخامت 20-30 سانتی متر ریخته شود  و بعد روی آن خاک بپاشید. خاک باید مخلوطی از خاک برگ ، ذغال سنگ نارس سیاه ، تعدادی میخ(برای آهن گیاه) و ماسه تهیه می کنیم. نهال را در پایین قرار می دهیم وگلدان را با مخلوط آماده شده پر می کنیم. خاک را به وفور آب دهید تا آب از کف گلدان خارج شود و روی گلدان را با خزه پر کنید.اولین آبیاری پس از کاشت سه هفته بعد انجام می شود. بعد ، رطوبت خاک ، سایه ونور را برای گل ازالیا  رصد می کنیم و در برابر آفات محافظت می کنیم!
 

 

انواع آزالیا

گل آزالیا

آزالیا گل

در طول تاریخ دیرینه در حال رشد آزالیاها ، انواع زیادی از آن پرورش داده شده است که با انواع رنگ و شکل گل ها ، زمان گلدهی ، شکل و اندازه گل و برگ مشخص می شود.
 

 

بیماری های آزالیا

آزالیا نیاز به مراقبت و توجه جدی دارد. در اینجا شایع ترین بیماری های آزالیا و راه حل های آنها ذکر شده است:
 
آزالیا را می توان با یک عنکبوتی که با تار خود  برگ و گل را می پوشاند ، گرفتار کرد. در این حالت ، برگ های آسیب دیده باید با محلول اب و صابون ، درمان شوند ، پس از 2 ساعت ، همه چیز را بشویید. روش را 3-5 بار تکرار کنید.
 
زخم هایی که آب سلول ها را بیرون می آورند ، در حالی که برگها خشک می شوند و از بین می روند. برای مقابله با این امر لازم است که برگها را با اسفنج وآب صابون پاک کنید ، سپس آنها را با آکتار یا کربوفوس اسپری کنید.
 
گل آزالیا

 

Mealybugs به طور همزمان بر کل گیاه تأثیر می گذارد. ممکن است بمیرد. برای جلوگیری از بروز چنین فاجعه ای ، گیاه را با آب , صابون درمان کنید و سپس با ترکیب 15٪ اکتلیک اسپری کنید.
 
اگر شرایط گیاه عوض شود ، ممکن است گل بیمار شود. اگر برگ و گل خشک شود ، به احتمال زیاد خشک و گرم هستند. بلافاصله اقدامات مناسب را انجام دهید.
 
گیاه دارای شاخه های ظریف نازک ، شاخ و برگهای کوچک و مزیت اصلی - گلهای بزرگ و روشن است که برای آنها ارزش مراقبت را دارد. واقعیت این است که مراقبت از آزالیا در خانه می تواند مشکل ساز باشد. از یک گل فروشی ، یک گل خوش منظره و جوان که در شرایط گلخانه ای با پارامترهای مناسب رشد می کند وارد آپارتمان می شود. برای اینکه بوته در مکانی جدید ریشه خوبی داشته باشد ، باید نحوه مراقبت از آزالیا را بدانیم.
 
برای درک اینکه گیاه در چه محیطی باید در یک آپارتمان زنده بماند ، باید شرایط طبیعی گیاه را بدانیم. محبوب ترین انواع آزالیا ژاپنی و هندی در طبیعت هستند ، اجداد آنها در آب و هوای خنک و مرطوب با خاکهای اسیدی و حاصلخیز زندگی می کنند.
 

 

انتخاب مکانی مناسب برای آزالیا در آپارتمان

نحوه نگهداری گل آزالیا در آپارتمان

آزالیا چهار فصل

گل آزالیا
 
آزالیا چهار فصل
آزالیا تابش مستقیم نور خورشید را تحمل نمی کند ، اما در سایه هم رشد نخواهد کرد. گیاه به نور زیادی احتیاج دارد ، اما باید نور غیر مستقیم باشد. در قسمت پنجره مخصوصاً در ضلع جنوبی ، جایی که خورشید مدت طولانی می سوزد ، گل خیلی داغ خواهد شد. از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب ، برگهای ظریف در نوک ها جمع و خشک می شوند. این بدان معنی است که آزالیا دچار سوختگی شده است.
 
بهتر است گیاه را در کنار پنجره قرار دهید تا خورشید غیر مشتقیم بر روی آن بتابد. اگر این امکان پذیر نباشد ، یک پارتیشن شفاف بین شیشه و گیاه نصب شود. برعکس ، در زمستان ، برای افزایش ساعات روز ، روشنایی لازم خواهد بود.
 

 

آبیاری آزالیا

گل آزالیا

عکس گل آزالیا

 

آزالیای رطوبت را بسیار دوست دارد. اما از یک حد بیشتر به سرعت پژمرده می شود و می میرد. پس چقدر آب می خورد؟ در هوای گرم ، این کار باید بیشتر و در هوای سرد کمتر انجام شود. نقطه عطف اصلی وضعیت خاک است. خشک کردن لایه بالا مجاز نیست.
 
بگذارید قطعه زمینی که درخت در آن رشد می کند همیشه مرطوب ، اما در اعتدال باشد. آب نباید از طریق خاک جریان یابد به طوری که مقدار زیادی از آب روی زمین ریخته شود (به خصوص اینکه ریشه های گل به وسعت رشد می کنند).
 

 

نحوه تنظیم رطوبت هوا برای آزالیا

گل آزالیا

عکس گل آزالیا

 

هوای خشک برای آزالیاها مناسب نیست. بنابراین ، اسپری آب حداقل هر روز و در هوای گرم - 2 بار در روز ضروری است. آب باید خنک شود و لزوماً آب جوشیده سرد شده یا آب مقطر. در این روش بهتر است گلها را بپوشانید ، در غیر این صورت گل ها از بین می روند .
 

