پاورقی در ورد و ایجاد سربرگ

در

word: در این جلسه نحوه  

اضافه کردن سربرگ و پاورقی در ورد

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

در ادامه آموزشهای نرم افزار word امروز قصد داریم یک مفهوم بسیار مهم را برای شما آموزش دهیم . گاهی اوقات هنگام کار کردن با برنامه word با شرایطی مواجه می شوید که باید یک موضوع را در تمام برگهای سندتان تکرار کنید به عنوان مثال دوست دارید جمله بسم الله الرحمن الرحیم در بالای تمام صفحات تکرار شود و یا کلمه امضاء در پایین تمام صفحات نوشته شود در این مورد چه باید کرد ؟ آیا باید در هر صفحه این موارد را نوشت ؟ مسلما خیر!

برای آشنایی بهتر با این موارد باید با دو option اختصاصی در منوی Insert آشنا شوید که با نام Header و Footer شناخته شده هستند بهترین ترجمه برای این دو خاصیت اصطلاحات سربرگ و پاورقی در ورد هستند. عموما سربرگها و پاورقی در وردها استفاده های بسیار گسترده‌ای دارند و حسن این دو مورد این است که در فضای حاشیه استاندارد بالا و پایین سند نمایش داده می شوند. سربرگ علاوه بر زیبا سازی سند موجب راحتی کاربر هم می شود . در ادامه با یک مفهوم کاملا اختصاصی و منحصر به فرد از سربرگ و پاورقی در ورد آشنا می شویم که شاید همیشه جلوی چشمان ما بوده است ولی هیچگاه با این مفهوم به آن نگاه نکرده‌ایم. شماره صفحه نوع خاصی از سربرگ یا پا نوشت است که تفاوتش با حالت عادی در مشابه نبودن آن در تمام صفحات است . با ما همراه باشید .

مطابق روال معمول ابتدا یک سند با نام و مضمون  www.sayarak.com ایجاد می کنیم و سپس در این مرحله با منوی Insert میرویم

 

در چهارمین بخش از این منو با بخش Header & Footer مواجه میشویم که شامل سه آیکون کشویی است اولین آیکون Header  است

اگر روی این گزینه کلیک کنید منوی کشویی در قسمت آن پایین آن باز می شود که شامل تعداد زیادی از سربرگهای آماده و پیشفرض است که می توانید از هر نمونه دلخواهی استفاده کنید ضمنا در قسمت هدرهای پیشفرض می توانید با غلطک موس بین این نمونه ها بالا و پایین شوید.

اما در پایین این قسمت و در انتهای منوی باز شده چهار گزینه وجود دارد که دو گزینه آن نیاز به توضیح چندانی ندارد و اولین گزینه که ممکن است دسترسی هم نداشته باشد فعال کردن قابلیت آپدیت انواع سربرگها و دانلود آنها از سایت مایکروسافت است و آخرین گزینه هم قابلیت ذخیره سربرگهای انتخابی در گالری است گزینه سوم هم که Remove Header است و مشخصا سربرگ ایجاد شده را پاک خواهد کرد اما گزینه دوم که Edit Header نام دارد را با هم بررسی می کنیم .

بعد از اینکه روی گزینه Edit Header کلیک کردیم شاهد تغییرات در منوی بالای صفحه خواهیم بود و وارد زیر منوی Header & Footer Tools میشویم که خودش شامل 4 بخش مختلف است :

  1. Insert
  2. Navigation
  3. Option
  4. position

منوی Insert شامل چند مورد است که در منوی اصلی هم وجود دارند مثل Quick Part یا Picture یا Clip Art  و Date & Time با این تفاوت که اگر در اینجا مثلا از منوی Insert اقدام به وارد کردن یک عکس بکنید این تصویر در قسمت هدر یا فوتر وارد می شود و یا اگر تاریخ و ساعت را درج کنید همه و همه در قسمت هدر یا فوتر اتفاق می افتند( بسته به اینکه شما کدام قسمت را انتخاب کنید )

منوی navigation هم صرفا دارای ابزاری برای انتقال بین هدر و فوتر است

اما منوی position برای جاگذاری دقیق Header و یا Footer در صفحه است . در این منو شما می توانید فاصله دقیق هدر و فوتر را از بالا و پایین صفحه مشخص کنید که از صفر شروع می شود یعنی می توانید دقیقا چسبیده به بالای سند شروع به نوشتن سربرگ کنید به طور دقیق با این دو گزینه Header From Top و Footer From Bottom  فاصله ای که در بالای هدر و پایین فوتر خالی و قابل نوشتن نیست را مشخص می کنید .

 

گزینه سوم هم که Insert Alignment tab نام دارد و بعد از کلیک کردن روی آن یک پنجره باز می شود  که از طریق آن  می توانید تنظیمات مربوط به چپ و راست و مرکز نویسی را در هدر و فوتر انجام دهید که در قسمت Alignment قرار دارد .  همچنین این گزینه می تواند با ایجاد خطوط فاصله و نقطه فاصله نشانگر را از مرکز صفحه برای شما مشخص کند و به عنوان یک راهنما برای تایپ درست و صحیح شما عمل کند. تا بدانید که دقیقا کی به وسط و یا انتهای خط خواهید رسید و نشانگر به خط بعد منتقل می شود  که در قسمت leader این امکان با پنج حالت مختلف وجود دارد .  

در این بین منوی option   جهت اعمال تنظیمات خاص شماره گذاری صفحات به کار می رود و نوع خاصی از سربرگ و پاورقی در ورد را شامل می شود  و طی یک آموزش جداگانه به موضوع شماره گذاری خواهیم پرداخت . تنظیمات فوتر  Footer هم دقیقا به همین شکل است و هیچ تفاوتی ندارد

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

تایپ شکل‌ عجیب و غریب در ورد

در

(سیارک) :انواع و اقسام شکل‌های عجیب و غریب مانند تیر، قلب، گل و... را بدون استفاده از نرم‌افزار خاصی و تنها با استفاده از کیبورد در محیط word تایپ کنید. مثل این ← ☺ در تصویر زیر ALT+1 تا ALT+30 نشان داده شده است.

 

برای تایپ اشکال مراحل زیر را انجام دهید. 
- در هنگام تایپ کلید Alt را نگه داشته و همزمان یکی از اعداد سمت راست کیبورد را تایپ نمایید. Alt را آزاد نمایید. در صورتی که مثلا Alt  را با 3 گرفته باشید عکس یک ♥ خوشکل تایپ می شود.

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

این پست را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید. 

نظرات

در ادامه بخوانید...

