سیاه چاله به زبان ساده

2144443434.jpg

مکانی را تصور کنید که تمام مواد درون آن بقدری فشرده شده اند که هیچ چیز از آن حتی نور نمی تواند خارج شود. سیارات ، قمرها حتی در واقع هیچ چیز نوری ندارند! نیروی گرانش آنقدر زیاد است که هر چیزی که از راه دور به آن نزدیک شود مکیده می شود ، این ، در اصل ، یک سیاه چاله را تعریف می کند. اما سیاه چاله چگونه بوجود آمده اند؟ این 7 واقعیت شگفت انگیز در باره سیاه چاله  را برای کودکان کنجکاو بخوانید.


1. اشعه ایکس باعث کشف اولین سیاه چاله شد

اولین سیاه چاله کشف شده به نام Cygnus X-1 (یکی از بزرگترین منابع پرتو ایکس در آسمان) از دهه 1960 کشف شد ، اما حداقل تا یک دهه دیگر در واقع به عنوان سیاه چاله شناخته نشده بود. ناسا اظهار داشت جرم  Cygnus X-1 حدوداً 8.7 برابر بزرگتر از خورشید ما است ، Cygnus X-1حدود پنج میلیون سال قدمت دارد و  از ستاره‌ای با جرم بیشتر از ۴۰ برابر جرم خورشید تشکیل یافته است. بیشتر جرم ستارهٔ قدیمی به خاطر از دست دادن پوسته از بین رفته‌است. مرگ این ستاره همراه با یک ابرنواختر همراه بوده‌است، در نتیجه انفجار مرکز ستاره به سیاه‌چاله تبدیل شده که 20 برابر بزرگتر از خورشید ما است .

 

2.  سیاه چاله چیست؟

سیاه چاله "تاریک" است ، به این معنی که حتی هیچ نوری نمی تواند از آن فرار کند ، به این معنی که دیدن یا احساس سیاه چاله با استفاده از هر یک از ابزارهای ما غیرممکن است. نکته کلیدی (به گفته ناسا) برای دیدن سیاه چاله باید تأثیرات سیاه چاله را بر محیط اطراف سیاه چاله  بررسی کنیم. سطح بیرونی ستاره های در حال عبور از  سیاه چاله به دلیل کشش بسیار زیاد سیاه چاله ،  خرد می شوند ، وقتی این اتفاق می افتد ماده از ستاره روشن تر و گرمتر می شود و در اشعه X  سیاه چاله می درخشد.از این درخشش پی به وجود سیاه چاله می برند.

 

244443434.jpg

3. سیاه چاله چقدر بزرگ است؟

ناسا می گوید حداقل سه نوع سیاه چاله وجود دارد  از سیاه چاله های کوچک تا سیاه چاله ها یی که بر یک کهکشان تسلط دارند . کوچکترین سیاه چاله ها Primordial نامیده می شوند ، از اندازه 1 اتم تا اندازه یک کوه ، رایج ترین سیاه چاله ها سیاه چاله های ستاره ای هستند و می توانند تا 20 برابر خورشید ما باشند - ده ها مورد از آنها در راه شیری وجود دارد. ابر سیاه چاله ها بزرگترین مراکز کهکشان ها هستند ، بیش از 1 میلیون برابر بزرگتر از خورشید هستند.

 

4- کهکشان راه شیری یک سیاه چاله دارد!

آیا خطری ما را تهدید می کند؟ خوب نه ، ستاره شناسان تأیید کرده اند که ما خوب هستیم شما از خواندناین موضوع خوشحال خواهید شد ، اگرچه کهکشان راه شیری تقریباً به طور قطع یک سیاه چاله بزرگ در مرکز خود دارد. وحشت نکنید ، ما به این سیاه چاله بزرگ نزدیک نیستیم ، گرچه می توانیم اثرات آن را از جایی که هستیم ببینیم.

 

سیاه چاله
5- سیاه چاله چگونه ایجاد می شود؟

هنگامی که خورشید ما در نهایت بمیرد ،و خاموش شود ، زیرا سوخت هسته ای می سوزد ، خورشید به آرامی به صورت یک ستاره سفید محو می شود ، اما در مورد ستاره های بزرگتر چنین نیست. هنگامی که نیروی جاذبه سوخت ستاره های عظیم تمام شود ، ستاره را تحت فشار قرار داده و شکل پایدار خود را از دست می دهد ، این یک ابرنواختر نامیده می شود. هسته ای که پس از فروپاشی ابرنواختر باقی مانده است ، تکینگی نامیده می شود ، که در واقع یک نقطه از تراکم بی نهایت است ، بدون هیچ حجمی - یک سیاه چاله!

 

6.  زمان از دید ناظران در داخل یک سیاه چاله

تصور کنید اگر شخصی در سیاه چاله ای سقوط کند ، در حالی که شخص دیگری آن را تماشا می کند. از دید ناظران ، زمان برای شخصی که در سیاه چاله افتاده بسیار کندتر پیش می رود ، یا همانطور که انیشتین گفت زمان شما تحت تأثیر سرعت شما قرار می گیرد. یک سیاه چاله زمان و مکان را در سطحی قرار می دهد که برای هر چیزی در داخل سیاه چاله زمان از بیرون سیاه چاله بسیار کندتر است ، در حالی که از دیدگاه شخصی در سیاه چاله ای سقوط کرده زمان طبیعی به نظر می رسد. متوجه شدی؟

 

سیاه چاله
7. در داستان علمی دائماً از سیاه چاله ها استفاده می کند

بسیاری از فیلم ها دارای سیاه چاله ها هستند. حتماً بیشتر آنها را دیده اید؟ ویژگی های Interstellar فیلمی حماسی علمی-تخیلی به کارگردانی کریستوفر نولان با بازی متیو مک کانهی ، آن هاتاوی ، جسیکا چستین و ...سفری در سیاه چاله است ، Event Horizon  فیلمی در ژانر ترسناک ، علمی – تخیلی و ماجرایی به کارگردانی پل دبلیو. اس اندرسون  1997 سیاه چاله ها و پدیده ای را که آنها ایجاد می کنند کشف می کند و البته Star Trek به شدت ازموضوع سیاه چاله  برخوردار است.

نظرات

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری شوید. ورود یا ثبت نام

بیشتر بخوانید