 

کود مناسب برای گل آزالیا

کود دهی با کودهای معدنی پیچیده برای  گیاه آزالیا   ضروری است. برای انجام این کار ، شما به یک کود خاص نیاز دارید که برای rododendrons و azaleas طراحی شده باشد:
 
قبل و در طول گل دهی  گل ازاليا  ، از کودهایی با محتوای بالای فسفر و پتاسیم استفاده می شود ، می توانید به سادگی سوپر فسفات را به مجموعه معمول اضافه کنید.
کود مناسب برای گل آزالیا : پس از گلدهی ، در دوره رشد تاج ، کودهای ازت اضافه می شوند.
آزالیا هر دو هفته یکبار و بعد از آب دادن تغذیه می شود. از آنجا که  گل ازاليا  در تابستان استراحت می کند ، کود باید در این مدت حذف شود.
 

 

دمای مناسب برای آزالیا

حفظ یک رژیم دمای مناسب هنگام رشد آزالیا در شرایط اتاق سخت ترین کار است. اگر یک گل اخیراً خریداری شده به طور ناگهانی برگهای آن ریخته و خشک شود ، اولین دلیل این امر ، نامناسب بودن دمای اتاق است. این گل گرما را نمی پذیرد ، بهتر است در +18 درجه رشد کند. در دوره گرم تابستان ، +20 امکان پذیر است ، اما درجه حرارت بالاتر باعث خشک شدن گیاه می شود.
همچنین دما های سرد  را دوست ندارد. در اکتبر - نوامبر ، آزالیا جوانه ها را تشکیل می دهند. در این زمان ، مطلوب است که درجه حرارت در 5-7 درجه حفظ شود. به محض شروع گل دهی ، درجه ها به 15-18 افزایش می یابد. اطمینان از دما در آپارتمان ، به ویژه در زمستان ، هنگام کار رادیاتورها و گرمایش بالا کار دشواری است. به باغبان باتجربه توصیه می شود گلدان را با یخ خشک بپوشانید یا غالباً آن را با آب سرد آب پاشی کنید (سعی کنید یخ نشود).
 

 

دلیل آرایش و هرس کردن آزالیا

برای اطمینان از شکوفایی گل فراوان آزالیاها در فصل جدید ، لازم است درخت را به موقع برش داده و شاخه ها را هرس کنید. چگونه آن را درست انجام دهیم؟ مراحل، بعد از گل دهی انجام می شود. در دوره از ماه مه تا اواسط تابستان ، تمام جوانه های تکی را از بوته برداشته می شوند . بنابراین ، گل با وسعت بیشتری رشد می کند و شاخه های جوان بیشتری نیز به خود می دهد (و در قسمتهای بالای آنها جوانه های بعدی شکل می گیرد). قبل از هرس  3 تا 6 برگ روی شاخه جوان تشکیل شود.
 
تمام شاخه های کهنه ، خشک و بیش از حد طولانی یا ضعیف قطع می شوند - روی آنها گل ها را رشد نمی کنند و قدرت گیاه را از بین می برند. به لطف چنین اقداماتی ، درخت قوی تر می شود.
 

 

دوره گلدهی آزالیا

این دوره طولانی مدت انتظار تا 2-2.5 ماه با مراقبت خوب (اگر نه ، 2-3 هفته) ادامه دارد. دلایل عدم گل دهی یا حتی گل ندادن آزالیا چیست؟ دوره گلدهی با درجه حرارت بالا محدود است ، زیرا آنها باید در زیر 15-18 درجه باشند (این به هیچ وجه نیست که آزالیا در فصل خنک شکوفا شود!) هرس و پیوند باید در بهار ، بعد از گل دهی انجام شود ، تا بوته برای فصل بعد قدرت پیدا کند.
 
در تابستان ، این گیاه قرار است استراحت کند. سیستم ریشه باید در گلدان احساس راحتی کند . آهن و نیتروژن موجود در کودها پس از گل ، تخم جوانه های گل را برای فصل آینده تحریک می کنند.
 
چگونه می توان گلدهی را که از قبل آغاز شده است گسترش دهیم؟ با شروع این دوره ، آزالیا ها باید در دمای 15-18 (حداکثر 20) درجه به مکان گرم منتقل شوند. ساعات طولانی روز و نور آفتاب روشن (اما پراکنده) را فراهم کنید.
 
آب به موقع ، سم پاشی و مراقبت بالا لازم است. هنگامی که دوره گلدهی به پایان رسیده است ،شاخه بریده می شود و در صورت لزوم ، پیوند می خورد. این رویه ها بر تعداد جوانه های سال آینده تأثیر مثبت خواهد گذاشت.
 

 

دوره استراحت آزالیا

گل آزالیا

عکس گل آزالیا

 

این دوره از ژوئن تا دسامبر ادامه دارد. آزالیا در زمستان یا اوایل بهار شکوفا می شود. و بین این زمان نیاز به استراحت دارد. آب کمتر بدهید و کوددهی را متوقف کنید. برخی از گونه ها به طور کامل بدون شاخ و برگ می شوند . وقتی دوره خواب زمستانی به پایان رسید ، خود درخت به شما این امکان را می دهد تا از آن مطلع شوید.
 
آزالیا آنقدر حساس است که به یک دوره سازگاری احتیاج دارد. 2-3 هفته بعد از خرید ، وقتی گل به شرایط جدید عادت کرد ، می توانید زمین گلدان را تغییر دهید.
 
سه سال اول ، گیاه جوان سالانه دوباره کاشته می شود. سپس این عمل هر 2-3 سال یکبار انجام می شود ، با افزایش شدید در توده ریشه یا وقتی مشخص شد که خاک نیاز به تجدید حیات دارد.
 
لازم نیست حجم گلدان را به میزان قابل توجهی افزایش دهید ، فقط کافی است آن را چند سانتی متر بیشتر از نمونه قبلی انتخاب کنید ، اما به دلیل ویژگی های سیستم ریشه ، حتما قطر گلدان زیاد و عمق کم باشد. خاک ها با واکنش اسیدی و حاصلخیز مورد نیاز هستند ، بنابراین بهتر است مخلوط تمام شده را در فروشگاه خریداری کنید ، اما می توانید خودتان آن را نیز تهیه کنید.
 