تایپ نیم فاصله در ورد و ویندوز

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

نیم فاصله به فاصله کوتاه تر از یک فاصله (Space) گفته می شود، شما معمولا در تایپ در ورد از کدام یک بیشتر استفاده می کنید؟ (مورد دوم نیم فاصله است)

میتوانم

می‎توانم

می توانم

 

 در زبان فارسی، کاربرد فاصله‌ها میان کلمات مهم است و قواعد خاصی دارد. حتی در غیر فارسی نیز فاصله، نیم‌فاصله، فاصله بدون شکست و امثال آن خیلی کاربرد پیدا می‌کنند. برخی تایپیست ها، به‌ ویژه کسانی که تایپ پایان‌نامه‌های دانشجویی را انجام می‌دهند، از آگاهی کافی برخوردار نیستند. در میان دانشجویان هم آنها که خودشان تایپ پایان نامه و مقالات علمی را عهده‌دار می‌شوند، تایپ نیم فاصله و برخی کاراکترهای دیگر از این دست، مشکل‌آفرین می‌شود. گاه از روشهایی خطا، مثل تایپ تعداد زیادی اسپیس بین دو کلمه بهره می‌گیرند، یا گاه از درج نیم فاصله به‌کل صرف نظر می‌کنند.

در ادامه این پست  آموزش ورد روش تایپ نیم فاصله آمده است:

 

 روش اول :

این روش بسیار ساده است، کافیست در هر نرم افزاری اعم از نسخه های مختلف Word یا مرورگرهای مختلف اینترنتی

حالت اول: حرف مورد نظر را تایپ کنید و سپس کلیدهای Ctrl را به همراه Shift و کلید 2 همزمان فشار دهید

(Ctrl + Shift + 2)

حالت دوم: ترکیب کلیدهای کنترل و – (- + Ctrl)

 روش دوم :

تفاوت این روش با روش قبل این است که شما میتوانید در نرم افزار Word کلید ترکیبی خاصی برای سادگی درج نیم فاصله بسازید. (سیارک)

برای مثال جهت تنظیم کلید میانبر Ctrl+Space برای ایجاد نیم‏­ فاصله در ورد، مراحل زیر را انجام دهید:

 

 

1- به مسیر Insert > Symbol > more Symbol بروید.

2- از کادر باز شده به تب Special Characters بروید.

3- در این قسمت کلید­های مهم میانبر قرار گرفته‏­ اند.

بر روی Optional Hyphen دبل کلیک کنید.

4- ­­بر روی کلید Shortcut Key کلیک کنید.

5- پس از باز شدن کادر جدید فقط کافیست کلید میانبر مورد نظر را وارد کنید.(در قسمت Press New Shortcut Key)

این کار را با فشار همزمان 2 کلید انجام دهید.(توجه شود یکی از کلید­ها باید Alt یا Ctrl باشد).

پیشنهاد رایج آنست که از کلید “Ctrl+Space” استفاده شود.

در پایان روی Assign و سپس Close کلیک نمایید.

از این پس در نرم افزار ورد پس از تایپ حروف در صورت نیاز به نیم فاصله کلید های Ctrl+Space را فشار دهید.

 این پست آموزش ورد را چگونه می‌بینید؟ برای شما مفید بود؟ لطفا با نوشتن کامنت در زیر ما را مطلع کنید.  (سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

کاربردی ترین میانبر های صفحه کلید در ویندوز

در

 

در بسیاری از مواقع برای افزایش سرعت در کار به‌جای کلیک با ماوس می‌توان از میانبرهای صفحه کلید استفاده نمود. افراد حرفه ای برای تمام کارهای تایپ خود در برنامه های آفیس  از کلیدهای ترکیبی یا همان میانبرهای صفحه کلید استفاده می‌نمایند، چرا که با استفاده از میانبرهای صفحه کلید نه‌ تنها سرعت عمل را بالا می رود بلکه اقداماتی مانند هایلایت کردن بخشی از متن یا انتخاب یک سلول در برنامه‌های صفحه گسترده مانند اکسل را می توان دقیق‌تر انجام داد.

 

آشنایی خیلی از کاربران کامپیوتر با میانبرهای صفحه کلید در حد CTRL+X برای برش یا Cut، ترکیب CTRL+V برای چسباندن یا Paste و دیگر کلیدهای مشابه می باشد. در ادامه این پست ۲۲ کلید ترکیبی  که جزو کاربردی ترین میانبرهای صفحه کلید می باشند را معرفی می کنیم.

F5 یا CTRL + R

برای رفرش کردن صفحه‌‌ی وب‌ ، با فشردن F5 یا CTRL+R در هر مرورگری صفحه‌‌ی جاری را رفرش نمایید.

CTRL + A

اگر می‌خواهید  را انتخاب کنید، کافی است از کلیدهای ترکیبی CTRL+A  برای انتخاب تمام محتوای موجود در یک پنجره استفاده می شود . بعد از انتخاب قادر به Copy ،Paste و دیگر درخواست‌های قالب‌بندی می شوید.

 

ترکیب ALT و فلش‌های راست و چپ

برای عملیات بازگشت از فشردن کلیدهای ALT و فلش سمت چپ استفاده کنید.  ترکیب ALT و فلش سمت راست هم کار صفحه‌ی بعدی را انجام می دهد.

ترکیب Windows و کلیدهای جهت‌دار

 برای استفاده از ویژگی اسنپ (تقسیم صفحه نمایش به ۲ تا ۴ اپلیکیشن در ویندوز ۱۰ ) باید پنجره‌ها را با ماوس به راست یا چپ صفحه نمایش بکشیم (درگ کنیم).در صورتیکه راه آسان‌تری  استفاده از کلید Windows و فلش سمت چپ (یا راست) است . اگر بخواهید که پنجره‌‌ی مربوط به برنامه‌‌ی مورد نظر به‌اندازه‌ی یک‌چهارم صفحه‌‌ی نمایش شود می‌توانید از ترکیب کلیدهای Windows و فلش‌های بالا و پایین استفاده کنید.

CTRL + Shift + V

خیلی مواقع بعد از انتخاب متن و درگ کردن با ماوس،‌ هایلایت و سپس کپی پیست ، فونت‌ها بهمریخته می شوند.  راهکار ساده برای حل این مشکل در مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده کلیدهای CTRL+Shift +V می باشد.

 

ALT + F4

معمولا برای بستن برنامه‌ها از کار نسبتا وقت‌گیر کلیک ماوس روی دکمه‌‌ی ضربدر بالای صفحه استفاده می شود. مخصوصا اگر قرار باشدچندین پنجره را با هم ببندیم. با استفاده ازکلیدهای ترکیبی ALT + F4 در ویندوزهای ۷، ۸ و ۱۰ می توانیم پنجره‌ها را ببندیم . میانبر CTRL+W هم همین کار را انجام می دهد . برای مثال اگر چند سایت در مرورگر باز باشند، با فشردن این کلید‌ها، به‌جای بسته شدن کل مرورگر تنها صفحه جاری بسته می شود.

Shift + F7

گاهی اوقات در نوشتن یک مقاله (به زبان انگلیسی) در word نیاز به واژه‌‌ی جدید و مترادفی داریم. چنانچه در حال نوشتن متن در مایکروسافت ورد باشیم، نیازی به مراجعه به برنامه‌ی لغت‌نامه یا جستجوی آنلاین نداریم. کافی است برای پیدا کردن مترادف کلمه‌‌ی مورد نظربعد از هایلایتکردن آن از کلید های  Shift+F7 استفاده کنید . نرم‌افزار Word فهرستی از واژگان مربوط را در پنلی در سمت راست صفحه نمایش می دهد.

CTRL + W

در حالتی  که با استفاده از CTRL+W صفحات  را یکی‌یکی بسته اید ولی متوجه می‌شوید که یکی از صفح ها را اشتباهی بسته و به آن نیاز دارید ، برای بازیابی مجدد از کلیدهای ترکیبی  CTRL+ SHIFT+T در هر مرورگری استفاده کنید.

Windows + L

هنگامی کهدلیلی برای قفل کردن  کامپیوتر در منزل یا محل کار ندارید . تمام کاری که لازم است انجام دهید فشردن کلیدهای Windows+L است و هیچ کلیک دیگری لازم نمی باشد. چنانچه برنامه‌های Windows Hello facial recognition یا fingerprint login را هم راه‌اندازی کرده باشید، نیازی به وارد کردن پسورد هم ندارید.

Windows + M

بعضی مواقع تعداد پنجره‌های باز در صفحه نمایش به حدی زیاد استکه قادر به رویت فایل‌های روی دسکتاپ نیستیم. در این حالت با استفاده از میان‌بر Windows + M تمام پنجره‌های باز را مینی مایز کنید تا صفحه‌‌ی دسکتاپ کاملا دیده شود.

Shift + Space

زمانی کهدر حال ویرایش یک برنامه‌‌ی صفحه گسترده مانند اکسل، Google Docs یا هر مجموعه‌‌ی دیگری می باشید،‌ سلول‌ها را با درگ ماوس هایلایت می کنید. در حالی که با فشردن کلیدهای Shift+Space قادرید یک ردیف کامل از هر برنامه را در حالت انتخاب قرارداده و به این ترتیب پس از انتخاب هر ردیف، می‌توانید با فشردن کلیدهای «- +CTRL» ردیف مورد نظر را پاک نمایید. دیگر ردیف‌های بالا یا پایین ردیف انتخاب‌شده را هم می‌توانید با کلیدهای CTRL+Shift به همراه فلش‌های بالا یا پایین ‌هایلایت نمایید.

CTRL + D

چنانچه تمایل به افزودن وب‌سایتی به فهرست علاقه‌مندی‌های خود می باشید، لازم یست که روی علامت ستاره برای انتقال آن به منوی Favorites کلیک نمایید. این کار را با فشردن کلیدهای CTRL+D در مرورگرهای کروم، فایرفاکس و اج (یا اینترنت اکسپلورر) انجام دهید و با باز کردن یک پنجره گفتگو، می توانید که صفحه‌‌ی فعلی را نشانه‌گذاری، نام آن را ویرایش و حتی پوشه‌‌ی ذخیره‌سازی آن را مشخصنمایید.

CTRL + Shift + O

فشردن کلیدهای CTRL+Shift +O در کروم باعث نمایش تمام صفحه‌‌ی فهرست علاقه‌مندی‌ها می شود. کلیدهای CTRL+Shift+B هم فهرست علاقه‌مندی‌ها در مرورگرهای کروم، اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس را نمایش می دهد.

ALT + S و CTRL + Enter

چنانچه می‌خواهید محتوای ایمیلی را به‌سرعت هر چه بیشتر ارسال کنید، نیازی به کلیک ماوس روی دکمه‌‌ی Send در پایین صفحه نمی باشد. پس از تایپ پیام خود  بدون اتلاف وقت، کلیدهای ALT+S را در اوت لوک یا دیگر برنامه‌های دسکتاپ و CTRL+Enter را در جیمیل بزنید.

CTRL + R

 

برای پاسخ به یک پیام، لزومی به کلیک روی آیکون Reply نمی باشد. در برنامه‌های ایمیل مانند اوت لوک، فشردن CTRL+R بخش پاسخ‌دهی را باز می‌نماید. در سرویس‌های اینترنتی نظیر جیمیل و Outlook.com هم فشار دادن حرف R کافی است. البته در جیمیل باید ابتدا کلیدهای میانبر را در بخش تنظیمات فعال نمایید.

F2

 برای تغییر نام یک فایل انتخاب آن در Windows Explorer و فشردن کلید F2 است.برای تغییر هم‌زمان نام چند فایل  تمام فایل‌های مورد نظر را‌ هایلایت کرده و کلید F2 را فشار دهید و  نام جدید را تایپ کنید ، کلید Enter را بزنید. تمام فایل‌ها به همان نام جدید تغییر نام پیدا می کنند با این تفاوت که شماره‌ای متفاوت در داخل پرانتز روبه‌روی اسم هر فایل گذاشته می شود.

CTRL + P

برای پرینت از  CTRL+P استفاده نمایید.

Windows + P

 برای درست کردن دسکتاپ دومی برای خود در ویندوزهای ۸ و ۱۰ از کلیدهای Windows+P استفاده کنید.

Windows + E

برای دسترسی  به درایوهای خود به جای کلیک روی آیکن Computer  از کلیدهای میان‌بر Windows + E استفاده نمایید.

ترکیب Shift و کلیدهای جهت‌دار

برای‌ هایلایت  متن با استفاده از صفحه کلید، کلید Shift را نگه‌داشته و با کلیدهای جهت‌دار متن را به‌صورت بخش بخش‌ هایلایت نمایید. با نگه‌داشتن کلید CTRL می‌توانید کل کلمه را به‌جای هر کاراکتر با کلیدهای جهت‌دار انتخاب نمایید. در ضمن در اکثر برنامه‌های متنی برای ضخیم کردن متن یا ایتالیک کردن آن قادر هستید به ترتیب از کلیدهای ترکیبی CTRL+B و CTRL+I هم استفاده نمایید.

ترکیب Shift و کلیک

ممکن است بخواهید چند ردیف را در یک برنامه‌‌ی صفحه گسترده انتخاب کنید یا به دنبال از ترکیب Shift و کلیک برای  انتخاب و هایلایت بخش‌هایی از متن در مایکروسافت ورد یابرنامه‌‌ی فایل اکسپلورر استفاده می شود.  مثلا اگر می‌خواهید ردیف ۱۰ تا ۳۰ در یک صفحه‌‌ی اکسل را انتخاب نمایید. می‌توان اولین ستون را با کلیک انتخاب کنید و سپس با فشردن Shift آخرین ردیف را انتخاب کرده در نتیجه  تمام ردیف‌های میانی هم انتخاب می شوند.

چنانچه گزینه‌های مورد نظر شما پشت سر هم قرار ندارند ،  به‌جای Shift از کلید CTRL استفاده کنید.

CTRL + F

 

فشردن کلیدهای CTRL+F در هر برنامه‌‌ی خواندنی و همچنین تمام مرورگرها، واژه‌پردازها، برنامه‌های گسترده و ابزارهای توسعه‌دهنده قابل اجراست و  شما می توانید که کلمه‌‌ی مورد نظر خود را در یک متن خاص پیدا نمایید.