گل آزالیا نیز در هیدروپونیک با موفقیت رشد می کند ، اما برای ایجاد چنین شرایطی هزینه و مهارت لازم است. پیوند بلافاصله پس از گل یا در پاییز انجام می شود. یک لایه زهکشی در قسمت زیر مخزن قرار می گیرد (2 سانتی متر رس کافی خواهد بود). از بالا ، با مقدار کمی خاک پاشیده می شود. آزالیا با احتیاط بسیار زیاد ، به مکانی جدید منتقل می شود و سپس خاک جدیدی در اطراف لبه ها به آن اضافه می شود تا هیچ جای خالی از خاک وجود نداشته باشد. همه ریشه ها باید زیر زمین باشند.بلافاصله پس از کاشتن ، شما باید به گل آب بدهید.

 

چگونه آزالیا را در خانه بکاریم

گل آزالیا

عکس گل آزالیا

 

رشد یک گلدان از بذر یک فرایند دشوار و پیچیده است. تکثیر آزالیا به روش های دیگر بسیار ساده تر است:
 

قلمه زدن

هنگام تکثیر آزالیا در خانه ، مراقبت دقیق و توجه بیشتری لازم خواهد بود. دوره بهار-تابستان برای این کار مناسب ترین است. در هر دو روش پرورش ، احداث گلخانه برای حفظ رطوبت لازم است. دمای مطلوب - + 20-23 درجه. تهویه سبک و منظم نیز مورد نیاز است.
 
باید چندین شاخه چوبی (خیلی قدیمی یا خیلی جوان برای ریشه دار شدن) ، همیشه با جوانه ها انتخاب کنید. طول قلمه ها 10-15 سانتی متر است.برش را با یک چاقوی تیز در یک زاویه از گیاه جدا کنید. برگهای پایین برداشته می شوند ، شاخه ها را چند ساعت در محرک رشد نگهداری کنید. سپس قلمه ها در گلدان با بستر ی مانند ذغال سنگ نارس ، فیبر نارگیل یا پرلیت کاشته می شوند. ریشه زنی مدت زمان زیادی طول می کشد ، اما بعد از گذشت چند سال ، یک درخت جدید از گیاه قبلی شکوفا می شود.
 

 

پیشگیری و درمان بیماری آزالیا

مراقبت نادرست به راحتی می تواند بیماری های آزالیا را برانگیزد. با چنین علائمی می توان آنها را به راحتی شناسایی کرد: اگر آزالیا خشک شده باشد ، چه کاری باید انجام دهم؟ این ممکن است نتیجه گرمای بیش از حد ، بیماری یا سایر شرایط استرس زا باشد. شما باید بوته را از گلدان درآورید ، ریشه ها را با آب خنک تمیز کرده و آنرا بشویید ، کمی آن را در زیر آب سرد جاری نگه دارید. سپس در یک بستر جدید بکارید و در صورت لزوم در جای خنک قرار دهید . چندین روز با آب حل شده همراه با اسید سیتریک یا بوریک اسید آبیاری کنید.
 
هنگامی که گیاه جان گرفت ، لازم است که شرایط خنک ، هوای تازه و رطوبت را حفظ کنید (خاک رس منبسط شده مرطوب را در کنار آن قرار دهید). مدتی آب بسیار سرد بریزید (اما زیاد آبیاری نکنید!). برای جلوگیری از بیماری ها باید شرایط رشد آزالیا کاملاً رعایت شود.
 

 

کنترل آفات در گیاه آزالیا

گل آزالیا

عکس گل آزالیا

 

آفت وحشتناک تر کنه توت فرنگی است که کل گیاه را آلوده می کند و از آب گیاه تغذیه می کند. شاخه ها ، برگ ها و گل ها خراب و بدون شکل می شوند. در مراحل اولیه عفونت ، کنه عنکبوت با شستن آن از برگ ها با آب صابون می توان مبارزه کرد. گسترش شدید آفت باید با سموم دفع آفات درمان شود. کنه های توت فرنگی نیاز به استفاده فوری از قارچ کش ها دارند ، اما اغلب باید گیاه بیمار را جدا کنید.
 
گل آزالیا کریستالی
گل آزالیا کریستالی
کاربر گرامی اگر به گل آزالیا علاقمند هستید مقاله نحوه مراقبت از آزالیا هندی در خانه را بخوانید.

نظرات

در ادامه بخوانید...

نحوه مراقبت از گل آزالیا هندی در خانه

در
آزالیا

 

گل آزالیا

بیش از 600 گونه گل آزالیا وجود دارد، تعداد زیادی از آنها در خانه پرورش می یابند. Azalea ژاپنی در گلدان تا 60 سانتی متر رشد می کند ، با گل های بسیار فراوان مشخص می شود. اگرچه در زیبایی گلها از بسیاری از گونه ها کمتر زیباست، اما نسبتاً گلی بی تکلف است.
تا به امروز ، چندین هزار نوع از گل آزالیا ژاپنی پرورش داده شده است. در بین آنها انواع مختلفی از سایه های بنفش ، صورتی ، زرد ، قرمز وجود دارد. گل آزالیای بسیار جذاب، سفید است. گلهای آن از انواع دیگر کوچکتر است ، اما تعداد گل ها بسیار بیشتر است.
 
گل آزالیا هندی نیز قد کوتاهی (40-60 سانتی متر) دارد. اما گلهای این رقم به اندازه کافی بزرگ هستند. اگر آن را در شرایط بیرون از خانه پرورش دهید ، بوته به 1.5 متر می رسد.
 
گل آزالیا یکی از زیباترین گیاهان گلدار است که در زمستان گل می دهد. معمولاً آنقدر گلهای روشن بزرگ وجود دارد که یک بوته کوچک با برگهای سبز تیره براق عملا در زیر آنها گم می شود. ما در مورد انواع گل آزالیای هندی و ژاپنی برای شما خواهیم گفت ، در مورد سنجش نام این گیاه صحبت خواهیم کرد ، توصیه هایی در مورد نحوه مراقبت از گل آزالیا در خانه ارائه می دهیم ، همچنین فرصتی را برای لذت بردن از گل آزالیا هندی و گل آزالیای ژاپنی در دکوراسیون داخلی منزل فراهم می کنیم.
 
گل آزالیا اغلب به عنوان دسته گل زنده خوانده می شود ، اما با مراقبت مناسب می توانید گیاه را ذخیره کنید و به همان گل های فراوان برای سال آینده برسید.
 