چنانچه کلمه را در متن برنامه پیدا کردید، با فشردن کلیدهای جهت‌دار می‌توانید تکرار کلمه را در باقی قسمت‌های متن پیداکنید. بعضی برنامه‌ها مانند کروم تمام تکرارها را با هم هایلایت می‌نماید. در این حالت برای پرش به تکرارها می‌توانید از کلید F3 استفاده کنید.

این پست را چگونه می‌بینید؟برای شما مفید بود؟لطفا با نوشتن کامنت درقسمت نظرات ما را مطلع کنید.

 

نظرات

در ادامه بخوانید...

آموزش ورد نصب و معرفی word

در

آموزش ورد نصب و معرفی word 

نکته مهم در این مقاله نرم افزار کاربردی مایکروسافت آفیس است. در مجموعه مایکروسافت آفیس نرم افزار های مختلفی ازجمله: ورد word، اکسل ( excel )، پاورپوینت ( power point )، اکسس ( access )، آوت لوک ( outlook )، وان نوت ( one note )، پابلیشر ( publisher ) و ... وجود دارد. در این قسمت تمرکز ما بر روی نرم افزار واژه پرداز ورد word است. با استفاده از نرم افزار ورد می توان فایل های متنی ساخت و یا آن را اصلاح کرد می توان به آن عکس، جدول، نمودار، فرمول یا هرچیز دیگری را اضافه کرد و همچنین آن را به صورت های مختلف مانند داکیومنت یا پی دی اف و ... ذخیره کرد که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

 

نرم افزار ورد word از مجموعه نرم افزار های آفیس محصول شرکت مایکروسافت است. مایکروسافت یک شرکت تکنولوژی چند ملیتی آمریکایی است. این شرکت در کار ساخت، توسعه، قرارداد استفاده نرم افزار، پشتیبانی و فروش نرم افزار های کامپیوتری، وسایل الکترونیکی و کامپیوتر های شخصی و خدماتی دیگر می باشد. بهترین محصولات مشهور این شرکت شامل ویندوز در زمینه سیستم عامل و در زمینه نرم افزار های کاربردی مایکروسافت آفیس، اینترنت اکسپلورر و چندین نرم افزار دیگر می باشد.

سیستم عامل ویندوز یک سیستم عامل بسیار معروف مبتنی بر متن و گرافیک است و شاید به دلیل استفاده آسان بسیاری از کاربران کامپیوتر به این سیستم عامل رو می آورند.

انواع مختلف نرم افزار مایکروسافت آفیس:

آفیس برای سیستم عامل های مختلف مانند: ویندوز، مک، اندروید و آی اُ اس در ورژن های مختلف وجود دارد که می توانید از هر کدام از ورژن های آن باتوجه به سیستم عامل خود استفاده کنید. البته توصیه می شود از جدیدترین ورژن استفاده کنید زیرا به روزتر، دارای باگ کمتر، دارای امکانات بیشتر است.

انواع ورژن های آفیس برای مک:

برای سیستم عامل مک ورژن های زیر وجود دارد:

مک اُ اِس کلاسیک: ورژن 3.0 ، ورژن 4.0 ،  Macintosh Edition98 ، ورژن 2001

مک اُ اِس: v.x ، ورژن 2004 ، ورژن 2008 ، ورژن 2011 ، ورژن 2016

برای سیستم عامل اندروید و آی اُ اِس هم نرم افزار مایکروسافت آفیس وجود دارد و در نهایت برای ویندوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورژن 3.x ، ورژن 4.x ، ورژن 95 ، ورژن 97 ، ورژن 2000 ، ورژن xp ، ورژن 2003 ، ورژن 2007 ، ورژن 2010 ، ورژن 2013 ، ورژن  2016 

نصب نرم افزار آفیس در ویندوز:

قبل از هر چیز نسخه خام نرم افزار را از یکی از سایت های ایرانی دانلود کرده و اگر فایل به صورت rar یا zip بود آن را اکسترکت کرده و شروع به نصب نرم افزار کنید. نصب نرم افزار کار سختی نیست و نیاز به توضیح ندارد فقط کافی است که ادامه را بزنید و پیش بروید. وقتی نصب نرم افزار تمام شد یادتان باشد آن را اجرا نکنید. ابتدا فایل فعال سازی را اجرا کنید و سپس به سراغ اجرای نرم افزار ها بروید.(سیارک)

دسترسی به نرم افزار ورد:

در ویندوز های مختلف راه دسترسی به نرم افزار ورد ممکن است کمی متفاوت باشد. در ویندوز اکس پی و 7 ابتدا به استارت بروید، به قسمت همه برنامه ها ( all program ) رفته و در آن جا پوشه Microsoft Office  را بیابید، آن را باز کنید در زیر شاخه آن می توانید نرم افزار ورد را بیابید که با دو بار کلیک بر روی آن باز می شود.

در ویندوز 8 نیز می توانید ورد را در میان برنامه ها بیابید و با دو کلیک پشت سر هم اجرا کنید.

 

در هر صورت پس از اجرای نرم افزار به صفحه زیر راهنمایی می شوید.

 

در سمت چپ صفحه کارهای قبلی شما نشان داده شده است که در صورت کلیک بر روی هر یک از آنها باز می شود. در اول دفعه اجرا نرم افزار این لیست خالی است چون شما هنوز کاری را انجام نداده اید و ذخیره نکرده اید. در سمت راست چندین قالب وجود دارد که شما می توانید از این قالب های پیشفرض استفاده کنید. در بالا سمت راست یک لینک قرار داردکه شما sign in  یا وارد حساب کاربریتان می کند.

 

توصیه می شود اگر از نرم افزار های کرک شده استفاده می کنید از این مورد استفاده ننمایید. در زیر آن لینکی تحت عنوان یادگیری بیشتر وجود دارد که شما را راهنمایی می کندو در وسط صفحه در بالا می توانید از قالب های آنلاین تقسیم بندی شده تحت عنوان های مختلف مانند: کار، شخصی، آموزش و ... استفاده کنید و یا قالب مورد نظر خود را جست و جو کنید و بیابید. اگر یک صفحه بدون قالب می خواهید تا آن را به دلخواه خودتان طراحی کنید بر روی blanck document کلیک کنید تا وارد لایه زیر شوید.

 

در این لایه عمده ترن کار ما با سه قسمت مشخص شده است که آنها را معرفی می کنم . مورد اول نوار عنوان است که همان گونه که در عکس مشخص است نام سندی که داریم بر روی آن کار می کنیم به نام داکیومنت 2 ( document2 ) و در جلو آن نام نرم افزار یعنی ورد word نوشته شده است. در سمت راست نوار عنوان آیکن هایی که د راغلب پنجره ها وجود دارد تعبیه شده است که مطمئنا با آنها آشنا هستید و کارشان بستن نرم افزار، کوچک کردن پنجره یا فرستادن به نوار وظیفه است.

 

در سمت چپ ورد word نیز آیکن هایی وجود دارد که می توانید به دلخواه خود آنها را از طریق فلش رو به پایین تغییر دهید. البته آیکن ورد ثابت است و با کلیک بر روی آن گزینه های بازیابی، بستن، سایز و ... در اختیارتان قرار می گیرد. در زیر نوار عنوان مورد دوم یعنی تب ها یا سر برگ ها قرار داد. و مورد سوم که در زیر سربرگ ها است ریبون یا قسمت ابزار ها است. توجه کنید که با تغییر هر سربرگ ابزار های مربوط به آن سربرگ در ریبون باز می شود. به دو تصویر زیر دقت کنید.(سیارک)

 

در هر ریبون از ورد word  نیز ابزار ها به گروه های کوچک تر تقسیم می شوند. به عنوان مثال در سربرگ HOME گروه های کلیپ بورد، فونت، پاراگراف، استایل و ادیت یا اصلاح کردن وجود دارد. این گروه ها و ابزار ها از سربرگی به سربرگ دیگر متغیر است. در زیر این دو مجموعه خط کش وجود دارد که در زیر ریبون و سمت چپ صفحه قرار دارد که می توانید آن را کنار بگذارید.در نهایت در وسط صفحه نیز محیط کار شما قرار دارد. جایی که به دلخواه خود با استفاده از ابزار های مختلف مقاله، کتاب، نامه، مجله یا هر چیزی را می نویسید و اصلاح می کنید.

در قسمت پایین صفحه ورد word نیز نواری قرار دارد که بزرگنمایی صفحه، انواع مختلف از روش های نمایش صفحه در سمت راست این نوار و د رسمت چپ آن تعداد کلمات تایپ شده و تعداد صفحه و زبان نوشتن نمایش داده می شود. در زیر این نوار نیز تسک بار قرار دارد.

شما تا کنون به صورت مقدماتی با مایکروسافت آفیس، دانلود، نصب و محیط کار ورد word آشنا شده اید از این پس نیز می توانید با کمی مطالعه کار با ورد را فرا بگیرید و به راحتی از آن استفاده کنید.(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

شروع کار با نرم افزار ورد

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

در مقاله قبلی با نام آموزش ورد نصب و معرفی نرم افزار ورد که در سایت سیارک منتشر کردم، مطالبی را در باره شرکت سازنده نرم افزار ورد word یعنی مایکروسافت، دانلود، نصب، مراحل اجرا و کلا مسیر راه اندازی این نرم افزار را تا ورود به محیط کار توضیح دادم. پس اگر آن را نخوانده اید توصیه می کنم ابتدا آن را بخوانید و سپس این مقاله و سایر مقالات را که در آینده منتشر می شود دنبال کنید.

 

در مقاله قبلی  مباحث بیشتر جنبه تئوری داشتند اما در این جلسه قصد دارم مباحث عملی تر و کاربردی تر باشند. کاربر گرامی امیدوارم شما با مفاهیم پایه کار با ویندوز آشنا باشید و مطمئنا هستید ولی جهت اطمینان برخی از مفاهیم را که ممکن است در این موضوع زیاد تکرار شوند در ابتدای کار توضیح می دهم. در مقاله قبلی نوار عنوان، سربرگ ها، ریبون، محیط کار و ... را توضیح دادم.

 

کلیک : به عملیات فشار دادن و رها کردن کلید سمت چپ موس یا موش واره کلیک گفته می شود. دقت کنید که کلیک چپ یا کلیک یکی هستند اما استفاده از کلیک رایج تر است.

کلیک راست: به عملیات فشار دادن و رها کردن کلید سمت راست موس یا موش واره کلیک راست گفته می شود.

 

انتخاب کردن متن: وقتی در ابتدای متنی کلید سمت چپ را فشار دهید و بدون آنکه رها کنید آن را تا جایی دلخواه بکشید و سپس رها کنید به این عملیات انتخاب متن گفته می شود.

انتخاب یک ابزار در ریبون: با کلیک کردن بر روی یک ابزار در ریبون آن ابزار در دسترس قرار می گیرد که به این عمل انتخاب ابزار می گویند.

کشیدن و رها کردن: همانند انتخاب متن است با این تفاوت که شما یک شیئ مانند یک عکس یا بر روی گوشه ای از یک کادر کلید چپ موس را فشار می دهید و بدون اینکه رها کنید تا جایی دلخواه می کشید و سپس رها می کنید.

 

مکان نما: به علامتی که در صفحه کار به صورت یک خط عمود است و ظاهر و پنهان می شود مکان نما گفته می شود.

Pointer یا اشاره گر: وقتی که موس را به حرکت در می آوریم در ویندوز یک علامت به شکل فلش وجود دارد که در دسکتاپ حرکت می کند که به آن اشاره گر گفته می شود. این علامت درورد word ممکن است به صورت ɪ باشد.

 

به نظر می رسد این تعاریف برای این جلسه کافی باشد، همان گونه که مشاهده می کنید بسیار ساده هستند و در کل کار با نرم افزار ورد word بسیار آسان است و زود یاد می گیرید. لازم است بدانید چون قرار است یک متن بنویسید پس زبان سیستم شما مهم است. در سمت چپ نوار وظیفه می توانید زبان سیستم را ببینید که یا EN نوشته شده، به معنای انگلیسی یا فا به معنای فارسی یا هر علامت و زبان دیگری که به صورت پیش فرض برای نوشتن انتخاب شده یا خودتان انتخاب کرده اید.

 

با فشار دادن کلید های alt و shift زبان سیستم عوض می شود همچنین با کلیک بر روی نوار وظیفه زبان های موجود برای انتخاب کردن برای شما نمایش داده می شود. نکته مهم این است که اگر با این دو روش نتوانستید زبان مورد نظر خود را بیابید ممکن است به این دلیل باشد که آن زبان در تنظیمات کامپیوتر شما تنظیم و انتخاب نشده است پس به کنترل پنل ( control panel ) بروید در آنجا language را انتخاب کنید سپس در صفحه باز شده add a language را انتخاب کنید، در اینجا انواع مختلف زبان ها در اختیارتان قرار می گیرد، زبان مورد نظر خود را از میان آنها انتخاب کنید و بر روی گزینه add کلیک کنید. سپس تنظیمات را ببندید. زبان مورد نظر شما به زبان های سیستم اضافه شد.

 

در اینجا فرض می کنیم شما تمام مشکلات احتمالی را برطرف کرده و وارد ورد word شده اید یهتر است از بحث اصلی دور نشویم و بر روی نرم افزار ورد word کار کنیم. در ورود به ورد word وارد محیطی می شویم که برای نوشتن به زبان انگلیسی مناسب است. به عکس زیر توجه کنید:

 

 

در این عکس مهم ترین قسمت ها که قبل از شروع به کار نیاز است با توجه به زبان مورد نظرتان برای نوشتن حتما تغییر دهید با فلش قرمز و عدد مشخص شده است.

1- شماره 1 مربوط به پاراگراف بندی است. یعنی پاراگراف ها و کلا متن ما از کدام سمت شروع به نوشتن بکند. راست یا چپ؟ همان طور که می دانید برخی از زبان ها مانند انگلیسی از چپ نوشته می شوند، اعداد فارسی نیز همین طور است. پس حالت موجود در عکس بالا در قسمت پاراگراف بندی برای انگلیسی مناسب است اما برای نوشتن متن فارسی باید بر روی آیکن کنار آن در داخل دایره کلیک کنیم تا به پاراگراف بندی راست چین تبدیل شود.