گل آزالیا به گروه بزرگی از گونه های برگریز متعلق به جنس خانواده هدر گفته می شود. این تقسیم بندی مشروط است و به دلیل کاربرد عملی است
از یونانی ترجمه شده و کلمه azalea به معنای واقعی کلمه به معنای گیاه خشک است (نام برای اولین بار توسط کارل لینی معرفی شده است) و همراه با توصیف گل آزالیا قبل از گل دهی است - برگهای متراکم ، چرمی ، براق به ساقه گیاه کمی حالت خشک می دهد. نام لاتین Rododendron ، که از کلمات یونانی rhodon گل رز و dmdron - درخت تشکیل شده است ، به معنای واقعی کلمه می تواند به لطف گلهای سرسبز که شبیه گلهای رز هستند ، درخت رز ترجمه شود.
 

 

گل آزالیای هندی

آزالیا
این درختچه های کوتاه (تا 30-40 سانتی متر) هستند که به وفور شاخه میدهند و دارای برگهای کوچک براق براق یا سبز براق و تخم مرغی شکل هستند. گیاهان معمولاً در دوره گلدهی خریداری می شوند. گل آزالیای هندی از نظر گلدهی ، گونه ها به اوایل (گلدهی اولیه در ماه دسامبر) ، اواسط (شکوفه در ژانویه) ، اواخر (شکوفه در فوریه و بعد) تقسیم می شوند.
گلهای گل آزالیا یا ساده یا دوتایی هستند ، با لبه های صاف یا موج دار و گلبرگ ها تک رنگ و مایل به قرمز یا صورتی یا نوارهایی با زمینه کم رنگ تر ، با نقاطی در انتهای گلبرگ یا فقط روی گلبرگ های تحتانی ، با حاشیه در گلبرگ ها. طرح رنگی انواع سایه های سفید و قرمز را نشان می دهد ، گل آزالیای زرد بسیار نادر است و به هیچ وجه گل آزالیای آبی وجود ندارد.تعداد زیادی از انواع مختلف گل آزالیای هندی به فروش می رسند. محبوب ترین ها شامل موارد زیر است:
آزالیا
انواع گل آزالیای گل برفی با گلهای ساده از رنگ بنفش-صورتی (قطر تا 7 سانتی متر) با خال های قرمز-قهوه ای تکثیر شده اند. گل آزالیای دانه برفی در برابر بیماری های مختلف مقاوم است.
 
گل آزالیا آلبرت-الیزابت  - انواع متوسط با گلهایی به قطر 8-8.5 سانتی متر ، سفید یا صورتی روشن به رنگ با لبه تمشکی ..
 
گل آزالیا سلستما، بوته های پراکنده با گل های تمشکی بزرگ (تا 7 سانتی متر قطر).
 
انواع گل آزالیا ی Walfbers با یک تنه بلند با گلهای روشن و صورتی روشن بزرگ ، لبه های گلبرگ ها با حاشیه سفید مواج و موج دار هستند.
 

 

مراقبت از گل آزالیای هندی

گل آزالیا یک گیاه نسبتاً حساس است. آب و هوا ی یک آپارتمان شهری معمولی در فصل گرما برای آن مناسب نیست. برای حفظ هر چه بیشتر گیاه با شکوفه تا حد ممکن ، لازم است تعدادی از الزامات را در نظر بگیرید. گل آزالیای را در نور روشن قرار دهید ، خنک نگه دارید (دمای اطراف + 12 ... + 14 درجه سانتیگراد) با رطوبت زیاد و بدون رکود نگهداری کنید.
 
گل آزالیای هندی به آب زیادی احتیاج دارند - خاک همیشه باید نسبتاً مرطوب باشد ، اما بدون جمع شدن آب در قسمت ریشه ها. خوب است گلدان را روی گلدان مرطوب یا گلدان پهن تر پر از خزه مرطوب یا الیاف نارگیل مرطوب قرار دهید.
 
تغذیه گیاه هر دو هفته یکبار انجام می شود. گلهای خشک شده باید فوراً برداشته شوند. در بهار ، آبیاری برای تحریک تشکیل جوانه ها کاهش می یابد. گل آزالیای هر 2-3 سال ، در اواخر زمستان با روش پیوند، تکثیر می شود. برای کاشت در گلدان ها از خاک مخصوص رودخانه ای استفاده می شود.گل آزالیا در بهار توسط قلمه  که در محیط مرطوب با دمای +25 درجه سانتیگراد ریشه دارند ، تکثیر می شود.
 

 

گل آزالیای ژاپنی

گل آزالیای ژاپنی یا rododendron بلانت (Rhododendron obfusum) گونه کمتری است.
گلها همچنین به رنگهای ساده یا دوتایی ، سفید یا قرمز هستند. علیرغم ظاهر ساده تر گلهای گل آزالیا ی ژاپنی یک مزیت بزرگ دارد - پس از شکوفا شدن گیاه در گلدان ، بوته را می توان در باغ پیوند کرد و در تابستان تا سالها شکوفه می دهد.
 
گل آزالیا هندی و ژاپنی - می توانند به عنوان تزیین موقتی یا در فضای داخلی اتاق های خنک ، ادارات و گلخانه ها نگهداری شوند. هنگام خرید ، باید به گیاهانی که ظاهری تازه دارند ، با جوانه ها و جوانه های بزرگ تر را ترجیح دهید. بهتر است از نمونه  هایی با برگ های افتاده خودداری کنید.
گل آزالیا به دلیل گل های زیاد یکی از زیباترین گیاهان است. اما ، متأسفانه ، اغلب اتفاق می افتد که مدتی پس از خرید ، گیاه شروع به پژمرده شدن می کند ، زیرا گل آزالیا نسبتاً دشمنان زیادی دارد. لازم است شرایط بهتری برای گلدان ایجاد شود تا گیاه شروع به خشک شدن و  برگ ریزان نکند. و سپس ، برای تلاش های شما ، Azalea مطمئنا با گل های شگفت انگیز ، زیبا و سرسبز از شما تشکر خواهد کرد.
 

 

چگونه در خانه از گل آزالیا مراقبت کنیم

آزالیا
برای گل آزالیای زیبا و شکوفا برای مدت طولانی ، لازم است مراقبت مناسب را تضمین کنید.