 

2- پس از طراز بندی پاراگراف سراغ طراز بندی متن می رویم در این قسمت بیضی شکل ما چهار مورد را می بینیم. فرض کنید می خواهید یک نامه اداری بنویسید. می خواهید عنوان در وسط صفحه در بالا باشد متن راست چین و در پایان نام و امضای خودتان در سمت چپ صفحه. ما برای این کار دو راه حل داریم ابتدا نامه را به صورت کامل بنویسیم و بعد تنظیمات را بر روی آن اعمال کنیم یا تنظیمات را در حین نوشتن بر روی متن اعمال کنیم. قبل از شروع به نوشتن عنوان مورد دوم از سمت چپ را انتخاب می کنیم. مکان نما از نظر افقی به وسط صفحه منتقل می شود. سپس کلید اینتر صفحه کلید را می زنیم تا به خط و پاراگراف جدید برویم. دقت کنید با هر بار زدن اینتر یک پاراگراف جدید آغاز می شود که این نکته از نظر نگارشی مهم است. در خط جدید باید متن نامه را از راست به چپ بنویسیم پس مورد دوم از راست را انتخاب می کنیم و در نهایت برای نوشتن نام خودمان در پایان و تشکر اینتر می زنیم و مورد اول از چپ را انتخاب می کنیم و متن را می نویسیم. در پایان، نامه به صورت زیر خواهد بود:

 

به نام خدا

در خواست (...............) از رئیس اداره (...............)

ریاست محترم اداره (................) شهرستان (.................)

احترامه اینجانب (........................) فرزند (.....................) به شماره شناسنامه (........................) خواستارا انجام (این کار.....................) می باشم. لطفا در این راستا اقدام نمایید.

 

با تشکر

همان طور که در متن نامه بالا می بینیم خط ها در متن وسط از سمت راست همه در یک راستا هستند ولی اگر به چپ نگاه کنیم در یک راستا نیستند اگر دوست داشتید دو طرف حاشیه چپ و راست خط ها همه در یک راستا قرار بگیرند از ابزار justify استفاده کنید. همان ابزار که در بیضی شماره 2 مورد اول از سمت چپ است.

3- در این قسمت اندازه متن با عدد مشخص شده است شما می توانید در داخل کادر که درون آن عدد 11 قرار دارد کلیک کنید، می بینید که عدد 11 انتخاب می شود. حال می توانید عدد مورد نظر خود را وارد کنید یا بر روی فلش رو به پایین در جلوعدد 11 کلیک کنید تا لیستی از اعداد ظاهر شود و از میان آنها متن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

4- این مورد فونت یا نوع قلم است. این مورد نیز مانند اندازه متن می تواند از طریق فلش داخل کادر مستطیلی یا از طریق کلیک داخل کادر تغییر داده شود. مثلا می توانید برای متون فارسی B Nazanin یا B zar یا هر فونت دیگری را انتخاب کنید.

 

فلش قرمز وسط صفحه که بدون شماره است جهت متن را نشان می دهد که با توجه به پاراگراف بندی در عکس آن را قرار داده ام. در نوار پایین صفحه سمت راست ابزار بزرگ نمایی قرار دارد. این ابزار می تواند اندازه صفحه را تغییر دهد. با کلیک بر روی علامت – یعنی شماره 5 بزرگنمایی کم می شود یا می توان گفت صفحه یا محیط کار کوچکتر می شود. مستطیل عمود یعنی شماره 6 وسیله  پیمایش به راست و چپ است.

 

اگر آن را بر روی آن کلیک کنید و به سمت راست بکشید و رها کنید بزرگنمایی زیاد و اگر به سمت چپ بکشید و رها کنید بزرگنمایی کم می شود. اگر بر روی علامت + یا شماره 7 کلیک کنیم بزرگنمایی زیاد می شود. با کلیک بر روی شماره 9 که درصد بزرگنمایی را نشان می دهد، پنجره ای باز می شود که دارای موارد بیشتری برای بزرگنمایی است تا بتوانید بزرگنمایی را به دلخواه تغییر دهید. حال می توانید با توجه به توضیحات، این موارد را برای نوشتن متن فارسی تنظیم کنیم و شروع به نوشتن متن فارسی کنیم.

 

در عکس زیر می توانید تغییر تنظیمات برای متن فارسی را  در نرم افزار ورد word ببینید و آن را با هنگامی که به برنامه وارد می شوید مقایسه کنید.

 

در نرم افزار ورد word تمام این تنظیمات در سربرگ HOME بودند هر چند که همه ی ابزار ها نبودند. و این در صورتی است که سربرگ های زیادی درورد word داریم. در هر حال تاکنون شما یاد گرفتید یک محیطورد word را آماده نوشتن متن فارسی یا انگلیسی کنید و متن خود را در آن بنویسید شما می توانید سایز و نوع فونت را تنظیم کنید. متن خود را نسبت به حاشیه چپ یا راست تراز بندی کنید و در نهایت با استفاده ازورد word یک متن ساده بنویسید. در آخر توصیه می کنم که اگر دوست دارید در کامپیوتر یا نوشتن توسط کامپیوتر مهارت پیدا کنید، تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید. شما همچنین می توانید با آزمون و خطا سایر ابزار ها را امتحان کنید و کاربرد آنها را بیابید یا مقالات دیگر را دنبال کنید و مهارت بیشتری کسب کنید.(سیارک)

نظرات

در ادامه بخوانید...

آموزش ورد معرفی ابزار های سربرگ Design

در

نرم افزار ورد (به انگلیسی: Microsoft word) یکی از نرم افزارهای مجموعه ی نرم افزاری آفیس است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده و به روز می شود.

می توان گفت نرم افزار ورد Word در زمینه نوشتن و ویرایش متن یکی از بهترین و پرطرفدارترین نرم افزار ها است و یادگیری استفاده از ورد Word می تواند برای هر کسی با هر شغلی بسیار مفید باشد. در مقالات آموزش ورد که منتشر کرده ام نحوه نصب و راه اندازی و کار با ابزار های سربرگ های home  و  insert را توضیح داده ام.

در این مقاله قصد دارم سربرگ Design و راه های استفاده از ابزار های این سربرگ را در ورد Word معرفی کنم. اگر آموزش ورد Word قبلی را نخوانده اید و  مبتدی هستید ابتدا به آنها مراجعه کنید.بیشتر قسمت های کار با نرم افزار Word تاکنون توضیح داده شده است زیرا که بیشتر کارها در نوشتن با ابزار های سربرگ home  و  insertانجام  می شود و کارهایی مانند طراحی و صفحه آرایی به سایر سربرگ ها ارتباط دارد.

 

 

همان گونه که در عکس نیز مشاهده می شود سربرگ Design یا طراحی دارای دو گروه Document Formatting و Page Background است و همان طور که از نام این سربرگ پیداست بیشتر مربوط به کارهای طراحی یا صفحه آرایی است. اگر به خوبی با ابزار های این سربرگ آشنا شوید می توانید برای صفحات ورد Word تم انتخاب کنید و رنگ های موجود در صفحات و فونت، استایل ها و پس زمینه و ... را به دلخواه خود تغییر دهید.

 

ابتدا به بررسی گروه Page Background می پردازیم. در این گروه در ورد Word سه ابزار با نام های Watermark, Page Color و Page Borders وجود دارد. پیج بردر برای حاشیه بندی متن است. از طریق سربرگ home می توانید گزینه Borders را از گروه Paragraph انتخاب کنید. با انتخاب این مسیر پنجره ای برای شما باز می شود تا به حاشیه بندی صفحات ورد Word دست پیدا کنید. در این پنجره ورد Word سه سربرگ با نام های Borders ، Page Borders و Shading وجود دارد. در قسمت بردر می توانید برای یک قسمت از متن که انتخاب کرده اید حاشیه بسازید. در سربرگ Borders در سمت چپ پنجره می توانید یکی از انواع قالب ها مانند سایه دار، سه بعدی یا ... را انتخاب کنید. در وسط صفحه نوع استایل یا نوع خطوط و رنگ و عرض خطوط را انتخاب کنید و در سمت راست نیز نمونه ای از متن با حاشیه دور آن نمایش داده می شود.

 

در پیج بوردر نیز همین کار را انجام دهید با این تفاوت که تنظیمات به کل صفحات اعمال می شود نه تنها فقط یک یا چند پاراگراف. تفاوتی که پیج بردر نسبت به بردر دارد در زیر عرض خطوط قسمتی به نام Art یا هنری است که در این قسمت می توانید به جای خط از شکل هایی مانند توت فرنگی، گل یا شکل های دیگر برای حاشیه صفحات استفاده کنید.

 

سربرگ دیگر با نام Shading به نسبت در ورد Word ساده تر است. در این قسمت در Fill رنگ مورد Word نظر خود را انتخاب کنید و در قسمت استایل نیز یکی از استایل ها را انتخاب نمایید تا این تنظیمات به پس زمینه پاراگراف یا قسمتی از متن که انتخاب کرده اید اعمال شود. با این کار می توانید برای قسمتی یا کل متن رنگ هایی را به دلخواه خود به عنوان پس زمینه انتخاب کنید.

 

همان گونه که قبلا هم گفته شد یکی از راه های دسترسی به این ابزار ها در ورد Word از سربرگ هوم است و اما راه دیگر برای دسترسی به پنجره این ابزار ها سربرگ طراحی Design، گروه پیج بک گراند یا پس زمینه صفحه و پیج بردر است. از هر کدام از مسیر های بالا می توانید استفاده کیند ولی احتمالا از مسیر هوم ساده تر باشد چون بیشتر ابزارهایی که لازم دارید در این سربرگ قرار دارد.

 

گزینه دیگر در سربرگ طراحی، گروه پس زمینه صفحه، Page Color یا رنگ صفحه است. این گزینه در ورد Word مخصوص انتخاب رنگ پس زمینه تمام صفحات ورد Word طراحی شده است. اگر این گزینه را انتخاب کنید پنجره ای کوچک باز می شود. در این مرحله می توانید رنگی را انتخاب کنید تا مستقیم به صفحات ورد Word افزوده شود. در زیر رنگ ها گزینه ای به نام No Color وجود دارد اگر این گزینه را انتخاب کنید هیچ رنگ پس زمینه صفحه ای باقی نمی ماند و به همان رنگ سفید اولیه تغییر رنگ می دهد.

 

در زیر آن گزینه ای به نام More Color یا رنگ های بیشتر قرار دارد که همان گونه که از نامش مشخص است برای انتخاب رنگ هایی است که در این قسمت در دسترس نیست. در این قسمت نیز دو سربرگ با نام های استاندارد و شخصی سازی وجود دارد. می توانید از هر قسمتی که دوست داشتید رنگ مورد Word نظر خود را بیابید و آن را اعمال کنید. مورد Word دیگر گزینه Fill Effect است که با استفاده از آن می توانید افکت هایی را به صفحه بدهید تا قسمتی از صفحه کمرنگ تر یا پررنگ تر باشد و در کل رنگ صفحه را از حالت یکنواختی خارج و زیباتر می کند. در این قسمت حالت های مختلف مانند: یک رنگ یا دو رنگ و حالت هایی دیگر مانند افقی بودن رنگ ها یا عمودی یا مورب و ... وجود دارد که انتخاب هر کدام بستگی به سلیقه شما دارد.

 

گزینه دیگر در گروه پس زمینه صفحه، Watermark است. بهتر است با یک مثال کاربرد این گزینه در ورد Word را برای شما توضیح بدهم. فرض کنید دانشجو هستید و یک مقاله دارید که می خواهید کسی از آن استفاده نکند بنابراین نام خود را در پس زمینه تمام صفحات مقاله به صورت کم رنگ می نویسید تا همه بدانند که این مقاله مربوط به شما است. Watermark این کار را برای شما انجام می دهد. بر روی آن کلیک کنید تا پنجره ای باز شود. در این قسمت می توانید یکی از موارد confidential یا do not copy  را انتخاب کنید تا در پس زمینه صفحه های ورد Word قرار بگیرد اما شاید نوشتن محرمانه یا کپی نکنید برای شما جالب نباشد و دوست داشته باشید متن های دیگر یا دلخواه را بنویسید.

 

از گزینه more Watermark from Office.com به گزینه های آنلاین دسترسی پیدا می کنید و از طریق گزینه Custom Watermark می توانید متن دلخواه خود را در پس زمینه صفحات در ورد Word قرار دهید.

 

گزینه دیگر Remove Watermark است. اگر خواستید Watermark را که قبلا انتخاب کرده اید حذف کنید از این گزینه استفاده کنید. با انتخاب گزینه Custom Watermark پنجره ای باز می شود که در آن سه گزینه برای انتخاب وجود دارد گزینه اول No Watermark است یعنی بدون Watermark.

 

گزینه دوم Picture Watermark است که همان گونه که از نامش پیدا است یک عکس را در پس زمینه صفحه در ورد Word قرار می دهد. با انتخاب این گزینه، select picture فعال می شود. باید این گزینه را انتخاب کنید اگر به اینترنت متصل باشید می توانید آنلاین به ادامه کار بپردازید ولی اگر متصل نباشید سه گزینه به ترتیب از چپ به راست با نام های تلاش مجدد که کارش مشخص است، ادامه کار به صورت آفلاین، که این گزینه به شما این امکان را می دهد که از کامپیوتر خود عکسی را انتخاب کنید و گزینه لغو وجود دارد.