نور مناسب برای گلدان گل آزالیا

اول از همه ، پس از خرید هر گلی برای آپارتمان ، باید مکان مناسبی برای آن پیدا کنید. با توجه به اینکه گل آزالیا حساس است، در اثر تابش پرتوهای مستقیم نور خورشید خراب می شود. نکته اصلی که باید به یاد داشته باشید این است که نور باید پراکنده باشد ، و سایه جزئی نیز مناسب است.
 
در هنگام شکل گیری جوانه ها (اکتبر - نوامبر) ، باید مراقب باشید تا از وجود نور کافی ، به عنوان مثال ، روشنایی یک خانه با چراغ های فلورسنت استفاده شود.
 

 

دما مناسب برای گل آزالیا

هنگام مراقبت از گل آزالیا ، باید بدانید که حفظ دمای مناسب نقش مهمی ایفا می کند. گل آزالیا خانه گرم را دوست ندارد ، 15-18 0С - درجه حرارت لازم برای آن ، و هنگامی که گل آزالیا ها جوانه زدن حتی پایین تر باشد - از 10 تا 12 0С. به لطف این شرایط ، می توان گلدهی را تضمین کرد ، و بسیار طولانی و فراوان خواهد بود.
 
نگهداری از azalea در تابستان و در برابر گرما بسیار دشوار است و در صورت امکان ، قرار دادن آن در بالکن (اگر در ضلع جنوبی نباشد) یا در صورت وجود سیستم تهویه مطبوع در خانه ، سعی کنید دما را بیش از 20 درجه سانتیگراد نکنید.
 

 

رطوبت مناسب برای گل آزالیا

گل آزالیا به رطوبت کافی احتیاج دارد ، برای این گیاه لازم است که اغلب کمی آب سرد روی برگ ها بپاشید.اسپری کردن در زمانی که گل آزالیا شکوفا داده  ، باید با دقت انجام شود ، زیرا ممکن است گلهای ظریف از آب تیره شوند. مخازن آب قرار داده شده در اطراف گیاه به خارج شدن از وضعیت خشکی کمک خواهد کرد.
 
در تابستان ، گل آزالیا به عنوان مثال ، در خارج از خانه احساس خوبی خواهد داشت. در فصل گرما باید به رطوبت، توجه ویژه ای کنید.
 

آبیاری مناسب برای گل آزالیا

گل آزالیا نقش مهمی در مراقبت از هر گیاهی دارد ، بر رشد و پوشش گیاهی تأثیر می گذارد. آبیاری اشتباه یکی از دشمنان بخصوص گل آزالیا است ، بنابراین برای اینکه آن را نابود نکنیم ، لازم است قوانین آبیاری زیر را رعایت کنید:
 

 

خاک مناسب برای گل آزالیا

 ph خاک  از 4 تا 4.5باشد. خاک میکس آماده و بدون هیچ مشکلی در فروشگاه های تخصصی خریداری می شود. اما خاک نیز به طور مستقل از برگ های پوسیده ، خزه و ماسه در خانه تهیه می شود (2: 1: 1).
 

هرس مناسب گل آزالیا

برای اینکه این گل آزالیا شکل بگیرد ، و همچنین برای با شکوه شدن بیشتر گل ، باید به درستی از گل آزالیا مراقبت کرد ، به موقع ساقه های روییده را هرس کرد. پس از گلدهی ، تمام گلهای خشک برداشته شوند. با شروع ماه مه ، شما باید مرتبا شاخه های تازه را برش داده و به آرامی آنها را جدا کنید. هدف اصلی این مراقبت ، جوانه زدن بر روی نوک شاخه ها است.
 

تغذیه مناسب برای گل آزالیا

تغذیه این گیاه با کودهای معدنی ضروری است ، باید اطمینان حاصل کنید که این ماده حاوی کلر نیست ، در غیر این صورت باعث از بین رفتن آن می شود. بهتر است از فروشگاه های تخصصی کود برای Azalea را خریداری کنید. در بهار و تابستان ، شما باید یک بار (نه بیشتر) در هفته تغذیه کنید ، و در زمستان فقط 1 بار در هر 30 روز. هنگامی که جوانه ها حتی در دوره گل دهی گل آزالیای خانگی شروع به شکل گیری می کنند ، باید کودهایی را خریداری کنید که حاوی مقادیر کافی پتاسیم و فسفر باشد.
 

پیوندزدن گل آزالیا

بلافاصله پس از اولین گلدهی ، بهتر است این گیاه را پیوند بزنید. این باید با دقت انجام شود.برای پیوند گل آزالیا یک گلدان کم عمق باید انتخاب کنید ، بنابراین ریشه ها می توانند به سطح خاک نزدیک شوند.
 
به عنوان یک قاعده ، گیاهان جوان یک بار در سال پیوند می خورند ، و بزرگسالان - فقط یک بار در سه سال. هنگام پیوند لازم است شاخه های خشک شده ، گل ها ، شاخه ها را قطع کنید.
 

تکثیر گل آزالیا

ازدیاد گل آزالیا توسط قلمه از ساقه تکثیر می شود. توصیه می شود این کار را در تابستان انجام دهید. برای انجام این کار ، قلمه هایی با جوانه های موجود جدامی شوند ، مطلوب است که در یک شیشه که با یک کیسه پلاستیکی پوشانده شده قلمه ها را قرار دهید. آبیاری و اسپری فراوان و منظم لازم است. اگر جوانه های گل روی قلمه باز شد ، بلافاصله برداشته شوند.
 
بعد از چند ماه که قلمه ها ریشه زدن ، باید در گلدان کاشته شوند. شاخه های کشیده روی قلمه های ریشه دار شکل می گیرند تا یک تاج تشکیل شود.
 
بیماری های گل آزالیا به دلیل مراقبت نادرست ظاهر می شوند: آبیاری ناکافی گیاه ، قرار گرفتن در معرض آفتاب ،گرما در اتاقی که گل در آن قرار دارد ، کمبود نور ، خاک نامرغوب.

 

بیماری گل آزالیا

کنه های عنکبوتی ، پوسته پوسته ها ، کنه های توت فرنگی  - آفاتی که می توانند گل آزالیا را خراب کنند. برای مبارزه با این بیماری ها، لازم است گل آزالیا را با وسایل خاص پردازش کنید. ابتدا باید گیاهان دارویی را با محلول آب و صابون شستشو دهید ، سپس با آب گرم بشویید و سپس باید آن را با یک محصول خریداری شده اسپری کنید (به عنوان مثال محلول Actellik).
 
اگر برگها به رنگ زرد یا پاییزی شوند ، این ممکن است به هیچ وجه بیماری نباشد ، اما نتیجه آبگرفتگی نادرست (یا سرریز شدن یا مرطوب شدن زیر آن) است. همچنین آفتاب را رعایت کنید ، آفتاب سوختگی را در نطر بگیرید.
نکته آخر: هنگام خرید گل آزالیاها ، گیاهان جوان تر را انتخاب کنید - آنها تحمل سازگاری را آسانتر می کنند ، راحت تر ریشه می گیرند و سالها زینتی خواهند بود.
 
هر خانم خانه داری می خواهد در خانه مکانی دنج و زیبا ایجاد کند. مطمئناً ، افراد مختلف دکوراسیون را به روش خود تصور می کنند ، اما بیشتر ما در این مفهوم گوشه ای را به گلدانی سبز با شکوفه های زیبا اختصاص می دهیم. وقتی گل آزالیا را در گل فروشی (یا گلخانه) می بینید ، آن را به طور غیرقابل تصور در پشت پنجره ، تراس یا ایوان خود تصور می کنید. در فصل سرما که همه چیز در خارج از پنجره به رنگ خاکستری و سفید است ، ولی در آپارتمان چنین گلدانی پر از گل با سایه های صورتی ، قرمز ، سفید ، زرد و بنفش می بینید، حتما از حسن انتخاب خود راضی می شوید.

 

خلاصه نکات کلیدی در مراقبت از گل آزالیا

به یاد داشته باشید که گل آزالیا از درجه حرارت بالا خوشش نمی آید ، بنابراین اگر فردی سرمایی هستید و دوست دارید گرما در آپارتمان (بالاتر از 18-20 درجه سانتیگراد) باشد ، پس به احتمال زیاد با گل آزالیا کنار نخواهید آمد.مهمترین نکات در مراقبت از گل آزالیا ، حفظ دمای مناسب ، نور ، رطوبت و اسیدیته خاک است.
از آب جوشیده و سرد شده استفاده کنید (گیاه تحمل املاح را ندارد)؛
از شیر آب با بوی کلر استفاده نکنید (کلر گل را از بین می برد) ، برف آب شده بسیار مفید است ،توصیه می شود به طور مرتب چند قطعه یخ را بر روی خاک گلدان بگذرید - این باعث رطوبت خاک می شود و علاوه بر این باعث تحریک گل می شود.
اگر به طور تصادفی آبیاری را فراموش کردید  و خاک در گلدان خشک شد ، گل آزالیا را در یک حوضچه با آب برای چند ساعت قرار دهید - بگذارید به درستی آبیاری شود.
azalea عاشق نورپردازی خوب است ، فقط لازم است در برابر اشعه مستقیم خورشید نباشد
در ماه اکتبر-نوامبر - دوره جوانه زدن است شما باید روز را برای گل آزالیا طولانی کنید (با لامپ های فلورسنت ) تا جوانه ها شکل بگیرد ، در غیر این صورت شکوفه نخواهید دید.
به یاد بیاورید که در زیستگاه طبیعی گل آزالیا رطوبت زیاد غالب است ، به این معنی که ایجاد شرایط مشابه در خانه ضروری است.
مرتباً آب را در اطراف گیاه اسپری می کنید ، و اگر آن را با آب سرد انجام دهید ، دما به طور خودکار چند درجه کاهش می یابد.
ظروف آب را در نزدیکی گلدان گل آزالیا قرار دهید یا گلدان گل را در یک سینی آب قرار دهید اما گلدان با آب سینی در نماس نباشد (به عنوان مثال ، روی چوب یا ماسه).
در طول دوره گل دهی ، روی گل های ظریف آب را اسپری نکنید - این باعث ایجاد لکه های قهوه ای زشت روی گل ها می شود.
خاک منحصر به فرد اسیدی ، pH 3.5-5
خاک گل آزالیا در فروشگاه های تخصصی فروخته می شود از آن استفاده کنید.
با گذشت زمان ، خاک ممکن است قلیایی شود ، برای جلوگیری از این امر ، گاهی اوقات می توانید چند قطره آب لیمو را در آب (0.5 لیتر) برای آب دادن (نه بیشتر از دو بار در ماه) استفاده کنید.
راز گلدهی فراوان نه تنها دمای مناسب، بلکه هرس صحیح بوته قبل از رشد فعال ، در ماه مه ، 4-5 برگ را روی شاخه ها بگذارید و بقیه را قطع کنید. Rodendron بهتر رشد می کند و جوانه های بیشتری را تشکیل می دهد.
برای جلوگیری از بیماری ، بر خاک کف گلدان تریکودرمین بپاشید.
برای تکثیر گل آزالیا قلمه زدن از همه روش ها مقرون به صرفه تر است
برای روش تکثیر گل آزالیا از شاخه جدانشده بصورت زیر عمل کنید:
از شاخه های پایینی یکی را به سمت زمین خم کرده و با سیم آن را داخل زمین قرار دهید و آن را با خاک بپوشانید.پس از گذشت حدود شش ماه ، ریشه هایی در این شاخه ظاهر می شود و می تواند از گیاه مادر جدا شود.

نظرات

در ادامه بخوانید...