 

گزینه سوم Text Watermark است. در این قسمت در پس زمینه، متن را در ورد Word قرار می دهیم. ابتدا زبان نوشتن را انتخاب کنید سپس متن مورد Word نظر را بنویسید در گزینه بعدی فونت متن را انتخاب کنید و به همین ترتیب سایز متن و رنگ و ... را انتخاب کنید و در نهایت آن را اعمال کرده و گزینه ok را انتخاب کنید. در عکس زیر می توانید نمونه ای از کاربرد های گزینه های توضیح داده شده را ببینید و آن را با حالت عادی صفحات ورد Word مقایسه کنید.

 

 

 تا اینجا آنچه را که برای کار با این گروه لازم بود توضیح داده شد. از این قسمت به بعد به توضیح گروه دیگر در سربرگ طراحی با نام Document Formatting در ورد Word می پردازیم. در سمت چپ این گروه Themes قرار دارد. اگر بر روی آّن کلیک کنید چندین تم مختلف در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید هر کدام از آنها را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که هر تمی که انتخاب می کنید بر روی تمام فونت ها و اکثرا فونت های انگلیسی و همچنین تمام رنگ هایی که به کار برده اید و افکت ها تاثیر دارد و ممکن است آنها را تغییر دهد.

استفاده از تم ها در ورد Word باعث می شود که شما متن خود را به سلیقه خود شخصی سازی کنید. همچنین می توانید تمی را که در حال حاضر استفاده می کنید با استفاده از گزینه Save Current Theme در کامپیوتر ذخیره کنید تا بعدا در کارهای دیگر از آن استفاده کنید. گزینه دیگر browse for themes است که تکمیل کننده Save Current Theme می باشد زیرا تم هایی را که قبلا ذخیره کرده اید از طریق این گزینه می توانید بازیابی کنید و در صفحات ورد Word اعمال کنید.

 

در سمت راست تم استایل ها قرار دارد که می توان گفت: مهم ترین کاربرد این قسمت کلیک راست بر روی  استایل مورد Word نظر و Save یا ذخیره کردن آن است تا بتوانید در سایر کارها در ورد Word استفاده کنید. همچنین استایل ها بر روی فونت و به طور کلی نحوه نمایش متن ها تاثیر می گذارند.

 

گزینه بعدی در سمت راست این مجموعه Colors است. در این قسمت در ورد Word می توانید مجموعه رنگ های دلخواه خود را انتخاب کنید. در جلو هر مجموعه نام آن نیز نوشته شده تا بتوانید با توجه به نام رنگ یا شکل آن رنگ مورد Word نظر خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید نارنجی یا زرد یا زرد مایل به نارنجی، سبز یا هر رنگی را انتخاب کنید. رنگ ها و تم ها بسیار به هم وابسته هستند و می توانید با ترکیب آنها صفحات ورد Word خود را به زیبایی آرایش کنید. نکته ای که در این قسمت مهم است شخصی سازی رنگ است. اگر در قسمت رنگ ها بر روی گزینه Customize Colors کلیک کنید پنجره ای باز می شود که به شما این امکان را می دهد تا رنگ پس زمینه متن ها یا هایپر لینک ها و ... را انتخاب کنید و رنگ های دلخواه خود را در کنار هم قرار دهید و در نهایت نامی برای آن انتخاب کرده و ذخیره کنید. تا هر وقت خواستید بتوانید از آن استفاده کنید.

 

در کنار Colors گزینه ای به نام Fonts وجود دارد. وقتی که تمی را برای کار خود در ورد Word انتخاب می کنید فونت تمام صفحات در قسمت های هدر و بدنه و سایر قسمت ها را تحت تاثیر قرار می دهد. حال اگر بخواهید تمام این قسمت ها را یکجا تغییر دهید می توانید از گزینه Fonts در سربرگ طراحی استفاده کنید. این یک راه آسان است تا تمام فونت ها را بسیار سریع و یکجا تغییر دهید. بر روی Fonts کلیک کنید و فونت مورد Word نیاز خود را انتخاب کنید. البته تاثیر فونت های پیش فرض این قسمت بر متنهای انگلیسی بیشتر از فارسی است. اگر می خواهید بر روی فارسی فونت های دلخواه را اعمال کنید در مسیر Fonts گزینه Customize Fonts را انتخاب کنید و در آنجا فونت های دلخواه خود را تنظیم کنید یک نام برای آن انتخاب کنید و آن را ذخیره کنید.

 

گزینه دیگر در سربرگ طراحی در گروه Document Formatting گزینه Paragraph Spacing است. در اینجا می توانید فاصله بین خطوط و پاراگراف ها را در ورد Word تغییر دهید. این گزینه فاصله یک پاراگراف از پاراگراف جدید را به انتخاب شما تغییر خواهد داد. بر روی Paragraph Spacing کلیک کنید و یکی از مواردی را که در یک لیست به شما نشان می دهد انتخاب کنید. مانند سایر ابزار ها می توانید از طریق گزینه زیر لیست با نام Customize Paragraph Spacing خودتان فاصله کلمات، فونت، خطوط یا پاراگراف ها را تنظیم کنید و ذخیره کنید.

 

در زیر Paragraph Spacing گزینه ای با نام Effects یا افکت ها قرار دارد. این گزینه به طور سریع نمای کار شما را در ورد Word تغییر می دهد. هر چیزی که در کار خود استفاده کرده اید مانند: بردرها، رنگ پس زمینه، حاشیه ها و سایه ها و ... را می توانید از اینجا سریع تغییر دهید. کافی است بر روی Effects کلیک کنید و یکی از موارد موجود در لیستی که به شما نمایش داده می شود را انتخاب کنید.

 

مورد Word بعدی در این گروه Set as Default می باشد. این گزینه برای پیش فرض کردن طراحی و نمای کنونی برای تمام اسناد و کارهای جدید است. با این گزینه تنظیمات کنونی را ذخیره می کنید و هر گاه بخواهید یک کار جدید از نوع بلنک داکیومنت Blank Document ایجاد کنید این تنظیمات بر آن کار جدید اعمال می شود و دیگر لازم نیست دوباره از نو تک تک تمام تنظیمات را بسازید.

این گزینه برای مواردی عالی است که شما یک فونت مورد Word علاقه دارید و یا فاصله بین خطوط و پاراگراف های مورد Word نظر خود را اعمال می کنید. با این ابزار تمام فونت ها، رنگ ها، افکت ها و فاصله خطوط و ... به عنوان پیش فرض در نظر گرفته می شود. با کلیک بر روی این گزینه پیامی به شما نشان داده می شود که با انتخاب گزینه بله تمام تنظیمات به عنوان پیش فرض ذخیره می شود و با انتخاب لغو اتفاقی رخ نمی دهد.

 

در این مقاله آموزش ورد تمام کارایی های سربرگ طراحی Design توضیح داده شد. با تمرین و تکرار می توانید از این ابزارها و کارایی ها به خوبی استفاده کنید و با ترکیب کارایی های این سربرگ با سربرگ های دیگر مطمئناً می توانید کارهای خود را به صورت کامل و عالی با نرم افزار ورد Word انجام دهید.

در  کلام آخر چه زیبا فرمود سعدی: نابرده رنج گنج میسر نمی شود / مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد.

نظرات

در ادامه بخوانید...