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم

در
کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
هر باغبانی از خود می پرسد که چرا امسال سبزیجات و گیاهان به خوبی رشد نمی کنند و در گذشته آنها به سادگی یک محصول خارق العاده می دادند. برای جلوگیری از این امر ، لازم به یادآوری است که سبزیجات و سایر گیاهان ، درختچه ها و حتی درختان در باغ سبزیجات ما و در باغ نیاز به توجه به کاشت آنها ، به ویژه در مورد انتخاب سبزیجات همجوار دارند. چگونه می توان به منظور بهبود بهره وری ، سبزیجات را کاشت و به گیاهان زراعی و باغی آسیب نرساند؟

 

1. کاشت هویج

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
ما هویج را به درستی می کاریم.  / عکس
 
بهتر است در نزدیکی پیاز هویج کاشته شود. در واقع ، به لطف مواد موجود در پیاز ، همسایه خود را از آفات مختلفی که ظاهر و طعم هویج را خراب می کند ، نجات خواهد یافت. همچنین می توانید با خیال راحت هویج را در کنار تربچه ، کاهو ، نخود فرنگی و حتی گوجه فرنگی کاشت کنید. اما ضروری است که در کنار شوید و جعفری  هویج نکارید.
پیاز و هویج را در نزدیکی هم بکارید. آنها از یکدیگر در برابر آفات محافظت می کنند ، و شما لازم نیست که وقت خود را در سم پاشی آنها صرف کنید.
 

 

2. کاشت سیب زمینی

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
ما از سیب زمینی مراقبت می کنیم.  / عکس
 
سیب زمینی کاملاً در کنار لوبیا ، کلم ، ذرت یا حتی بادمجان به خوبی به عمل می آید ، که باعث افزایش قابل توجهی عملکرد این محصول ریشه ای می شود. کاشت آن در کنار پیاز ، تربچه و نخود فرنگی مجاز است. اما کاشت سیب زمینی در نزدیکی با کدو سبز ، گوجه فرنگی یا آفتابگردان کاملاً غیرقابل قبول خواهد بود.

محافظت از سیب زمینی

 اگر می خواهید محصول سیب زمینی را از برخی آفات باغ محافظت کنید ، در اوایل صبح که شبنم وجود دارد ، آن را با خاکستر بپاشید. خاکستر به گیاهان می چسبد و از محصولات آینده محافظت می کند. همچنین به یاد داشته باشید که سیب زمینی ها فقط پس از گل دادن باید آبیاری شوند. بنابراین غده ها سریعتر رشد می کنند.
 

 

3. کاشت فلفل

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
 فلفل دلمه.  / عکس
 
فلفل یک همسایه ایده آل برای پیاز و اسفناج است ، و همچنین کاملاً درکنار گوجه فرنگی همزیستی می کند. همسایه عالی دیگر برای فلفل هر یک از انواع ریحان خواهد بود. با این حال ، آن را در نزدیکی لوبیا قرار ندهید ، که این امر تأثیر منفی بر رشد فلفل خواهد گذاشت.
 

 

4. کاشت گوجه فرنگی

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
ما گوجه فرنگی می کنیم.  / عکس
 
گوجه فرنگی های مورد علاقه، تقریباً در کنار تمام سبزیجات موجود به عنوان مثال خیار ، هویج ، پیاز ، فلفل ، لوبیا ، و همچنین مارچوبه ، ریحان و سایر مجاور خوبی هستند. اما در عین حال ، اگر سیب زمینی ، ذرت یا هر نوع کلم را در کنار آن بکارید ، عملکرد و سرعت یک گوجه فرنگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.بسیاری از مردم می دانند که اضافه کردن گیاهان تازه به سالادهای همراه با سبزیجات فقط باعث افزایش طعم آنها می شود. اما این همه فضیلت های فضای سبز نیست! معلوم است اگر گوجه فرنگی و ریحان را در کنار یکدیگر بکارید، طعم گوجه فرنگی بسیار بهتر خواهد شد.
 

 

5- کاشت کلم

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
همسایگان را برای کلم انتخاب کنید.  / عکس
 
کلم به بهترین وجه همسایگی با لوبیا ، خیار ، سیب زمینی و همچنین شوید ، پیاز و کرفس را تحمل می کند. کاشت سر کلم در نزدیکی گوجه فرنگی یا یک منطقه توت توصیه نمی شود. با کمال تعجب ، این یک واقعیت است ، با این حال ، انواع مختلف کلم را با یکدیگر نکارید.
 

 

6. کاشت چغندر

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
چغندر در باغ.  / عکس
 
بهتر است چغندر را در کنار کلم ، کاهو ، پیاز یا مارچوبه نکارید. اگر در نزدیکی  لوبیا یا دانه خردل وجود دارد ، نباید از کاشت چغندر خودداری کنید.
 

 

7. کاشت خیار

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
بهبود محصول خیار.  / عکس
 

خیار در مجاورت ذرت ، کلم ، نخود فرنگی یا کاهو محصول زراعی ملموس تری تولید می کند. به هیچ وجه نبایستی خیار را در کنار سیب زمینی ،  خربزه یا در مجاورت گیاهان قرار دهید.

اگر خواب می بینید که یک محصول بزرگ خیار در زمین باغ خود جمع می کنید؟ پس حتما کاشت ذرت را شروع کنید. به یاد داشته باشید که ذرت باید در کنار خیارها کاشته شود. سپس ذرت خوشمزه خواهید داشت و محصول خیار چندین برابر افزایش می یابد.
 

 

8. کاشت ذرت

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
ما همه ذرت را دوست داریم.  / عکس
 
راز اصلی رشد ذرت : ذرت بهترین میوه را در کنار نخود فرنگی و کدو تنبل می دهد. این باعث می شود نخود فرنگی قوی تر و سریع تر شود ، در حالی که خاک موجود در کنار آن را با مقدار لازم ازت ، اشباع می کند و به لطف کدو تنبل می توان برای همیشه آفات باغ را فراموش کرد. نخود فرنگی را می توان با لوبیا نیز جایگزین کرد.
 

 

9. کاشت تربچه

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
کاشت تربچه را فراموش نکنید.  / عکس
 
از آنجا که ریشه اصلی تربچه در اعماق زیر زمین پنهان است ، می توان اسفناج را در کنار آن کاشت. بنابراین ، تعداد زیادی از آفات ، از جمله شته ها ، اغلب بر روی برگ های آن رشد می کنند ، که دوست نداریم آنها را بخوریم. برای جلوگیری از این اتفاق ، می توانید توجه شته ها را به برگهای تربچه معطوف کنید ، که برای ما کم ارزش تر است.
برای اینکه تربچه از آفات رنج نبرد ، بذرها باید پنج تا شش ساعت در محلول نمک غلیظ قرار دهید.بعد از آن بذر ها باید در اسرع وقت کاشته شود.
 

 

10. کاشت لوبیا

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
در مورد کاشت لوبیا چطور؟  / عکس
 
بهترین دوستان لوبیا: کلم ، ذرت ، هویج ، خیار با نخود فرنگی ، و همچنین سیب زمینی ، تربچه یا کدو سبز هستند. یک هک زندگی جالب: اگر چندین کرفس در کنار ردیف لوبیا کاشتید ، می توانید مشاهده کنید که چگونه غلافهای آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد ، و خود کرفس عطر دلپذیری بیشتری به دست می آورد. اما لوبیا با همسایگان مانند سیر ، فلفل و حتی پیاز دوست نیست.
 

 

11. کاشت بادمجان

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
بادمجان کاشتیم.  / عکس
 
 شما می توانید با خیال راحت بادمجان را با لوبیا و فلفل و همچنین پیاز در نزدیکی هم بکارید. با این حال ، تا حد امکان ارزش کاشت بادمجان و رازیانه ، و همچنین نخود فرنگی را دارد.
 

 

12. کاشت پیاز

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
حتما پیازها را بکارید.  / عکس
 
محصول پیاز خوبی را می توان برداشت کرد به شرط آنکه در مجاورت چغندر ، سیب زمینی ، هویج ، فلفل و کاهو رشد کند. توصیه نمی شود که پیاز را در کنار لوبیا یا نخود فرنگی قرار دهید.
 

 

13. کاشت کدو سبز

و بگذارید یک کلمه در مورد کدو سبز بگوییم.  / عکس
 
کدو سبز مکانی ایده آل برای کاشت ذرت ، چغندر یا پیاز است. خاک خوب برای کدو خاکی است که پس از کاشت سیب زمینی سال گذشته یا حتی هر نوع کلم باقی مانده است. اما شما مجبور خواهید بود از نهال های گوجه فرنگی که دوست کدو سبز نیست ، خودداری کنید.
 

 

14. کاشت درختان میوه

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
ما با دست خود یک باغ میوه درست می کنیم.  / عکس
 
ساکنان باتجربه تابستان می دانند که ترکیب درختان میوه دار  ایده بدی است. و همه اینها به این دلیل است که بیشتر محصولات زراعی که ما بکار می بریم به سادگی تمام مواد مفید را پمپ می کنیند و مانع از تغذیه ریشه های درخت می شویم.
با این حال ، اگر راه دیگری وجود ندارد و درختان برای مدت طولانی کاشته شده اند - می توانید راهی برای خروج از این وضعیت پیدا کنید. به عنوان مثال ، در زیر درختان می توانید به راحتی چمن بپاشید ، و همچنین گیاه تربچه ، لوبیا ، کاهو یا شوید را با جعفری تهیه کنید که باعث افزایش نیتروژن به خاک و افزایش عملکرد خاک می شود.
 
در زیر درختانی که چندین سال در حال رشد هستند می توانید یک بستر خیار و همچنین کدو با کدو تنبل کاشته شود که به زیبایی در امتداد تنه خواهد بود. علاوه بر این ، تاج درختان این سبزیجات را از آفتاب اضافی نجات می دهد.
مهم! سیب زمینی را در نزدیکی درخت زردآلو نکارید.
 

 

15. کاشت بوته ها و انواع توت ها

کدام سبزیجات را در کنار هم بکاریم تا محصول خوبی برداشت کنیم
ما همچنین بوته های توت را در نظر می گیریم.  / عکس
 
بوته ها همسایگان خوبی برای سبزیجات و موارد دیگر هستند. به عنوان مثال ، تمشک یک همسایه ایده آل برای لوبیا است ، زیرا به لوبیا کمک می کند تا از آفات محافظت شود ، و لوبیا نیز به نوبه خود خاک را اشباع می کند. کاشت بسترهای شوید یا سیر در همین نزدیکی نیز به افزایش بازده تمشک کمک خواهد کرد.
 
پیاز و سیر می توانند با کاشت انگور همزیستی داشته باشند اما باید از کاشت کلم خودداری کنید. اما همسایگی با انواع توت ها ، به عنوان مثال توت فرنگی یا تمشک ، به خوشمزه تر شدن انگور کمک می کند.
بوته های انگور فرنگی همسایه های ایده آل برای گوجه فرنگی ، و همچنین گیاهان دارویی - لیمو ، نعنا و ریحان به حساب می آیند ، زیرا آنها شته ها و آفات دیگر را فراری می دهند. اما پیاز ، به طرز عجیبی ، همسایه خوبی برای انگور فرنگی خواهد بود.
 

نحوه درست کاشت سیر

به نحوه درست کاشت سیر توجه کنید! قبل از کاشت سیر باید به حبه های جداگانه تقسیم شود.

 سیب و گیلاس 

بسیاری از باغداران درختان میوه و درختچه ای را در کنار هم قرار می دهند. اما ، متأسفانه ، این همیشه درست نیست! درختان سیب و گیلاس باید تا حد امکان از هم دور کاشته شوند. مسئله این است که ریشه های آنها تأثیر منفی بر یکدیگر دارد.
 

نکته مهم درباره آب دادن 

گیاهانی که دارای برگ های بزرگ و ریشه های کوچک هستند ، به آبیاری فراوان احتیاج دارند. بنابراین ، تربچه قرمز ، خیار ، کلم ، کاهو و کدو سبز باید خیلی وقت ها آبیاری شوند.

محافظت از آفات

همان مقدار سوزن کاج و صنوبر را جمع کنید ، آنها را مخلوط کنید و سپس برگهای تحتانی کلم و همچنین روی خاک اطراف محصولات بپاشید.
 
گزنه را می توان برای بارور کردن محصولات باغی استفاده کرد. برگ های گزنه را جمع کنید ، حدود نیمی از سطل. سپس آب را با نسبت 1:10 اضافه کنید و بگذارید محلول تولید شود. سپس به عنوان کود استفاده کنید.

نظرات

در ادامه بخوانید...